ЕХ╤НОДОРУС ОЗ╤Р╤С
/Echinodorus osiris/
Микола Рудь
Назва даного виду походить в╕д ╕мен╕ древньо╓гипетського бога Оз╕р╕са. Таку наукову назву у 1970 роц╕ дав рослин╕ в╕домий г╕дроботан╕к Карел Ратай у сво╖й визначн╕й прац╕, присвячен╕й рев╕зован╕й систематиц╕ ех╕нодорус╕в. Але й до ╖╖ виходу рослина була вже в╕дома спец╕ал╕стам, серйозним любителям та колекц╕онерам водяних рослин. До зоомагазин╕в Америки та Европи вона потрапляла п╕д псевдонауковими назвами E. rubra та E. aurebrunensis. Збирач╕ троп╕чних рослин за попередньою угодою з торг╕вельними ф╕рмами, могли забезпечити доставку лише невеликих парт╕й даного виду. Рослина лише з■явившись на ринку аквар╕умних рослин, швидко набула популярност╕. Незважаючи на високу ц╕ну, нечисленн╕, майже ун╕кальн╕ екземпляри, доставлен╕ з троп╕чно╖ сельви, жваво розкуповувались. Однак зб╕льшення масштаб╕в поставок чекати було марно. Аж до того часу, поки любител╕ сам╕ потроху не навчились розводити ех╕нодоруса оз╕р╕са, в╕н залишався дуже р╕дк╕сним. Але й згодом аж до к╕нця 60-х рок╕в н╕ масове розмноження оз╕р╕са, н╕ його ескспорт з природи, не призвели до насичення потенц╕йного попиту. Виходячи з цього, можна припустити, що в межах ареалу на час в╕дкриття ╕ до к╕нця 70-х рок╕в вид не був поширеним, багаточисельним або тим паче фоновим. Цю обставину завжди п╕дкреслювали у сво╖х публ╕кац╕ях так╕ в╕дом╕ спец╕ал╕сти як Гельмут Мюльберг та Карел Ратай.
Рослина розташову╓ться таким чином, щоб в композиц╕╖ виконувати функц╕ю ключового елементу (сильно╖ точки) ╕ одночасно за рахунок сво╓╖ "прозорост╕" не надто зат╕нювати ╕нш╕ св╕тлолюбив╕ види.
Природн╕й ареал E. osiris окреслено бразильським штатом Парана, де рослину було знайдено к╕лькома науковими експедиц╕ями. Спец╕ал╕сти припускають, що вид може мати ширше розповсюдження, яке однак не можна встановити шляхом опиту профес╕йних збирач╕в рослин. Ц╕ люди, як правило, не бажають розкривати в╕дом╕ ╖м м╕сця збор╕в через страх втратити зароб╕ток або п╕ддати ⌠свою вотчину■ небезпец╕ хижацького знищення конкурентами-збирачами.
За ╕нформац╕╓ю Г. Мюльберга, в умовах природнього ареалу, листя у занурених рослин при ширин╕ 8 см може сягати довжини 40 см. Однак, як показу╓ досв╕д культивування в умовах аквар╕ума, рослина може мати листя довше н╕ж 60 см при ширин╕ листово╖ пластинки 86-88 м╕л╕метр╕в.
