СУЧАСН╤ ЗМ╤НИ КЛ╤МАТУ НА ХЕРСОНЩИН╤.

Чорний С.Г., зав╕дувач кафедри еколог╕╖ ╕ географ╕╖, доктор с.-г. наук, професор, Тищенко Г.╤., асп╕рант, Кував╕на Н.С., студентка

Херсонський державний педагог╕чний ун╕верситет

 

В багатьох публ╕кац╕ях останнього часу гостро ставиться питання про зм╕ни кл╕мату. Стр╕мке глобальне потепл╕ння за останн╕ 100 рок╕в сл╕д вважати над╕йно встановленим емп╕ричним фактом як в Св╕т╕, так ╕ в Укра╖н╕. В якост╕ причин цього феномену найчаст╕ше згаду╓ться антропогенний фактор, зокрема, посилення парникового ефекту. Останн╓ виклика╓ться зб╕льшенням вм╕сту окису вуглецю в атмосфер╕, який продуку╓ться в атмосферу при спаленн╕ орган╕чного палива. [1; 2; 4; 5]

На наш погляд значне практичне значення буде мати вивчення особливостей динам╕ки параметр╕в кл╕мату в окремих рег╕онах Укра╖ни, зокрема на Херсонщин╕, що поясню╓ться певними в╕дм╕нностями м╕ж глобальними та локальними зм╕нами кл╕матичних показник╕в. Виб╕р даного рег╕ону для досл╕дження також поясню╓ться тим, що ця територ╕я, особливо приморськ╕ райони, завжди вважалася найпосушлив╕шою в Укра╖н╕.

При проведенн╕ досл╕джень використовувались дан╕ метеостанц╕й та метеопост╕в розм╕щених, як в Херсонськ╕й, так ╕ в сум╕жних з нею областях (Одеськ╕й, Микола╖вськ╕й, Запор╕зьк╕й та Автономн╕й республ╕ц╕ Крим). Це дало змогу зробити б╕льш точну побудову ╕зол╕н╕й внасл╕док зменшення крайового ефекту. Розрахунки виконувались на основ╕ статистичних функц╕й Excel. Просторово-територ╕альна ╕нтерпретац╕я отриманих результат╕в проводилась за допомогою гео╕нформац╕йно╖ системи MapInfo, шляхом ╕нтерполяц╕╖ за методикою Delone з застосуванням сплайн-методу, ╕ посл╕дуючим тематичним картуванням.

Вих╕дн╕ дан╕ були досить неоднор╕дними, тому що деяк╕ спостереження почали вестися ран╕ше (наприклад, на м/с Херсон з 1882 року), а на деяких метеостанц╕ях набагато п╕зн╕ше (наприклад, на м/с Скадовськ з 1948 року). У роки Велико╖ В╕тчизняно╖ В╕йни (1941-1945 рр.) взагал╕ не велося н╕ яких спостережень, в п╕сляво╓нний пер╕од станц╕╖ працювали ще не на повну силу, так як багато прилад╕в треба було поновлювати. У зв▓язку з цим, для проведення статистичного анал╕зу використовувалися т╕льки матер╕али спостережень тих метеоролог╕чних станц╕й та пост╕в, як╕ задовольняли в╕дпов╕дним умовам, зокрема:

Виходячи з цих умов, оптимальним став пром╕жок часу з 1951 по 2000 роки, який нами був под╕лений на два пер╕оди по 25 рок╕в √ 1951-1975 рр. та 1976-2000 рр. Це дало змогу для досить глибокого та точного досл╕дження зм╕н, як╕ в╕дбулися у кл╕мат╕ рег╕ону.

Для б╕льш повно╖ кл╕матично╖ характеристики рег╕ону на основ╕ вих╕дних даних було розраховано синтетичн╕ кл╕матичн╕ показники. А саме, коеф╕ц╕╓нт зволоження за Н. М. ╤вановим:

Кзв= P/f , де

Р √ к╕льк╕сть опад╕в (мм); f √ випаровуван╕сть за цей же пер╕од (%).

