Загадков╕ лабео з родини коропових
Микола Рудь
Укра╖нськ╕ акваристи вперше д╕знались про ╕снування цих чудових аквар╕умних риб з книжок та журнал╕в, котр╕ зр╕дка привозились з-за кордону ╕ були предметом ретельного вивчення багатьма любителями, як╕ по черз╕ передавали ╖х з рук у руки, щоб мати можлив╕сть хоча б погортати нове джерело ╕нформац╕╖.
Аквар╕умн╕ книжки ╕нод╕ зр╕дка доходили до укра╖нських любител╕в з колишньо╖ Чехо-Словаччини, або Н╕мецько╖ Демократично╖ Республ╕ки. Перша ╕нформац╕я про двокол╕рних лабео з▓явилась в журнал╕ ⌠Рыбоводство и рыболовство■ в ╧3 за 1970 р╕к. Отримавши першу ╕нформац╕ю, багато любител╕в зац╕кавились б╕олог╕чними особливостями риб ╕ стали спрямовано шукати додаткову ╕нформац╕ю.
Лише через значний час к╕льком любителям, котр╕ зд╕йснювали спроби придбати лабео вс╕лякими доступними способами, вдалось об▓╓днати сво╖ зусилля ╕ зд╕йснити першу спробу розмноження риб при допомоз╕ г╕поф╕зарних ╕н▓╓кц╕й.
Кооперац╕я акварист╕в у намаганнях з╕брати пл╕дник╕в виявилась досить пл╕дною, хоча ╖╖ причина в значн╕й м╕р╕ ╓ вимушеною. Це продиктовано б╕олог╕чною особлив╕стю цих риб. Жодним з автор╕в в ранн╕х публ╕кац╕ях не вказувалось на досить агресивну особлив╕сть повед╕нки лабео у в╕дношенн╕ до сво╖х найближчих родич╕в. Отже
про вирощення к╕лькох екземпляр╕в риб до стану дорослих пл╕дник╕в в одному аквар╕ум╕ не може бути й мови. А в деяких випадках лабео виявляють ознаки агрес╕╖ не лише до соб╕ под╕бних, а й до ╕нших мешканц╕в аквар╕ума. При цьому, ╖х рухлив╕сть вражаюча. Це дуже часто виявля╓ться в значних труднощах при намаганн╕ виловити ╖х з аквар╕ума. Особливих хитрощ╕в та наявност╕ кр╕м сачка додаткових пристосувань вимага╓ ситуац╕я, коли риб потр╕бно виловити з аквар╕ума, густо засадженого ц╕нними, колекц╕йними рослинами.Найкрасив╕ший з ус╕х вид╕в лабео - муарово-чорний б╕колор (Labeo bicolor) в╕дкритий ╕ описаний лише у 1931 роц╕.
Знайдений в╕н був поблизу Бангкока в тихих затоках р╕чки Меконг. За л╕тературними даними довжина рибок в природ╕ досяга╓ 12 см. Однак, вже нин╕ добре в╕дом╕ екземпляри, котр╕ в умовах аквар╕ума мають значно б╕льш╕ розм╕ри.
Вперше у якост╕ аквар╕умно╖ новинки рибки потрапили до ╢вропи у 50-х роках. З тих п╕р ╖х популярн╕сть поступово зростала, а ц╕на у м╕ру задоволення попиту знижувалась спочатку в╕д казково велико╖, до р╕вня звичайних аквар╕умних мешканц╕в, розмноження котрих не ╓ проблемним. Однак для цього був потр╕бний пер╕од б╕льш н╕ж у три десятил╕ття.
Спочатку спец╕ал╕зованим ф╕рмам П╕вденно-Сх╕дно╖ Аз╕╖ приходилось в╕дловлювати мальк╕в лабео з природи ╕ поставляти ╖х до ╢вропи та Америки. Згодом були зд╕йснен╕ перш╕ усп╕шн╕ спроби отримання потомства в умовах нап╕вприроднього утримання. Риборозводчики, утримували риб в окремих ставках, де умови були максимально наближен╕ до природн╕х. Як вже зазначалось, поступове накопичення риб в аквар╕умах любител╕в по всьому св╕ту, а особливо в аквар╕умах любител╕в колишнього Радянського Союзу, призвело до того, що знайшлися ентуз╕асти, котр╕ з╕брали дорослих риб в одному м╕сц╕ ╕ при допомоз╕ гонадотропних ╕н▓╓кц╕й отримали перше потомство. Так були зроблен╕ перш╕ кроки до втрати ф╕рмами з П╕вденно-Сх╕дно╖ Аз╕╖ монопол╕╖ у торг╕вл╕ цими чудовими рибами. Згодом через к╕лька рок╕в деяким любителям вдавалось отримували незначну к╕льк╕сть молод╕, котра в як╕йсь м╕р╕ задовольняла попит на велетенськ╕й територ╕╖ колишнього СРСР. Це стимулювало багатьох любител╕в до пошуку нових можливостей розмноження лабео перш за все з комерц╕йно╖ точки зору. В результат╕ цього, вже у 80-х роках, як зелений, так ╕ двокол╕рний лабео вже не були р╕дк╕сними нав╕ть у в╕ддалених м╕стах ╕ селищах Укра╖ни. Однак задоволення ринкового попиту в даний час ще не в╕дбулось в кра╖нах Америки та ╢вропи. Там, як ╕ ран╕ше лабео мали в╕дносно високу ц╕ну. Але такий стан не м╕г тривати довго. Послаблення в╕зового режиму п╕д час так звано╖ ⌠перебудови■, призвело до того, що протягом короткого часу укра╖нськ╕ акваристи швидко задовольнили попит на лабео в Польщ╕, Словаччин╕, Чех╕╖, Угорщин╕. Зв╕дти риби потрапляли до кра╖н Зах╕дно╖ ╢вропи. Окр╕м цього, на середину 80-х рок╕в, в╕рог╕дно ╕ в перел╕чених кра╖нах, любител╕ почали самост╕йно розмножувати цих риб при допомоз╕ гонадотропного стимулювання та задовольняти ринковий попит на них.
