Ф╕льтр в голандському аквар╕ум╕
Микола Рудь
Характерною ознакою голандського аквар╕ума ╓ м╕н╕мальна присутн╕сть в ньому риб та ╕нших живих ╕стот або нав╕ть повна ╖х в╕дсутн╕сть. Як правило, для звичайних глядач╕в це ╓ причиною першого запитання: "Чому так мало риб!?".
Аматори, що культивують переважно рослини вважають за краще один-два рази на тиждень заливати до аквар╕ума газовано╖ води з сифона або використовувати пристро╖ для збагачення води аквар╕ума вуглекислим газом, але не обтяжувати себе турботами про ⌠рибне господарство■, котре хоч ╕ продуку╓ у належн╕й к╕лькост╕ вуглекислоту, але все ж неминуче забруднюватиме аквар╕ум екскрементами та ╕ншими продуктами обм╕ну метабол╕чного характеру.
Найг╕ршим ╓ те, що процес розкладу цих продукт╕в в╕дбува╓ться з утворенням пром╕жних сполук в╕д високомолекулярних токсичних речовин, до ц╕ло╖ гами к╕нцевих нап╕врозчинних ╕ розчинних речовин в╕д с╕рководню до н╕трат╕в та н╕трит╕в. Саме вони, концентруючись у значн╕й к╕лькост╕, зд╕йснюють негативний вплив на як╕сть води та грунту. Згодом сутт╓во п╕двищу╓ться кислотн╕сть води та зм╕ню╓ться в г╕рший б╕к редокс-потенц╕ал. Це склада╓ сутт╓ву загрозу не лише для житт╓д╕яльност╕ п╕дводного декоративного саду, а й прямо перешкоджа╓ нормальному розвитку рослин
Серед р╕зновиддя аквар╕умного приладдя ф╕льтр займа╓ не останн╓ м╕сце. Але нав╕ть досв╕дчен╕ акваристи ╕нод╕ дивуються, коли чують, що для голандського аквар╕ума, де дуже мало риб, ф╕льтр необх╕дний у так╕й сам╕й м╕р╕, як ╕ для будь-якого ╕ншого. Лог╕чн╕, на перший погляд, м╕ркування з цього приводу так╕: якщо рослини культивуються в аквар╕ум╕ без риб, то рослинн╕й композиц╕╖ н╕чого не загрожу╓. Отже лог╕чно поста╓ запитання: нав╕що тод╕ ф╕льтр?
Однак не все так просто. Рослини, як в╕домо, також синтезують та вид╕ляють у воду складн╕ та ст╕йк╕ до розщеплення орган╕чнн╕ сполуки. Деяк╕ з цих речовин по в╕дношенню до рослинно╖ вегетативно╖ маси, з яко╖ власне ╕ склада╓ться композиц╕я, мають не меншу б╕олог╕чну активн╕сть н╕ж метабол╕ти тваринного походження. За даними ф╕з╕олог╕в рослин доля метабол╕чних речовин, що вид╕ляються рослинами у зовн╕шн╓ середовище, може сягати 30% в╕д ус╕╓╖ маси синтезовано╖ орган╕ки. Нав╕ть якщо уявити, що дана цифра сумн╕вна ╕ завищена в десять раз╕в, то ╕ в цьому раз╕ вона склада╓ сутт╓ву величину. Уявимо соб╕, що загальна маса живо╖ рослинност╕ в аквар╕ум╕ м╕стк╕стю 300 л╕тр╕в становитиме 1-3 кг. Якими ж сутт╓вими тепер здаються ц╕ 30% у сп╕вв╕дношенн╕ з об▓╓мом аквар╕ума! Адже саме вид╕лен╕ рослинами речовини негативно впливають на всю композиц╕ю в ц╕лому. Природа не дала можливост╕ рослинам у ╕нший спос╕б боротись м╕ж собою за ⌠м╕сце п╕д сонцем■. В природ╕ саме так один вид рослин вою╓ з ╕ншим за прост╕р, за воду, за поживн╕ речовини. Не зайвим буде зазначити, що ╕нод╕ рослини сам╕ себе отруюють сво╖ми ж метабол╕тами. Людина давно п╕дм╕тила, що на одному й тому ж пол╕ не можна к╕лька рок╕в п╕дряд висаджувати одну й ту ж культуру. Досв╕дчен╕ любител╕ також з власного досв╕ду знають, що багато рослин погано ростуть, якщо ╖х в композиц╕╖ розм╕стити поряд. Вивченням тонких законом╕рностей позитивно╖, ╕ндеферентно╖ та негативно╖ вза╓мод╕╖ р╕зних вид╕в рослин м╕ж собою займа╓ться така ботан╕чна наука як алелопат╕я
**.Визначення дол╕ вид╕люваних рослинами в процес╕ житт╓д╕яльност╕ метабол╕т╕в допомага╓ зрозум╕ти, яка велика к╕льк╕сть р╕зноман╕тних речовин присутня у вод╕ ╕ реально, не завжди позитивно впливатиме на рослинну композиц╕ю в ц╕лому. Нажаль цього не врахову╓ багато любител╕в, що займаються аквар╕умним ф╕тодизайном.
