╤стор╕я в╕дкриття та наукового опису даного виду до цього часу залиша╓ться досить заплутаною. За деякими авторитетними даними (М.М.╤ль╖н) п╕сля латинсько╖ назви виду, нажаль, подано нев╕рне авторство Л╕ннея (L). Нев╕рним мабуть ╓ й те, що даний вид потрапив до ╢вропи в 1938 роц╕. З перекладу назви можна д╕знатись що рибка названа на честь Тана (рибка Тана = Tanichthys), а знаючи, що вона родом з Китаю, з перекладу видово╖ назви можна прийти до висновку, що вона походить з Б╕лохмарних Г╕р, що поблизу Кантону (albo - б╕лий та nubes - хмари = б╕лохмарий). Однак, якщо звернутись до чеськословацьк пер╕одичних джерел, можна в╕дзначити б╕льш ретельний ╕ широкий огляд л╕тератури, присвячено╖ таксоном╕чному положенню виду. В коментар╕ доктора Франка до статт╕ Кветослава Карл╕ка в журнал╕ Akvarium a terarium ╧3 за 1970 р╕к, присвячен╕й кардиналу досконально ╕ ч╕тко зазначено (нажаль без датування вказаних праць), що Aphyocypris pooni Lin ╓ так званим молодшим гомон╕мом назви Aphyocypris pooni Herre, яка ╓ у свою чергу ╓ синон╕мом Thanichthys albonubes Lin. Даний вид, описаний Л╕ном був в╕днесений до роду Hemigrammocypris Fowler? а в╕дтак ╕ отримав в╕дпов╕дну назву Hemigrammocypris lini. В результат╕ останньо╖ рев╕з╕╖, у в╕дпов╕дност╕ до настанов м╕жнарожних кодекс╕в, з урахуванням вс╕х умовностей, вид отримав остаточну назву Thanichthys albonubes Lin-Shu Yen, 1932. Варто зазначити, що в плутанину з назвами зробила св╕й внесок та обставина, що науковцями було описано к╕лька дещо в╕дм╕нних за забарвленням форм, що походили з р╕зних точок ареалу - одна з Гонконгу (Сянгану), а ╕нша з Б╕лохмарих Г╕р що поблизу Гуанджоу (Кантону).
Продовгувате, невеличке т╕ло кардинал╕в прикрашене насиченими кольорами, як╕ у гармон╕йному по╓днан╕ дають чудове забарвлення. Верхня частина спинки жовтаво-коричнева, на тл╕ цього кольору в╕д очей до хвоста проходить ср╕бляста смужка. У молдих особин вона ма╓ синювате забарвлення, а дорослих собин - бронзова. Вс╕ плавц╕ мають мають два основних кольори: жовто-лимонний ╕ карм╕ново-червоний.Якщо рибок утримують в стаб╕льних умовах, в густо зарослому аквар╕ум╕, з темним грунтом, кол╕р ╖х т╕ла набува╓ неповторного пурпурового забарвлення. Можливо через це рибка ╕ отримала свою назву. Бо ж в╕домо, що мант╕я кардинала ма╓ червоно-пурпурове забарвлення. Особливо ефектно вигляда╓ зграя кардинал╕в, що склада╓ться з особин р╕зного в╕ку. Нисичене ср╕блясто-син╓ забарвлення молод╕ у по╓днанн╕ з переважаючим руб╕ново-червоним кольором старших риб не може залишити байдужим переважну к╕льк╕сть любител╕в. Самц╕ забарвлен╕ дещо яскрав╕ше н╕ж самки ╕ мають струнк╕ше т╕ло.
Опису ц╕╓╖ рибки ви не знайдете у книжках М.Ф. Золотницького ╕ нав╕ть у значно п╕зн╕ших авторитетних автор╕в. На в╕дм╕ну в╕д переважно╖ б╕льшост╕ аквар╕умних риб, кардинал був описаний досить п╕зно - лише у 1932 роц╕. Природн╕м ареалом виду ╓ потоки та невелик╕ водойми поблизу китайського м╕ста Гуанчжоу (Кантон), а також прилегло╖ територ╕╖ до Гонконгу. Температура води в невеличких природних водоймах цього рег╕ону досить стаб╕льна. Вона зазна╓ незначних коливань, як протягом дня, так ╕ протягом року. Середня температура протягом ос╕нньо-зимового пер╕оду становить +140С. Вл╕тку максимальне значення температури води сяга╓ лише 270С. Отже перепад температури вл╕тку може сягати максимум к╕лькох градус╕в, а в м╕жсезоння не перевищувати десятка градус╕в. Кл╕мат дано╖ територ╕╖, в особливост╕ м.Чжаоцин (Гаояо), що на р╕чц╕ Сицзян, через свою м■як╕сть вважа╓ться курортним.