Найл╕пше вс╕ види лабео виглядають в ╕нтер▓╓р╕ густо засадженого аквар╕ума з наявними галявинами з короткими рослинами ╕ в╕льним м╕сцем для плавання.
В природ╕ вс╕ лабео харчуються р╕зноман╕тного роду б╕олог╕чними обростаннями, що вкривають поверхню п╕дводних предмет╕в (стволи дерев, кам╕ння ╕ т.╕нш.). В аквар╕ум╕ лабео також здатн╕ активно споживати водорослев╕ обростання. Ця обставина обумовлена наявн╕стю у риб специф╕чного утворення на губах - характерно╖ присоски. Зв╕дси власне ╕ походить латинська назва цих риб -
labeo - тобто губатий.Присоска дозволя╓ ефективно зчурхувати з ст╕нок аквар╕ума та листя рослин водорослев╕ обростання. На початку в 70-х рок╕в потенц╕йна здатн╕сть риб ⌠очищати■ аквар╕ум в╕д таких небажаних ⌠зеленок■, ⌠бороди■ та ⌠в▓╓тнамки■ породили безп╕дставн╕ спод╕вання, що риби можуть стати сво╓р╕дною панаце╓ю в╕д водорослево╖ напаст╕. Однак перш╕ ж досв╕ди з рибами показали, марн╕сть цих над╕й. Риби не бажали ╖сти ⌠несмачну■ зеленку, в╕ддаючи перевагу будь-якому ╕ншому корму, котрий без особливих зусиль могли в╕д╕брати нав╕ть у найагрессивн╕ших сус╕д╕в, перш н╕ж т╕ могли б щось протиставити.
Труднощ╕ розмноження вс╕х вид╕в лабео полягають у п╕дбор╕ пл╕дник╕в та необх╕дност╕ досв╕ду проведення г╕поф╕зарних ╕н▓╓кц╕й. Отримати позитивн╕ результати без попередньо╖ теоретично╖ та практично╖ п╕дготовки практично неможливо. Як правило, любитель збира╓ приблизно р╕вну к╕льк╕сть самок та самц╕в перед самим проведенням ╕н▓╓кц╕й. Риби в даний час вже мають бути ф╕з╕олог╕чно готовими до нерестування, отримати стимуляц╕ю до овуляц╕╖ ╕кри та до продукац╕╖ як╕сних молок. Отримана в результат╕ нересту або сц╕джування ╕ штучного запл╕днення ╕кра, ╕нкубу╓ться протягом -28-32 годин. При цьому важливо забезпечити наявн╕сть в╕дпов╕дного об▓╓му води, належну аерац╕╖ та температуру 24-26оС. Личинок забезпечують живим стартовим кормом у достатн╕й к╕лькост╕ з моменту наявност╕ ч╕тко означених, спрямованих, активних рух╕в. Молодь при дотриманн╕ належно╖ год╕вл╕, пост╕йн╕й зам╕н╕ води та в╕дпов╕дних х╕м╕чних показниках води, росте швидко. Повно╖ готовност╕ до нересту риби досягають у в╕ц╕ 1-1,5 року.
В Укра╖н╕ честь перших випадк╕в регулярних розмножень обох вид╕в лабео та альб╕носно╖ форми зеленого лабео належить акваристам А.Б╕бенку
, М.Родн╕ну, автору цих рядк╕в та багатьом ╕ншим любителям. З середини 80-х рок╕в харк╕вський любитель А.Б╕бенко так ретельно в╕дпрацював власну методику розмноження лабео, а потомство в╕д його пл╕дник╕в мало так╕ висок╕ декоративн╕ якост╕, що в╕н протягом тривалого часу отримував численн╕ замовлення з Москви та колишнього Лен╕нграду на велику к╕льк╕сть молод╕ цих чудових риб.Мал.1 - Лабео Б╕колор.
Мал2 - Лабео френатус (зелений).