АП╤СТОГРАМА КАКАДУ

(Apistogramma cacatuoides) В журнал╕ "Натурал╕ст" публ╕куються матер╕али з акваристики та ╕нших природничих захоплень. Щоб гарантовано отримувати журнал, краще його передплатити. ╤нд. 40257.

Сво╖ враження з приводу даного матер╕алу надсилайте на адресу nature@nature.kiev.ua

Микола Рудь

фото автора

Це д╕йсно дуже гарна рибка. Вона зачарову╓ сво╓ю грац╕╓ю, як ╕ вс╕ ╖╖ найбижч╕ родич╕: ап╕сторами Рам╕реза* та Рейцига. Адже вс╕ ап╕стограми, як ╖х розум╕╓ б╕льш╕сть аматор╕в (поза результатами наукових таксоном╕чних рев╕з╕й) мають чудове забарвлення, ориг╕нальну форму т╕ла та в╕др╕зняються ц╕кавою повед╕нкою.

Природн╕й ареал розповсюдження виду - р╕чки Перу. В╕дкрита ╕ описана рибка в╕дносно недавно - у 1951 роц╕, коли св╕това акваристика почала формуватись в розвинутих, багатих кра╖нах св╕ту, як форма культурно-╕нтелектуальго дозв╕лля. Однак, не дивлячись на вдалий час появи на стор╕нках престижних видань, широкий загал акварист╕в майже протягом десятил╕ття н╕чого не знав про чудо-знах╕дку.

Вс╕ ап╕стограми завдяки сво╖м невеликим розм╕рам завжди привертали до себе увагу. Однак не лише ця обставина сприя╓╖х неабияк╕й популярност╕. Р╕дко хто, побачивши цю рибку у в╕дпов╕дному ╕нтер"╓рно-естетичному оформленн╕, в╕дмовиться в╕д шансу придбати ╖╖ при нагод╕ для сво╓╖ колекц╕╖.

В Укра╖н╕ Ап╕стограма какду з"явилась в к╕нц╕ 80-х рок╕в ╕ одразу були розмножен╕. Однак ╕ донин╕ вид не став широков╕домим. Купують цих риб для сво╖х колекц╕й лише осв╕дчен╕ любител╕ з╕ стажем. Причина даного феномена поляга╓ в тому, що молодь ап╕стограми какаду не в╕дпов╕да╓ естетичним вимогам початк╕вц╕в. С╕р╕, малоприваблив╕ мальки не знаходять шляху до серця покупц╕в, а ╕нформац╕╖ про даний вид, яка б розкривала ╕стинний стан справ, поки що обмаль.

Доросл╕ риби рухлив╕ й грац╕озн╕. Особливо привабливими ╓ самц╕ в пер╕од досягнення ними статево╖ зр╕лост╕. Самочки залишаються с╕рими ╕ малопривабливими. За розм╕рами самц╕ набагато б╕льш╕ за самочок. Нер╕дко вдало п╕д╕брана пара, яка в╕др╕зня╓ться високою продуктивн╕стю, зовн╕ дуже дисону╓ в розм╕рах. Самочка ╕нод╕ може не перевищувати розм╕р╕в 2,5 см ╕ ╓ предметом залицянь самця розм╕р т╕ла якого сяга╓ 8 ╕ нав╕ть б╕льше сантиметр╕в.

У переднерестовий пер╕од активним, як правило ╓ самець. При наявност╕ в аквар╕ум╕ затишного куточка з заглибиною або нав╕ть н╕ркою в камен╕, корч╕ чи оболонц╕ кокосового гор╕ха, самець попередньо оглянувши м╕сце майбутнього в╕дкладання ╕кри, наст╕йно запрошу╓ туди самочку. Якщо обране м╕сце в╕дпов╕да╓ вс╕м вимогам, нерест в╕дбува╓ться невдовз╕. Однак нер╕дко бува╓ так, що самочка ще не готова до процесц розмноження. Спостережливий акварист може визначити це за ╖╖ повед╕нкою. Самочка шука╓ порятунку в╕д настирливих залицянь самця у гущавин╕ рослин, за нагр╕вачем або термометром. В такому випадку ╖╖ неодм╕нно треба в╕дсадити в окремий аквар╕ум з водою, яка не буде в╕др╕знятись за х╕м╕чним складом в╕д т╕╓╖ в як╕й вона була ран╕ше. При цьому температуру бажано п╕двищити на 1,5-2 о С ╕ дати добрий корм. Добре якщо це буде жива дафн╕я у достатн╕й к╕лькост╕ в╕льно плаваюча по аквар╕уму. Через 5-7 дн╕в самочку можна знову п╕дсадити до самця. Якщо ситуац╕я повторю╓ться к╕лька раз╕в без позитивних насл╕дк╕в, самочку сл╕д зам╕нити.

