Мелан╕я бугорчаста
(Melania tuberculata)
Микола Рудь
Нин╕ це, мабуть, найв╕дом╕ший аквар╕умний молюск. Однак, на фон╕ таких крупних вид╕в, як ампуляр╕╖, про мелан╕ю згадують значно р╕дше. В╕домо про не╖ також менше. ╤ не лише тому що даний вид живе переважно у грунт╕ та не потребу╓ н╕яких зусиль для розмноження. Його робота на благо процв╕тання аквар╕ума недооц╕ню╓ться б╕льш╕стю акварист╕в ╕ залиша╓ться поза увагою автор╕в, що пишуть про аквар╕ум.
В той же час, мелан╕я бугорчаста ╓ одним з ц╕кав╕ших та загадкових аквар╕умних слимак╕в. Б╕льшост╕ акварист╕в майже н╕чого не в╕домо про розмноження мелан╕й, про пер╕од досягнення ними статево╖ зр╕лост╕, та хоча б про к╕льк╕сть потомства, яке потенц╕йно може дати одна пара дорослих слимак╕в-мелан╕й. Одним ╕з загадкових факт╕в практично для кожного аквариста ╓ те, що жоден з них не в╕да╓ ск╕льки особин живе у нього в аквар╕ум╕.
Ц╕кавою особлив╕стю процесу розмноження ╕ розповсюдження мелан╕й ╓ концентрац╕я молодих особин з довжиною черепашки 3-5 мм б╕ля поверхн╕ води. Анал╕зуючи причину даного явища, можна припустити, що м╕грац╕я молодих слимак╕в з грунту, де вони вивелись та досягли даного розм╕ру ╕ концентрац╕я ╖х по 10-30 екземпляр╕в в природ╕, в╕рог╕дно, сприяють рознесенню угрупувань молодих особин в╕тром або теч╕╓ю ╕ таким чином розширенню ╕ оптимальному розповсюдженню виду в кордонах природнього ареалу.
Така ж форма повед╕нки молодих особин спостер╕га╓ться ╕ в аквар╕умних умовах не дивлячись на те, що в╕дсутн╕й увесь природн╕й комплекс чинник╕в, який сприя╓ розповсюдженню молод╕ в межах в╕дпов╕дного б╕отопу.
Окр╕м того, при нестач╕ корму в грунт╕, мелан╕╖ невеличких розм╕р╕в спливають догори ╕ за рахунок натяж╕ння поверхн╕ води, розпростують сво╓ т╕ло таким чином що воно прийма╓ форму л╕йки з ротовим отвором у центр╕. У такий спос╕б слимаки здатн╕ поглинати бактер╕альну пл╕вку, котра м╕стить чимало поживно╖ орган╕ки. Така форма добування харчу в значн╕й м╕р╕ очищу╓ аквар╕ум ╕ сприя╓ покращенню сан╕тарного стану домашньо╖ водойми.╘
При передруц╕ матер╕алу, посилання на автора та журнал "Натурал╕ст" ╓ обов'язковим.Ваш╕ в╕дгуки з приводу даного матер╕алу та розд╕лу "Аквар╕ум/терар╕ум" чека╓мо за адресою 252162, Ки╖в - 162, а/с 189;
E-mail:
nature@nature.kiev.ua