ЧЛЕНИСТОНОГ╤ ПРИВИДИ АКВАР╤УМА
Микола Рудь
Поява креветок на пташиному ринку в Ки╖в╕ свого часу, призвела до фурору. Для багатьох любител╕в можлив╕сть бачити потенц╕йно морську ╕стоту в пр╕сноводному аквар╕ум╕ була дивиною. Поява ц╕кавих ╕стот у продажу була пов■язана з тим, що в цей час науковц╕ проводили експерименти по переселенню пр╕сноводних креветок з Далекого Сходу в так зван╕ ол╕готрофн╕ водойми. Робилось це з метою п╕двищення кормово╖ бази потенц╕йно непродуктивних водойм. За розрахунками це мало дати можлив╕сть п╕двищити врожа╖ риби у в╕дносно б╕дних, малоперспективних озерах, ставкових господарствах ╕ особливо у водоймах-охолоджувачах теплових електростанц╕й. Так╕ розрахунки були пов■язан╕ з тим, що креветки здатн╕ споживати широкий спектр корм╕в, швидко ростуть ╕ досягають статево╖ зр╕лост╕. Сутт╓вою особлив╕стю ╖х б╕олог╕╖ ╓ те, що в пер╕од вилуплення багаточисел ьно╖ молод╕ креветок, водойми набувають значно╖ продуктивност╕. Саме це ╕ ╓ тим бажаним ефектом, який позитивно вплива╓ на можлив╕сть вирощування велико╖ к╕лькост╕ риби.
З ус╕╓╖ велетенсько╖ р╕зноман╕тност╕ в╕домих науц╕ креветок, суто пр╕сноводних вид╕в не так вже й багато. Переважна ╖х б╕льш╕сть водиться у великих водоймах, як╕ протягом тривалого геолог╕чного пер╕оду перебували в географ╕чн╕й ╕золяц╕╖ в╕д моря, а в╕дтак п╕ддалися опр╕сненню. Саме так╕ водойми ╕ стали для науковц╕в бажаним джерелом потенц╕йних ╕нтродуцент╕в для сво╖х досл╕д╕в.
На Далекому Сход╕ такою водоймою ╓ озеро Ханка та к╕лька р╕чок басейну Амура.
Перш╕ результати по випадков╕й акл╕матизац╕╖ пр╕сноводних креветок були виявлен╕ в 1960-63 рр., коли з Китаю з р╕чки Янцзи з мододдю рослинно╖дних риб були завезен╕ личинки креветок до рибгосподарства п╕д Ташкентом (Аккурганський облрибокомб╕нат) та до водойм-охолоджувач╕в ДРЕС ╕м. Классона в м╕ст╕ Електрогорську (⌠Електросталь■).
Але у акварист╕в пр╕сноводн╕ креветки з■явились ще ран╕ше. В╕домим ентуз╕астом аквар╕умно╖ справи та профес╕йним г╕дроб╕ологом-акл╕матизатором Ю.Я Мишар╓вим в 1947 р були завезен╕ з Далекого Сходу перш╕ пр╕сноводн╕ креветки. Мабуть вже тод╕ любител╕, будучи зачарованими красою цих прозорих, тенд╕тних ╕стот, в╕дчули г╕ркоту перших технолог╕чних невдач у спробах ╖х розмножити.
Перша в╕дома публ╕кац╕я, яка стосувалась пр╕сноводних креветок, щодо ╖х утриманнях в аквар╕умах, з■явилась в 1968 роц╕ в журнал╕ ⌠Рыбоводство и рыболовство■ у вигляд╕ запитання читача ╕ в╕дпов╕д╕ на нього в╕домого публ╕циста М.Д.Махл╕на.
Вс╕ види креветок, як╕ почергово потрапляли до аквар╕ум╕в любител╕в завозились переважно з Далекого сходу з озера Ханка та р╕чок басейну Амура. В 1971-72 рр к╕лька вид╕в ( нажаль до цього часу не ╕дентиф╕кованих) у вигляд╕ личинок зоеа потрапили разом з новими об■╓ктами рибництва з ╤нд╕╖. Як це часто було в колишньому
СРСР, подальша ╖х доля нев╕дома через те, що науков╕ публ╕кац╕╖ результат╕в випадкових, не планованих акл╕матизац╕й, були неможливими.Однак, зац╕кавлен╕сть пр╕сноводними креветками в середовищ╕ акварист╕в завжди мала ╕нш╕ мотиви, як╕ не сп╕впадали з ╕нтересами науковц╕в. Аматор╕в перш за все ц╕кавили естетичн╕ та б╕олог╕чн╕ особливост╕ культивування креветок в аквар╕умах.