Для акварист╕в, що приск╕пливо, з урахуванням вс╕х б╕олог╕чних особливостей п╕дбирають види для сво╖х рослинних композиц╕й, Е. osiris явля╓ собою майже ╕деальну рослину. Позитивною особлив╕стю ╖╖ габ╕тусу ╓ в╕зуальна ⌠прозор╕сть■ ╕ одночасна рель╓фн╕сть. Доросла рослина не зат╕ню╓ в значн╕й м╕р╕ ближн╕ рослини, под╕бно до ╕нших великих ех╕нодорус╕в. Його перифер╕йне майже горизонтальне листя гармон╕ю╓ з оточуючими рослинами, чудово доповню╓ так╕ низькоросл╕ види як ех╕нодорус н╕жний (Echinodorus tenellus) та л╕лаеопс╕си. Доросл╕, нормально розвинен╕ рослини описуваного виду характеризуються тим, що молоде листя може протягом тривалого часу збер╕гати чудовий кол╕р в╕д жовто-гарячого до червоно-коричневого. Ця сво╓р╕дна прикраса молодих листк╕в не зника╓ нав╕ть п╕сля появи нових листових пластинок. Не р╕дк╕сним явищем у дуже крупних екземпляр╕в ╓ незначне ураження верх╕вок старого листя. Це може в╕дбуватись або через негативну д╕ю потужного осв╕тлення або через процес стар╕ння листових пластинок. Запоб╕гають цьому ⌠косметичному■ дефекту обр╕зуванням ножицями ураженого краю листово╖ пластинки, намагаючись надати ╖й характерно╖ форми. П╕сля тако╖ операц╕╖ листя ще довго збер╕га╓ привабливий вигляд. Близькими за сво╓ю будовою ╕ таксоном╕чним положенням до описуваного виду ╓ Е. horemanii та E. major. В╕дм╕нною
в╕д обох попередн╕х вид╕в зовн╕шньою рисою ех╕нодоруса оз╕р╕са ╓ вигнут╕сть листово╖ птастинки п╕д великим кутом в╕дносно до черешка.Умови утримання в аквар╕ум╕ мають досить широкий д╕апазон вимог до умов середовища. Температура води може вар╕ювати в╕д 15 до 32
0С. Причина кри╓ться в розлогост╕ ареалу, який одним боком приляга╓ до високог╕рних поток╕в ╕ водойм, що вбирають в себе талу льодовикову воду ╕ спричинюють пониження температури пов╕тря ╕ води, а ╕ншим боком простираються в р╕внинн╕ райони з жарким троп╕чним кл╕матом. Це непрямо може пояснювати сутт╓ву витривал╕сть рослини що до нижнього ╕ сутт╓вого верхнього значення д╕апазону температур.Розмноження оз╕р╕су завжди виклика╓ жваве обговорення аматор╕в.
Зародковий паг╕н ма╓ вигляд бруньки.
Як показу╓ практика, найчаст╕ше вда╓ться розмножити рослину шляхом утворення доч╕рн╕х рослин при кореневищ╕. Але це можливо лише за умов, коли рослина вже досить зр╕ла ╕ ма╓ сол╕дн╕ розм╕ри. Молод╕ рослини утворен╕ на кореневищ╕ не в╕дд╕ляють протягом тривалого часу поки вони не ув╕б■ються в силу ╕ не сформують потужну автономну кореневу систему.
╤нод╕ дуже р╕дко ех╕нодоруса оз╕р╕са вда╓ться розмножувати шляхом утворення молодих рослин у м╕жвузлях кв╕ткового пагона, як це нер╕дко трапля╓ться у таких в╕домих вид╕в, як ех╕нодорус горизонтальний, асперсус тощо.
Як правило паг╕н утворю╓ рослина не молодша за 4-5 рок╕в.
Такий спос╕б ╓ досить ефективним бо да╓ можлив╕сть отримати аж до 20 молодих рослин.
Важливою умовою при цьому ╓ в╕дсутн╕сть протягом всього пер╕оду розвитку рослини негативних вплив╕в середовища ╕ забезпечен╕сть достатньою к╕льк╕стю необх╕дних речовин.
Кв╕тковий паг╕н оз╕р╕са при виход╕ з розетки спочатку ма╓ округлу форму, а надал╕ п╕сля утворення першого вузла набува╓ ребристо╖ будови. Його довжина в умовах аквар╕ума може сягати одного метра ╕ б╕льше. Як показу╓ практика, р╕ст кв╕тконосного пагона характеризу╓ться значною швидк╕стю. П╕драховано, що при потужному осв╕тленн╕, його довжина лише за к╕лька годин може зб╕льшитись на 1-3 см. Наукових даних про розм╕ри генеративних частин рослини в природн╕х умовах, нажаль обмаль.
