Яванський мох
(
Vesicularia dubyana)

Микола Рудь

Рослина в╕дноситься
до г╕пнових (Hypnaceae) ╕ названа
на честь швейцарського теолога
та ботан╕ка Дюб╕.

У природ╕ поширена у водоймах П╕вденно-Сх╕дно╖ Аз╕╖, як╕ не пересихають, мають в╕дносно чисту воду ╕ незначну теч╕ю. Рослина оселя╓ться на невелик╕й глибин╕ поблизу берега на кам╕нн╕, затоплених пнях, повалених стовбурах дерев. В╕д яскравих прямих промен╕в сонця рослина звичайно зат╕нена густим пологом прибережних заростей. По коренях прибережно╖ рослинност╕, мох вибира╓ться на стовбури дерев ╕ якщо земля мост╕йно зволожена, може вкривати значний прибережний прост╕р поверхн╕ земл╕.

При висок╕й вологост╕ пов╕тря, зарост╕ моху можуть сутт╓во в╕ддалятись в╕д води ╕ нав╕ть п╕дн╕матись догори по стовбурах дерев. В природ╕ розмножу╓ться спорами. Може утворювати ╖х як п╕д водою, так ╕ на поверхн╕ земл╕*.

В аквар╕ум╕ яванський мох утримують досить давно. В╕н ╓ поширеною рослиною, однак правильно використовувати його декоративн╕ якост╕ вм╕ють не вс╕ любител╕. В композиц╕╖ найкраще враження мох справля╓ на корчику, на камен╕ або на великому уламку глиняного горщика. Часте в╕дривання рослини в╕д субстрату та перм╕щення небажане: це погано вплива╓ на р╕ст. Розмноження проводиться д╕ленням розрослих г╕лок. При цьому бажане якомога менше травмування рослини. Добре закр╕плений пучок моху матиме гарний вигляд, якщо у вод╕ м╕ститься достатня к╕льк╕сть поживних м╕неральних речовин. Рослина напрочуд приваблива, ╖╖ присутн╕сть неабияк пожвавлю╓ загальну картину. Особливо добре виглядають в маленькому аквар╕ум╕ в кутах композиц╕╖ невелик╕, обросл╕ яванським мохом декоративн╕ елементи. Це може бути оболонка кокосового гор╕ха, або суц╕льно вкрита мохом трубка ф╕льтра, яку вже не можна вп╕знати за густими, заростями. Розростаючись, яванський мох може повн╕стю закрити задню й боков╕ ст╕нки, причому не бо╖ться наявност╕ нав╕ть значно╖ теч╕╖ з ф╕льтра.

Досв╕дчен╕ акваристи використовують наявн╕сть моху в аквар╕ум╕, кидаючи в його заросл╕ трубочник. Риби довгий час вибирають його пом╕ж г╕лочок, а не п╕дбирають з грунту, в який в╕н, як правило, швидко зарива╓ться. Це особливо важливо в тих випадках, коли в аквар╕ум╕ утримуються риби, як╕ не беруть корм з дна.

Купувати бажано одразу чималий пучок моху. Перед тим, як вводити в композиц╕ю, його необх╕дно добре розглянути при яскравому осв╕тленн╕. Для цього рослину краще занурити в прозору посудину з водою. Якщо на г╕лочках моху будуть знайден╕ синьо-зелен╕ водоросл╕, нитчатка або синя борода, ╖х треба намагатись видалити ╕ лише п╕сля цього вносити до аквар╕ума. Дуже небезпечним ╓ наявн╕сть на г╕лках моху г╕др. Риби ╕ особливо мальки тяж╕ють до заростей моху ╕ тут можуть стати жертвами жалючих кл╕тин цих небезпечних кишковопорожнинних.

Чим б╕льшим буде новопридбаний пучок, чим св╕ж╕шими ╕ ясрав╕шим буде його вигляд, тим скор╕ше в╕н приживеться ╕ почне розростатись, прикрашаючи композиц╕ю та виробляючи речовини, як╕ пригн╕чують розвиток водоростей.

