Рекв╕╓м
по р╕чц╕ ╤нгулець

Серг╕й Чорний,
зав╕дувач каф. еколог╕╖ та географ╕╖ Херсонського держ. пед. ун╕верситету
chorny@kspu.kherson.ua

Р╕чка ╤нгулець ╓ останньою великою притокою Дн╕пра.
Загальна довжина р╕чки - 549 км. Сучасний еколог╕чний стан ╖╖ жахливий. ╤нтенсивне землеробство, в тому числ╕ зрошуване, г╕рничорудна промислов╕сть, швидке зростання металург╕йно╖ та х╕м╕чно╖ галуз╕ в ╖╖ басейн╕ привело до поступового занепаду р╕чки. ╤стор╕я природокористування в басейн╕ р╕чки ╤нгулець ╓ ╕стор╕╓ю ╖╖ поступового знищення.
Причому сучасне знищення р╕чки дозволено Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни (в 2000 р. - зг╕дно розпорядження ╧ 1346-р в╕д 8.12.99) та проходить зг╕дно регламенту, розробленому ╤нститутом г╕дроб╕олог╕╖ НАН Укра╖ни.

Саме такими р╕шеннями дозволено зд╕йснення скиду м╕нерал╕зованих зворотних вод в ╤нгулець ╕з г╕рничорудних п╕дпри╓мств. Правда, "за умови не перевищення гранично допустимих концентрац╕й забруднюючих речовин у м╕сцях водокористування населення".

Сьогодн╕шн╕ спостереження за як╕стю води р╕чки ╤нгулець показують, що практично за вс╕ма показниками, гранично допустим╕ концентрац╕╖ забрудник╕в перевищен╕. За критер╕╓м м╕нерал╕зац╕╖ воду р. ╤нгулець в межах Херсонсько╖ та Микола╖всько╖ област╕ можна класиф╕кувати як солонувату. За забрудненням компонентами сольового складу воду ╤нгульця в╕дносить до дуже забруднено╖ хлоридами та сульфатами. Причому в ╕нгулецьк╕й вод╕ в останн╕ роки (1999-2000 рр.), пор╕вняно з минулими роками, вм╕ст хлорид╕в ╕ сульфат╕в значно зб╕льшився ╕ склада╓ в середньому, в╕дпов╕дно, 1025.8 мг/л, що в 2.9 б╕льше за гранично-припустиму концентрац╕ю (ГПК) та 741.1 мг/л (1.5 ГПК). Зрозум╕ло, що забруднення р╕чки зб╕льшу╓ться в╕д села Садово в Херсонськ╕й област╕ (м╕сце впад╕ння ╤нгульця у Дн╕про) до м╕ста Кривого Рогу, що в Дн╕пропетровськ╕й област╕.
Негативний вплив низькояк╕сних═господарських вод та фекальних сток╕в Кривого Рогу, особливо в╕дчутний на початку року, коли проходить масовий скид високо м╕нерал╕зованих шахтних вод. У с╕чн╕ - березн╕ показники м╕нерал╕зац╕╖ у р╕зних пунктах спостережень по руслу р╕чки становлять в╕д 700 до 5700 мг/л. Саме в цей пром╕жок часу вм╕ст азоту амон╕йного переб╕льшу╓ ГПК в 6 раз╕в, вм╕ст н╕тратного азоту в 1.2 рази, н╕тритного азоту в 4.8 рази. Забруднення марганцем становить 2.4 - 11.0 в╕д ГПК, магн╕╓м 1.4-10.0 в╕д ГПК ╕ кальц╕╓м 0.8-2.4 в╕д ГПК. Вм╕ст м╕д╕ в ╕нгулецьк╕й вод╕ переб╕льшу╓ ГПК в 4.0-23.0 рази, а зал╕за в 0.5-1.7 рази.

Дещо зм╕ню╓ться ситуац╕я з як╕стю води в понизз╕ ╤нгульця - в╕д гирла до Сн╕г╕р╕вки, що в Микола╖вськ╕й област╕, коли вл╕тку та восени працюють потужн╕ насосн╕ станц╕╖, що подають воду в ╤нгулецьку та Явк╕нську зрошувальн╕ системи. Тод╕ ╕ в пониззя р╕чки заходить дн╕провська вода, яка дещо розбавля╓ високом╕нерал╕зован╕ кривбаськ╕ скиди.═По сут╕, в цей пер╕од року р╕чка ╤нгулець припиня╓ ст╕к в Дн╕про, а ╖╖ пониззя перетворю╓ться в "антир╕чку", в як╕й течуть в зворотному в╕д природного напрямку дн╕провськ╕ води.

Але ╕ в цей пер╕од як╕сть води все одно не в╕дпов╕да╓ ╕снуючим нормативам щодо поверхневих вод. До того ж вода ╕з значною м╕нерал╕зац╕╓ю попада╓ при зрошенн╕ в ╜рунти та виклика╓ ╖х осолонцювання ╕ засолення.

