10 л╕ття

НТЦ Науково-Виробничого Об'╓днання "ПРИП'ЯТЬ"

 

Науков╕ досл╕дження 30 км. зони в╕дчуження було розпочато в перш╕ м╕сяц╕ п╕сля авар╕╖ на Чонобильськ╕й АЕС. З травня 1986 року були сформован╕ науков╕ колективи Академ╕╖ Наук СРСР, Укра╖ни, Беларус╕╖, Держком╕тету атомно╖ енерг╕╖ СРСР - "ОН╤С" та ╕нших установ та в╕домств.
З метою п╕двищення ефективност╕ орган╕зац╕╖ та наукового супроводу роб╕т з л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖, 19 грудня 1989 року наказом ╧328 М╕н╕стерства атомно╖ енергетики ВО "Комб╕нат" було реорган╕зовано в Науково-виробн╕че об`╓днання "Прип`ять". ╤н╕ц╕атором, орган╕зац╕╖ Науково-техн╕чного центру ╕ першим його директором (1990-
1991рр) був С╓н╕н ╢вген Васильович - доктор техн╕чних наук, професор, лауреат прем╕╖ Ради М╕н╕стр╕в СРСР. В цей пер╕од були сформован╕ головн╕ завдання НТЦ. Визначен╕ приор╕тетн╕ напрямки науково-досл╕дних роб╕т. НТЦ став основним координатором зусиль окремих груп фах╕вц╕в р╕зних ╕нститут╕в, в╕домст та установ р╕зних кра╖н в виконанн╕ наукових роб╕т та досл╕джень в 30км. зон╕ в╕дчуження ЧАЕС.
З 1991 по 1993 р╕к директором НТЦ був Душут╕н Костянтин Костянтинович, кандидат б╕олог╕чних наук, доцент, учасник л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС з 1986 р.
З 1993 по 1998 р╕к директором НТЦ був Арх╕пов Микола Павлович, доктор б╕олог╕чних наук, учасник л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС з 1986 р.
З липня 1998 року НТЦ очолю╓ ╤ванов Юр╕й Олександрович, доктор б╕олог╕чних наук, учасник л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС з 1986 р.
В декого може виникнути питання, х╕ба 10 рок╕в так багато для науково╖ установи? В╕дпов╕дь однозначна - так для Чорнобильського НТЦ це в╕к зр╕лост╕. За час свого ╕снування, науковцями НТЦ з╕брано и накопичено ун╕кальний науковий матер╕ал з таких аспект╕в як м╕грац╕я рад╕оактивних речовин в навколишньому середовищ╕, радоб╕олог╕чних, медикоб╕олог╕чних, моделювання та прогнозу м╕грац╕╖ рад╕онукл╕д╕в в наступн╕ роки. Перел╕чення результат╕в роботи
науковц╕в НТЦ займе не одну годину. Матер╕али досл╕джень НТЧ використан╕ в розробках Закон╕в Укра╖ни, що стосуються тер╕тор╕╖ Зони в╕дчуження, "Концепц╕╖ Зони в╕дчуження", "Нац╕онально╖ програми по ЛНА на ЧАЕС" та ╕нших практичних р╕шеннях.
За 10 рок╕в, що минули, НТЦ - CHESCIR (Chernobyl Science & Reserch Center) орган╕зову╓ ╕ зд╕йсню╓ в рамках м╕жнародного сп╕вроб╕тництва науков╕ програми з участью ╢вропейського союзу, МАГАТЕ, ун╕верситетами ╕ ╕ншими науковими установами р╕зних держав ╢вропи, Япон╕╖, США
. Партнерами НТЦ в проведенн╕ наукових досл╕джень ╓ 27 наукових орган╕зац╕й Бельг╕╖, Великобритан╕╖, Н╕метчини, Грец╕╖, ╤рланд╕╖, ╤спан╕╖, ╤тал╕╖ та ╕нших кра╖н. Б╕льше н╕ж 30 академичних та галузевих ╕нститут╕в та ун╕верситет╕в Укра╖ни, Рос╕╖ та Б╕лорус╕╖ сп╕впрацюють з науковим центром. Пров╕дними сп╕вроб╕тниками НТЦ за цей час написано и опубл╕ковано понад 160 наукових праць.

Наково-техн╕чний центр сьогодн╕ склада╓ться з 6 п╕дрозд╕л╕в:

Ун╕кальн╕сть установи - в ╖╖ розташуванн╕ на забрудненних тер╕тр╕торях зони в╕дчуження. Це да╓ можлив╕сть безпосереньо вивчати вплив на б╕огеоценоз та м╕грац╕ю радионукл╕д╕в в р╕зних природно - ландшафтних ╕ геох╕м╕чних умовах. Вже сьогодн╕, досв╕д та знання накопичен╕ пра╕вниками НТЦ за 10 рок╕в, повинн╕ п╕дштовхувати кер╕вництво м╕н╕стерства з надзвичайних ситуац╕й, до орган╕зац╕╕ на баз╕ НТЦ, навчального закладу з м╕жнародним статусом. В цьому навчальному заклад╕, науковц╕ матимуть змогу передати сво╖ знання та досв╕д, спец╕ал╕стам р╕зних кра╖н.

Микола Ненно