Живлення аквар╕умних рослин.

Микола Рудь

Головний редактор

Нер╕дко акваристи-початк╕вц╕, побачивши вдало декорований аквар╕ум, починають ц╕кавитись лиш тим, де д╕стати рослини для формування под╕бно╖ композиц╕╖. Думки про забезпечення ц╕л╕сно╖, правильно сформовано╖ рослинно╖ картини та створення для не╖ належних умов, приходять дещо п╕зн╕ше, коли перш╕ намагання створити п╕дводний сад зазнали невдач.

 

Бажання створити в сво╓му аквар╕ум╕ густ╕, розк╕шн╕ зарост╕ ╓ багатор╕чною мр╕╓ю багатьох аматор╕в. Для ╖╖ вт╕лення, окр╕м наявност╕ красивих аквар╕умних рослин, потр╕бн╕ належне осв╕тлення, в╕дпов╕дна як╕сть води та грунту, а також правильне, збалансоване м╕неральне п╕дживлення. Зд╕йснюють його за рахунок р╕зноман╕тних м╕неральних добрив. Важливою ╕ застережливою порадою що

до ╖х використання ╓ пом╕рн╕сть дозування. Тобто, правило "краще менше, але част╕ше" - в даному випадку ╓ в повн╕й м╕р╕ доречним. Сл╕д також зауважити, що використання неперев╕рених або випадково придбаних п╕дживлюючих сум╕шей, може призвести не лише до отру╓ння рослин, а й до загибел╕ риб, молюск╕в та ракопод╕бних*. В дан╕й статт╕ ми не будемо зупинятись на рекомендац╕ях застосування п╕дживлюючих м╕неральних комплекс╕в. Обмежимся лиш рекомендац╕ями що до нейтрал╕зац╕╖ продукт╕в житт╓д╕яльност╕, котр╕ вид╕ляють сам╕ рослини. Важливим ╓ усв╕домлення х╕м╕чно╖ природи цих речовин, котр╕ отримали назву метабол╕т╕в. Саме вони активно стримують розвиток ╕ р╕ст рослин. Отже, важливо не ст╕льки забезпечити живленням самим рослинам, ск╕льки вберегти ╖х в╕д самоотру╓ння власними продуктами житт╓д╕яльност╕.

Одн╕╓ю з найб╕льш поширених серед любител╕в помилок ╓ розум╕ння рослини, як живо╖ ╕стоти, котра ╕сну╓ поза процесами поглинання та вид╕лення з орган╕зму речовин р╕зноман╕тно╖ природи. Виходячи з цього, б╕льш╕сть любител╕в не задуму╓ться над тим, що сумарна вага рослин в добре декорованому аквар╕ум╕ може складати сутт╓ву б╕омасу, котра з чогось виникла. Отже, щоб процес росту рослин був безперервним ╕ активним, його треба забезпечувати вс╕м комплексом необх╕дних речовин. Варто наголосити, що вся повнота необх╕дних речовин не може м╕ститись у звичайн╕й вод╕ з крану.

Ось так ми й прийшли до висновку, що не лише все необх╕дне для житт╓д╕яльност╕ потр╕бно вносити до аквар╕ума, а й видаляти речовини (метабол╕ти), котр╕ рослини в╕д╕ляють у таке статичне навколишн╓ середовище, яким ╓ вода.

За п╕драхунками в╕домого науковця, ф╕з╕олога рослин Генкеля, маса метабол╕т╕в (вид╕лен╕ рослиною речовини) може складати 20% ╕ б╕льше. Якщо уявити, що в аквар╕ум╕ м╕стк╕стю 300 л╕тр╕в висаджено рослин загальною вагою 1 кг (це дуже мало), то б╕ля 200 грам╕в активних речовин вони здатн╕ вид╕ляти у воду аквар╕ума. Важливим при цьому ╓ фактор вза╓мно╖ протид╕╖ рослин. Дане явище вивча╓ться такою ботан╕чною дисципл╕ною, як аллелопат╕я - в╕д "алелос" - вза╓мний та "патон" - хвороба.

Досв╕дчен╕ акваристи давно п╕дм╕тили, що багато рослин п╕сля нормального пер╕оду розвитку ╕ росту, досягнувши дорослого стану або нав╕ть утворивши вегетативн╕ в╕дростки, раптом починають хвор╕ти ╕ гинуть. При цьому жоден з в╕домих засоб╕в не допомага╓ ╕ не в змоз╕ зупинити просцес вмирання рослини.