Осолонцювання зараз ╓ найб╕льш поширеним деградуючим процесом на зрошуваних землях в Микола╖вськ╕й та Херсонськ╕й област╕. ╤нгулецька вода, що вм╕щу╓ велику к╕льк╕сть розчинених солей, зокрема ╕он╕в натр╕ю, виклика╓ солонцюват╕сть в грунтах. Осолонцювання проявля╓ться в р╕зкому пог╕ршенн╕ ╖х агроф╕зичних властивостей═- руйну╓ться структура орного шару, знижу╓ться порист╕сть та водопроникн╕сть, ущ╕льню╓ться ╜рунтовий проф╕ль. Особливо так╕ процеси пом╕тн╕ та тл╕ негативного балансу орган╕чно╖ речовини. Подальший розвиток таких процес╕в приводить до злитизац╕╖ ╜рунт╕в, коли проходить ╖х ущ╕льнення та усадка при висиханн╕, та набрякання при зволоженн╕. Врожайн╕сть с╕льськогосподарських культур на осолонцьованих ╜рунтах р╕зко знижу╓ться.

З причин безперервних скид╕в м╕нерал╕зованих вод в р╕чку з г╕рничорудних виробництв ╤нгулець зараз практично повн╕стю втратив свою фундаментальну, щодо р╕чок, властив╕сть - здатн╕сть до самоочищення. По сут╕, вс╕ ╕снуюч╕ антропогенн╕ заходи щодо охорони вод ╓ лише п╕дтриманням спроможност╕ р╕чок та озер до самоочищення. Природне руйнування або нейтрал╕зац╕я забрудник╕в проходить в результат╕ складних ф╕зичних (ос╕дання часток, випаровування), х╕м╕чних(окислення, коагуляц╕я, г╕дрол╕з токсикант╕в) та б╕олог╕чних процес╕в (включення забруднюючих речовин в обм╕нн╕ процеси, руйнування або перех╕д токсикант╕в у нетоксичн╕ форми). Така нейтрал╕зац╕я х╕м╕чних речовин-забрудник╕в залежить, в першу чергу, в╕д водност╕ водойми. А зменшення водност╕ р╕чок, як правило, приводить до зб╕льшення вм╕сту забруднюючих речовин. Але═╕ к╕льк╕сн╕ величини═стоку р╕чки ╤нгулець в значн╕й м╕р╕ зараз визначаються д╕яльн╕стю людини.

Злочинне залучення до землеробства в 60-т╕ роки ХХ стол╕ття водозахисних зон ╤нгульця призвело до катастроф╕чного зб╕льшення розораност╕ земель басейну р╕чки аж до 85-90 %, що, при практично нульово╖ л╕систост╕ територ╕╖, швидко ╕нтенсиф╕кувало ероз╕йн╕ процеси. В результат╕ ероз╕╖ грунт╕в пройшло ╕нтенсивне замулення р╕чища, що сутт╓во зменшило загальну водн╕сть ╤нгульця.

До реч╕, це викликало не т╕льки═втрату функц╕╖ самоочищення, а й повне знищення транспортного значення ц╕╓╖ р╕чки, яка ще на початку 60 рок╕в ХХ стол╕ття була судноплавною в╕д гирла до м╕ста Сн╕г╕р╕вка.

Зараз щор╕чний середн╕й обсяг стоку ╤нгульця у верх╕в"ях (в передм╕стях Кривого Рогу до впад╕ння в нього Саксаган╕) зараз склада╓ приблизно 0.24 км3. Причому в значн╕й м╕р╕ це вже не власне ╕нгулецька вода, а вода з р╕чки Дн╕пра, що пода╓ться каналом Дн╕про-╤нгулець з Кременчуцького водосховища . В р╕чку скида╓ться приблизно 0.20 км3 шахтних вод П╕вн╕чного горно-збагачувального комб╕нату ( ГЗК ) в Кривому Роз╕ та сток╕в з очисних споруд цього м╕ста(через Карачун╕вського водосховища). Останн╓ форму╓ться також за рахунок води з Каховського водосховища, що пода╓ться каналом Дн╕про-Кривий Р╕г. Деяка к╕льк╕сть шахтних вод( приблизно 0.15 км3 щор╕чно) попада╓ в ╤нгулець з ╤нгулецького ГЗК та невеличких приток (зокрема р. В╕сунь). Головним чином, на зрошення (0.2 км3), а також на випаровування та ф╕льтрац╕ю втрача╓ться приблизно половину стоку. В гирл╕ р╕чки (с. Садове) ф╕ксу╓ться═середньор╕чний ст╕к в 0.3 км3.

Отже, це вже не р╕чка в загальногеограф╕чному розум╕нн╕ та визначенн╕.
╤нгулець зараз не в╕дпов╕да╓ повному визначенню р╕чки як "водного потоку, що живиться за рахунок стоку з водозбору". В ц╕й якост╕ ╤нгулець вже зник. Зараз в╕н явля╓ собою, пот╕к розчинених в вод╕ солей, що живиться за рахунок скид╕в м╕нерал╕зованих вод з кар'╓р╕в та шахт Кривор╕зького зал╕зорудного басейну, води канал╕в Дн╕про-╤нгулець та Дн╕про-Кривий Р╕г, комунальних вод м╕ста Кривий Р╕г. Цей створений людиною штучний пот╕к т╕льки використову╓ природне русло ╤нгульця, яке сильно замулене за рахунок ероз╕йних процес╕в антропогенного походження. Протягом року ст╕к вже не ма╓ природного ходу, в╕н регулю╓ться кривор╕зькими ╕ндустр╕альними скидами та роботою насосних станц╕й, як╕ подають воду для зрошення. Весняне водоп╕лля зам╕нене проходженням велико╖ солоно╖ "л╕нзи" скидних вод, л╕тня межень пов'язана з ╕нтенсивними заборами води для зрошення.

(С) Ukrainian magazine "Naturalist"