Дуже часто любител╕ собак зустр╕чають в спец╕альн╕й л╕тератур╕ назви собак, яких поки що нема╓ в Укра╖н╕ та кра╖нах СНД, або ж вони ╓ надто р╕дк╕сними. Одн╕╓ю з таких ц╕кавих пор╕д ╓ Джек Рассел-тер▓╓р.
Розпов╕сти про не╖ редакц╕я попросила досв╕дчених к╕нолог╕в, член╕в Генерального представництв UCI в Укра╖н╕
Олександра та Оксану Лабунських.
В статт╕, котра в значн╕й м╕р╕ базувалась на заруб╕жних матер╕алах, викладено досв╕д ╕снування австрал╕йського клубу, д╕яльн╕сть якого ╓ одним з тих чудових зразк╕в, до котрих, на нашу думку, варто наближатись ╕ нам.

ДЖЕК РАСЕЛ ТЕР'╢Р
Коротка ╕стор╕я породи та австрал╕йського клубу.

Автори завдячують австрал╕йському
кореспонденту журналу ⌠Натурал╕ст■
Гаю Домазару за люб▓язно над╕слан╕
матер╕али на основ╕ яких була
побудована дана стаття.

Порода Джек Расел-тер'╓р ╕сну╓ вже б╕льш н╕ж 100 рок╕в. Цей грайливий маленький пес отримав свою назву в╕д Джона (Джека) Рассела, священника, котрий жив, працював ╕ полював аж до сво╓╖ смерт╕ в 1883 роц╕ у в╕ц╕ 88 рок╕в в П╕вн╕чному Девон╕ (Англ╕я).

Окр╕м виконання сво╓╖ пастирсько╖ м╕с╕╖, Джон Рассел ще був завзятим мисливцем ╕ б╕льш╕сть свого життя пров╕в верхи на кон╕, полюючи з гончаками на лисиць. Ще будучи студентом Оксфорду, в╕н захопився ╕де╓ю виведення ╕деального тер'╓ра, котрий би найл╕пшим чином виганяв з н╕р лисиць. В ц╕й справ╕ згодом в╕н досяг визначних усп╕х╕в. Про це промовисто св╕дчить саме ╕снування породи Джек Расел-тер'╓р. Ще в Оксфорд╕ в╕н ⌠придбав основу■ для сво╖х мисливських тер'╓р╕в у молочника з Марстона. З його спогад╕в ми зна╓мо, що родоначальницею породи була ⌠Трамр■ - жорсткошерста б╕ла сука з рудувато-коричневою головою ╕ з невеличкою плямою такого ж кольору в основ╕ хвоста. ╤снують деяк╕ сумн╕ви щодо ╖╖ розм╕р╕в. З цього приводу автор породи у сво╖х записах зазначив: ⌠вона мала розм╕р ╕ висоту доросло╖ лисиц╕■.

Шкода, що саме в документах кра╖ни, де порода була заснована початок процесу ╖╖ виведення був заф╕ксований ╕ описаний недостатньо детально. В б╕льшост╕ ╕нших кра╖н, можливо це сталося тому що цей досить маленький собака був виведений для р╕зних тип╕в м╕сцевостей, ландшафт╕в та р╕зних стил╕в полювання. Так, у Велик╕й Британ╕╖, Джек Расел-тер▓╓р, зда╓ться, також ма╓ незначн╕ в╕дм╕нност╕. В р╕зних частинах Об'╓днаного Корол╕вства три чи чотири клуби, котр╕ спонсорують породу, встановили тип, що отримав свою назву в╕д священника Джека Расела. В╕н був оф╕ц╕йно визнаний Англ╕йським К╕нолог╕чним Клубом, з м╕н╕мальною стандартною висотою 33 см (13 дюйм╕в), ╕деальною - 35см (14 дюйм╕в) в холц╕ для кобел╕в ╕ м╕н╕мальною - 30см (12 дюйм╕в), ╕деальною - 33см (13 дюйм╕в) стандартною висотою в холц╕ для сук. Т╕, хто дотримуються вказаного стандарту безапеляц╕йно стверджують, що т╕льки вони ╓ власниками ⌠справжнього Джек Расел-тер▓╓ра■, оск╕льки мають можлив╕сть просл╕дкувати кровн╕ л╕н╕╖ сво╖х улюбленц╕в в╕д розпл╕дника Артура Хейнемана, до справжньо╖ Трамп. Сл╕д зазначити, що Хейнеман був в╕домим "тер'╓ристом" початку нашого стол╕ття. Однак, ╕снують деяк╕ сумн╕ви, що в юнацьк╕ роки в╕н д╕йсно придбав два чи три тер'╓ри з ⌠Розпл╕дника Рев Расел■. Хейнеману було б╕льш н╕ж 60 рок╕в, коли в╕н помер в╕д запалення леген╕в в перш╕ тижн╕ 1930 року. Як вс╕ тер'╓ристи того часу, в╕н прид╕ляв мало уваги записам кровних л╕н╕й сво╖х тер'╓р╕в. Враховуючи все це, твердження досл╕дник╕в породи було б важко безпристрасно звести до ╓диного знаменника. Незважаючи на те, що попередньозгаданий стандарт був визнаний оф╕ц╕йно, ще й дос╕ ╕сну╓ багато собак, виведених у Об'╓днаному Корол╕вств╕, господар╕ яких потерпають через нез▓ясованост╕ в родоводах.

