Аман╕я струнка
Микола Рудь
Коли в середовище акварист╕в колишнього СРСР проникли ╕де╖ побудови т.з. "рослинного аквар╕ума" (голандського аквар╕ума), а спец╕ал╕сти стали потроху вникати у принципи побудови рослинно╖ композиц╕╖, швидко стало ц╕лком зрозум╕лим, що без рослин, котр╕ мають тепл╕, червонуват╕ кольори, вир╕шити задачу колористично╖ р╕зноман╕тност╕ неможливо. Це всеодно, що намагатись намалювати привабливу картину, користуючись лише р╕зноман╕тними в╕дт╕нками зелено╖ фарби.
З тих самих час╕в акваристи стали мр╕яти про отримання з-за кордону таких чудо-рослин, як баркла╖, альтернантери, червон╕ н╕мфе╖ невеликого розм╕ру.
Через в╕дсутн╕сть пер╕одично╖ преси з кольоровими ╕люстрац╕ями та неможлив╕сть придбати л╕тературу, часто ми нав╕ть не знали, як виглядають ц╕ рослини.
Визначною под╕╓ю стала поява у акварист╕в можливост╕ придбати визначник водних рослин Гельмута Мюльберга. Це була чи не найперша книжка, де на власн╕ оч╕, в кольор╕ можна було побачити як вигляда╓ б╕льш╕сть рослин про котр╕ ми н╕чого не знали окр╕м х╕ба що ╖х латиинських назв.
Незважаючи на державну ╕деолог╕чну параною закритост╕, рослини якимсь чудом всеодно з▓являлись в колекц╕ях акварист╕в. Так баркла╖ B.longofolia та B.long.var.peruviana, а пот╕м також два види альтернантер A. reineca, A. sessilis усп╕шно здолали "зал╕зну зав╕су". Значно п╕зн╕ше з▓явилась г╕бридна форма альтерненатери котра отримала комерц╕йну назву ╕мен╕ в╕домого чеського ботан╕ка Альтернентери Ратая. На цьому приток новинок червоного кольору припинився.
Швидко з▓ясувалось, що усп╕шно культивувати види з незвичним червоним забарвлення не так вже й просто. Вони вимагають орган╕зац╕╖ в╕дпов╕дного осв╕тлення ╕ одночасного п╕дбору к╕лькох вид╕в ламп.
Це п╕дтвердив той факт, що деяк╕ з них неодноразово завозились до
Причини перших невдач в культивуванн╕ червоних аквар╕умних вид╕в любител╕ рослин усв╕домили також досить швидко, але вд╕яти н╕чого не могли: радянська промислов╕сть не випускала бажаних за спектром випром╕нення, зручних у користуванн╕ ламп. От ╕ приходилось компонувати осв╕тлювач╕ аквар╕ум╕в з р╕зноман╕тних, бажано невеличких за розм╕ром ╕ потужн╕стю джерел осв╕тлення.
╤ все ж значна к╕льк╕сть досв╕дчених любител╕в розробила власн╕ способи культивування ╕ розмноження вказаних вид╕в, незважаючи на сутт╓в╕ труднощ╕. Для таких аматор╕в поява нових, ц╕кавих у колористичному в╕дношенн╕ вид╕в ╓ справжньою под╕╓ю. Саме тому поява аман╕╖ струнко╖ була досить при╓мним явищем для тих, хто н╕коли не припиняв експериментувати з побудовою рослинних композиц╕й.
Аман╕я струнка - це останн╓ ╕ поки що
найнов╕ше надходження до ре╓стру новинок
аквар╕умних рослин теплих кольор╕в.
Нажаль, в прайс-перел╕ках ╕ноземних
ф╕рм рослина кошту╓ досить дорого.
Навряд чи скромна ╕ нормальна для
зах╕дного споживача ц╕на, ╓ доступною
для укра╖нського загалу
Тривалий час про р╕д аман╕й (Ammania), куди входить б╕ля сотн╕ вид╕в, серед котрих нал╕чу╓ться багато г╕дроф╕т╕в, а серед них у свою чергу, к╕лька вид╕в мають яскраво-червоне чи коричнево-червоне забарвлення, ми могли д╕знатись лише з закордонних дов╕дник╕в та перекладених статей.
Новинка
Про ╕снування аман╕╖ сенегальсько╖ (Ammania senegalensis) - чудово╖, невелико╖ за розм╕ром, коричнево-червоно╖, майже шоколадно╖ за забарвленням рослини я д╕знався свого часу
з того самого дов╕дника Гельмута Мюльберга.
В ц╕й чудов╕й монограф╕╖ вона зображена в композиц╕╖ з ╕ншими видами ╕ вигляда╓ фантастично привабливо. Протягом вже тривалого часу, аж донин╕, мен╕ так ╕ не вдалось придбати цю рослину, хоча за чутками вона вже завозилась в Укра╖ну, але потрапила до рук акварист╕в-початк╕вц╕в ╕ тому швидко зникла, не встигнувши адаптуватись до нових умов ╕снування.