Найдені залишки,

реліктового ссавця австралійського континенту.

 

В північній частині Нового Південного Уельсу в Австралії знайдено залишки прадавнього качконоса. Датують їх віком 110 мільйонів років. Вчені припускають, що це був один з найперших ссавців Австралії.

Палеонтологи Австралійського музею вважають цю подію однією з найголовніших у останньому десятилітті. Можливо викопна істота є проміжним кільцем еволюційного лінцюга, котрий об'єднує справжніх ссавців з групою, так званих, монотерм.

В фауні світу з цієї групи, з числа тих, що дожили до наших днів, в реєстрі живих викопних істот, представлені лише качконіс та єхидна. Ця доволі таємнича група протоссавців жила в часи динозаврів і не має будь-яких аналогів чи чогось подібного в численних палеонтологічних колекціях світу.

В результаті наукового опису за всіма законами і зоологічними кодексами, нова викопна тварина отримала назву Колікодон рітчеї. Вірогідно вона була карнівором, що мешкав у воді. Тварина мала дивовижні зуби, котрі в якійсь мірі подібні краб'ячим елементам, котрі приймають участь у подрібненні їжі.

 

Верхня щелепа прадавнього монотерма з геологічного періоду мезозою була знайдена в квітні 1999 року шахтарем Андрю Коді в опаловій копальні Лайтін Рідж (Хребет Блискавиці).

Знахідка первісного ссавця такої давнини змінює уяву науковців про час появи ссавців Австралій по меншій мірі на 40 мільйонів років раніше за традиційно прийняту дату.

Поява перших австралійських сумчастих (marsupials) датується 55 мільйонами років.

Ймовірно, Кілікодон являє принципово нову групу ссавців. Це припущення може стати причиною появи нової теорії. Її суть полягає в припущенні, що в час, коли Австралія, становила єдине ціле з первинним материком Гондваною, основною, домінуючою групою ссавців були монотерми, котрі існували одночасно з плацентними та сумчастими.

"Ми навіть не мали поняття і не здогадувались, що такі тварини колись існували. Те, що ми знайшли, це зовсім нова група тварин. Ці верхні зуби - це щось найхимерніше з усього, що у ссавців колись було знайдено дотепер. Зовсім можливо, що ця тварина використовувала свої зуби в такий спосіб, як жоден з ссавців! Австралію не можна порівнювати з жодним іншим континентом. Це дивна земля, але ця знахідка показує, що колись вона була набагато дивовижнішою, ніж ми собі уявляли" - сказав Майкл Арчер, директор Австралійського музею.

З цим відкриттям перед науковцями постали нові питання - чому монотерми були в нижній частині еволюційної спіралі. Можливо, ми також отримаємо відповідь на багато таємничих загадок з геологічного минулого качконоса.

Професор Арчер та палеолог Ані Муссер проводять подальші дослідження. Вони намагаються встановити деякі особливості біології викопної тварини - наприклад особливості травної системи , котра напряму пов'язана з щелепним апаратом. Вона мала кутні зуби у формі булочок з хрестами у верхній частині, а різці, як ні в жодного з виду ссавців, були від самого народження досить ефективні.

Ця знахідка розширила нашу уяву про розвиток класу ссавців на нашій планеті, сказав доктор Арчер. Це також означає, що ми можемо чекати подібних хвилюючих знахідок і в майбутньому. Хоча може статися так, що це єдина знахідка, котра дає нам унікальні дані про те, що даний викопний вид був хоч і споріднений з качконосом і єхидною, все ж розвивався зовсім іншим шляхом перед тим, як остаточно вимерти. Однак, професор Арчер не втрачає надії отримати в майбутньому нові знахідки, котрі дозволять логічно поєднати еволюцію всіх цих груп ссавців.

Валентина та Гай Домазар

за матеріалами австралійської преси