Членство Укра╖ни в м╕жнародних к╕нолог╕чних союзах
(╕нтерв"ю з С.С.Новальним
)До редакц╕╖ надходять листи та дзв╕нки з запитаннями читач╕в що до членства Укра╖ни в м╕жнародних к╕нолог╕чних союзах FCI та UCI, статутних задачах цих орган╕зац╕й, а також в╕дм╕нностях м╕ж ними. В╕дпов╕сти на ц╕ запитання ми попросили Президента Генерального представництва Союзу к╕нолог╕чних орган╕зац╕й Укра╖ни
- Новального Стан╕слава Семеновича.Я можу дати в╕дпов╕дь лише стосовно об▓╓днання, котре очолюю. Нин╕ в Укра╖н╕ вже засновано╓ багато р╕зноман╕тних орган╕зац╕й, республ╕канського, м╕ського ╕ нав╕ть районного р╕вня, котр╕ можуть утворювати об▓╓днання як м╕ж собою, так ╕ м╕ж р╕зноман╕тними закордонними к╕нолог╕чними сп╕лками. Остан╕м часом з▓явились також численн╕ клуби, розпл╕дники, що отримали визнання р╕зноман╕тних
м╕жнародних к╕нолог╕чних орган╕зац╕й. Я вважаю, що це ╓ нормальною практикою, однак можу зазначити, що, як колись, так ╕ в наш буремний час, все буде визначати як╕сть собак. Бо лише цей критер╕й може св╕дчити про р╕вень ведення роботи, поставлено╖ в т╕й чи ╕нш╕й асоц╕ац╕╖.У звязку з цим хочу зазначити, що наша орган╕зац╕я стала повноправним членом М╕жнародно╖ К╕нолог╕чно╖ Сп╕лки Клуб╕в (UCI) /UNITED (kennel) CLUBS INTERNATIONAL/.
* В╕д кра╖ни в (UCI) може вступити лише одна орган╕зац╕я. Вона надал╕ ╓ генеральним представником в дан╕й кра╖н╕.Як╕ ще кра╖ни входять до UCI?
64 кра╖ни переважна б╕льш╕сть з яких ╓вропейськ╕. Останн╕м часом були прийнят╕ кра╖ни, що вийшли з FCI (╤тал╕я, Чех╕я, кра╖ни, що ран╕ше входили до Югослав╕╖, к╕нолог╕чна орган╕зац╕я Угорщини).
Чим в╕др╕зняються ц╕ дв╕ орган╕зац╕╖ (FCI та UCI)?
Мабуть варто зазначити, що окр╕м цих двох найв╕дом╕ших к╕нолог╕чних об▓╓днань ╕сну╓ велика к╕льк╕сть ╕нших, под╕бних за сво╖ми статутними положеннями ╕ принципами. Що ж стосу╓ться вказаних, можу в╕дзначити, що вони мають дещо в╕дм╕нн╕ п╕дходи до плем╕нно╖ роботи. Якщо члену FCI, щоб отримати право на плем╕нне розведення достатньо лише прийняти участь в шоу-виставц╕, то UCI да╓ таке право лише п╕сля ретельного плем╕нного досл╕дження (бон╕тування) та отримання висновк╕в плем╕нно╖ ком╕с╕╖.
Окр╕м цього UCI прид╕ля╓ б╕льшу увагу дресур╕ ╕ б╕льш жорстко оц╕ню╓ собак за цими якостями.
Тобто, ╓ р╕зниця на р╕вн╕ генетично закладених якостей тварин. Жорстке дотримання стандарту ╕ правильна будова т╕ла ╓ генетично закладеною морфолог╕╓ю, а здатн╕сть до засво╓ння норм повед╕нки, характерних для дано╖ породи, ч╕ткого виконання команд, характеризують пластичн╕сть псих╕ки або, якщо комусь хочеться, це можна назвати р╕внем ╕нтелекту собачо╖ особистост╕. Безумовно такий п╕дх╕д передбача╓ досягнення високих результат╕в. Не беручи на себе роль провидця, можу припустити, що кращ╕ перспективи покаже саме означений напрямок ╕ п╕дх╕д до справи. У кого кращ╕ результати, той ╕ б╕льш достойний.
Чи не можна й тут у св╕т╕ любителей собак застосувати формулу пропоновану б╕бл╕╓ю: ⌠...по справах ╖х вп╕зна╓те ╖х■
Точн╕ше не скажеш, адже перед мудр╕стю ц╕╓╖ древньо╖ книги, св╕т схилив голову.
Чи ма╓ право член FCI представляти свою собаку на Ваш╕й виставц╕?
Так, ма╓. Ми врахову╓мо вс╕ дипломи. Наша орган╕зац╕я прийма╓ на виставки собак з родоводами вс╕х м╕жнародних орган╕зац╕й. При цьому, собака може отримати найвищу в╕дзнаку, якщо вона д╕йсно в╕дпов╕да╓ вс╕м вимогам. Адже конкурують не орган╕зац╕╖, а собаки, що в╕дпов╕дають певним критер╕ям ╕ мають в╕дпов╕дну як╕сть!
