ЦЕРАТОПТЕР╤СИ
Ceratopteridaceae
(родина роговидн╕)
Микола Рудь
Латинська
назва родини походить в╕д двох грецьких сл╕в: кератос - р╕г та птер╕с - папороть. Р╕д Ceratopteris описаний Броньяром у 1821 роц╕.Цератоптер╕с рутвицепод╕бний (Ceratopteris thalictroides) був описаний першим серед ус╕х представник╕в родини у 1753 роц╕ Карлом Л╕нне╓м ╕ отримав назву (Akrostichum thalictroides). Видова назва ⌠thalictrum■ переклада╓ться з науково╖ латини як ⌠рутвиця■.
Саме ц╕ рослини морфолог╕чно характеризуються перисторозд╕льним листям, схожим за формою на ва╖ даного виду папорот╕. У 1821 роц╕ Броньяр, описуючи родину роговидних, в╕дн╕с до не╖ за морфолог╕чними ознаками даний вид ╕ цим пере╕менував ╖╖. Рослина поширена в╕д центру П╕вденно╖ Америки до п╕вденного сходу П╕вн╕чно╖ Америки, у П╕вденно-Сх╕дн╕й Аз╕╖, у П╕вн╕чн╕й Австрал╕╖, у Сх╕дн╕й Африц╕, на Великих Антильських островах. В природ╕ досяга╓ таких же розм╕р╕в, як ╕ рогата папороть. В аквар╕ум╕ значно менший.
Даний вид найкраще укор╕ню╓ться в аквар╕умному грунт╕. До того ж в╕н найприваблив╕ший з ус╕х чотирьох представник╕в родини ╕ тому найб╕льш поширений в колекц╕ях аквар╕умних рослин. При надлишку осв╕тлення рослина не вража╓ться водорослями ╕ тому може з усп╕хом виконувати роль св╕тлоф╕льтра.
Описуваний вид невибагливий до кислотност╕ та твердост╕ води. Швидкий р╕ст рослини можливий при наявност╕ у вод╕ достатньо╖ к╕лькост╕ вуглекислоти та м╕неральних живильних речовин. Кор╕ння плаваючих на поверхн╕ води рослин ╓ чудовою декоративною прикрасою композиц╕╖. Густ╕, пишн╕ звисаюч╕ коренепод╕бн╕ утворення можуть також виконувати функц╕ю сховищ для мальк╕в щивородящих риб та субстрату для нересту ╕крометущих коропозубих.
Цератоптер╕с птерид╕умопод╕бний (папоротепод╕бний) (Ceratopteris pteridoides) Хукер-старший описав у 1825 роц╕ ╕ назвав його Parkeria pteridoides. Саме в╕д назви ц╕╓╖ рослини походить синон╕м╕чна назва вс╕╓╖ родини. У 1905 роц╕ н╕мецький ботан╕к Х╕рон╕мус (Hieron) (Hieronimus, G.H.E. (1846-1920)) в результат╕ проведено╖ рев╕з╕╖, в╕дн╕с паркер╕ю до цератоптерис╕в. Поширена рослина в П╕вденн╕й ╕ Центральн╕й Америц╕, на п╕вдн╕ П╕вденно╖ Америки, а також на Великих Антильських островах.
Листки-ва╖ ц╕╓╖ папорот╕ цупк╕ш╕ ╕ мають темн╕ший кол╕р н╕ж ╕нш╕ вищеописан╕ представники родини. В л╕тн╕х та отоплюваних закритих басейнах зустр╕ча╓ться част╕ше н╕ж в аквар╕умах через те, що ╕стотно зат╕ню╓ укор╕нен╕ рослини ╕ надто швидко розроста╓ться, швидко поглинаючи поживн╕ речовини з води. Вид невибагливий до якост╕ води ╕ присутност╕ в н╕й значно╖ к╕лькост╕ орган╕чних речовин. Волосист╕ пишн╕ кор╕нц╕ у великих басейнах та аквар╕умах, де утриму╓ться велика к╕льк╕сть риб, можуть використовуватись
як м╕сце схованки мальк╕в.