Розрахунок випаровуваност╕ проводився за Н.М. ╤вановим:

f = 0,018 (t + 25)2 (100 √ R) , де

√ середня температура за пер╕од (0С/р╕к), √ середня в╕дносна волог╕сть (%).

Зг╕дно класиф╕кац╕╖ Н.М. ╤ванова, Кзв показу╓ на природн╕ зони: нап╕впустел╕ √ 0,5; сухий степ √ 0,5-0,8; степ √ 0,8-1; л╕состеп √ 1-1,2; л╕сова зона √ б╕льше н╕ж 1,3. [3]

Температурний режим област╕ визнача╓ться особливостями атмосферно╖ циркуляц╕╖, рад╕ац╕йними факторами та характером п╕дстилаючо╖ поверхн╕. Окр╕м загальногеограф╕чних фактор╕в на зм╕ну температур також вплива╓ ╕ антропогенний чинник. Анал╕з метеоролог╕чних даних показу╓, що глобальне потепл╕ння, яке виника╓, в першу чергу, внасл╕док п╕двищення вм╕сту в атмосфер╕ окису вуглецю, на територ╕╖ Херсонщини практично не заф╕ксовано. Л╕н╕я тренду середньор╕чно╖ температури паралельна ос╕ абсцис, тобто незм╕нна, в числовому показнику √ це приблизно 10 0С. Лише за останн╕ три роки (1997 √ 2000 рр.) температура пов╕тря почала стр╕мко зростати.

За пер╕од з 1951 по 2000 р╕к найвища середньор╕чна температура по вс╕м метеостанц╕ям була заре╓стрована в 1966 роц╕ (╤ пер╕од) √ це 11,8 0С. Найменша √ в 1987 роц╕ (╤╤ пер╕од), яка становила √ 8,0 0С.

Картограф╕чний анал╕з розпод╕лу середньор╕чно╖ температури по територ╕╖ област╕ показу╓, що за пер╕од з 1951 по 1975 роки ╕зотерми мають широтний напрямок. ╤зотерма найвищо╖ температури √ 10,6 0С проходить через метеостанц╕ю Стр╕лкове, Ген╕чеський район. На п╕вн╕ч в╕д Чорного та Азовського мор╕в середньор╕чна температура поступово знижу╓ться. ╤зотерма 10 0С проходить через Новотро╖цький, Чаплинський, Цюрупинський райони, Херсон ╕ виходить на п╕вн╕чний зах╕д област╕. ╤зотерма 9,6 0С проходить п╕вн╕чн╕ше, тобто через Н╕жньос╕рогозький , Горноста╖вський райони, п╕вденн╕ше В. Олександр╕вки ╕ виходить на зах╕д Херсонщини.

Площа, з середньор╕чними температурами б╕льше 10 0С за пер╕од (1951-1975 рр.), становить 35% територ╕╖, це 9975 км2, ╕ знаходиться на п╕вдн╕ област╕.

За пер╕од з 1976 по 2000 роки ╕зотерми мають б╕льш мерид╕ональний напрямок (особливо в центральних районах). ╤зотерма з найвищою середньор╕чною температурою √ 10,2 0С, також проходить через станц╕ю Стр╕лкове. ╤зотерма 10 0С проходить через Новотро╖цький, Чаплинський, Каховський, Бериславський, Голопристанський райони, ╕ виходить на зах╕д област╕.

Площа з середньор╕чними температурами б╕льше 10 0С також склада╓ 35% територ╕╖, як ╕ в ╤ пер╕од. ╤зотерма 9,6 0С проходить п╕вн╕чн╕ше, тобто через Н╕жньос╕рогозький , Горноста╖вський райони, ╕ виходить на зах╕д Херсонщини.

Отже ╕стотних зм╕н при пор╕внянн╕ цих двох пер╕од╕в в╕дм╕чено не було, але в останн╕ к╕лька рок╕в температури пов╕тря все ж зростають.

