Малов╕домий аквар╕умний молюск т╕ара

(Tiara skabrosa)

Микола Рудь

Коли цей молюск з"явився в аквар╕умах укра╖нських любител╕в встановити досить важко. Публ╕кац╕╖ про нього практично в╕дсутн╕. Лише здогадно можна припустити, що широкому колу любител╕в вид став в╕домим лише в к╕нц╕ 70-х рок╕в. Очевидно в╕н потрапив до наших аквар╕ум╕в разом з рослинами, як╕ завозились в Укра╖ну з колишньо╖ Чехословаччини та НДР. До останнього часу молюск залишався малов╕домим в таких аквар╕умних центрах, як Санкт-Петербург та Москва.

Т╕ара лише поб╕жно згаду╓ться в деяких заруб╕жних виданнях. Дату ╖╖ появи в аквар╕умах зах╕дних любител╕в також важко встановити через в╕дсутн╕сть в укра╖нських б╕бл╕отеках та у любител╕в каталог╕в публ╕кац╕й та повних п╕дб╕рок зах╕дно╓вропейсько╖ та американсько╖ аквар╕умно╖ пер╕одики.

 

За сво╓ю формою ╕ способом життя Tiara scabrosa досить близька до мелан╕╖ бугорчасто╖ (Melania tuberculata).

Однак на думку багатьох любител╕в, зовн╕шня форма черепашки т╕ари вигляда╓ приваблив╕ше. При споживанн╕ молюском корм╕в, багатих на кальц╕й та магн╕й, його черепашка набува╓ дещо б╕льших н╕ж у мелан╕╖ розм╕р╕в, набува╓ червоно-коричневого кольору та ориг╕нально╖ форми. Б╕олог╕чна користь в╕д наявност╕ даного виду слимак╕в в аквар╕ум╕ очевидна.

Вони споживають надлишкову орган╕ку, що накопичу╓ться в грунт╕ ╕ цим захищають екосистему аквар╕ума в╕д розбалансування. На в╕дм╕ну в╕д мелан╕й, котр╕ концентруються переважно у грунт╕, т╕ари повзають по ст╕нках аквар╕ума та на рослинах. В н╕чний пер╕од доби, при деф╕цит╕ у вод╕ кисню, слимаки концентруються у верхн╕х шарах води.

(С) При передруковуванн╕ даного матер╕алу, посилання на автора та на журнал "Натурал╕ст" ╓ обов'язковим.

Передплативши журнал "Натурал╕ст", Ви матимете можлив╕сть отримувати матер╕али, присвячен╕ аквар╕умн╕й тематиц╕ (Передпл. ╕нд. 40257).

Висловити сво╖ враження про наш сайт ╕ матер╕али, що друкуються в ньому, Ви можете за адресою:

E-mail: nature@nature.kiev.ua