ЦЕРАТОПТЕР╤СИ

Ceratopteridaceae

(родина роговидн╕)

Микола Рудь

Латинська назва родини походить в╕д двох грецьких сл╕в: кератос - р╕г та птер╕с - папороть. Р╕д Ceratopteris описаний Броньяром у 1821 роц╕.
Вс╕ види, що входять до його складу зустр╕чаються лише в троп╕ках.
Науковц╕ та любител╕ ╕нод╕ користуються ╕ншою науковою назвою родини - Parkeriaceae (паркер╕╓в╕), даною на честь синон╕м╕чно╖ назви одного з вид╕в, що входить до складу родини, описано╖ у 1825 роц╕ Хукером-старшим Parkeria pteridoides (паркер╕я птерид╕умовидна).

Цератоптер╕с рогатий або рогата папороть (Ceratopteris сornuta) був описаний Б╕юво (Beauvois, A.M.F.J.P.de. (1752-1820рр)) видатним французьким ботан╕ком у 1806 роц╕ ╕ назвав вид (Pteris cornuta) папороттю рогатою. Проте, в 1830 роц╕ Лепр╕╓ (Leprieur, F.R. (?- 1869)) також французький вчений, в╕дн╕с вид до цератоптер╕с╕в. Природн╕й ареал рогато╖ папорот╕ розповсюджу╓ться на Африку, Мадагаскар, Близький сх╕д, П╕вденно-Сх╕дну Аз╕ю та п╕вн╕чну частину Австрал╕╖. В рег╕онах, де рослина у велик╕й к╕лькост╕ зустр╕ча╓ться в природ╕, м╕сцев╕ жител╕ нер╕дко споживають ╖╖, як салатну культуру. Може тому в середовищ╕ акварист╕в цю папороть називають ⌠салатом■ або ⌠капустою■. В природн╕х умовах довжина в╕д основи до к╕нчика вай сяга╓ б╕льше метра. Ширина зелених вай - 50 см. Таким чином рослина, що плава╓ на поверхн╕ води ма╓ д╕аметр до двох метр╕в, а сво╖м кор╕нням д╕ста╓ майже до дна водойми. В аквар╕умних умовах папороть вироста╓ до значно скромн╕ших розм╕р╕в. Найчаст╕ше зустр╕ча╓ться в аквар╕умах початк╕вц╕в. Це обумовлене тим, що рослина недорога ╕ тому доступна любителям шк╕льного в╕ку. При правильному оформленн╕ рослинного аквар╕ума, рогата папороть також може бути з усп╕хом використана в оформленн╕ композиц╕╖. Вона може або плавати у вигляд╕ розетки на поверхн╕ води, виконуючи роль св╕тлоф╕льтра, або бути укор╕неною. З метою укор╕нення рослину сл╕д добре закр╕плювати, оск╕льки вс╕ ╖╖ органи мають велику к╕льк╕сть порожнин ╕ канал╕в, заповнених пов╕трям. Рослин, що ростуть зануреними при достатньо яскравому осв╕тлен╕, мають соковито-зелене забарвлення ╕ ориг╕нальну форму у вигляд╕ ажурних, глибоко розс╕чених вай. Доросл╕ рослини мають красивий вигляд, здаються пишними. Рослина добре росте при достатньо потужному осв╕тленн╕ ╕ температур╕ води 18-350С. Недостатн╓ осв╕тлення призводить до того, що рослина втрача╓ кол╕р спочатку з яскраво-зеленого до жовтого, а згодом ╕ до руйнац╕╖ тканини вай. Якщо для рослин, як╕ плавають на поверхн╕ води створити умови п╕двищено╖ вологост╕, накривши склом аквар╕ум, вони почнуть швидко зб╕льшувати свою масу, а ╖х молод╕ ва╖ п╕дн╕маються над поверхнею води маже вертикально. На старих ваях утворюються бруньки з яких розвиваються молод╕ рослини. У них швидко з■являються коренепод╕бн╕ в╕дростки ╕ згодом вони можуть бути в╕дд╕лен╕ в╕д маточно╖ рослини. Такий механ╕зм розмноження характерний для вс╕х вид╕в цератоптер╕с╕в.