Знаючи про "секрет" п╕дживлення коренево╖ системи рослин березовим вуг╕ллям, я н╕коли його не застосовував бо не розум╕в механ╕зму д╕╖**. Все з'ясувалось п╕сля того, як мен╕ прийшлось стикнутись з частою загибеллю барклай без будь-яких видимих причин. Шляхом анал╕зу сво╖х д╕й, мен╕ вдалось д╕йти до причини явища, прийняти правильне р╕шення ╕ досягти позитивних результат╕в. Лише згодом, мен╕ вдалось збагнути чому я н╕коли не бачив у жодного аквариста великих заростей цих рослин, незважаючи на значний комерц╕йний попит на них. В╕дпов╕дь ╓ досить простою - баркла╖ не можуть рости в одному аквар╕ум╕ у велик╕й к╕лькост╕. Сво╖ми метабол╕тами вони активно насичують середовище свого ╕снування, що власне ╕ призводить до самоотру╓ння. Вуг╕лля в цьому випадку ╓ ефектвним вбирачем метабол╕т╕в, котр╕ локал╕зуються в ньому, зв'язуються ╕ не можуть зд╕йснювати активного впливу на рослини. Ц╕лком зрозум╕ло, що вс╕ матабол╕ти аж до останньо╖ молекули акомулювати в активованому вуг╕лл╕ нема н╕яко╖ можливост╕. Та це й не потр╕бно, бо мова може йти лише про сутт╓ве зниження ╖х д╕╖ шляхом локал╕зац╕╖ та вид╕лення. Отже маленьк╕ фрагменти активованого вугялля зм╕шан╕ з аквар╕умним грунтом ╓ ц╕лком нормальним ╕ бажаним явищем. При чищенн╕ грунта брудочерпалкою, фрагменти вуг╕лля, насичен╕ р╕зноман╕тними метабол╕тами, активно виноситься струменем води, бо мають сутт╓во меншу питому вагу н╕ж часточки гран╕ту чи базальту. Для досягнення позитивного ефекту у створенн╕ рослинно╖ композиц╕╖, акваристи застосовують не лмише таблетки активованого вуг╕лля, а й крихти цеол╕ту (м╕нералу). Нещодавно з'явився спец╕ал╕зований препарат "Аквациол", котрий чудово викону╓ функц╕╖ адсорбенту продукт╕в обм╕ну рослин та ╕нших мешканц╕в аквар╕ума. Структурна будова активованого вуг╕лля та цеол╕ту якнайкраще для цього пристосован╕.

╢диним недол╕ком застосування активованого вуг╕лля з аптечних упаковок, ╓ його перетворення п╕д д╕╓ю води, на др╕бнодисперсну, неоструктурену масу. Однак це не знижу╓ ефективност╕ д╕╖ вуг╕лля. Добр╕ результати також показують крупн╕ гранули активованого вуг╕лля. Важливою умовою ╓ його чистота ╕ первинн╕сть застосування. Не можна використовувати вуг╕лля з використаних протигаз╕в та регенерац╕йних установок. В такому вуг╕лл╕ можуть м╕ститись токсичн╕ речовини, котр╕ призведуть до отру╓ння води в аквар╕ум╕.

 

Наявн╕сть активованого вуг╕лля

в прикоренев╕й д╕лянц╕ грунту ╓

досить бажаною при вирощуванн╕

аквар╕умних рослин в палюдарних умовах.

 

  Передплат╕ть сво╖й дитин╕ журнал "Натурал╕ст". В ньому закладена шк╕льна програма з ботан╕ки, анатом╕╖, загально╖ б╕олог╕╖, основ медицини. "Натурал╕ст" допоможе у навчанн╕ ╕ розширить св╕тогляд. Передплатний ╕ндекс 40257

 Наявн╕сть "Аквациолу" та активованого вуг╕лля не да╓ можливост╕ закисання грунту з паралельним процесом утворення болотного газу. Такий самий механ╕зм його поглинання д╕╓ ╕ в умовах аквар╕ума.

Вивчаючи вс╕ляк╕ рекомендац╕╖ до культивування рослин в голандському аквар╕ум╕ (рослинному), сл╕д пам'ятати одне з найважлив╕ших правил досв╕дчених акварист╕в: н╕що не може зам╕нити звичайно╖ брудочерпалки при допомоз╕ яко╖ треба якомога част╕ше видаляти з грунту нерозчинн╕ орган╕чн╕ залишки. Лише ця процедура вбереже аквар╕ум в╕д раптових авар╕й, спалах╕в неконтрольованого розмноження водорослей та ╕нших небажаних неспод╕ванок.

Сво╖ враження що до даного матер╕алу,

Ви можете над╕слати на адресу nature@nature.kiev.ua.

При повн╕й або частков╕й публ╕кац╕╖ даного матер╕алу, посилання

на автора та журнал "Натурал╕ст" ╓ обов'язковим.

__________

* Одним з найчаст╕ше застосованих тест-об'╓кт╕в ╓ дафн╕╖. Випробовування п╕дживлюючих розчин╕в з метою перев╕рки ╖х д╕╖ на мешканц╕в аквар╕ума, сл╕д проводити саме на них. Взявши один л╕тр води з ф╕ксованою к╕льк╕стю дафн╕й у двох або б╕льше вар╕антах, можна перев╕рити д╕ю р╕зних концентрац╕й м╕неральних добрив.

** Акваристи у свою чергу запозичили цей спос╕б у городник╕в, котр╕ з власного ╕мп╕ричного досв╕ду (а не через усв╕домлення механ╕зму д╕╖), спрадавна знали що березове вуг╕лля ╓ чудовим адсорбентом продукт╕в житт╓д╕яльност╕ рослин ╕ позитивно вплива╓ на врожайн╕сть.