*
╢ ╓диною к╕нолог╕чною орган╕зац╕ю Укра╖ни, котра прийнята на правах повноправного членства з правом голосу при прийнятт╕ р╕шень по важливим питанням д╕яльност╕ UCI.Вража╓ здатн╕сть таких людей вступати в неск╕нченн╕ конфл╕кти. Хоча б через те, що на ╖х думку, хтось обмежу╓ право ╖х пса на виявлення агресивних почут╕в що до оточуючих людей. Власне право тримати собаку, котра хай би й обмежувала права людини на в╕льне пересування, вони ставлять понад усе. Коли ж та куса╓ або нав╕ть важко кал╕чить людину, як красномовно св╕дчить статистика, трусливо т╕кають, кидачи людину напризволяще, не надавши первинно╖ медично╖ допомоги.
Як св╕дчить переважна б╕льш╕сть психолог╕в, намагання тримати велику собаку, яскраво вида╓ в людин╕ приховану, нереал╕зовану агресивн╕сть, котру вона не може зд╕йснювати через власну ф╕зичну неспроможн╕сть. Так╕ люди, як правило, потребують оп╕ки ╕ захисту, котрий ╖м потр╕бен для прикриття власно╖ агрес╕╖. Вони можуть протягом тривалого часу стояти в центр╕ тротуару ╕ розмовляти з кимось, а в цей час ╖х собака кидатиметься на пекрехожих, гучно гавкатиме ╕ лякатиме старих людей або д╕тей. Не варто витрачати час ╕ апелювати до сов╕ст╕ та милосердя власника собаки. В цей в╕н чи вона отриму╓ задоволення не лише в╕д власно╖ безкарност╕, а й в╕д того страху ╕ в╕дчуття небезпеки, котрий в╕дчувають невинн╕, змучен╕ повсякденними турботами люди, що посп╕шають у сво╖х нагальних справах. Але варто заговорити з ними ╕ ви почу╓те лавину озлобленого потоку, спрямованого на удаваних ворог╕в. Серед них ╕ сус╕ди, ╕ судд╕ на собач╕й виставц╕, ╕ постраждал╕ в╕д ╖х собаки. Так нещодавно мен╕ прийшлось почути ╕стор╕ю про дитину, яка при напад╕ собаки отримала переляк, нервовий стрес ╕ втратила св╕дом╕сть. П╕сля цього згорьован╕ батьки протягом тривалого часу не можуть вил╕кувати дитину в╕д за╖кування. Куди вже вони не ╖здили з сво╖м горем, н╕хто поки що не в змоз╕ ╖м допомогти. На додачу до всього власник собаки ходить по вс╕х усюдах ╕ розпов╕да╓, що дитина була в╕д народження ╕д╕отом ╕ його собака невинна.
Собака в автомоб╕л╕.
Для багатьох власник╕в собаки ╕нод╕ ста╓ в╕дкриттям, що ╖х чотириногий друг бо╖ться ╖здити в авто. В це важко пов╕рити, коли бачиш поважних пс╕в, що сво╖м розлогим виглядом у салон╕ автомоб╕ля нагадують парт╕йних начальник╕в з недалекого минулого. Так орган╕чно ╕ впевнено виглядають вони поряд з вод╕╓м! ╤нод╕ нав╕ть закрада╓ться думка, чи не найняли вони соб╕ шофера, адже права на керування автомоб╕лем собакам ще не дають.
Та н╕чого не поробиш - ╕ серед них бувають так╕, що непевно почуваються у духот╕ та т╕снот╕. А ╕нод╕ так перелякаються, що власников╕ приходиться ╖х везти до ветеринара. Щоб запоб╕гти цьому, треба поступово привчати собаку до можливост╕ користуватись легковим транспортом. Спочатку варто взяти свого друга к╕лька раз╕в у коротк╕ подорож╕. Важливо обов▓язково не забути п╕сля цього винагородити його чимсь смачненьким, щоб у нього залишився при╓мний спогад-асоц╕ац╕я про под╕ю. Якщо собаку важко заманити в машину або вона р╕шуче протесту╓ супроти спроб допомогти ╖й потрапити в салон, треба спочатку покласти на сид╕ння ╖╖ улюблену ╕грашку або килимок на котрому вона спить. Знайомий запах заспоко╖ть собаку, надасть ╖й впевненост╕ ╕ вона не буде занадто хвилюватись.
Таким чином можна використовувати собаку як охоронця автомоб╕ля на короткий час. Але н╕ в якому раз╕ не можна лишати свого в╕дданого друга самого, надовго замкненим в салон╕ автомоб╕ля. Все може статись з вашим улюбленцем: його може злякти тривожний, незнайомий звук або в╕дбутись ╕нша непри╓мна под╕я в котр╕й в╕н виявиться беззахистним, наодинц╕, в замкненому простор╕. Во╖стину траг╕чними можна назвати випадки смерт╕ собак, замкнених в авто нав╕ть на короткий час. Нажаль це трапля╓ться дуже часто вл╕тку. Як св╕дчать л╕кар╕, собаки гинуть в╕д теплового удару, коли замкнений салон автомоб╕ля, припаркованого п╕д жаркими променями сонця, перетворю╓ться на душогубку. Найвразлив╕шими ╓ особини темних кольор╕в ╕ особливо суц╕льно чорн╕. Врятувати собак, що опинившись в задушливому салон╕ автомоб╕ля, впали в коматозний стан дуже важко. Як правило вони гинуть ран╕ше, н╕ж ╖м встигають надати першу медичну допомогу.
Отже, кожна св╕дома людина повинна знати про п╕дступн╕сть описаних ситуац╕й ╕ н╕коли не кидати свого чотириногого друга напризволяще.