Опади в межах Херсонсько╖ област╕ утворюються в результат╕ проходження над нею атмосферних фронт╕в, ╕нколи √ внасл╕док процес╕в, як╕ в╕дбуваються всередин╕ пов╕тряних мас. Р╕чна к╕льк╕сть опад╕в за останн╕ 50 рок╕в колива╓ться в╕д 250 до 620 мм в р╕к в середньому практично √ 400 мм. Однак л╕н╕я тренда стр╕мко зроста╓ в╕д 380 мм до 420 мм за весь пер╕од наших спостережень. Найб╕льша середня к╕льк╕сть опад╕в по метеостанц╕ям Херсонщини заре╓стрована в 1997 роц╕ √ 620 мм. Найменша к╕льк╕сть √ 260 мм, в 1951 роц╕, та 270 мм в 1975 роц╕.

Зростання к╕лькост╕ опад╕в в рег╕он╕ п╕дтверджу╓ться ╕ картограф╕чним анал╕зом. За ╤ пер╕од 1951-1975 роки ╕зол╕н╕я опад╕в 400 мм проходила по Н╕жньос╕рогозькому, Новокаховському, Бериславському районах. Площа з опадами менше 400 мм на р╕к становить приблизно 60% територ╕╖ √ 17300 км2. Найменша к╕льк╕сть опад╕в за ╕зол╕н╕╓ю √ 350 мм √ Стр╕лкове.

За ╤╤ пер╕од 1976-2000 рр. спостер╕га╓ться перем╕щення ╕зол╕н╕╖ 400 мм на п╕вдень, тепер вона проходить через Ген╕чеський, Чаплинський, Скадовський, Голопристанський райони, тобто в прибережн╕й зон╕ Херсонщини. Найменша к╕льк╕сть опад╕в становить 380 мм √ метеостанц╕я Стр╕лкове, але це на 30 мм б╕льше н╕ж за перший пер╕од. Площа з опадами менше 400 мм становить лише 10% територ╕╖ √ 2800 км2.

Отже, територ╕╖ з к╕льк╕стю опад╕в менше н╕ж 400 мм на р╕к зменшилася на 50%. За останн╕ 25 рок╕в к╕льк╕сть опад╕в в област╕ зросла, причому досить швидко, що ма╓ неперес╕чний вплив на природн╕ та антропогенн╕ комплекси рег╕ону.

╤сну╓ дек╕лька спроб вираження зональност╕ через визначення сп╕вв╕дношення конкретних кл╕матичних показник╕в. Найб╕льш популярним показником ╓ коеф╕ц╕╓нт зволоженост╕ Н.М. ╤ванова.

Динам╕ка багатор╕чних коеф╕ц╕╓нт╕в зволоження простежу╓ться в б╕к зростання. Л╕н╕я тренда коеф╕ц╕╓нту зволоження зроста╓ в╕д 0,68 (1951 р╕к) до 0,8 (1999 р╕к), територ╕╖ цих величин, за класиф╕кац╕╓ю Н.М. ╤ванова, належать до сухого степу. Найменший коеф╕ц╕╓нт зволоженост╕ (0,4) спостер╕га╓ться в 1975 роц╕, тобто це самий посушливий р╕к, ╕ 1997 р╕к √ самий найволог╕ший (1,38).

Якщо територ╕ально проанал╕зувати рег╕он за р╕внем зволоження у в╕дпов╕дност╕ до класиф╕кац╕╖ ╤ванова (рис. 1 та 2), то видно, що за останню чверть стол╕ття значна територ╕я Херсонщини перем╕стилась з сухого степу, в степ.

