Морське узбережжя Херсонщини:
( еколог╕я чи економ╕ка? )

Серг╕й Чорний,
зав╕дувач каф. еколог╕╖ та географ╕╖
Херсонського держ. пед. ун╕верситету

chorny@kspu.kherson.ua

Морська берегова зона це
ун╕кальне м╕сце на Земл╕.
Контакт т╕л р╕зно╖ природи
"вода" - "пов╕тря", "вода" - "суша",
"вода" - "дно", "суша" - "пов╕тря" ╕ т.п.
робить ╖╖ напрочуд багатою з точки зору б╕ор╕зноман╕ття, форм рель╓фу,
геолог╕чних поклад╕в тощо.

Саме в берегово╖ зон╕ знаходиться головна частка населення Земл╕, найб╕льш велик╕ м╕ста
та виробництва, виловлю╓ться б╕льша к╕льк╕сть морепродукт╕в, тут акумулю╓ться значна
частина забруднень антропогенного походження тощо.

М╕ж тим, Херсонщина ╓ ╓диною областю Укра╖ни, що ма╓ вих╕д в╕дразу до двох мор╕в - Чорного та Азовського. З прибережною зоною та прилеглими акватор╕ями пов'язан╕ спод╕вання десятк╕в тисяч жител╕в област╕ на економ╕чне в╕дродження рег╕ону, сучасний стан якого ╓ чи не найг╕рший в Укра╖н╕.

Саме в сфер╕ рибальства та рибопереробки, харчово╖ промисловост╕ та, можливо, виробництво буд╕вельних матер╕ал╕в, в розвитку транспортно╖ ╕нфраструктури, в повн╕й реал╕зац╕╖ ун╕кальних рекреац╕йних можливостей узбережжя знаходяться нов╕ робоч╕ м╕сця та заможне майбутн╓ жител╕в Ген╕чеська, Скадовська, Лазурного, Зал╕зного Порту та ╕нших, менш в╕домих в Укра╖н╕, селищ та м╕стечок.

Визначною рисою узбережжя Херсонщини ╓ той факт, що саме тут знаходиться к╕лька природоохоронних територ╕й загальноукра╖нського та м╕жнародного значення - Чорноморський б╕осферний запов╕дник, Азово-Сиваський та Джарилгацький нац╕ональний парк. Останн╕й, щоправда, знаходиться лише в фаз╕ формування. Досв╕д експлуатац╕╖ природних ресурс╕в прибережних зон рег╕ону показу╓, що ╕сну╓ певний зв'язок м╕ж економ╕чним розвитком та ╖х еколог╕чним станом. Сл╕д визначити, що лексичною основою слова "еколог╕я" ╓ два древньогрецьких поняття - "oikos" та "logos". Перше слово означа╓ "житло, дом╕вку", друге - "слово, вчення". Тобто "еколог╕я" - це наука про дом╕вку. Причому останн╓ тракту╓ться досить широко та неявно, а саме "дом╕вка, житло" як середовище для ╕снування, для життя. "Oikos" ╓ також коренем слова "економ╕ка" як науки про ведення господарства. Тобто в Стародавньому Св╕т╕ не було протир╕ччя м╕ж цими поняттями. Вони практично були с╕нон╕мами. Але зараз вза╓мов╕дносини м╕ж цими науками б╕льш складн╕ - економ╕чний розвиток рег╕ону часто псу╓ "дом╕вку", а згвалтоване довк╕лля може бути сутт╓вим обмеженням щодо економ╕чного процв╕тання певно╖ територ╕╖. Яскравим прикладом цього ╓ берегова зона Херсонщини.

Кор╕нна антропогенна трансформац╕я х╕м╕чного складу прибережних вод привела до практичного знищення рибогосподарського значення Дн╕провсько- Бузького лиману, Джарилгацького заливу, прилягаючих акватор╕й Чорного моря та (частково) Азовського моря.

