Робоча група укра╖нських НУО
з проблеми зм╕ни кл╕мату вважа╓, що
УКРА╥НА ЗАРАЗ ЩЕ НЕ ГОТОВА ДО РАТИФ╤КАЦ╤╥
К╤ОТСЬКОГО ПРОТОКОЛУ
(КП)

***********************************************************

Робоча група неурядових орган╕зац╕й Укра╖ни з проблеми зм╕ни кл╕мату
01025, Ки╖в-25, а/с 89 Тел 238-6260, 456-3435, факс 238-6259
Електронна пошта climNGOukr#yahoogroups.com

----------------------------------------------------------------
Вих. ╖ 18 в╕д 23.12.2003

Голов╕ Верховно╖ Ради пану Володимиру ЛИТВИНУ
Головам ком╕тет╕в ВРУ,
кер╕вникам парламенських фракц╕й
та депутатських груп

УКРА╥НА ЗАРАЗ ЩЕ НЕ ГОТОВА ДО РАТИФ╤КАЦ╤╥ К╤ОТСЬКОГО ПРОТОКОЛУ
(законопроект # 0142 в╕д 22.09.2003)

В╤ДКРИТИЙ ЛИСТ

Шановн╕ народн╕ депутати!

Робоча група укра╖нських НУО з проблеми зм╕ни кл╕мату (дал╕ - РГ УНУО ПЗК) д╕╓ вже чотири роки, об'╓дну╓ 26 громадських орган╕зац╕й з 12 областей. Ми працю╓мо для запоб╕гання глобальн╕й зм╕н╕ кл╕мату насамперед через еколог╕чну просв╕ту та ╕нформування. Зокрема, минулого року в ход╕ ╕нформац╕йного туру по 9 м╕стах Укра╖ни РГ з╕брала п'ять тисяч п╕дпис╕в громадян за ратиф╕кац╕ю К╕отського протоколу (дал╕ - КП). Також за нашо╖ ╕н╕ц╕ативи та безпосередньо╖ участ╕ сп╕льно з М╕н╕стерством еколог╕╖ в Ки╓в╕ 27-28 лютого 2003 р. була проведена Нац╕ональна конференц╕я щодо ПЗК.

Вважа╓мо, що ЗАГАЛОМ РАТИФ╤КАЦ╤Я КП В╤ДПОВ╤ДА╢ НАЦ╤ОНАЛЬНИМ ╤НТЕРЕСАМ УКРА╥НИ.

Саме через механ╕зми КП можливо залучити значн╕ м╕жнародн╕ кошти для енергоефективно╖ модерн╕зац╕╖ технолог╕й. Без цього неможливе сутт╓ве зниження енерго╓мност╕ укра╖нсько╖ продукц╕╖ та п╕двищення ╖╖ конкурентоздатност╕ на св╕тових ринках. П╕дсумково ж саме така модерн╕зац╕я дозволить п╕двищити р╕вень життя укра╖нських громадян, а завдяки еколог╕чним ефектам в╕д модерн╕зац╕╖ - як╕сть життя.

АЛЕ Ц╤ ВИГОДИ МОЖУТЬ БУТИ ДОСЯГНУТ╤ ЛИШЕ
ЗА КОНКРЕТНИХ УМОВ, НАСАМПЕРЕД - ЗА РЕТЕЛЬНОГО
ВИКОНАННЯ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ЗА РАМКОВОЮ КОНВЕНЦ╤╢Ю
ООН ЩОДО ЗМ╤НИ КЛ╤МАТУ (дал╕ - РК ЗК ООН), стороною яко╖ Укра╖на ╓ вже з 11.08.97 р.

Це ╓ обов'язковим зг╕дно з Маракешськими домовленостями, прийнятими на 7-й зустр╕ч╕ Стор╕н РКЗК.

Саме З ВИКОНАННЯМ РК ЗК ООН УКРА╥НОЮ ╢ ВЕЛИКИ ПРОВАЛИ ТА ПРОБЛЕМИ,
чомусь не згадан╕ в пояснювальн╕й записц╕ та обгрунтуванн╕ до законопроекту:

1. Укра╖на - ╓дина з ус╕х постоветських кра╖н, яка дос╕ не визначила свого пост╕йного представника (focal point) для сп╕лкування з Секретар╕атом РК ЗК ООН у Бонн╕, хоча ╕ сплачу╓ внески до Секретар╕ату.