Найчаст╕ше нерест в╕дбува╓ться в загальному аквар╕ум╕. У такому раз╕ не сл╕д одразу намагатись висаджувати вс╕х риб або переносити ╕кру з пл╕дниками в ╕нше м╕сце. Як правило самка ап╕стограми какаду здатна захистити свою ╕кру в╕д посягань будь-яких риб або великих слимак╕в. Вийнятком можуть бути лише велик╕ анциструси. Але ╕ ╖х добра самка здатна в╕д╕гнати.

Найкращим для нересту ╓ глиняний горщик для кв╕т╕в. Його зручно перенести в занурений в аквар╕ум в╕дсадник з оргскла. Туди ж перепливе й самочка, бо саме вона догляда╓ за ╕крою та мальками. Зд╕йснити на практиц╕ таку пересадку досить легко ╕ просто.

Якщо у в╕дсаднику ╓ поролоновий ф╕льтр, забезпечен╕ аерац╕я та стаб╕льна температура, то присутн╕сть самки не обов"язкова. Личинок, що виклюнулись починають годувати п╕сля першого прояву до активного руху. Основу корму повинн╕ становити др╕бн╕ форми зоопланктону (коловертки, наупл╕╖ циклоп╕в). При достатн╕й к╕лькост╕ корму молодь росте швидко ╕ вже через к╕лька дн╕в може споживати невеличк╕ форми дафн╕й. Мальки ап╕стограми какаду не виглядають привабливо аж до появи у самц╕в ознак статевого дозр╕вання (блакитний з жовто-гарячим фон т╕ла, червон╕ рел╕зерн╕ плями на хвост╕, яскраве забарвлення перших промен╕в спинного, черевних та анального плавц╕в).

Ап╕стограма какаду, як ╕ б╕льш╕сть ╕нших аквар╕умних рипб, ма╓ свою нерозгадану та╓мницю: нер╕дко любител╕ стикаються з проблемою одностатевост╕ всього отриманого потомства. Дуже часто молодь вс╕╓╖ генерац╕╖ при сум╕сному вирощуванн╕ у ╕дентичних умовах, може виявитись лише самцями. Тож якщо акварист на рад╕сть друзям роздасть на ранн╕й стад╕╖ (до 2-х см) отримане потомство, то матиме значно б╕льше шанс╕в, що йому дадуть згодом пл╕дник╕в хоча б на тимчасовий терм╕н використання. Причина явища одностатевост╕ науково не пояснена, хоча ма╓ амналог╕╖ ╕ у ╕нших вид╕в аквар╕умних риб. Що до одностатевост╕ конкретно описуваного виду, то багато ки╖вських акварист╕в з к╕лькох генерац╕й молод╕ отримали лише к╕лька самочок на б╕льш як сотню самц╕в.

Утримувати риб бажано при стаб╕льн╕й температур╕ води 25-28 о С. Низький р╕вень твердост╕, нейтральна або слабкокисла реакц╕я води забезпечать усп╕х, якщо акварист хоче вигодувати як╕сних пл╕дник╕в. Стимулом нересту для риб може бути незначне зниження вм╕сту солей у вод╕ аквар╕ума. Це досяга╓ться зам╕ною частини води аквар╕ума ( 10-20%) дистильованою, в╕дстояною або добре прокип■яченою, проаерованою водою. Можна використати дощову воду, попередньо добре в╕дстояну, проф╕льтровану ╕ добре проаеровану. П╕сля цих заход╕в за умови готовност╕ пл╕дник╕в, нерест в╕дбува╓ться на ранок або протягом наступного дня. Враження в╕д спостереження за рибами в переднерестовий пер╕од не розчарують нав╕ть найвимоглив╕шого аматора.

-----------------------

* Ап╕стограма Рам╕реза в результат╕ останньо╖ рев╕з╕╖ отримала назву пап╕льохром╕с Рам╕реза (Papiliochromis Ramiresi).

╘ При передруковуанн╕ матер╕ал╕в посилання на автора та журнал "Натурал╕ст" обов'язковим.