Отже, враховуючи все вищезгадане, стосовно рослин та продукованих ними речовин-метабол╕т╕в, можна впевнено заявити - ф╕льтр у аквар╕ум╕ рослинного типу потр╕бен у будь-якому випадку. В╕домо к╕лька конструкц╕й б╕оф╕льтр╕в, як╕ працюють у в╕дпов╕дност╕ з ╓диним принципом: очистка води в╕дбува╓ться за рахунок житт╓д╕яльност╕ бактер╕й, гриб╕в та в невелик╕й м╕р╕ мохуваток
***.
В дан╕й робот╕ автор пропону╓ до розгляду комб╕новану систему б╕олог╕чно╖ очистки, котра випробувана протягом б╕льш н╕ж десятил╕тнього пер╕оду експлуатування, ╕ в╕др╕зня╓ться в╕д традиц╕йних, описаних р╕зними авторами в багатьох в╕домих статтях
****. Отже досв╕д використання такого ф╕льтра в значн╕й м╕р╕ ╕мп╕ричний, а розм╕рковування стосуються лише теоретичних припущень. ╤ все ж, в╕рог╕дно, вони мають м╕сце, бо описувана система добре працю╓ протягом б╕льш н╕ж 20-ти рок╕в.В опис╕ традиц╕йних б╕оф╕льтр╕в, основну роль в механ╕зм╕ б╕оочистки, автори конструкц╕й покладають на н╕триф╕куючих бактер╕й, згадуючи про гриби лише поб╕жно. ╤ це в╕рно, бо будова самих ф╕льтр╕в не дозволя╓ максимально використовувати д╕яльн╕сть гриб╕в. Однак, можна припустити, що гриби мають не менше значення через те, що деяк╕ метабол╕ти, продукован╕ рослинами, здатн╕ розщепляти лише вони.
У звичайних б╕оф╕льтрах гриби займають лише ту незначну площу, яку вони здатн╕ заселити (ст╕нки, перего
Отже, забезпечивши б╕оф╕льтр компактною реш╕ткопод╕бною пластиковою
Лог╕чно припустити, що ╕з зб╕льшенням можливо╖ сфери ╕снування гриб╕в в об▓╓м╕ ф╕льтра, пропорц╕йно зросте ╕ розклад ними метабол╕т╕в, як╕ стримують або пригн╕чують р╕ст рослин.
Гриби як ╕ бактер╕╖-н╕триф╕катори присутн╕ в будь-якому аквар╕ум╕. Заселення аквар╕ума орган╕змами-деструкторами орган╕ки в╕дпува╓ться досить пов╕льно. Спочатку ф╕льтр працю╓ як звичайна механ╕чна система, яка затриму╓ зважен╕ часточки орган╕ки та детрит. Лише через деякий час ф╕льтр накопичивши значну к╕льк╕сть бактер╕й та гриб╕в, почина╓ працювати як б╕олог╕чна система. В усьому ╕ншому, конструктивна будова ф╕льтра залиша╓ться традиц╕йною. Важливою особлив╕стю можно вважати лише непрозор╕сть корпусу ф╕льтра. Це запоб╕гатиме утворенню в об▓╓м╕ ф╕льтру водоростей. Розвиваючись у значн╕й к╕лькост╕ вони можуть сутт╓во зм╕нити динам╕ку розвитку ╕ концентрац╕╖ бактер╕й та гриб╕в на свою користь ╕ таким чином зм╕нити механ╕зм процесу б╕олог╕чно╖ очистки. В конкурентн╕й боротьб╕ за житт╓вий прост╕р водорост╕ мають сутт╓в╕ переваги ╕ позбавивши ╖х св╕тла, акварист створить нормальне середовище для функц╕онування б╕оф╕льтра.
--------------------------------------------------------------------------------
* Багатьма авторами починаючи з 50-х рок╕в, метабол╕чна орган╕ка, продукована рибами, дуже спрощено ╕ нев╕рно вважалась мало не бажаним добривом. Передбачалось, що фекал╕╖ риб розкладаючись, можуть бути в╕дносно легко м╕нерал╕зован╕ грунтовою м╕крофлорою ╕ знову використан╕ рослинами для побудови сво╓╖ вегетативно╖ маси.
** Пров╕дними науковцями у дан╕й сфер╕ вважа╓ться укра╖нський ботан╕к, академ╕к М.Гродз╕нський, та американський вчений Е.Райс.
*** Мохуватки (Bryozoa) - щупальцев╕ колон╕альн╕ орган╕зми. Споживають орган╕чн╕ речовини, що перебувають у зваженому стан╕.
**** Перел╕к статей склада╓ значний ре╓стр. Однак обмежитись можна лише к╕лькома, найб╕льш характерними, що висв╕тлюють проблему аквар╕умно╖ ф╕льтрац╕╖.
1. "Рыбоводство" (ж-л) ╧1, 1987, с.41:
2. "Рыбоводство" ╧2, 1987, с.19:
3. "Наука и жизнь" (ж-л) ╧10, 1970, с.119:
4. "Рыбоводство и рыболовство" ╧1, 1980, с.32.
5. "Рыбоводство и рыболовство" ╧1, 1981, с.31.
╘
Ukrainian magazine "Naturalist"