2. Всупереч зобов'язанням за ст.4 РКЗК (п.п. 1.b, 1.f, 2.b), Урядом Укра╖ни не розроблен╕ та не зд╕йснюються нац╕ональн╕ Стратег╕я та План д╕й на пом'якшення насл╕дк╕в зм╕ни кл╕мату. При проведенн╕ соц╕ально╖, економ╕чно╖ ╕ еколог╕чно╖ пол╕тики не враховуються пов'язан╕ з╕ зм╕ною кл╕мату м╕ркування (не згадан╕ н╕ в одному нормативному документ╕). Не пода╓ться на пер╕одичн╕й основ╕ докладна ╕нформац╕я про пол╕тику ╕ заходи щодо запоб╕гання зм╕н╕ кл╕мату.

3. Всупереч зобов'язанням, зазначеним в ст. 4 (п.1.a) та ст. 12 РКЗК, ООН Укра╖на не пода╓ регулярно до Секретар╕ату Конвенц╕╖ Кадастр антропогенних викид╕в та Нац╕ональн╕ пов╕домлення з питань зм╕ни кл╕мату. ╤нвентаризац╕я викид╕в та поглинання парникових газ╕в в Укра╖н╕ зд╕йснена лише за 1991-98 рр., п╕дготовлено лише Перше нац╕ональне пов╕домлення.

4. Всупереч зобов'язанням за ст. 4 (п. 1.i) та ст. 6 РКЗК Уряд Укра╖ни не орган╕зував систематично╖ роботи щодо ПЗК у галуз╕ осв╕ти, п╕дготовки кадр╕в ╕ просв╕ти населення, не забезпечив п╕дтримку найширшо╖ участ╕ громадськост╕ у цьому процес╕, зокрема - неурядових орган╕зац╕й. Не ведеться спец╕альна п╕дготовка управл╕нського персоналу (ст.6, п. a.iv) Не розробляються ╕ не зд╕йснюються програми просв╕ти та ╕нформування громадськост╕ з щодо ПЗК та ╖╖ насл╕дк╕в (ст.6, п. а.i)
Наприклад, в проект╕ концепц╕╖ нац╕онально╖ ╕нформац╕йно╖ пол╕тики взагал╕ не згадан╕ н╕ ПЗК, н╕ еколог╕чна тематика в ц╕лому.

5. Всупереч зобов'язанням за ст.6 (п. а.iii), а також зобов'язанням за Оргуською конвенц╕╓ю, Уряд не забезпечив участ╕ громадськост╕ у прийнятт╕ р╕шень щодо ПЗК.

НАВ╤ТЬ ПАКЕТ РАТИФ╤КАЦ╤ЙНИХ ДОКУМЕНТ╤В ЩОДО
КП БУВ ПОДАНИЙ ДО ВРУ В ОБХ╤Д ГРОМАДСЬКОСТ╤.

На листи, пропозиц╕╖ та запити з цих питань до
Прем'╓р-М╕н╕стра В.Януковича,
В╕це-Прем'╓р-М╕н╕стра В.Гайдука,
М╕н╕стра еколог╕╖ В. Шевчука,
М╕н╕стра ОНПС С.Полякова
РГ УНУО ПЗК в╕дпов╕дей не одержала.

В раз╕ ратиф╕кац╕╖ КП Укра╖на мусить виконувати, кр╕м вищезгаданих, низку ╕нших, ще конкретн╕ших зобов'язань, притому з дотриманням установлених строк╕в. Зокрема, до грудня 2006 р. треба створити нац╕ональну систему оц╕нки антропогенних викид╕в ╕з джерел та абсорбц╕╖ поглиначами парникових газ╕в, створити нац╕ональний ре╓стр перем╕щення одиниць скорочення викид╕в парникових газ╕в, а також створити установу для супроводу проект╕в сп╕льного впровадження, внутр╕шньо╖ та м╕жнародно╖ торг╕вл╕ викидами парникових газ╕в.