Найб╕льш допитлив╕ любител╕, шукаючи можливост╕ д╕стати в св╕й аквар╕ум таку чудову ╕стоту, як пр╕сноводна креветка та спробувати сво╖ сили у отриманн╕ потомства, встановили, що в кордонах колишнього СРСР окр╕м далекосх╕дних вид╕в у високом╕нерал╕зованих печерних р╕чках ╕ карстових потоках Кавказу також водиться два пр╕сноводних види з редукованими органами зору. Зараз вже важко встановити ким конкретно, але достеменно в╕домо, що сл╕п╕ креветки (Troglocaris anophthalmus, Kollar;) та (T. schmidti, Dormitzer;) були добут╕, завезен╕ ╕ утримувались к╕лькома любителями Ки╖ва, як╕ окр╕м аквар╕ума, захоплювались спелеолог╕╓ю.
Сл╕п╕ креветки, як ╕ ╖х близьк╕ родич╕ з Далекого Сходу, також не були розмножен╕, хоча цю проблему намагались вир╕шити к╕лька висококвал╕ф╕кованих любител╕в. А через деякий час про них забули.
Однак про перспективн╕ види пр╕сноводних креветок з озера Ханка, р╕чки Янцзи, не дали забути численн╕ завози з тих м╕сць, де вони вдало акл╕матизувались. Завдяки цьому любител╕ мали можлив╕сть спостер╕гати повед╕нку ⌠прозорих привид╕в■, ╕ встановити одну з ╖х чудових рис, а саме ефективну здатн╕сть ласувати п■явками та планар╕ями. При цьому було п╕дм╕чено, що слимак╕в вони можуть споживати лише коли ╖х знаходять у розтовченому вигляд╕.
Однак в╕дкрились не лише позитивн╕ якост╕ ⌠характеру■ новачк╕в. Було швидко встановлено, що зовн╕ мирн╕ та симпатичн╕ членистоног╕ в умовах загального аквар╕ума можуть не лише доповнювати св╕й рац╕он в╕дмерлими фрагментами листя рослин, а й нападати та по╖дати малорухомих риб. Першими жертавами, як з сумом констатував автор цих рядк╕в, стали лорикар╕╖. П╕зн╕ше було п╕дм╕чено загадкове зменшення зграйки беззахистних коридорас╕в хастатус╕в. Б╕льш пильне спостереження за креветками показало, що ц╕ ╕стоти сво╖ми нап╕впрозорими тонкими н╕жками при необх╕дност╕ можуть нав╕ть вправно ловити дафн╕й та крупних циклоп╕в.
При наявност╕ в аквар╕ум╕ достатньо╖ к╕лькост╕ корм╕в, в╕дпов╕дно╖ якост╕ води та ╖╖ температури, п╕сля досягнення статево╖ зр╕лост╕, забезпечують в╕дпов╕дн╕ в╕дносини креветок м╕ж обома статями. В результат╕ цього самки под╕бно до вс╕х десятиногих рак╕в в╕дкладають ╕кру на плеаподи (плавальн╕ н╕жки) ╕ виношують ╖╖ у такий спос╕б протягом всього ╕нкубац╕йного терм╕ну. Активно рухаючи плеаподами, самки не лише не втрачаютиь здатност╕ до швидкого плавання, а й забезпечують ╕кр╕ в╕дпов╕дний кисневий режим, що дуже важливо для розвидку зародка. У залежност╕ в╕д температури води ╕ видово╖ належност╕ креветок, терм╕н повного розвитку ╕кри до появи личинок зоеа* може сутт╓во коливатись.
Температурний режим аквар╕ума, як штучно╖ екосистеми, сутт╓во в╕др╕зня╓ться в╕д природнього ареалу б╕льшост╕ вид╕в креветок у б╕к значно б╕льшо╖ сумарно╖ температури протягом календарного року. Так наприклад, сума активних температур озера Ханка становить 3250 градусо/дн╕в.** Отже, виходячи з цього можна припустити, що в╕дтворення креветок, або ж хоча б намагання це зробити, можлив╕ для акварист╕в к╕лька раз╕в на р╕к. Та поки що ц╕ чудов╕ створ╕ння завозяться лише з м╕сць акл╕матизац╕╖ по досить дорог╕й ц╕н╕. Але, як показу╓ акваристична практика, вони того варт╕.
Придив╕мося до зовн╕шнього вигляду ц╕╓╖ ╕стоти. Склопод╕бне, майже штучне, механ╕чного походження т╕ло, руха╓ться немов би супроти закон╕в природи. Прозора тенд╕тн╕сть, уразлив╕сть компенсу╓ться неабиякою рухлив╕стю ╕ навпаки: здатн╕стю зливатися з навколишн╕м середовищем, зата╖тись под╕бно привиду ╕ нападати на жертву ╕з укритя. Досить часто креветка невеликих розм╕р╕в не сп╕вставляючи нев╕дпов╕дност╕ розм╕р╕в жертви з сво╓ю силою, напада╓ на риб значно б╕льш╕х розм╕р╕в, н╕ж здатна побороти. ╤ ось прозоре, ламке, створ╕ння вже под╕бне до вершника. Ос╕длавши свою жертву, креветка прудко гаса╓ по всьому аквар╕уму. Виявляючи бульдожачий характер, упл╕вшись ус╕ма сво╖ми ногами в т╕ло нещасно╖, перелякано╖ жертви, вона ще довго не бажа╓ ╖╖ в╕дпускати не дивлячись на те, що ситуац╕я розгорта╓ться не на ╖╖ користь.