╤сну╓ фантастична легенда що у любител╕в колишнього СРСР кардинали з■явились ще перед Другою Св╕товою В╕йною п╕д час так звано╖ Ф╕нсько╖ кампан╕╖. На окупован╕й радянськими в╕йськами ф╕нськ╕й територ╕╖, залишилась неушкодженою аквар╕умна риборозводня. Вона стала сво╓р╕дним музе╓м куди сходились солдати щоб подивитись на ц╕кавих риб та рослин. Один з оф╕цер╕в, виявився любителем аквар╕ума ╕ серед р╕зновиддя знайомих вид╕в, котр╕ були в риборозводн╕, з подивом в╕дкрив для себе нев╕дому рибку. Так, н╕би то, у якост╕ в╕йськового трофею кардинали були вивезен╕ ╕ з■явились в колишн╕й ⌠Кра╖н╕ Рад■. Таку ╕стор╕ю в 70-х роках мен╕ довелось чути в╕д авторитетних лен╕нградських любител╕в. ╤ як це не дивно, але такий, на перший погляд, малов╕рог╕дний переб╕г под╕й, можливий. Однак, лише за двох умов:
перша - рибка, описана в 1932 роц╕ з охопленого буремними соц╕альними потряс╕ннями Китаю якимсь чином потрапила до ╢вропи, там була швидко розмножена ╕ потрапила до Ф╕нлянд╕╖.
друга - не виключеним ╓ й той вар╕ант, що кардинали могли потрапити до СРСР не з Ф╕нлянд╕╖, а прямо з Китаю;
╤стор╕я зна╓ безл╕ч фантастичних випадк╕в, коли неможливе, н╕би за вел╕нням чар╕вника ста╓ д╕йсн╕стю. Але як би там не було, а для укра╖нських любител╕в кардинал н╕коли не був проблемним у план╕ розмноження нав╕ть для акварист╕в-початк╕вц╕в. Варто зазначити, що на початку 60-х рок╕в його кандидатура нав╕ть розглядалась як можлива для польоту в космос ╕ вивчення в умовах космосу. Однак перемогу отримали дан╕о рер╕о.
Кардинал - все╖дна рибка, однак в б╕льш╕й м╕р╕ в╕дда╓ перевагу кормам тваринного походження (трубочник, мотиль, дафн╕╖, коретра). З апетитом вжива╓ спец╕ал╕зован╕ штучн╕ корми, шматочки подр╕бненого м■яса криля, морожену нежирну проварену рибу ╕ нав╕ть проварену манну крупу.
Ця рибка н╕би спец╕ально пристосована до умов невеличкого аквар╕ума. Окр╕м того, що вид досить легко розмножу╓ться, ма╓ привабливий вигляд ╕ невеличк╕ розм╕ри, йому притаманн╕ так╕ риси, як висока ст╕йк╕сть супроти вс╕ляких хвороб та спок╕йна, неагресивна повед╕нка у в╕дношенн╕ до ╕нших мешканц╕в аквар╕ума. Формуючи зграйку риб для свого аквар╕ума варто забезпечити сп╕вв╕дношення статей таким чином, щоб на одну самочку приходилось два самц╕. Це забезпечить б╕льш ╕нтенсивне нерестування ╕ зменшить в╕рог╕дн╕сть утворення у самок небажаних процес╕в перезр╕вання ╕кри.
Якщо любитель ставить соб╕ за мету утримувати кардинал╕в, як╕ б сам╕ розмножувались, потр╕бно перш за все потурбуватись про правильне влаштування ╕нтер▓╓ру аквар╕ума. Найкращими рослинами для для оформлення аквар╕ума ╓ яванський мох, та╖ландська папороть, вс╕ види цератоптер╕ус╕в. При цьому бажано, щоб перш╕ два види росли у сп╕льному, по╓днаному, вза╓моплетив╕. Таку декоративну сп╕льноту легко утворити у вигляд╕ рослинного килима, якщо рослини закр╕пити на задн╕й ст╕нц╕ аквар╕ума при допомоз╕ присосок ╕ тонкох жилки, котру майже не видно у вод╕. Таке рослинне угруповання ╓ найкращим сховищем для мальк╕в.
