ЛОБЕЛ╤Я ЯСНО-ЧЕРВОНА
Микола Рудь
Ця рослина ╓ досить бажаним складовим компонентом
Ясно-червона лобел╕я походить з п╕вденно╖ частини П╕вн╕чно╖ Америки, де поширена по вологих та болотистих м╕сцинах. Коренева система у рослин, що ростуть над поверхнею води явля╓ собою м╕чку б╕лих кор╕нц╕в, що в╕дходять в╕д стебла. У рослин, що плавають на поверхн╕ води, або ростуть зануреними, придаточне кор╕ння, що в╕дходить в╕д стебла, може утворюватись по вс╕й його довжин╕ мало не до верх╕вки. Стебло розгалуджу╓ться р╕дко, однак, при в╕дщипуван╕ верх╕вки з пазух нижчих листк╕в з▓являються молод╕ пагони. Так╕ рослини мають менше за розм╕ром листя ╕ менш╕ розм╕ри.Жилкування листя мають добре пом╕тне жилкування. При задов╕льному осв╕тленн╕ нижн╕й б╕к листя набува╓ рожевуватого кольору.
В композиц╕ю лобел╕ю вводять у сус╕дств╕ з видами, що контрастують за формою, кольором ╕ довжиною листя та стебла. Висаджувати рослину бажано масивом чи принаймн╕ невеликою групою. В класичному голландському аквар╕ум╕ зарост╕ лобел╕╖ висаджують звивистою смугою, котра, за принципами побудови рослинно╖ композиц╕╖, ма╓ розд╕ляти композиц╕ю по кос╕й на дв╕ нер╕вн╕ частини у приблизн╕й пропорц╕╖ 0,61 :
0,39. Називаються так╕ декоративн╕ елементи "лейденською вулицею". Як правило з ц╕╓ю метою використовують описуваний вид та пепл╕с двотичинковий (Peplis diandra). Останн╕й вид при задов╕льних умовах добре росте ╕ швидко зм╕ню╓ первинний естетичний задум, закриваючи хоч ╕ оптично прозорими, однак досить щ╕льними щаростями задн╕й план. Пепл╕с приходиться досить часто стригти ╕ видаляти розросл╕ пагони. Стосовно лобел╕╖ така сама картина хоч ╕ можлива, однак швидк╕сть розростання стебел лобел╕╖ набагато пов╕льн╕ша, а отже потребу╓ значно меншого догляду ╕ участ╕ в формуванн╕ важливого декоративного елементу.╤нод╕ в невеличких аквар╕умах в╕дм╕ча╓ться захворювання лобел╕╖, котре проявля╓ться у п╕дгниванн╕ коренево╖ системи або верх╕вки. Дуже часто хворобу пом╕чають лише тод╕, коли до поверхн╕ сплива╓ к╕лька стебел. Зовн╕ це пом╕тно в зм╕н╕ кольору стебла ╕ набуттю тканинами ознак прозорост╕. Уражен╕ частини при дотику руйнуються через слизопод╕бн╕сть структури. Процес можна зупинити лише вчасним видаленням рослини з аквар╕ума, п╕др╕занням уражених д╕лянок ╕ перенесенням в палюдарн╕ умови.
Причини хвороби не встановлен╕, однак контролювати ╖╖ можна лише завчасно попередивши
Пом╕чено, що у великих аквар╕умах, де умови х╕м╕зму середовища,
╘