ФОРМАЛЬНА РАТИФ╤КАЦ╤Я КП НЕПОТР╤БНА ╤ НАВ╤ТЬ НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ УКРА╥НИ.
Бо ст. 18 КП передбача╓ запровадження ефективних процедур та механ╕зм╕в для визначення випадк╕в нев╕дпов╕дност╕ зобов'язанням ╕ реагування на так╕ випадки. Внасл╕док невиконання взятих на себе зобов'язань за РКЗК ООН, в╕дсутност╕ необх╕дних п╕дготовчих роб╕т щодо запровадження "гнучких механ╕зм╕в" КП, а також незапровадження низки "економ╕чних стимул╕в", зах╕дн╕ "кл╕матичн╕" ╕нвестори сьогодн╕ вже втрачають ╕нтерес до Укра╖ни. Вони спрямовують сво╖ ╕нвестиц╕╖ до кра╖н, де при нав╕ть б╕льших витратах на одиницю скорочених викид╕в ризики ╓ значно меншими через ефективн╕ше управл╕ння уряд╕в цих кра╖н в кл╕матоохоронн╕й сфер╕.

Неправдивими ╓ твердження, начебто для виконання зобов'язань за РК ЗК ООН, зокрема вза╓мод╕╖ з громадськ╕стю, органами м╕сцевого самоврядування та б╕знесовим сектором, або для розробки Нац╕онально╖ стратег╕╖ та Нац╕онального плану д╕й щодо ПЗК не було кошт╕в. Укра╖на одержала для цих справ м╕льйони доляр╕в ╕ноземно╖ допомоги. Але ц╕ кошти часто використовувались корупц╕йно та безконтрольно, без зв╕тност╕ перед широкою громадськ╕стю та Урядом про ефективн╕сть цих витрат.

На основ╕ використання ц╕╓╖ допомоги склалось коло зац╕кавлених ос╕б, свого роду "кл╕матичний клан", як╕ проштовхують р╕шення про ратф╕кац╕ю у спод╕ванн╕ контролювати процес торг╕вл╕ квотами на викиди парн╕кових газ╕в. Насправд╕, нав╕ть якщо б Укра╖на в╕дпов╕дала умовам прийнятност╕, торг╕вля квотами може поставити штучн╕ обмеження розвитку укра╖нсько╖ економ╕ки ╕ в ц╕лому виявитись збитковою.
╢ небезпечним, в засл╕пленн╕ в╕д оч╕кування "дармових грошей", надто дов╕ряти легковажним прогнозам, начебто до 2020 року обсяги викид╕в 1990 року не будуть перевищен╕.
По-перше, життя триватиме ╕ п╕сля 2020 року,
по-друге - укра╖нська статистика не в╕добража╓ викид╕в т╕ньового сектору.

Нема╓ п╕дстав вважати, що кошти в╕д торг╕вл╕ квотами не будуть використан╕ корупц╕йно.

Запровадження М╤ЖНАРОДНО╥ торг╕вл╕ квотами можливо лише п╕сля розвитку механ╕зм╕в ВНУТР╤ШНЬО╥ торг╕вл╕ квотами, а не навпаки. Вважа╓мо, що наголос ма╓ бути зробленим на проектах сп╕льного впровадження. Проте правильн╕ р╕шення щодо в╕дбору таких проект╕в можлив╕ лише в раз╕ створення бюро Вповноваженого КМУ з ПЗК, що ми неодноразово пропонували КМУ, МВК та М╕некоресурс╕в.

На нашу думку, першопричиною вищезгадано╖ низки провал╕в ╓ те, що для ПЗК,
яка ма╓ величезне м╕жнародне, пол╕тичне, економ╕чне та еколог╕чне значення,
В УРЯД╤ НЕМА╢ ОДН╤╢╥ КОНКРЕТНО╥ ПОСАДОВО╥ ОСОБИ,
В╤ДПОВ╤ДАЛЬНО╥ ЗА КООРДИНАЦ╤Ю ВС╤╢╥ РОБОТИ З ПЗК В УКРА╥Н╤,
- ОСОБИ, ЯКА Б Т╤ЛЬКИ ЦИМ КОЛОМ ПИТАНЬ ЗАЙМАЛАСЬ.