Однак все це поб╕чне, бо б╕льш╕сть господар╕в Джек Рассел-тер'╓р╕в, зда╓ться, думають, що ╖х пес найкращий з ус╕х, що ╕снують на б╕лому св╕т╕. Це обумовлено тим, що, як правило, собаки ц╕╓╖ породи мають яскраво означену особист╕сть ╕ темперамент. В╕ддан╕сть, грайлив╕сть та неймов╕рна хоробр╕сть у пор╕внянн╕ з невеликими розм╕рами, вже протягом тривалого часу забезпечують ╖м неабияку популярн╕сть. В багатьох кра╖нах, ╖х використовують не лише для полювання на лисиць та зайц╕в, а й для тако╖ в╕дм╕нно╖ дичини як кенгуру, дик╕ свин╕ ╕ ... пацюки. З них також виходять добр╕ сторожов╕ собаки (але не нападаюч╕, не здатн╕ до нацькування на людину) Деяк╕ з них зараз тренуються як слухаюч╕ собаки (ц╕ собаки слухають для глухих так само як собаки-поводир╕ дивляться для сл╕пих). Вони стали прекрасними компаньйонами, як для д╕тей, так ╕ для дорослих. З усп╕хом можуть одночасно по╓днувати роль в╕дданого улюбленця с╕м'╖ ╕ мисливсько╖ собаки.

Як мисливська собака Джек Расел Тер'╓р може бути охарактеризований як сильний, активний, просто збудований тер'╓р з прекрасним характером, гнучким т╕лом середньо╖ довжини ╕ дуже сильними щелепами. Вони в╕др╕зняються грац╕озн╕стю рух╕в ╕ в╕др╕зняються живою, яскраво вираженою дружньою повед╕нкою. Хвости можуть бути натурально╖ довжини або обрубан╕, а шерсть гладенькою або жорсткою (брудастою). Кол╕р найчаст╕ше мають б╕лий з плямами в╕д лимонного до рудого, коричневого, аж до чорного. Темперамент (характер) повинен бути см╕ливим, безстрашним ╕ одночасно спок╕йним та впевненим, хоча ╕ без натяк╕в на агрес╕ю або боягузство. Тер'╓р повинен бути весело╖, активно╖ та спритно╖ вдач╕.

Описувана порода нин╕ ╓ досить популярною. Варто зазначити, що наприклад в Австрал╕╖ ╖╖ прихильниками ╕ одночасно пост╕йними членами клубу, заснованого у 1972 роц╕, ╓ 1500 ос╕б. При цьому ╕сну╓ ст╕йка тенденц╕я до зростання к╕лькост╕ член╕в клубу ╕ власник╕в цих собак. Членство у австрал╕йському клуб╕ зараз включа╓ певну к╕льк╕сть людей з-за моря, як╕ ╕мпортували собак австрал╕йського розведення в Нову Зеланд╕ю, на Гава╖, Папуа Нова Гв╕нея, Сингапур, ╕ в к╕лька штат╕в зах╕дного узбережжя США.