Цератоптер╕с рутвицепод╕бний (Ceratopteris thalictroides) був описаний першим серед ус╕х представник╕в родини у 1753 роц╕ Карлом Л╕нне╓м ╕ отримав назву (Akrostichum thalictroides). Видова назва ⌠thalictrum■ переклада╓ться з науково╖ латини як ⌠рутвиця■.

Саме ц╕ рослини морфолог╕чно характеризуються перисторозд╕льним листям, схожим за формою на ва╖ даного виду папорот╕. У 1821 роц╕ Броньяр, описуючи родину роговидних, в╕дн╕с до не╖ за морфолог╕чними ознаками даний вид ╕ цим пере╕менував ╖╖. Рослина поширена в╕д центру П╕вденно╖ Америки до п╕вденного сходу П╕вн╕чно╖ Америки, у П╕вденно-Сх╕дн╕й Аз╕╖, у П╕вн╕чн╕й Австрал╕╖, у Сх╕дн╕й Африц╕, на Великих Антильських островах. В природ╕ досяга╓ таких же розм╕р╕в, як ╕ рогата папороть. В аквар╕ум╕ значно менший.

Даний вид найкраще укор╕ню╓ться в аквар╕умному грунт╕. До того ж в╕н найприваблив╕ший з ус╕х чотирьох представник╕в родини ╕ тому найб╕льш поширений в колекц╕ях аквар╕умних рослин. При надлишку осв╕тлення рослина не вража╓ться водорослями ╕ тому може з усп╕хом виконувати роль св╕тлоф╕льтра.
У зануреному вигляд╕ п╕рчасто-розс╕чен╕, ажурн╕ ва╖ мають яскраво-зелений кол╕р ╕ напрочуд ефектно виглядають у кутах аквар╕ума. Аматорам, як╕ спокусяться на ориг╕нальну форму ╕ яскравий кол╕р цератоптер╕са рутвицепод╕бного та намагатимуться ввести його в композиц╕ю аквар╕ума рослинного типу, сл╕д обов"язково подбати про додаткове осв╕тлення, яке було б ор╕╓нтоване на зарост╕ цератоптер╕с╕в.

Описуваний вид невибагливий до кислотност╕ та твердост╕ води. Швидкий р╕ст рослини можливий при наявност╕ у вод╕ достатньо╖ к╕лькост╕ вуглекислоти та м╕неральних живильних речовин. Кор╕ння плаваючих на поверхн╕ води рослин ╓ чудовою декоративною прикрасою композиц╕╖. Густ╕, пишн╕ звисаюч╕ коренепод╕бн╕ утворення можуть також виконувати функц╕ю сховищ для мальк╕в щивородящих риб та субстрату для нересту ╕крометущих коропозубих.

Цератоптер╕с птерид╕умопод╕бний (папоротепод╕бний) (Ceratopteris pteridoides) Хукер-старший описав у 1825 роц╕ ╕ назвав його Parkeria pteridoides. Саме в╕д назви ц╕╓╖ рослини походить синон╕м╕чна назва вс╕╓╖ родини. У 1905 роц╕ н╕мецький ботан╕к Х╕рон╕мус (Hieron) (Hieronimus, G.H.E. (1846-1920)) в результат╕ проведено╖ рев╕з╕╖, в╕дн╕с паркер╕ю до цератоптерис╕в. Поширена рослина в П╕вденн╕й ╕ Центральн╕й Америц╕, на п╕вдн╕ П╕вденно╖ Америки, а також на Великих Антильських островах.

Листки-ва╖ ц╕╓╖ папорот╕ цупк╕ш╕ ╕ мають темн╕ший кол╕р н╕ж ╕нш╕ вищеописан╕ представники родини. В л╕тн╕х та отоплюваних закритих басейнах зустр╕ча╓ться част╕ше н╕ж в аквар╕умах через те, що ╕стотно зат╕ню╓ укор╕нен╕ рослини ╕ надто швидко розроста╓ться, швидко поглинаючи поживн╕ речовини з води. Вид невибагливий до якост╕ води ╕ присутност╕ в н╕й значно╖ к╕лькост╕ орган╕чних речовин. Волосист╕ пишн╕ кор╕нц╕ у великих басейнах та аквар╕умах, де утриму╓ться велика к╕льк╕сть риб, можуть використовуватись як м╕сце схованки мальк╕в.