БАРКЛА╥
Микола Рудь
В залежност╕ в╕д в╕ку рослини, ╖╖ стану ╕ потенц╕йного ресурсу забезпечення процесу формування плоду, пер╕од його повного достигання може коливатись в╕д 50 до 90 дн╕в. На довжину пер╕оду достигання може впливати в значн╕й м╕р╕ температура води, яскрав╕сть ╕ збалансован╕сть осв╕тлення, розм╕ри самого плоду, к╕льк╕сть ╕ як╕сть листових пластинок, а також ╖х розм╕р. Ц╕лком очевидним ╓ те, що добре розвинена, потужна, велика рослина здатна сформувати ╕ забезпечити розвиток великому плодов╕, а з тим ╕ як╕сному, житт╓здатному нас╕нню. ╤ навпаки: рослина середн╕х розм╕р╕в форму╓ невеличку кв╕тку, яка трансформу╓ться у в╕дпов╕дного розм╕ру пл╕д.
К╕льк╕сть нормально розвинених нас╕нин, розвинутих в одному плод╕, може вар╕ювати в╕д 8 штук до к╕лькох десятк╕в. При культивуванн╕ барклай протягом тривалого часу, вдалось встановити, що д╕аметр кондиц╕йного нас╕ння може вар╕ювати в╕д 1,65 до 1,9 мм. В╕рог╕дно, сутт╓во менший або б╕льший д╕аметр в╕д вказаного, ╓ ознакою знижено╖ житт╓здатност╕ або ненормальност╕ нас╕ння. Коеф╕ц╕╓нт вар╕ац╕╖ (Cv) д╕аметру нас╕нин, ╓ показником, який може корелювати з ╖х здатн╕стю до проростання. В будь-якому випадку б╕олог╕чн╕ властивост╕ нас╕ння ╓ насл╕дком умов при яких маточна рослина розвивалась ╕ перебувала на протяз╕ всього пер╕оду онтогенезу.
Нас╕ння барклай не витриму╓ висушування ╕ тому його транспортування та тимчасове збер╕гання можливе лише при наявност╕ води. Небажана також раптова зм╕на х╕м╕зму води та ╖╖ температура. Це може негативно вплинути на здатн╕сть до проростання, яке при нормальних умовах може початись вже через одну-дв╕ доби. В╕дсутн╕сть належно╖ ╕нтенсивност╕ осв╕тленння, а також низька температура води затримують сходження нас╕ння.
Як св╕дчить досв╕д любител╕в та в╕домо з л╕тературних джерел, до останнього часу залиша╓ться не в повн╕й м╕р╕ розробленним процес в╕дтворення, починаючи в╕д пророщування нас╕ння аж до отримання дорослих рослин. Далеко не кожному з тих, кому пощастило отримати як╕сне нас╕ння, вда╓ться виростити екземпляри для декорування свого аквар╕ума. Досв╕дчен╕ любител╕ перебувають на шляху розробки кожен сво╓╖ технолог╕╖ розмноження барклай.
На початковому пер╕од╕ розвитку, п╕сля утворення 3-4-х листочк╕в, вс╕ма аматорами п╕дм╕чена законом╕рн╕сть призупинення росту молодих проростк╕в. Даний критичний етап може характеризуватись руйнуваннм листових пластинок ╕ загибеллю проростк╕в. Щоб цього не сталось, любитель повинен подбати про наявн╕сть у вод╕ та грунт╕ необх╕дних поживних речовин а також забезпечити збалансоване, вр╕вноважено-яскраве, розс╕яне осв╕тлення. При таких умовах проростки перебуватимуть у процес╕ активного росту та продукац╕╖ ф╕тонцид╕в. Це у свою чергу вбереже молод╕ рослини в╕д небезпеки утворення ╕ розвитку водоростей.
Досягши висоти 10-15 см, рослини вступають в пер╕од активного формування листя, набувають здатност╕ до сутт╓во╖ фотосинтетично╖ продуктивност╕ ╕ приступають до формування в коренев╕й систем╕ запас╕в поживних речовин у вигляд╕ крохмалистих сполук. З цього пер╕оду ╕снування рослини, при умов╕ забезпечення нормальних умов середовища, позбавлене сутт╓вого ризику.