Рис. 1. Середн╓ багатор╕чне значення коеф╕ц╕╓нт╕в зволоження за ╤ пер╕од

Рис. 2. Середн╓ багатор╕чне значення коеф╕ц╕╓нт╕в зволоження за ╤╤ пер╕од

По даним 1951 √ 1975 рр. площа област╕ з коеф╕ц╕╓нтом зволоженост╕ менше 0,7 займа╓ 70% територ╕╖ (19600 км2), а за даними 1976 √ 2000 рок╕в територ╕╖ з такими параметрами займа╓ лише деяк╕ острови в п╕вденно-зах╕дн╕й частин╕ област╕. В цей пер╕од переважають територ╕╖ з коеф╕ц╕╓нтом зволоженост╕ 0,8, ╕зол╕н╕╖ яко╖ проходять через Новотро╖цький, Бериславський, Цюрупинський, Голопристанський райони. Площа, яку займа╓ територ╕я менше 0,8 становить 25% √ це 6200 км2. П╕вн╕чн╕ та сх╕дн╕ райони Херсонщини за останн╕ роки стали знаходитися в степу 0,8-1,0 (за класиф╕кац╕╓ю Н.М. ╤ванова).

Отже, в Херсонськ╕й област╕ в╕дбува╓ться ╕нтенсивне зростання к╕лькост╕ опад╕в, коеф╕ц╕╓нту зволоженост╕ при в╕дносно пост╕йному р╕вн╕ температури пов╕тря. Це ма╓ зараз та в майбутньому неперес╕чн╕ насл╕дки для природних та господарських об▓╓кт╕в на територ╕╖ Херсонщини. Зокрема, драматичною ста╓ доля зрошувано╖ мел╕орац╕╖ в рег╕он╕. Зб╕льшення опад╕в, особливо в вегетац╕йний пер╕од, приводить до зменшення зрошуваних норм або до повно╖ в╕дмови в╕д полив╕в окремих с╕льськогосподарських культур. З цих позиц╕й буде падати рентабельн╕сть зрошувано╖ мел╕орац╕╖. В той же час, продуктивн╕сть незрошуваних агроландшафт╕в буде зростати.

Очевидною ╓ трансформац╕я водного балансу територ╕╖. Зб╕льшення опад╕в при сталому випаровуванн╕ приводить до зростання поверхневого та п╕дземного стоку. Насл╕дком цього буде ╕нтенсиф╕кац╕я водно╖ ероз╕й ╜рунт╕в, процес╕в яроутворення, особливо в Правобережж╕ област╕, де розчленован╕сть рель╓фу дуже велика. Низинна л╕вобережна частина Херсонщини вже зараз потерпа╓ в╕д п╕дняття ╜рунтових вод, особливо в прибережних районах та в депрес╕йних формах рель╓фу (⌠подах■). Результатом ╓ п╕дтоплення агроландшафт╕в, селищ та м╕ст, ╕нтенсиф╕кац╕я процес╕в засолення ╜рунт╕в. Процеси п╕дтоплення, судячи з всього, в майбутньому будуть т╕льки посилюватися. [6]

Отже, глобальний процес зм╕ни кл╕мату, зокрема зб╕льшення к╕лькост╕ опад╕в, стосу╓ться ╕ таких в╕дносно невеликих територ╕й як Херсонська область ╕ ма╓ певн╕ позитивн╕ та негативн╕ насл╕дки для господарювання та стану навколишнього середовища.

Л╕тература:

  1. Бойченко С., Волощук В., Дорошенко ╤. Глобальне потепл╕ння та його насл╕дки на територ╕╖ Укра╖ни// Укра╖нський географ╕чний журнал, 2000, ╧2, С. 59-68.
  2. Будыко М.И. Изменение климата. Л.: Гидрометиздат, 1974. √279с.
  3. Методы расчета водных балансов. Международное руководство по исследованиям и практике. Под ред. А.А. Соколовой и Т.Г. Чапмена. Л. Гидрометиздат 1976. 120с.
  4. Просунко В. Вплив глобальних зм╕н кл╕мату на погоду в Укра╖н╕// Наука ╕ сусп╕льство. 1999. √ ╧ 10 -12, С. 60 - 63.
  5. Сиротенко О.Д., Величко А.А., Долгий-Трач В.А., Климанов В.А. Глобальное потепление и будущие агроклиматические ресурсы Русской равнины// Природа, 1991, ╧3. С.83 - 88.
  6. Чорний С.Г., Бойко М.Ф. Еколог╕я Херсонщини. √ Херсон: Терра, 2001 √ 156с.