Клуб в╕дкрив ф╕л╕али в В╕кто╕╖, Тасман╕╖, Новому П╕вденному Уельс╕, Кв╕нсленд╕ ╕ в Зах╕дн╕й Австрал╕╖, а також ма╓ локальн╕ предстаництва по вс╕й кра╖н╕. Вс╕ ф╕л╕╖ орган╕зовують так зван╕ ⌠Польов╕ дн╕■, Паради ╕ Виставки у сво╖х географ╕чних зонах. Нац╕ональний Клуб спонсору╓ "Р╕чну Нац╕ональну Виставку", яка проводиться кожного року в ╕ншому штат╕. Ця виставка ╓ найголовн╕шою под╕╓ю в календар╕ Джек Расел Тер'╓р Клубу, вс╕ члени ╕ ╖х собаки приймають в н╕й участь.

З 1972 по 1991 р. Джек Расел Тер'╓р Клуб Австрал╕йсько╖ ╤нкорпорац╕╖ був ╓диним, хто оф╕ц╕йно вв╕в форму (родов╕д) для ре╓страц╕╖ Джек Расел Тер'╓ра в Австрал╕╖. На лютий 1994 року було заре╓стровано 20000 австрал╕йських господар╕в, що займаються розведенням собак. Клуб публ╕ку╓ 3 нац╕ональн╕ журнали на р╕к, а б╕льш╕сть ф╕л╕ал╕в мають ⌠Бюлетень Новин Штату■. Нац╕ональний Секретар╕ат ма╓ щом╕сячний список заре╓строваних виводк╕в цуценят, доступних для людей, як╕ бажають купити заре╓строваного Джек Расела. Можна без перешкод придбати л╕тературу по розведенню ╕ вирощенню щенят, Серв╕с Сертиф╕кати, ╕ вся ╕нша основна ╕нформац╕я також доступна в Нац╕ональному Секретар╕ат╕. Скарбник клубу керу╓ крамницею, де книги виключно присвячен╕ ДРТ можуть бути куплен╕ у роздр╕бному продаж╕ з╕ знижкою. Для тих, хто хоче придбати для себе або сво╖х друз╕в щось незвичайне ╓ великий виб╕р друкованих видань, футболки та в╕тровки з емблемами.

Утриму╓ться повна б╕бл╕отека зв╕дки члени клубу можуть взяти книги для тимчасового користування, хоча деяк╕ з них не можуть бути взят╕ з б╕бл╕отеки додому так само як ╕ стар╕ журнали та листи новин. Створена також в╕деотека та ⌠Хол Слави■ де вм╕щено вс╕х наших кращих собак, але мусимо в╕дбирати дуже ретельно. Клуб також п╕дтриму╓ зв'язок з заморськими Товариствами/Клубами породи, з числа тих, хто спонсору╓ Джек Расел-тер'╓ра.

Вс╕ сп╕вроб╕тники клубу безкоштовно пропонують свою допомогу ╕ обираються в оф╕с на посади кожн╕ два роки або призначаються Ком╕тетом. Платня за так╕ послуги ╓ якомога нижчою, щоб вберегтись в╕д збитк╕в. Штаб-квартира Клубу розташована в штат╕ В╕ктор╕я. К╕льк╕сть член╕в клубу пост╕йно зроста╓

ПОРАДИ ПОКУПЦЯМ ЩЕНЯТ

Передбачувана дата появи щенят да╓ться в Списках виводк╕в. Щенята готов╕ покинути мат╕р у в╕ц╕ 8 тижн╕в п╕сля народження.
Вс╕ щенята, котр╕ продаються клубами повинн╕ бути м╕цними, здоровими, без паразит╕в, не менше н╕ж дв╕ч╕ дегельм╕нтован╕ перед тим, як бути переданими новому господарев╕. Хвости ╕ прибул╕ к╕гт╕ можуть бути видален╕, хоча це не обов▓язково.
Щенячий ре╓страц╕йний сертиф╕кат вида╓ться покупцев╕ для кожного щеняти. В╕н повинен мати п╕дпис представника Книги Розведення (Плем╕нно╖ Книги).

