АХАТ╤НИ

(найб╕льш╕ сухопутн╕ слимаки)

Микола Рудь

Слимак в╕дноситься до родини Achatinidae - г╕лочкооких молюск╕в, як╕ з систематично╖ точки зору входять в т.з. арха╖чну групу. Викопн╕ рештики ахат╕н╕д в╕дом╕ з плейстоцену. Вже тод╕, в пор╕внянн╕ з ╕ншими сухопутними видами молюск╕в, вони характеризувались найб╕льшими розм╕рами. Черепашки ахат╕н бувають досить яскраво забарвленими. Вс╕ в╕дом╕ науц╕ ахат╕ни (б╕ля 100 вид╕в) за розм╕рами рековини вар╕юють в╕д 1,8 до 21 сантиметр╕в. Але довжина молюска, що розтягнувся по поверхн╕ у рус╕, разом з черепашкою може сягати 30 см. Природн╕м ареалом ахат╕н ╓ троп╕чн╕ л╕си Сх╕дно╖ Африки.

Найб╕льш в╕домими з описувано╖ родини ╓ ахат╕на мавританська (A.mauritana) та ахат╕на велетенська (Achatina fulica).

Останн╕й вид ц╕кавий перш за все сво╖ми б╕олог╕чними властивостями. Найпершою з них ╓ та, що у багатьох народ╕в в╕н вважа╓ться не лише ╕стивним, а й неабияким дел╕катесом. Вказана обставина призвела до того, що з 60-х рок╕в ХVIII стол╕ття ц╕ африканськ╕ слимаки стали безконтрольно розповсюджуватись людиною у багатьох кра╖нах з теплим кл╕матом з метою утворення самод╕яльних розпл╕дник╕в та ферм по ╖╖ вирощуванню. В умовах жаркого кл╕мату, в троп╕чному л╕с╕, при наявност╕ достатньо╖ вологост╕, слимак╕в завжди ╓ чим годувати. Варто зазначити, що молодь ахат╕ни не приносить шкоди. Вона спожива╓ в╕дмерлу орган╕ку, запоб╕гаючи тривалому пер╕оду ╖╖ розкладу, прийма╓ активну участь в асен╕зац╕╖ - утил╕зац╕╖ фекал╕й тварин. В умовах культивування на огорожених д╕лянках в╕дкрива╓ться можлив╕сть досягнення надвисоких врожа╖в слимака. Вражаючим прикладом може бути концентрац╕я африканських молюск╕в на Гавайських островах. За пов╕домленням наукових джерел вона може сягати астроном╕чно╖ ваги - 33-х тон на одному гектар╕ площ╕! ╤ це лише за пер╕од у к╕лька м╕сяц╕в!

Статево╖ зр╕лост╕ молюски досягають вже у двохм╕сячному в╕ц╕ ╕ здатн╕ розмножуватись у дуже велик╕й к╕лькост╕ протягом 5 рок╕в. Характерним для даного виду слимак╕в ╓ те, що вони досить швидко набирають вагу за рахунок споживання недорогих природн╕х корм╕в - звичайно╖ рослинно╖ б╕омаси (листя, кора, залишки процесу переробки цитрусових ╕ т.╕нш..

Як з■ясувалось п╕зн╕ше, доросл╕ особини в умовах в╕льного перебування в природ╕ здатн╕ сутт╓во шкодити таким проф╕льним с╕льськогосподарським культурам, як банани та цитрусов╕. Вони нер╕дко ╓ проф╕льними для економ╕ки багатьох кра╖н, що розвиваються. Саме за рахунок ╖х експорту наповню╓ться державний бюджет. Виявилось ╕ те, що за рахунок самих слимак╕в можна добре заробляти. В╕домо, що лише за 1977 р╕к до Франц╕╖ ╖х було експортовано на загальну суму близько 15 м╕льйон╕в франк╕в.

З б╕ох╕м╕чно╖ точки зору м■ясо молюск╕в характеризу╓ться високим вм╕стом б╕лку. Склад ам╕нокислот сприя╓ повному забезпеченню орган╕зму людини вс╕ми необх╕дними поживними речовинам. Варто зазначити, що молюски не лише ╓ дел╕катесом, а й можуть призначатись як д╕╓тичний продукт для людей, орган╕зм яких ослаблений тривалою хворобою. Смаков╕ якост╕ ахат╕н також досить висок╕. З ╕х м■яса кухар╕ сх╕дних кухонь та спец╕ал╕сти з ресторан╕в Парижу виготовляють страви з характерним запахом та незвичайним, н╕ на що не схожим смаком. Ця обставина стала причиною того, що багато людей у кра╖нах ╢вропи вирощують цих молюск╕в у п╕дсобних господарствах для власних харчових потреб. Роблять вони це для того щоб не купувати молюск╕в у спец╕альних магазинах, де вони мають у пор╕внянн╕ з ╕ншими продуктами, в╕дносно високу ц╕ну.

В кра╖нах колишнього СРСР ╕ нин╕ в Укра╖н╕ ахат╕н нер╕дко вирощують в домашн╕х терар╕умах у якост╕ звичайних декоративних мешканц╕в живого куточка. Бажаною температурою утримання ╓ д╕апазон 24-28*С. Годують слимак╕в досхочу будь-якими овочевими, краще провареними залишками та очистками. Важливою умовою ╓ в╕дсутн╕сть у пропонованому рац╕он╕ сол╕ та прянощ╕в. Ахат╕н легко прогодувати, якщо ╖х к╕льк╕сть не перевищуватиме десяток екземпляр╕в. За ц╕╓╖ умови прибирання терар╕ума також не становитиме значних труднощ╕в. Бажано, щоб у в╕дсаднику для ╖х утримування був горщик з садовою землею, яку бажано регулярно зволожувати. В землю можна регулярно вис╕вати зерна злакових культур. Проростаючи, вони будуть для слимак╕в пост╕йним джерелом важливих м╕неральних та орган╕чних поживних речовин.

Цих чудових молюск╕в навряд чи можна переоц╕нити у якост╕ живих наочних пос╕бник╕в у шк╕льних б╕олог╕чних каб╕нетах. При вивченн╕ у шк╕льному курс╕ зоолог╕╖ теми ⌠слимаки■, кожен з учн╕в може потримати у руках ╕ добре розглянути незвичайну, досить велику ╕ по сво╓му привабливу тварину.

Багато любител╕в вже добре засво╖ли методи ╖х розмножування ╕ нер╕дко пропонують молодь слимак╕в аматорам, зац╕кавленим у тому, щоб спробувати сво╖ сили у культивуванн╕ безумовно ц╕кавого молюска.