ЗА ДЕК╤ЛЬКА РОК╤В ВОДИ У ЛЬВОВ╤ МОЖЛИВО СТАНЕ Б╤ЛЬШЕ
Однак, лише за умови ╖╖ економного використання
У Львов╕ протягом остан╕х десятир╕чь ╕снують сутт╓в╕ проблеми водопостачання. Нав╕ть в пол╕тичному житт╕ м╕ста "водн╕ проблеми" знайшли сво╓ в╕дображення ╕ були використан╕ п╕д час вибор╕в. Серйозн╕ футурологи, не без п╕дстав, у найближч╕ десятил╕ття пророкують загострення проблем постачання води належно╖ якост╕. Под╕бн╕ проблеми гостро в╕дчувають в кра╖нах Африки, Аз╕╖ ╕ нав╕ть ╢вропи. Власне, людство не в╕дчува╓ нестачу води. Мова скор╕ше йде про ╖╖ як╕сть. Не вистача╓ води належно╖ якост╕. Переважна б╕льш╕сть укра╖нц╕в не в╕дчува╓ щоденно╖ нестач╕ води. Для багатьох з нас ╓ нормою дзюрчання води у туалетному бачку, прання ╕ миття у ванн╕ з теплою водою, миття посуду п╕д струменем гарячо╖ води. Таке використання води виклика╓ щирий подив нав╕ть у наших сус╕д╕в ╓вропейц╕в. Вони часто дивуються: як ви можете бути заможними, коли так безжал╕сно використову╓те сво╖ нев╕дновлюван╕ нац╕ональн╕ ресурси? Чи довго так триватиме? Адже наше традиц╕йне в╕дношення до води в значн╕й м╕р╕ сприя╓ утворенню жахливих д╕рок у бюджет╕ кра╖ни ╕ породжу╓ б╕дн╕сть. Колосальн╕ кошти, котр╕ можна з усп╕хом використати на науковий пошук альтернативних джерел енерг╕╖, без жалю ╕ усв╕домлення помилковост╕, кубок╕лометрами зливаються у канал╕зац╕ю, забруднюючи навколишн╓ середовище. Таке в╕дношення до найц╕нн╕ших ресурс╕в не може сприйматись як норма. Ми повинн╕ зм╕нити вкор╕нен╕ шк╕длив╕ стереотипи. Добре, що в Укра╖н╕ вже ╓ люди та орган╕зац╕╖, котр╕ вивчають проблему деф╕циту води ╕ розробляють шляхи ╖╖ вир╕шення.
В листопад╕ у Львов╕ проходив "Тиждень води". Його орган╕заторами стали "Благод╕йний громадський еколого-географ╕чний фонд", "Зах╕дноукра╖нський ресурсний центр" та в╕дд╕л зв'язку з громадск╕стю МПК "Водоканал". Вс╕ ц╕ орган╕зац╕╖ працюють у партнерств╕ з громадською орган╕зац╕ю "Вода для людей" (Денвер,США) у рамках укра╖нсько-американського проекту "Вода для Львова". Метою акц╕╖ було привернення уваги до питань економ╕╖ води та п╕дтримання належного еколог╕ного стану водоток╕в та водойм м╕ста. Протягом "Тижня води" працювали консультац╕йн╖ телефонн╕ л╕н╕╖, за якими можна було пов╕домити про сво╖ водн╕ проблеми та можлив╕ пропозиц╕╖ щодо ╖х вир╕шення. Розповсюджено ╕нформац╕йн╕ буклети з економ╕╖ води та ╕нформац╕йного бюлетеня "Водне дзеркало". Для студент╕в та школяр╕в м╕ста Львова орган╕зовано лектор╕й з питань якост╕ питно╖ води та досл╕дження стану водоток╕в. Для того, щоби с╕льськ╕ д╕ти з Жовк╕вщини, Золоч╕вщини мали можлив╕сть ознайомитися з еколог╕чним станом та водними проблемами Львова, було орган╕зовано екскурс╕╖. Льв╕вським д╕тям показали м╕ськ╕ водозабори. "Водоканал" пров╕в "день в╕дкритих дверей" на очисних спорудах, м╕стом курсував автобус з аг╕тац╕йною програмою "Збережемо воду", протягом тижня в╕дбудулися громадськ╕ акц╕╖, як╕ пропагували ╕де╖ економ╕╖ питно╖ води та збереження водних об'╓кт╕в м╕ста.
Ц╕кав╕ цифри
Струм╕нь води товщиною з с╕рник призводить до витоку 500 л води на добу. Через несправн╕сть зм╕шувача у ванн╕й к╕мнат╕ вит╕ка╓ 1200 л води на добу. Несправний зливний бачок спричиня╓ до втрати 12000 л води на добу Норма водоспоживання на одного мешканця м.Львова становить 90-300л на добу.

У серпн╕ цього року у Львов╕ проходило телефонне опитування щодо р╕зноман╕тних водних проблем. Отже, за його результатами переважна б╕льш╕сть мешканц╕в Львова готують ╖жу, використовуючи водопров╕дну воду.

