Громадський ком╕тет нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни
ПРЕС-РЕЛ╤З
21 лютого 2001 р.Протягом дек╕лькох останн╕х рок╕в стан ядерно╖ енергетики в Укра╖н╕ значно пог╕ршився ╕ продовжу╓ деградувати. В╕дсутн╓ достатн╓ ф╕нансування для п╕дтримання стаб╕льно╖ роботи АЕС. Виникли значн╕ проблеми ╕з науково-техн╕чним забезпеченням ядерного комплексу, в╕дбува╓ться в╕дт╕к високопрофес╕йного персоналу, що п╕дрива╓ культуру експлуатац╕╖.
Техн╕чний стан АЕС пост╕йно пог╕ршу╓ться. Обладнання виходить з ладу, АЕС м╕сяцями простоюють у ремонт╕, що зумовлю╓ пор╕вняно низький коеф╕ц╕╓нт використання встановлених потужностей (КВВП) АЕС.
В╕дсутня загальнодержавна система рад╕ац╕йного спостереження та попередження. Недостатн╕сть ф╕насово-орган╕зац╕йного забезпечення орган╕в ядерного контролю (Державного ком╕тету ядерного регулювання) знижу╓ ефективн╕сть контролю за д╕яльн╕стю НАЕК ⌠Енергоатом■. В╕дсутн╕й в╕дпов╕дальний за експлуатац╕ю АЕС орган √ ⌠Енергоатом■ як експлуатуюча орган╕зац╕я не ма╓ л╕ценз╕й на експлуатац╕ю д╕ючих АЕС, отже не несе в╕дпов╕дальност╕ за насл╕дки ╖х роботи.
Безпека д╕ючих АЕС дос╕ не стала пр╕оритетною метою кер╕вник╕в ядерного в╕домства Укра╖ни. В╕дбува╓ться замовчування ╕нформац╕╖, що стосу╓ться ядерно╖ безпеки Укра╖ни. Значний пол╕тичний вплив ядерного в╕домства перешкоджа╓ оптимальному та прозорому розвитку атомно╖ енергетики.
В Укра╖н╕ створен╕ достатн╕ умови для повторення ядерно╖ катастрофи чорнобильського масштабу.
13 ядерних реактор╕в потребують негайного реан╕мування та модерн╕зац╕╖, що об╕йдеться Укра╖н╕ у
$130 млн. для кожного блоку. Програму модерн╕зац╕╖ плану╓ться реал╕зовувати пов╕льно до 2015 року, але под╕бн╕ строки ╓ неприпустимими.Разом з цим ╕сну╓ значний надлишок потужностей енергосистеми Укра╖ни √ близько 22000 МВт, що викликано спадом промислового виробництва. До 2010 року не передбача╓ться значне зб╕льшення енергоспоживання.
З урахуванням стану, що склався в ядерн╕й енергетиц╕ Укра╖ни, а також в енергосистемах вц╕лому, вкладення $1480,6 млн. у добудову ХАЕС-2/РАЕС-4 ╕ нарощування потужностей ядерно╖ енергетики екстенсивним шляхом ╓ вкрай недоц╕льним.
При об╜рунтуванн╕ доц╕льност╕ добудови ХАЕС-2/РАЕС-4 не було враховано велику к╕льк╕сть критичних зауважень. Економ╕чна доц╕льн╕сть проекту добудови ХАЕС-2/РАЕС-4 була визначена без врахування непрямих витрат, як╕ пов▓язан╕ з реал╕зац╕╓ю проекту та екстенсивним розвитком ядерно╖ енергетики.
Особливого розгляду потребують альтернативн╕ добудов╕ ХАЕС-2/РАЕС-4 проекти - добудова г╕дроаккумулюючих станц╕й, модерн╕зац╕я теплоелектростанц╕й, програми енергоефективност╕.
Якщо наявний проект модерн╕зац╕╖ та завершення ХАЕС-2/РАЕС-4 буде реал╕зовано, то внасл╕док конструктивних недол╕к╕в р╕вень ризику на цих блоках буде не нижчий, н╕ж на Чорнобильськ╕й АЕС.
Добудова ХАЕС-2/РАЕС-4 та ╖х експлуатац╕я може призвести до непередбачених економ╕чних, еколог╕чних та соц╕ально-пол╕тичних насл╕дк╕в.
Досл╕дження проекту добудови ХАЕС-2/РАЕС-4 Громадським ком╕тетом нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни виявило його нев╕дпов╕дн╕сть стратег╕чним нац╕ональним ╕нтересам Укра╖ни.
Вир╕шення подальшо╖ дол╕ проекту ХАЕС-2/РАЕС-4 ма╓ в╕дбуватися на найвищому державному р╕вн╕ (Верховною Радою Укра╖ни) на основ╕ всеб╕чного анал╕зу проекту та перспектив розвитку ядерно╖ енергетики.Модерн╕зац╕я АЕС дозволила б п╕двищити р╕вень ╖х безпеки, КВВП