Гарант╕╖: Деяк╕ продавц╕ пропонують достатньо приваблив╕ гарант╕╖ для щенят, як╕ повинн╕ бути уважно розглянут╕ ╕ вивчен╕. Гарантован╕ пропозиц╕╖ пом╕няти щеня практично даремн╕, бо лише деяк╕ люди згодн╕ розлучитися з собакою, яку виростили, щоб любити. Б╕льш╕сть продавц╕в забирають щеня назад ╕ повертають повн╕стю грош╕ на протяз╕ 7-14 дн╕в п╕сля продажу, у раз╕ якщо покупець не задоволений. Жоден продавець не може гарантувати, що пес, коли виросте, матиме задов╕льн╕ мисливськ╕ або плем╕нн╕ якост╕. Добре, якщо в╕дпов╕дальн╕ продавц╕ (заводчики) будуть намагатися задовольнити вас ╕ повернуть грош╕, якщо згодом з▓ясу╓ться нев╕дпов╕дн╕сть нам╕чено╖ мети. Це повинно бути обоп╕льно сформульовано в письмов╕й форм╕ в угод╕ на час придбання. Покупц╕ робочих або плем╕нних собак повинн╕ настоювати на письмов╕й гарант╕╖ на зам╕н╕ або поверненн╕ грошей якщо собака не виявить в╕дпов╕дних якостей або не даватиме потомство задов╕льно╖ якост╕ протягом певного пром╕жку часу п╕сля придбання собаки. Покупц╕ щенят оголошують про особлив╕ ц╕л╕ (так╕ як полювання або розведення) ╕ мають вимоги до продавця, якщо щеня п╕зн╕ше не виправдову╓ спод╕вань. Детал╕ угоди повинн╕ бути розроблен╕ на час купл╕ - продаж╕.

Зобов▓язання. Важливо щоб покупець отримав письмове зобов▓язання п╕д час куп╕вл╕ ╕ щоб особлив╕ умови продажу були заф╕ксован╕ в розписц╕ як було згадано вище.

Обр╕зання хвоста та зайвих к╕гт╕в. Б╕льш╕сть заводчик╕в обрубують хвости на догоду ринковим вимогам, але насправд╕, це ╓ чистою косметикою, а не обумовленою вимогою до породи. Хвости можуть бути залишен╕ довгими, якщо покупець пов╕домить заводчика, коли щеня ще буде мати к╕лька дн╕в в╕д народження. Б╕льш╕сть видаляють (прибул╕) п▓ят╕ к╕гт╕, оск╕льки ╖х наявн╕сть може спричинити в майбутньому житт╕ проблеми, але й це не ╓ обов▓язковим. Якщо ви обрали сво╓ цуценя одразу п╕сля народження, ви повинн╕ бути готовими заплатити значну суму, щоб компенсувати втрачену риночну ц╕ну, якщо п╕зн╕ше ви в╕дмовитесь в╕д покупки, а продавець змушений буде залишити щеня з необрубаним хвостом.

Покупцев╕ щенят, що ма╓ нам╕ри розводити придбаних собак повинно бути гарантовано, що в╕н придбав щенят з виводк╕в, рекомендованих для розведення. Одн╕ щенята будуть краще п╕дходити для розведення, н╕ж ╕нш╕; деяк╕, можливо, не п╕дходитимуть зовс╕м. Покупець повинен обирати щеня яке б якомога краще в╕дпов╕дало Оф╕ц╕йному Стандарту зг╕дно його в╕ку ╕ мало б пройти ветеринарний контроль для певност╕, що воно здорове ╕ придатне для майбутньо╖ плем╕нно╖ роботи (ма╓ правильний прикус, в╕льне в╕д ф╕з╕олог╕чних вад). Щеня ма╓ бути перев╕рене ветеринаром в ранньому дорослому в╕ц╕, оск╕льки деяк╕ дефекти не можна визначити до пер╕оду статево╖ зр╕лост╕ (я╓чка, що не опустилися ╕ т.╕нш.). Якщо ╓ бажання мати п╕дписаний сертиф╕кат здоров▓я, треба бути готовим додатково заплатити за нього. Якщо ╓ нам╕р в майбутньому розводити щенят, обов▓язково отримайте п╕дписану гарант╕ю на випадок, якщо п╕зн╕ше придбане щеня не в╕дпов╕датиме належним вимогам.