До останнього часу в л╕тератур╕ ╕ в середовищ╕ любител╕в побуту╓ досить в╕льне трактування оптимального режиму утримання баркла╖ довголисто╖ ╕ червоно╖ баркла╖ зокрема. Причини цього зрозум╕л╕ коли мова йде про культивування обох форм в ╕дентичних умовах при отриманн╕ позитивних результат╕в. Що ж стосу╓ться сутт╓вих розб╕жностей даних по твердост╕ води та ╖╖ активн╕й реакц╕╖, це легко пояснити тим, що кожен автор в сво╖х публ╕кац╕ях, описуючи позитивний досв╕д культивування рослин, наводить показники характерн╕ для свого рег╕ону. Загальним для вс╕х публ╕кац╕й ╓ те, що практично н╕коли аматори не дотримуються природнього складу грунту, який в природ╕ на 90% склада╓ться з намулу. Дуже р╕дко хто з любител╕в, що культивують барклаю, створюють умови активного руху води /риофактор/, який характерний для природнього б╕отопу барклай (Muhlberg,1981), а також надто м■яко╖ води ╕ досить кисло╖ ╖╖ реакц╕╖ (Sadilek, 1980). Останн╕й, вже ран╕ше згадуваний автор, вивчаючи природн╕й б╕отоп барклай, зазнача╓, що баркла╖ мотл╕ (B. motleyi) та круглолиста (B. rotundifolia) н╕коли не концентруються разом в зм╕шаних заростях з криптокоринами ╕ не утворюють моновидових щ╕льних заростей.
Враховуючи дан╕ природнього середовища барклай, важко уявити в аквар╕умах укра╖нських любител╕в показники твердост╕ води близьк╕ до дистиляту та в╕дсутн╕сть в композиц╕╖ криптокорин. А виходячи з стаб╕льного позитивного досв╕ду культивування барклай та реальних умов водопостачання в Укра╖н╕, де тверд╕сть води ╕нод╕ на 10-15о перевищу╓ природн╕, в╕рог╕дно причини, як╕ визначають ╕ обумовлюють невдач╕, сл╕д шукати в ╕ншому.
За спостереженнями Альфреда Берковського (1984) довголиста барклая добре росте у вод╕, яка ма╓ тверд╕сть 5 о при нейтральному показнику активно╖ реакц╕╖. Як спов╕ща╓ автор, рослина розвива╓ таку значну вегетативну масу, яка швидко здатна зат╕нити увесь аквар╕ум.
Дан╕ про позитивн╕ результати вирощування та культивування барклай при низьк╕й твердост╕ води можна отримати у серйозних колекц╕онер╕в рослин з Санкт-Петербурга де, як в╕домо, м╕ська система водопостачання майже протягом календарного року ма╓ незначн╕ показники вм╕сту солей кальц╕ю та магн╕ю.
На противагу ╖х досв╕ду, любител╕ рослин з Одеси, де вода з м╕сько╖ мереж╕ водопостачання характеризу╓ться досить високими показниками твердост╕, також мають чудов╕ результати культивування обох наявних форм барклай. Не г╕рш╕, хоча й не так╕ численн╕ результати показують аматори Прикарпаття, де як в╕домо, питна вода теж ма╓ високий вм╕ст солей.
Широкий д╕апазон показник╕в активно╖ реакц╕╖ води при задов╕льних результатах вирощування та розмноження барклай да╓ п╕дстави вважати, що вода в╕д кисло╖ реакц╕╖ аж до нейтрально╖ ╕ нав╕ть слабко-лужно╖ ╓ в повн╕й м╕р╕ придатною для описуваних рослин.
Щодо температури середовища, автор К. Гельб╕х пише, що довголиста барклая чутливо реагу╓ на зниження температури води нижче 20оС, що на його думку неодм╕нно треба враховувати не лише при культивуванн╕, а й при транспортуванн╕ рослин.**** Вищий показник температури може сягати 30-32о С.
Нев╕дпов╕дн╕сть природн╕х та штучних умов культивування, при наявност╕ позитивних результат╕в утримання та в╕дтворення, може також полягати в забезпеченн╕ рослин╕ в╕дпов╕дного показника редокс-потенц╕алу (Rh) та яскравого, розс╕яного осв╕тлення. З великою м╕рою в╕рог╕дност╕ можна припустити, що у в╕дношенн╕ як одно╖, так ╕ друго╖ форм рослин, запоб╕гання процесу накопичення в грунт╕ надлишково╖ орган╕ки ╓ запорукою в╕д зниження (Rh) до небезпечного р╕вня та небезпеки утворення водорослевих обростань.
В╕д наявност╕ значно╖ к╕лькост╕ орган╕ки в грунт╕ в межах природнього ареалу рослину захищають так╕ натуральн╕ фактори як теч╕я води, наявн╕сть потужного механ╕зму б╕олог╕чного в╕дновлення та стаб╕л╕зац╕╖ середовища, сезонний цикл зм╕н екосистеми.
Говорячи про в╕дм╕нност╕ культивування барклай довголисто╖ та червоно╖ форми, не зайвим буде зазначити, що деяк╕ автори не вбачають якихось сутт╓вих розб╕жностей м╕ж двома рослинами не лише в культивуванн╕, а й у ╖х таксоном╕чн╕й належност╕. При цьому, якщо про в╕дм╕нност╕ культивування д╕йсно важко в╕дзначити щось сутт╓ве, то про морфолог╕чн╕ в╕дм╕нност╕ в будов╕ вс╕х генеративних орган╕в без виключення, можна говорити впевнено.