В╕дд╕ляти в╕д пагона молод╕ рослини можна п╕сля утворення чотирьох листових пластинок довжиною не менше 15-20 см разом з черешком ╕ к╕лькох кор╕нц╕в. Перед чим кв╕тковий паг╕н обов■язково притискають до грунту важкими кам╕нцями. За таких умов молод╕ рослин швидше сформують кореневу систему ╕, можливо, ╖х нав╕ть не потр╕бно буде пересаджувати, а лише обмежитись обр╕занням пагона з обох бок╕в. Адже, потужна коренева ситема гаранту╓ молод╕й рослин╕ швидкий р╕ст ╕ зб╕льшу╓ шанси на виживання. Вкор╕нення молодих рослин в тому ж самому аквар╕ум╕, де росте маточна рослина, виключить можлив╕сть негативного впливу ╕ нев╕дпов╕дн╕сть умов середовища. На ранн╕й стад╕╖ онтогенезу молодий в╕дросток ще не ма╓ будь-яких ресурс╕в для раптово╖ перебудови обм╕ну речовин, актив╕зац╕╖ процесу росту ╕ пристосування до нових ╕нод╕ зовс╕м в╕дм╕нних в╕д попередн╕х умов ╕снування.
Якщо любитель ставить перед собою мету масового розмноження рослини, сл╕д в╕ддавати перевагу саме такому виду розмноження. Розмноження при допомоз╕ нас╕ння поки що вда╓ться лише досв╕дченим любителям при умов╕ культивування рослини в нап╕взануреному стан╕ в палюдарних умовах. Досягти утворення кв╕тки, забезпечити ╖╖ як╕сне запилення ╕ отримати кондиц╕йне нас╕ння можна лише за умов забезпечення збалансованого осв╕тлення, належно╖ вологост╕ пов╕тря ╕ збалансованого живлення маточно╖ рослини. Численн╕ спроби аматор╕в досягти усп╕ху шляхом комб╕нованого режиму утримання спочатку в умовах аквар╕ума, а п╕сля цього в палюдар╕ум╕ поки що не дають бажаних результат╕в.
Кв╕тка оз╕р╕са ма╓ характерн╕ ознаки свого роду ╕ не в╕др╕зня╓ться специф╕чними анатом╕чними чи колористичними особливостями. Виплекати рослину, яка дасть в╕дкриту, готову до запилення кв╕тку, вчасно ╕ правильно зд╕йснити ╖╖ запилення досить проблематично. Це ж стосу╓ться ╕ вищезгаданих таксоном╕чно близьких вид╕в.
Цей ех╕нодорус отримав поширення п╕д
комерц╕йною назвою "Рожевий л╕тц".
В к╕нц╕ 80-х рок╕в в ре╓страх зах╕дних ф╕рм з■явились рослини з чудовим малиново-червоним забарвленням листя. Декоративн╕ якост╕ цих рослин, котр╕ за сво╓ю будовою ясно вказували на морфолог╕чну близьк╕сть до ех╕нодоруса оз╕р╕са, ╓ наст╕льки видатними, що багато колекц╕онер╕в звернули на них увагу ╕ не дивлячись на високу ц╕ну, придбали ╕х для сво╖х колекц╕й ╕ нав╕ть намагались ввести в сво╖ рослинн╕ композиц╕╖. Рослини виявились досить великими за розм╕рами ╕ виявили ст╕йку тенденц╕ю до зат╕нення ╕нших рослин.
╢ п╕дстави вважати, що дан╕ високодекоративн╕ форми ╓ результатом тривало╖ г╕бридизац╕╖, а отже проблема отримання нас╕ння в╕д чистих л╕н╕й ех╕нодоруса оз╕р╕са безумовно вир╕шу╓ться.