Як правило вони починають активно утворюватись там, де ос╕да╓ каламуть, яка ╓ поживним середовищем для них. Це бува╓ в тих аквар╕умах, де накопичилось у вигляд╕ зважених часточок багато нап╕врозкладено╖ надлишково╖ орган╕ки, або якщо мох росте прямо на замуленому грунт╕. Тому бажано закр╕плювати рослини на п╕двищених м╕сцях тонкою капроновою жилкою, скляними шпильками або притискуючи кам╕нцями. Занадто част╕ п╕дм╕ни води у великих об'╓мах можуть стати причиною ураження заростей др╕бнолистих г╕лочок водоростями. Зупинити цей процес досить важко ╕ тому, щоб не допускати зниження декоративних якостей загально╖ картини, приходиться видаляти надто уражен╕ д╕лянки заростей. Однак при недостач╕ вегетативно╖ маси ╖х не викидають а перем╕щують у аквар╕уми з старою водою, де згодом водоросл╕, пригн╕чуються значною к╕льк╕стю дубильних.
При розвитков╕ синьо-зелених водоростей, ╖х очаги треба намагатись видалити
разом з г╕лочками моху.

Нитчатку видаляють тонкою дерев'яною паличкою або с╕рником, вставленим в тонкий сил╕коновий шланг - ╕нший к╕нець шланга натягують на к╕нчик довго╖, тонко╖ палички, нею зручно оперувати в товщ╕ води аквар╕ума, не занурюючи руки у воду. Обертаючи паличку навколо власно╖ ос╕, нитчатку обережно накручують на с╕рнику такий спос╕б видаляють.

Температурний режим в аквар╕ум╕, де росте яванський мох, дикту╓ться вимогами ╕нших теплолюбивих мешканц╕в. Рослину можна вирощувати для свого аквар╕ума ╕ в палюдарних умовах. Субстратом обирають декоративн╕ елементи (корчики, оболонку кокосового гор╕ха, пластиков╕ поверхн╕, що мають декоративну текстуру дерева), як╕ згодом розм╕щують на присосках в тих м╕сцях, де наявн╕сть декоративного елементу вкритого мохом буде виправдана з композиц╕йних м╕ркувань.

Х╕м╕чний склад води ма╓ сутт╓ве значення для нормальноъ життэдыяльносты моху. В╕н не любить лужного середовища ╕ високого вм╕сту вуглекислого газу. Встановлення в аквар╕ум╕ вуглецевого дифузора ╕ забезпечення п╕двищеного вм╕сту СО2 у вод╕, може призвести до пригн╕чення росту ╕ нав╕ть стати загрозою ╕снування яванського моху.
Окр╕м того, в л╕тератур╕ наявн╕ дан╕, котр╕ св╕дчать, що яванський мох, у раз╕ низького вм╕сту у вод╕ СО2 , може сам забезпечувати себе шляхом процесу декальциф╕кац╕╖. При цьому може спостер╕гатися сутт╓ве зниження кислотност╕ води.
Композиц╕йне використання яванського моху може бути дуже ц╕каве як спос╕б декорування заднього плану при допомоз╕ п╕дв╕шування на тонк╕й риболовн╕й жилц╕.
Осв╕тлення потребу╓ не надто яскравого. Варто в╕ддавати перевагу комб╕нованим способам влаштування св╕тильник╕в. Направлене, св╕тло в╕д люм╕н╕сцентно╖ лампи марки ЛЕЦУ-22, може за к╕лька дн╕в призвести до загибел╕ великих, високодекоративних заростей яванського моху (Vesicularia dubyana) та пригн╕чення росту ╕ розвитку таких рослин, як больб╕т╕с Хедело та криловидна папороть.
___________________

* Чудовим прикладом, котрий яскраво ╕люстру╓ р╕вень осв╕ти автор╕в ╕ систему роботи видавництв за радянських час╕в у колишньому СРСР, ╓ перше видання книжки В.С.Жданова "Аквариумные растения" видавництва "Лесная промышленность", в котрый автор впевнено опису╓ у сво╖й "робот╕" наявн╕сть у яванського моха кв╕т╕в ╕ кв╕ткон╕жок.