БАРКЛА╥
ЧАСТИНА 2
Микола Рудь
Частим явищем в культивуванн╕ барклай ╓, здавалось би, безпричинна загибель рослин. Велика к╕льк╕сть статтей включа╓ в себе опис б╕олог╕╖, умов утримання, способ╕в розмноження, але не висв╕тлю╓ частих причин загибел╕ барклай. Встановлено, що найчаст╕ше гинуть рослини, як╕ досягли пер╕оду зр╕лост╕. Згадки про це в л╕тератур╕ квал╕ф╕куються як просте недотримання умов культивування. Загибел╕ рослин переду╓ зм╕на текстури листя ╕ черешк╕в. Ц╕ житт╓во важлив╕ частини рослини набувають скловидного вигляду, почина╓ться ╖х т.з. ⌠танення■ ╕ в к╕нцевому рахунку спостер╕га╓ться втрата листових пластинок. При цьому в╕дмирання листя може йти паралельно з гниттям коренево╖ системи, яке зовн╕ в╕зуально виявити неможливо.
Сплиття до поверхн╕ хоча б одного нав╕ть частково ураженого листка ма╓ бути серйозною переосторогою. Врятувати в даному випадку можна лише рослину як╕а ма╓ бульбу ╕ лише в тому випадку, якщо вона не втратила можливост╕ до в╕дновлення. Якщо ж рослина молода ╕ не встигла утворити цього важливого органу, прогноз подальшого ╖╖ ╕снування ╓ негативним.
Руйнац╕я листових пластинок у барклай ╕нод╕ в╕дбува╓ться поступово ╕ не д╕йшовши до м╕сця з"╓днання з черешком на 2-3 см припиня╓ться. В такому стан╕ залишок листово╖ пластинки може збер╕гатись досить довго ╕ частково нав╕ть виконувати сво╖ функц╕╖. При умов╕ що молоде листя матиме нормальну форму ╕ забарвлення, житт╓д╕яльност╕ рослини н╕що не загрожуватиме. В ╕ншому випадку, якщо молод╕ листки матимуть так╕ небажан╕ зм╕ни як скловидну текстуру, потовщен╕ черешки, патолог╕чно пухку структуру тканин - це св╕дчить про те, що умови в аквар╕ум╕ не в повн╕й м╕р╕ в╕дпов╕дають вимогам рослин.
Одн╕╓ю з найб╕льш в╕рог╕дних верс╕й виникнення описаного захворювання барклай можна вважати:
по-перше - забруднення грунту аквар╕ума надлишковою метабол╕чною орган╕кою;
по-друге - в╕дсутн╕стю в аквар╕ум╕ активного руху води (риофактору), який, очевидно, ╓ необх╕дним на вс╕х етапах розвитку рослини, як це ╓ в природ╕;
В╕рог╕дно також, що численн╕ невдач╕ та труднощ╕ при пророщуванн╕ нас╕ння барклай з моменту появи перших зародкових листових пластин, можна пояснити в╕дсутн╕стю ефекту поступового зб╕льшення р╕вня води ╕ появи проточност╕.
Багатьма авторами стверджу╓ться, що баркла╖ через свою ф╕тонцидн╕сть, як правило не уражуються водорослевими обростаннями. Однак, на практиц╕, це твердження не завжди в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕. Як показують спостереження, ослаблен╕ рослини, як╕ не перебувають у фаз╕ активного росту, можуть уражатися водоростями. При цьому, небажана альгофлора част╕ше поселяються на старих листових пластинках ╕ нав╕ть на черешках. В╕рог╕дно, це ╓ насл╕дком порушення б╕олог╕чного балансу в аквар╕ум╕ (х╕м╕чний склад води, осв╕тлення, накопичення у вод╕ в розчинен╕й форм╕ значно╖ к╕лькост╕ метабол╕т╕в рослинного ╕ тваринного походження).**
Механ╕зм вза╓мов╕дносин вс╕х складових частин екосистеми аквар╕ума, як модел╕ ╓дино╖ космосфери, на даному етап╕ вивчений досить добре. На в╕дм╕ну в╕д спрощених уявлень ще недавнього минулого, сучасн╕ любител╕ аквар╕ума добре знають, що орган╕чн╕ речовини метабол╕чного характеру, фекал╕╖ риб та молюск╕в, залишки корм╕в, в╕дмерлих частин рослин не повинн╕ розкладатись в аквар╕ум╕. На противагу поширеним уявленням про таку орган╕ку, як джерело живлення для рослин, можна впевнено стверджувати, що саме вона ╓ баластом, який розкладаючись, отрую╓ середовище, зм╕ню╓ на г╕рше редокс-потенц╕ал (Rh), сприя╓ стар╕нню, ╕ в к╕нцевому рахунку, вгасанню аквар╕ума. Отже, в будь-якому випадку метабол╕чна та в╕дмерла орган╕ка п╕дляга╓ видаленню. Якщо любител╕, котр╕ мають на мет╕ культивувати барклай дотримуватимуться ц╕╓╖ настанови, перспектива надовго закр╕пити в сво╓му аквар╕ум╕ ц╕ чудов╕ рослини без небезпеки ураження ╖х водорослями для них буде реальною.