╢ у креветок р╕зних вид╕в ще й ╕нша метода добувати ╖жу. Види схильн╕ до споживання в╕дмерло╖ орган╕ки, ретельно перебирають грав╕й вибираючи все, що можна спожити. При цьому довг╕ н╕жки креветок, под╕бно вправному п╕нцету, здатн╕ д╕стати з п╕д кам╕нц╕в трубочник╕в, планар╕й, р╕зноман╕тн╕ види п■явок та в╕дкладен╕ ними яйця.
Значний ╕нтерес пр╕сноводн╕ креветки становлять для любител╕в аквар╕ум╕в рослинного, композиц╕йного типу. Наявн╕сть цих ╕стот, безумовно, оживля╓ загальну картину. Окр╕м цього, в замкненому простор╕ аквар╕ума вони здатн╕ краще н╕ж будь як╕ ╕нш╕ жив╕ ╕стоти утил╕зувати мертву орган╕ку. Креветки не дозволять р╕зко пог╕ршитись ситуац╕╖, якщо в аквар╕ум╕ з■явиться загибла риба або ж крупн╕ слимаки. Вони не встигнуть з╕псуватись ╕ негативно вплинути на вм╕ст кисню у вод╕ або сприяти раптовому зб╕льшенню у вод╕ гнилостних бактер╕й та токсин╕в.
Розмноження креветок на в╕дм╕ну в╕д процесу утримання, ╓ неабиякою проблемою не лише для акварист╕в, а й для спец╕ал╕ст╕в-науковц╕в. Проблема поляга╓ в правильн╕й год╕вл╕ щойно вилуплених личинок зоеа. По-перше, ╖жа для молод╕ креветок ма╓ бути характерною за формою ╕ за кольором, а по-друге, м╕стити в соб╕ вс╕ необх╕дн╕ поживн╕ та м╕неральн╕
речовини. Т╕льки за таких умов ста╓ можливою кожна наступна линька при як╕й орган╕зм креветки зв╕льня╓ться в╕д попереднього твердого панциря ╕ зб╕льшу╓ сво╖ розм╕ри та масу.Першим стартовим кормом за л╕тературними джерелами промисловц╕в, може бути так звана ⌠зелена вода■, яка м╕стить значну к╕льк╕сть живих кл╕тин водорост╕ хлорели. П╕зн╕шим кормом бажано щоб був штучний корм, специально розроблений для год╕вл╕ молод╕ креветок в умовах культури.
У акварист╕в до недавнього часу утримувались к╕лька вид╕в креветок: Leander modestus, Leander pausidens, Palemon superbus, Palemonetes sinensis. Не виключено, що останн╕м часом до укра╖нських любител╕в аквар╕ума потрапили види з комерц╕йних завоз╕в з С╕нгапуру, ф╕рм Зах╕дно╖ Европи.
Значну зац╕кавлен╕сть як для спец╕ал╕ст╕в, так ╕ для любител╕в становлять крупн╕ пр╕сноводн╕ види креветок. Одн╕╓ю з найв╕дом╕ших ╓ так звана креветка Розенберга, яка досяга╓ середньо╖ ваги 150 ╕ б╕льше грам╕в. Можна соб╕ уявити, яке враження на глядача б╕ля скла аквар╕ума справля╓ велетенського розм╕ру десятиноге чудище, яке раптом виповза╓ з гущавини рослин. Однак, ╕з незрозум╕лих причин даний вид поки що не отримав свого розповсюдження в аквар╕умах любител╕в нав╕ть в тих кра╖нах, де у в╕дпов╕дних ф╕рмах молодь креветок Розенберга можна
без утруднень отримати через в╕длагоджену систему забезпечення поставок на замовлення.
Варто зазначити, що звичайному любителю досить важко до виду визначити креветок, як╕ йому д╕стались або в╕н хоче придбати. Причина кри╓ться у в╕дсутност╕ спец╕ал╕зовано╖ л╕тератури, а також в тому, що креветки ╓ активно досл╕джуваними об■╓ктами. Остання обставина ╓ причиною рев╕з╕й таксон╕в а в╕дтак ╕ в наукових назвах. Це наст╕льки часте явище, що стар╕ та нов╕ назви, а також синон╕ми нер╕дко являють собою складну проблему в як╕й важко роз╕братись нав╕ть профес╕оналу.
-----------------------------------------------------------------------
* Зоеа - пелаг╕чна личинка десятиногих ракопод╕бних (рак╕в, лангуст╕в, краб╕в, креветок). У деяких ракопод╕бних, таких як р╕чков╕ раки, ця стад╕я проходить в яйц╕ до вилуплення.
** "Сумою активних температур" назива╓ться сумарна к╕льк╕сть середньостатистичних денних температур вищих за 15"С.