Для ╕люстрац╕╖ дано╖ тези варто звернутись до публ╕кац╕╖ В. Жданова в як╕й розглядал╕сь барклая довголиста (⌠Рыбоводство и рыболовство■ ╧ 2, 1972, с. 46). ╤люстрац╕я до публ╕кац╕╖ показу╓ характерну будову нас╕ння баркла╖ довголисто╖ (B. longifjlia).
Як видно на малюнку, воно вкрите виростами та ма╓ характерний видовжений в╕дросток. В╕рог╕дно, в природ╕ в╕н викону╓ як╕рну функц╕ю.
Пор╕внюючи дане зображення з нас╕нням червоно╖ форми /перув╕ани/, можна легко, нав╕ть без зб╕льшення п╕д б╕нокуляром, знайти сутт╓в╕ в╕дм╕нност╕ у зовн╕шн╕й будов╕.
Враховуючи сутт╓ву морфолог╕чну в╕дм╕нн╕сть будови нас╕ння двох згаданих рослин, можна з достатньою впевнен╕стю припустити ╖х належн╕сть до р╕зних вид╕в. Враховуючи, що будова такого характерного генеративного елементу, яким ╓ нас╕ння, ╓ генетично спадковою ╕ не п╕дда╓ться зм╕н╕. Неможлив╕сть проведення г╕бридизац╕╖ у барклай через специф╕чн╕сть будови ╖х кв╕тки, виключа╓ припущенння, що т.з. ⌠перув╕ана■ може бути г╕бридом. Це п╕дтверджують також численн╕ випадки ╖╖ в╕дтворення нас╕нням ╕ в╕дсутн╕сть будь-якого розщеплення в потомств╕.
Купувати барклай для сво╓╖ колекц╕╖ та аквар╕умно╖ композиц╕╖ краще не великими сформованими рослинами ╕ не в одному екземпляр╕, а молод╕ рослини з розм╕ром листово╖ пластинки разом з черешком не повинн╕ сягати б╕льше н╕ж 20 см. Якщо в розпорядженн╕ любителя ╓ к╕лька аквар╕ум╕в, то краще придбати к╕лька рослин ╕ розм╕стити ╖х в р╕зноман╕тних умовах. Подальший анал╕з результат╕в дасть ц╕нну ╕нформац╕ю про шляхи ╕ способи культивування барклай.
--------------------------------------------------
* На даний час таксоном╕чний статус т.з. червоно╖ форми, як окремого виду, або п╕двиду баркла╖ довголисто╖, залиша╓ться дискус╕йним. Значне поширення назви червоно╖ форми отримав трив╕альний синон╕м ⌠перув╕ана■.
** За твердженням багатьох ф╕з╕олог╕в рослин (Генкель,1978: Райс, 1981:), метабол╕чний комплекс, який вид╕ляють рослини, може становити сумарно до 30% в╕д загально╖ б╕омаси фотосинтетичного походження. *** Верс╕╓ю автора, яка може пояснити причину часто╖ загибел╕ барклай в аквар╕умах досв╕дчених любител╕в, ╓ процес нормального в╕дмирання фрагмент╕в коренево╖ системи барклай, що призводить до самоотру╓ння рослиною середовища свого ╕снування. В природ╕ це ╓ запоб╕жником розвитку заростей баркла╖ в наступному сезон╕, в даному м╕сц╕. Це дасть можлив╕сть розвитку ╕ншим видам ╕ забезпечить ротац╕ю - природн╕й процес зм╕ни видового складу рослин на даному м╕сц╕. Такий сво╓р╕дний механ╕зм сукцес╕╖ ма╓ еколог╕чний та еволюц╕йний сенс.
Щоб запоб╕гти законом╕рн╕й загибел╕ дорослих рослин любителям варто не р╕дше н╕ж раз на п╕в-року акуратно, частково з старим грунтом, що оточу╓ кореневу систему, пересаджувати рослину подал╕ в╕д старого м╕сця. При цьому не сл╕д забувати про орган╕зац╕ю на новому м╕сц╕ осв╕тлення ╕дентичного за спектром випром╕нення та ╕нтенсивн╕стю.
**** Цю думку також досить рель╓фно вид╕ля╓ у сво╖х публ╕кац╕я╖ М.Махл╕н.
***** Алелопат╕я (в╕д ⌠алелос■ - вза╓мний ╕ ⌠патон■ - хвороба) - наука (ботан╕чна дисципл╕на), що розгляда╓ вза╓мод╕ю рослин м╕ж собою на р╕вн╕ високомолекулярних метабол╕чних речовин. Одною з найв╕дом╕ших наукових праць ╓ робота Э.Райса ⌠Алелопат╕я■.