БАРКЛА╥

ЧАСТИНА 3

Микола Рудь

 Утворення дорослою рослиною кв╕ткового пагона ╓, безумовно, р╕ччю законом╕рною, яка св╕дчить про досягнення пер╕оду репродуктивно╖ зр╕лост╕. Однак, якщо другий або нав╕ть трет╕й паг╕н утворю╓ться з пром╕жком часу недостатн╕м для достигання першого, в умовах аквар╕ума це можна вважати небажаним. Не дивлячись на те, що М.Махл╕н в сво╖х публ╕кац╕ях наводить дан╕ про можлив╕сть утворення рослиною до 10 ╕ нав╕ть 15(!) бутон╕в, в практиц╕ культивування акварист╕в так╕ пов╕домлення в╕дсутн╕. Можна припустити що факти, наведен╕ автором, стосуються умов природнього середовища. Якщо ж це не так, то в будь-якому випадку причини даного явища сл╕д шукати в зм╕н╕ умов середовища на г╕рше.

В╕домий випадок, коли рослина викинувши паг╕н, який був залишений для дозр╕вання ╕ отримання нас╕ння, через 50 дн╕в знову утворила молодий пуп■янок. В╕н майже одночасно з молодим листком вийшов з центру розетки. Характерно, що на цей час рослина мала 15 листових пластинок, 6 з яких були на три чверт╕ площ╕ зруйнованими, а ще три листов╕ пластинки мали пошкодження у вигляд╕ значних перфорац╕й. Таким чином, лише третина листя ╕з загально╖ к╕лькост╕ залишалась неушкодженою. ╤ в таких умовах рослина ⌠вир╕шила■ сформувати ще один генеративний паг╕н, що за лог╕кою под╕й неприпустимо, бо з високою ступ╕нню в╕рог╕дност╕ ╓ загрозою не лише сам╕й рослин╕, а й процесу дозр╕вання нас╕ння у старшому бутон╕. Саме тому, т╕льки но довжина молодого кв╕ткового пагона була достатньою для того щоб безпечно його в╕дтяти, це було зроблено. Подальший розвиток маточно╖ рослини ╕ кв╕тки проходив паралельно з завершальною фазою ⌠танення■ старих, нап╕взруйнованих ╕ утворення нових листових пластинок.. Молоде листя в пор╕внянн╕ з старим мало дещо менш╕ розм╕ри, але згодом ╕ ця розб╕жн╕сть зникла.

Утворення молодих рослин з бульби, ╓ чудовою нагодою для отримання як╕сного вегетац╕йного матер╕алу. Цьому виду розмноження варто надавати перевагу. Однак, в цей пер╕од не можна давати можливост╕ рослин╕ одночасно утворити ╕ розвивати новий паг╕н з метою збереження ресурсу для усп╕шного завершення процесу розвитку поросл╕. ╤нод╕ п╕сля в╕дд╕лення молодих в╕дростк╕в рослина знову ╖х утворю╓. Давши життя молодим рослинам вдруге, маточному екземпляру р╕дко вда╓ться в╕дновити св╕й ресурс. Якщо рослин╕ вдалось усп╕шно розмножитись ╕ вдруге, то в найближч╕ п╕в-року також не варто давати ╖й можлив╕сть утворювати кв╕тковий паг╕н. Його сл╕д видаляти нав╕ть тод╕, коли вже наявн╕ ознаки того, що любитель зап╕знився з ц╕╓ю важливою операц╕╓ю. Як показу╓ практика, рослини дуже пов╕льно в╕дновлюють сво╖ регенеративн╕ можливост╕. Це обов"язково сл╕д враховувати, якщо ╓ бажання культивувати барклаю протягом тривалого часу.

В╕дд╕лення молодо╖ вегетац╕╖ в╕д материнсько╖ бульби сл╕д проводити дуже обережно щоб не зашкодити а н╕ маточн╕й, а н╕ молодим рослинам. В╕дд╕лен╕ в╕дростки висаджують на найсв╕тл╕ш╕ д╕лянки дна аквар╕ума, або в окремий аквар╕ум з аналог╕чною як╕стю води, температурним та св╕тловим режимом. При умов╕ сво╓часного ╕ акуратного проведення процесу в╕дд╕лення, материнська рослина згодом в╕дновлю╓ св╕й зовн╕шн╕й вигляд ╕ приваблив╕сть. В тому випадку, якщо доч╕рн╕х рослин утворилось не б╕льше трьох, операц╕ю в╕дд╕лення можна не проводити досить довго. Згодом маточна рослина буде оточена густим скупченням вегетац╕╖ ╕ являтиме з колористично╖ точки зору бажаний елемент композиц╕╖.

Осв╕тлення барклай в аквар╕ум╕ з урахуванням вимог загально╖ композиц╕╖, в пор╕внянн╕ з природн╕м, як правило ╓ недостатньо ╕нтенсивним. Вважаючи на це, варто провадити сеанси додаткового опром╕нення звичайною медицинською ультра-ф╕олетовою лампою. Початкова експозиц╕я повинна становити не б╕льше 1 хвилини з подальшим зб╕льшенням експозиц╕╖ до 4хв, з регулярн╕стю 1-2 рази на тиждень. Як показали спостереження, за таких умов розвиток кв╕тки, а затим ╕ плоду, як правило, проходить нормально.

Розвиток ╕ дозр╕вання плоду при нормальному прот╕канн╕ процесу завершу╓ться самов╕дд╕ленням плоду в╕д пагона. При перших ознаках достигання плоду, з метою запоб╕гання можливо╖ втрати нас╕ння, його необх╕дно вм╕щувати в пластмасовий нап╕взанурений бокс. Його край повинен височ╕ти над водою щоб запоб╕гти нападу на пл╕д слимак╕в (котушка рогова, т╕ара звичайна, ампуляр╕я г╕гантська ╕ нав╕ть мелан╕я бугорчаста).

П╕сля в╕дд╕лення плоду в╕д стр╕лки, ╖╖ не варто обривати, як це ╕нод╕ необдумано роблять любител╕. Це може зашкодити рослин╕. Найкраще, якщо вона сама в╕дд╕литься в╕д рослини у натуральний спос╕б. К╕нець пагона в╕д якого в╕дд╕лився пл╕д ма╓ характерний вид под╕бний до скуйовдженого пензлика.

У будь-якому випадку пл╕д не варто залишати в╕льно плавати на поверхн╕ води. Нер╕дко в╕дд╕лившись в╕д стр╕лки вранц╕, вже в об╕д в╕н п╕дда╓ться природньому, законом╕рному руйнуванню. При цьому нас╕ння розплива╓ться по поверхн╕ води в м"якот╕ паренх╕мно╖ тканини, яка м╕стить в соб╕ значну к╕льк╕сть камер, наповнених пов╕трям. Окр╕м нас╕ння в м"якот╕ плоду присутн╕ елементи у вигляд╕ драглистих утворень св╕тло-зеленого кольору. Згодом (через к╕лька годин) тканина почина╓, або руйнуватись сама, або ╖╖ з"╖дають молюски. При цьому любителю сл╕д бути обережним, бо нас╕ння також може активно споживатись рибами.

Дал╕ буде

(Продовження в Частин╕ 4)