4% в╕днаходять джерельну чи криничну воду.
1% закупову╓ ╖╖ для споживання.
32% респондент╕в ц╕лком задоволен╕ як╕стю води, яку вони отримують.
5% в╕дпов╕ли на це питання: "б╕льш-менш".
6% опитаних в╕дпов╕ли, що "не зовс╕м".
1% не зна╓ чи задовольня╓ ╖х як╕сть води, яка до них надходить.
1% висловлюються афоризмом: "не можемо говорити про як╕сть, бо для нас головне к╕льк╕сть".
23% не роблять запас╕в через те, що вода у них ╓ пост╕йно. Мешканц╕ нашого м╕ста збер╕гають воду у ваннах,баках для води, в╕драх, пластмасових м╕сткостях, 3-х л╕трових банках, мисках, дитячих ванночках, тазиках, баках тощо.

На запитання "яка з водних проблем для Вашо╖ родини ╓ найболюч╕шою?" т╕льки один з респондент╕в в╕дпов╕в, що йому важко визначитися. Решта в╕дпов╕дали досить окреслено.

20% були лакон╕чними щодо водопостачання ╕ заявили, що не мають жодних пропозиц╕й.
1,5% в╕дмовилися в╕дпов╕дати, вважаючи, що це абсолютно безрезультатно.
0,5% висловили свою байдуж╕сть до водно╖ проблеми ("нема то й дарма").
1,5% подякували за добре водопосточання ? Щиро побажали льв╕в'янам, щоб у вс╕х було з водою так, як у них.
36% висловили сво╖ претенз╕╖ в╕дносно чинного граф╕ка подач╕ води.
20,5% просять налагодити ц╕лодобове водопостачання хоча би холодно╖ води. Вони вважають, що це дасть можлив╕сть зберегти значну к╕льк╕сть води, яку при нин╕шньому стан╕ речей доводиться м╕няти щодня.
4% просять продовжити час водопостачання на 1 годину вранц╕ ╕ ввечор╕.
6% просять хоча би дотримуватися граф╕ка, не говорячи про ц╕лодобове постачання.
5,5% вимагають попереджень заздалег╕дь про позапланове в╕дключення води.
17% нар╕кають на в╕дсутн╕сть горячо╖ води. Дехто вважа╓, що краще мати колонку ╕ самому регулювати температуру води.
3,5% просять зб╕льшити тиск води (очевидно, що вони мають колонку).
11% хочуть мати воду кращо╖ якост╕.
8% мр╕ють про пост╕йне ╕ як╕сне водопостачання.
2,5% звернулися ╕з закликом робити як╕сно ремонт мереж╕ водопостачання ╕ запоб╕гати авар╕ям наск╕льки це можливо.
2,5% висловили побажання част╕ше перев╕ряти стан сантехн╕чного обладнання.
1,5% бажають поставити л╕чильник споживання води.
2% просять зменшити плату за воду, мотивуючи це тим, що вода, за яку сплачено, вся не використову╓ться.
1% ображаються: "Якщо збираються виключати воду боржникам, то чи не можна це зробити цив╕л╕зован╕ше? В╕дключайте лише ╖м".
1% висловили загальне побажання: "виконувати сво╖ обов'язки на належному р╕вн╕".
1,5% наголосили на моральному аспект╕ ╕ побажали "не знущатися ╕з споживач╕в ╕ не брати грош╕ за те, що не можливо зробити".

Так вигляда╓ "водна ситуац╕я" очима льв╕вських перес╕чних мешканц╕ (цифри подан╕ Св╕тланою Волос "Еколого-географ╕чний фонд").

На запитання чи можна у Львов╕ пити воду просто з крану в╕дпов╕ла начальник в╕дд╕лу зв'язк╕в з громадск╕стю "Водоканалу" О. Литвинова: "Воду з крану в Львов╕ пити можна, однак, коли при ремонт╕ збурю╓ться осад, не рекоменду╓мо. Про так╕ випадки МПК "Льв╕вводоканал" попереджа╓ по рад╕о. Отже, слухайте рад╕о ╕ пийте воду з крану".

При написанн╕ статт╕ використан╕ матер╕али з електронного ╕нформац╕йного бюлетня екоосв╕тнього товариства "КАРПАТСЬКА ШКОЛА".

 

P.S. Мабуть для багатьох громадян Укра╖ни ц╕каво чи така сама ситуац╕я у них в рег╕он╕. В╕дпов╕дь на це можна дати лише при допомоз╕ ретельних анал╕з╕в води. ╥х можна зробити в звичайн╕й шк╕льн╕й х╕м╕чн╕й лаборатор╕╖. Однак, для цього потр╕бна зац╕кавлен╕сть ╕ постановка проблемно╖ ситуац╕╖. Дореч╕, це один з над╕йн╕ших педагог╕чних способ╕в п╕двищення мотивац╕╖ учн╕в до засво╓ння матер╕алу. Проблему визначення якост╕ води можна усп╕шно вир╕шити, але вже при зац╕кавленому бажанн╕ б╕льшост╕ учн╕в. Для багатьох вчител╕в х╕м╕╖ це чудовий шанс п╕двищити авторитет свого предмету. В╕д редаколег╕╖ журналу висловлю╓мо вс╕м зац╕кавленим найкращ╕ побажання.