10 ліття

НТЦ Науково-Виробничого Об'єднання "ПРИП'ЯТЬ"

 

Наукові дослідження 30 км. зони відчуження було розпочато в перші місяці після аварії на Чонобильській АЕС. З травня 1986 року були сформовані наукові колективи Академії Наук СРСР, України, Беларусії, Держкомітету атомної енергії СРСР - "ОНІС" та інших установ та відомств.
З метою підвищення ефективності організації та наукового супроводу робіт з ліквідації наслідків аварії, 19 грудня 1989 року наказом ╧328 Міністерства атомної енергетики ВО "Комбінат" було реорганізовано в Науково-виробніче об`єднання "Прип`ять". Ініціатором, організації Науково-технічного центру і першим його директором (1990-
1991рр) був Сєнін Євген Васильович - доктор технічних наук, професор, лауреат премії Ради Міністрів СРСР. В цей період були сформовані головні завдання НТЦ. Визначені приорітетні напрямки науково-дослідних робіт. НТЦ став основним координатором зусиль окремих груп фахівців різних інститутів, відомст та установ різних країн в виконанні наукових робіт та досліджень в 30км. зоні відчуження ЧАЕС.
З 1991 по 1993 рік директором НТЦ був Душутін Костянтин Костянтинович, кандидат біологічних наук, доцент, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 1986 р.
З 1993 по 1998 рік директором НТЦ був Архіпов Микола Павлович, доктор біологічних наук, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 1986 р.
З липня 1998 року НТЦ очолює Іванов Юрій Олександрович, доктор біологічних наук, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 1986 р.
В декого може виникнути питання, хіба 10 років так багато для наукової установи? Відповідь однозначна - так для Чорнобильського НТЦ це вік зрілості. За час свого існування, науковцями НТЦ зібрано и накопичено унікальний науковий матеріал з таких аспектів як міграція радіоактивних речовин в навколишньому середовищі, радобіологічних, медикобіологічних, моделювання та прогнозу міграції радіонуклідів в наступні роки. Перелічення результатів роботи
науковців НТЦ займе не одну годину. Матеріали досліджень НТЧ використані в розробках Законів України, що стосуються теріторії Зони відчуження, "Концепції Зони відчуження", "Національної програми по ЛНА на ЧАЕС" та інших практичних рішеннях.
За 10 років, що минули, НТЦ - CHESCIR (Chernobyl Science & Reserch Center) організовує і здійснює в рамках міжнародного співробітництва наукові програми з участью Європейського союзу, МАГАТЕ, університетами і іншими науковими установами різних держав Європи, Японії, США
. Партнерами НТЦ в проведенні наукових досліджень є 27 наукових організацій Бельгії, Великобританії, Німетчини, Греції, Ірландії, Іспанії, Італії та інших країн. Більше ніж 30 академичних та галузевих інститутів та університетів України, Росії та Білорусії співпрацюють з науковим центром. Провідними співробітниками НТЦ за цей час написано и опубліковано понад 160 наукових праць.

Наково-технічний центр сьогодні складається з 6 підрозділів:

Унікальність установи - в її розташуванні на забрудненних терітріторях зони відчуження. Це дає можливість безпосереньо вивчати вплив на біогеоценоз та міграцію радионуклідів в різних природно - ландшафтних і геохімічних умовах. Вже сьогодні, досвід та знання накопичені праівниками НТЦ за 10 років, повинні підштовхувати керівництво міністерства з надзвичайних ситуацій, до організаціі на базі НТЦ, навчального закладу з міжнародним статусом. В цьому навчальному закладі, науковці матимуть змогу передати свої знання та досвід, спеціалістам різних країн.

Микола Ненно