Щ╕льно засаджений рослинн╕стю аквар╕ум ╓ не лише привабливим з естетично╖ точки зору, а й створю╓ велику к╕льк╕сть природн╕х укрить для дорослих особин та для ╖х потомства. Осв╕тлення повинно диктуватись б╕олог╕чними вимогами тих вид╕в рослин, котрими декоровано аквар╕ум. Дотримання в╕дпов╕дних умов середовища (вода низько╖ або середньо╖ твердост╕, слабкокисло╖ реакц╕╖ з стаб╕льним значенням температури 22-250С) ╓ кращою передумовою для розмноження кардинал╕в. Давно п╕дм╕чено, що кардинали добре нерестяться в аквар╕умах, обладнаних ф╕льтром, котрий забезпечу╓ хоч ╕ не потужну, проте пост╕йну теч╕ю. ╥╖ наявн╕стьнаближа╓ умови утримання риб до природн╕х, адже риби в межах свого ареалу мешкають переважно у проточних ╕ нап╕впроточних водоймах. Отже рух води (р╕офактор) для кардинал╕в в значн╕й м╕р╕ ╓ стимулятором до ╕крометання.
Розмноження кардинал╕в доступне нав╕ть початк╕вцям. Однак для цього потр╕бна лише незначна теоретична п╕дготовка ╕ наявн╕сть простого обладнання для облаштування нерестовика.
Нерест у кардинал╕в порц╕йний. Вид ╓ типовим представником, так званих, порц╕йно нерестуючих риб. За один раз п╕д час нерестових ╕гр рибки викидають ╕ запл╕днюють лише к╕лька ╕кринок. Наступного дня все повторю╓ться. З ц╕╓╖ причини добитись масового розмноження кардинал╕в досить важко. Для цього потр╕бно мати не менше н╕ж к╕лька десятк╕в самц╕в ╕ самок, розсаджувати ╖х в р╕зн╕ аквар╕уми, к╕лька дн╕в тримати окремо, а на пер╕од нересту садити разом. Лише за таких умов з▓явля╓ться економ╕чна доц╕льн╕сть вигодовування одразу к╕лька сотень в незначн╕й м╕р╕ р╕знов╕кових мальк╕в. Окр╕м цього, така метода да╓ любителю можлив╕сть в╕д╕брати на плем▓я ел╕тних перспективних особин з велико╖ к╕лькост╕ потомства, а в╕дтак сутт╓во прискорити процес селекц╕╖.
╤кра кардинал╕в, як правило, ма╓ високий процент викльову нормально розвинених рухливих ембр╕он╕в.
Вигодовування молод╕ кардинал╕в, як ╕ у б╕льшост╕ аквар╕умних риб, ╓ процесом значно складн╕шим н╕ж саме розмноження, а тому, вимага╓ наявност╕ у аквариста хоча б незначних практичних навичок. З появою личинок в приповерхових шарах аквар╕ума, сл╕д починати давати др╕бних коловерток, ╕нфузор╕й та невелик╕ порц╕╖ жовтка круто зварених куриних я╓ць.
Хорош╕ результати також показу╓ застосування в╕домого корму Micromin та ╕нших ф╕рмових стартових штучних корм╕в. При наявност╕ в аквар╕ум╕ ╕нфузор╕й, вони можуть активно споживатись личинками. У м╕ру свого росту мальки починають потребувати щоразу б╕льшо╖ к╕лькост╕ живих корм╕в. Окр╕м живих наупл╕ус╕в циклоп╕в, д╕аптомус╕в та др╕бних вид╕в дафн╕й можна також давати заморожен╕ брикетики зоопланктону. ╥х з великою охотою також споживають доросл╕ риби. Характерною рисою личинок та мальк╕в ╓ ╖х локал╕зац╕я б╕ля поверхн╕ води. ╤з зб╕льшенням молод╕ до 7-8 мм, рибки спускаються в пригрунтову частину аквар╕ума.
|