Сутт╓ву небезпеку водоросл╕ становлять також для молодих проростк╕в, як╕ мають м╕н╕мальний прир╕ст протягом тривалого часу, а в╕дтак ╕ не можуть себе захищати, вид╕ляючи належну к╕льк╕сть ф╕тонцид╕в.
Пог╕ршення умов середовища /нав╕ть в незначн╕й м╕р╕/ може призвести до того, що доросла, в доброму стан╕ рослина раптом почина╓ утворювати доч╕рн╕ рослини, як╕ з■являються на бульб╕. Як правило це вплива╓ на те, що р╕ст маточно╖ рослини дещо упов╕льню╓ться. Це виявля╓ться в тому, що молоде листя дещо зменшу╓ться в розм╕р╕ в пор╕внянн╕ з старшими листовими пластинками. В╕рог╕дно, це пов"язане з тим, що ресурс живильних речовин спрямову╓ться на розвиток новоутворених рослин. К╕льк╕сть молодих паростк╕в залежитиь в╕д величини, ресурсу ╕ в╕ку бульби. Чим старша рослина, ╕ чим б╕льшу вона ма╓ бульбу, тим б╕льша к╕льк╕сть молодо╖ поросл╕ потенц╕йно може утворитись на н╕й без шкоди для подальшо╕ дол╕ маточно╖ рослини.
Такий переб╕г под╕й засмучу╓ лише тих акварист╕в, котр╕ ставлять перед собою мету, перш за все, утворення рослинно╖ компози╕╕╖, а не розмноження баркла╖. Якщо любитель бажа╓ припинити вгасання маточно╖ рослини, яке можливе при даному переб╕гу под╕й, сл╕д оперативно гострим скалпелем в╕дд╕лити в╕д бульби т╕ в╕дростки, як╕ встигли сформувати 3-4 повноц╕нних листочки.
Спостереження любител╕в показують, що здавалось би таке незначне явище, як концентрац╕я г╕лочок моху /Vesicularia dubuanа/ на поверхн╕ грунту при основ╕ рослини, може негативно вплинути на стан рослини. Ч╕тке пояснення причин такого феномену окр╕м алелопатичного*** впливу, на даний час поки що в╕дсутн╓. Однак, в╕рог╕дно, з ним варто рахуватись. Недов╕рлив╕ можуть перев╕рити дане твердження ╕ зробити сво╖ висновки.
--------------------------------------------------
**За твердженням багатьох ф╕з╕олог╕в рослин (Генкель,1978: Райс, 1981:), метабол╕чний комплекс, який вид╕ляють рослини, може становити сумарно до 30% в╕д загально╖ б╕омаси фотосинтетичного походження.
*** Верс╕╓ю автора, яка може пояснити причину часто╖ загибел╕ барклай в аквар╕умах досв╕дчених любител╕в, ╓ процес нормального в╕дмирання фрагмент╕в коренево╖ системи барклай, що призводить до самоотру╓ння рослиною середовища свого ╕снування. В природ╕ це ╓ запоб╕жником розвитку заростей баркла╖ в наступному сезон╕, в даному м╕сц╕. Це дасть можлив╕сть розвитку ╕ншим видам ╕ забезпечить ротац╕ю - природн╕й процес зм╕ни видового складу рослин на
даному м╕сц╕. Такий сво╓р╕дний механ╕зм сукцес╕╖ ма╓ еколог╕чний та еволюц╕йний сенс.Любителям щоб запоб╕гти законом╕рн╕й загибел╕ дорослих рослин варто не р╕дше н╕ж раз на п╕в-року акуратно, частково з старим грунтом, що оточу╓ кореневу систему, пересаджувати рослину подал╕ в╕д старого м╕сця. При цьому не сл╕д забувати про орган╕зац╕ю на новому м╕сц╕ осв╕тлення ╕дентичного за спектром випром╕нення та ╕нтенсивн╕стю.
Дал╕ буде.
(Продовження в Частин╕ 3)