Проблема ╓ м╕ждисципл╕нарною та м╕жгалузевою, не вл╕за╓ ц╕лком в компетенц╕ю жодного з наявних м╕н╕стерств та в╕домств, а в╕це-прем'╓р-м╕н╕стри мають десятки ╕нших обов'язк╕в. В╕дпов╕дальн╕сть та повноваження за такою д╕яльн╕стю мають бути максимально персон╕ф╕кованими, як у Генерального Конструктора або Вповноваженого ВРУ з прав людини. Створена постановою КМУ в╕д 14.04.99 р. N 583 М╕жв╕домча ком╕с╕я з виконання зобов'язань за РКЗК ООН (МВК) може бути регулятивним та наглядовим органом для такого Уповноваженого та його Бюро. Але МВК не в змоз╕ вести повсякденну виконавчу роботу. ╥╖ д╕яльн╕сть практично парал╕зована дуже частими за останн╕ п'ять рок╕в зм╕нами кер╕вництва Уряду та М╕н╕стерства охорони довк╕лля, яке ма╓ виконувати функц╕ю секретар╕ату МВК. Через в╕дсутн╕сть заход╕в парламентского контролю за д╕яльн╕стю Уряду в ц╕й сфер╕, Уряд надто поглинутий поточними справами, щоб переглянути практику свого управл╕ння щодо ПЗК. Хоча ця практика вже призвела до невиконання Укра╖ною зобов'язань за РК ЗК ООН, ╕ гарантовано призведе до провал╕в з виконанням КП та неминучих санкц╕й. ПРОСИМО ВРУ

1. НА ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНИХ ФУНКЦ╤Й ПАРЛАМЕНТУ СТВОРИТИ КОМ╤С╤Ю З ПРЕДСТАВНИК╤В КОМ╤ТЕТ╤В ВРУ З ПИТАНЬ ПЕК, ЕКОНОМIЧНО╥ ПОЛ╤ТИКИ, ПРОМИСЛОВО╥ ПОЛ╤ТИКИ, ╢ВРОПЕЙСЬКО╥ ╤НТЕГРАЦ╤╥, ЕКОЛОГ╤ЧНО╥ ПОЛ╤ТИКИ ДЛЯ ПЕРЕВ╤РКИ Д╤ЯЛЬНОСТ╤ УРЯДУ ЩОДО ПЗК ТА ЕФЕКТИВНОСТ╕ ПРОЕКТ╤В М╕ЖНАРОДНО╥ ДОПОМОГИ З ЦЬОГО КОЛА ПИТАНЬ.

2. ПРОВЕСТИ ПАРЛАМЕНТСЬКЕ СЛУХАННЯ ЩОДО ПЗК З ЗАЛУЧЕННЯМ ПРЕДСТАВНИК╤В ГРОМАДСЬКИХ ОРГАН╤ЗАЦ╤Й, ОРГАН╤В М╤СЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ, Б╤ЗНЕСОВОГО СЕКТОРА ТА ЗАСЛУХАТИ НА НЬОМУ ДОПОВ╤ДЬ ВИЩЕЗГАДАНО╥ КОМ╤С╤╥. 3. В╤ДКЛАСТИ РОЗГЛЯД ПИТАННЯ ПРО РАТИФ╤КАЦ╤Ю КП ДО ПРОВЕДЕННЯ ВИЩЕЗГАДАНО╖ ПЕРЕВ╤РКИ ТА ПАРЛАМЕНТСЬКОГО СЛУХАННЯ.

Голова РГ НУО ПЗК, кер╕вник ╕нфоцентру УЕА "Зелений св╕т" Серг╕й ФЕДОРИНЧИК

-- Serghiy M. Fedorynchyk
<fedoryn AT grworld DOT freenetDOT kiev DOT ua>,
Director of Zeleny Svit Informational Centre,
Ukrainian Environmental Association "Zeleny Svit"
(Green World) Post address: post box 449, Kyiv-1, 01001,
Ukraine; Phone (380-44) 456-3435, fax connected manually on request