Китайськi шар-пе╖.

Собаку схожу на маленького гiпопотама, з мордою в складочку, не часто зустрiнеш на вулиц╕. Однак, приемно диву╓шся, коли перехож╕ впiзнають породу iз загадковою назвою шар-пей.

 

Розповiсти про не╖ ми попросили власницю розпл╕дника "Боярчанка" Натал╕ю Гоженко.

Вважають, що ╕стор╕я виникнення породи сяга╓ в глибину в╕к╕в i налiчуе бiльше двох тисячолiть. Вченi археологи датували фiгурки собак, схожих за формою т╕ла на шар-пе╖в саме таким в╕ком. Iснуе декiлька поглядiв на появу породи. Деяк╕ спец╕ал╕сти-к╕нологи вважають, що ц╕ собаки походять вiд мастифопод╕бних, про що св╕дчить мiцний костяк, важка голова, характерна будова покров╕в. Iншi вважають що шар-пе╖ схож╕ з чау-чау (синiй кол╕р язика, характерна будова очей). До нашого часу ведеться робота по збору та систематизац╕╖ даних що до походження цi╓╖ ц╕каво╖ породи.

 

Зв╕дки походить порода?

Походження шар-пея пов▓язують з пiвденними провiнцiями Китаю. М╕сцев╕ жителi використовують шар-пе╖в у р╕зноман╕тних якостях: як мисливських собак, для випасу худоби, охорони житла. "Шар-пей" в переклад╕ з китайсько╖ мови означа╓ "пiсчана шкiра". Зморшки на корпусi, головi, холцi i рiдше на ногах, ╓ характерною породною ознакою молодих собак.

Багато людей вважають, що чим бiльше зморшок у собаки, тим вона краща ╕ високопороднiша. Чи правильна це точка зору?

Це не зовсiм так. Деякi елементи экстер'ера також важлив╕ ╕ на них потрiбно звертати увагу. Якщо говорити про зайву шкiру, то сл╕д вiдзначити, що цуценята народжуються зовсiм без зморшок. Вони з'являються в процесi росту ╕ до якогось часу ╖х ста╓ все бiльше i бiльше.

Це робить цуценят милими, смiшними i привабливими. П╕зн╕ше у м╕ру набуття собакою ознак дорослост╕, зморшки зникають. Для дорослого собаки велика кiлькiсть зморшок не ╓ типовою. Найперша характеристика шар-пея - це квадратний формат т╕ла, важка голова, маленькi вуха, синювато - чорний язик, закинутий на спину хвiст. Рiст - 45,7-50,8 см. вага - 18-25 кг.

Чи можна вважат шар-пе╖в поширеними звичайними собаками?

Шар-пе╖ поки що залишаються рiдкiсними, але на виставках ╕нод╕ вже можна побачити представникiв ц╕╓╖ породи. Вони мають кремовий, червоний, блакитний, соболиний, чорний, а також "дельют" - розбавлений колiр всiх мастей. Говорячи про мастi, потрiбно також вiдзначити особливостi шерстi. Вона бува╓ двох типiв - "хорс" (кiнська) - дуже коротка, жорстка, трiшки колюча та "браш" - довша нiж "хорст" довжиною до 2,5 см.

Чи можна вважати Шар-пе╖в бойовими собаками, чи це мiф?

В далекому минулому, про що свiдчать iсторичнi данi, цi собаки брали участь в собачих боях, котр╕ традиц╕йно проводились в провiнцii Квантун. Шкiра, що вiльно звиса╓, здатна захистити т╕ло вiд небезпечних покусiв супротивника та ушкоджень. Сучасний шар-пей часто не випровдовуе сподiвань любителiв собачих бо╖в бо для нього не характерна незвичайна злоба, яка необх╕дна б╕йц╕вським собакам. Однак шар-пей здатний гiдно захистити себе i свого господаря.

Скiльки часу Ви займаетесь цi╓ю породою?

Наш розпл╕дник утриму╓ рiдкiсних порiд. Вже дванадцять рокiв ми займаемось такими породами, як мастiно-наполетано, бульмастiф, бордоський та аргентинський доги. П'ять рокiв тому ми зацiкавились китайською групою. Спочатку у нас з▓явились чау-чау, а потiм привезли з Америки Берiмора та Ксенiю - симпатичних шар-пе╖в. Цю породу ми дуже полюбили. Шар-пе╖ здатн╕ бути чудовими друзями для всi╓╖ сiм'i. Вони насолоджуються спiлкуванням з людьми, люблять дiтей, приймають участь в iх iграх. Як собака з розвиненою особистою гiднiстю, не дозволяе сприймати себе як iграшку, а скорiше як друга. Шар-пей толерантно сприймае iнших домашнiх тварин - кiшок, пташок, собак, тощо. Якщо перераховувати якостi шар-пея, можна назвати уважнiсть, почуття гiдностi, шляхетнiсть, мудрiсть.

Чи е як╕сь спецiальнi рекомендацii до утримання i годiвлi шар-пе╖в?

Iжа, якою повинен харчуватися шар-пей не повинна бути надто збагаченою на бiлок. В кормi необхiдно вводити достатню кiлькiсть вуглеводнiв. Це пов'язано з походженням порди. У сиву давнину шар-пе╖ пристосувались до iжi господаря. В╕домо, що основу китайсько╖ нац╕онально╖ кухн╕ складають рис та овоч╕. Тому для шар-пе╖в характерний такий обмiн речовин, при якому засвоюеться лише невелика кiлькiсть корму. Отже, такi багатi на бiлок продукти, як м'ясо, сир та iншi, можуть викликати у собак алергiю. Цi╓ю проблемою займаються науковцi, котр╕ працюють над створенням спецiального корма для собак, котр╕ страждають порушенням обмiну речовин. Якщо собака правильно харчу╓ться, ма╓ регулярнi прогулянки, утриму╓ться у чистотi сама i ╖╖ спальне мiсце, жодних роблем не виника╓. Догляд за шар-пе╓м ма╓ бути таким самим як ╕ за iншою породою - утримувати в чистотi вуха, зуби, очi, чистити щiткою шерсть. Якщо виникають проблеми iз здоров'ям, потрiбно звернутися до ветеринара.

Чи можна вважати шар-пея собакою для кожно╖ родини ?

Шар-пей - це давня i рiдкiсна порода. На жаль, поки що не багато сiмей можуть дозволити соб╕ придбати такого собаку. Однак, зараз вже з'являються собаки цi╓╖ породи, як╕ коштують зовс╕м не дорого, хоча вони й не мають видатних екстер▓╓рних якостей. Отже, якщо Ви вирiшите придбати цуценя шар-пея, варто з самого початку все ретельно обм╕ркувати, щоб не жалкувати, коли вирощений собака не зможе виправдати спод╕вань що до экстер'еру, породностi, коли на виставках, де оцiнку дають квалiфiцированi эксперти, ваш улюбленець залишиться без високо╖ в╕дзнаки. Хочеться дати пораду початкiвцям, яким подобаеться порода шар-пей - купувати собаку слiд в клубах або розпл╕дниках, де можна отримати консультацii з усiх питань. Ми полюбили цю породу, бажа╓мо, щоб шар-пей сподобався i Вам.

(С) При передруков╕ матер╕алу посилання на журнал "Натурал╕ст" ╓ обов'язковим.