Що стосу╓ться Лиману, то так╕ зм╕ни проходили поступово - зб╕льшення к╕лькост╕ водосховищ на Дн╕пр╕ в 50 - 70 роки ХХ стор╕ччя приводило до скорочення загального стоку р╕чки. Враховуючи, що водний та сольовий режим Лиману ц╕лком визнача╓ться лише двома складовими - стоком р╕чки Дн╕про(93.8% всього притоку пр╕сних вод) та нагонами морських вод з Чорного моря, то, очевидно, вилучення частини пр╕сного стоку привело до зб╕льшення загально╖ солоност╕ вод. Пер╕одично в╕дм╕ча╓ться також наявн╕сть чорноморського с╕рководню в вод╕ Дн╕провсько-Бузького лиману. А це явна ознака наближення еколог╕чно╖ катастрофи - с╕рководень та життя м╕ж собою не сум╕сн╕. ╤ншою напастю прибережних водойм Херсонщини ╓ високий вм╕ст б╕огенних речовин - амон╕йного та н╕тратного азоту, м╕нерального фосфору тощо. ╥х максимум приходиться на л╕то та початок осен╕, коли зб╕льшу╓ться ╕нтенсивн╕сть процесу розкладу орган╕чних речовин. Це стосу╓ться, в першу чергу, Дн╕провсько-Бузького лиману, тому що зарегулювання стоку р. Дн╕про п╕двищило майже вдв╕ч╕ концентрац╕ю б╕огенних елемент╕в.

Причина цього феномену пов'язана з анаеробними умовами придонних шар╕в лиману та зб╕льшенням стоку б╕огенних речовин з всього басейну р╕чки, в якому ╕нтенсивна ╜рунтова ероз╕я ма╓ виключно антропогенн╕ чинники. Наявн╕сть б╕огенних елемент╕в приводить до швидкого розмноження синьо-зелених водоростей та евтроф╕кац╕╖ водойми. Останн╕й процес ц╕лком слушно називають раковою пухлиною водойм - евтроф╕кац╕я ╓ головною причиною катастроф╕чного зниження концентрац╕╖ кисню в вод╕, що виклика╓ часткову стерил╕зац╕ю вод, зокрема, замори риб. Дн╕провсько-Бузький лиман, який, разом з Азовським морем, ще в 30-т╕ роки ХХ стор╕ччя був одним з найб╕льш рибопродуктивних район╕в в Св╕т╕, проте зараз повн╕стю втратив рибогосподарське значення ╕ вже не може забезпечити заможне ╕снування жител╕в прилягаючих селищ Херсонщини. Разом з рибою зникла ╕ рибоконсервна та рибопереробна галуз╕ промисловост╕, що ╕снувала ще в 70-х роках. Як╕сн╕ зм╕ни вод Карк╕нитсько╖ та Джарилгацько╖ заток значною м╕рою сформован╕ скидами дренажних вод ╕з зрошуваних масив╕в та скидними водами з канал╕зац╕йних систем м╕ст та курортних зон. Зокрема, експлуатац╕я маг╕стрального нап╕рного колектора, що прийма╓ ст╕чн╕ води м. Скадовська ╕ вс╕╓╖ скадовсько╖ рекреац╕йно╖ зони, пов'язана з безперервним виникненням авар╕йних ситуац╕й та скиданням сток╕в в землян╕ накопичувач╕, що розташован╕ у прибережн╕й зон╕ Джарилгацько╖ затоки. З цих ╓мкостей нечистоти просочуються безпосередньо в затоку. Еколог╕чно небезпечна ситуац╕я ╕сну╓ в робот╕ канал╕зац╕йних систем в ╕нш╕й курортн╕й зон╕ Херсонщини - в район╕ селища Зал╕зний Порт.

В останн╕ роки було к╕лька раз╕в заре╓стровано пориви канал╕зац╕йного колектору. М╕лководн╕сть та ╕зольован╕сть в╕д Св╕тового океану Азовського моря ╓ найб╕льш сутт╓вою рисою водойми, що сильно вплива╓ на г╕дролог╕чн╕ та г╕дрох╕м╕чн╕ властивост╕ вод та визнача╓ пор╕вняно невелику ╖х терм╕чну та динам╕чну ╕нерц╕ю. Це головна причина винятково╖ вразливост╕ моря до антропогенних вплив╕в. Г╕дромел╕оративне буд╕вництво в 50-70 роках ХХ стор╕ччя спочатку в басейнах Дону, а пот╕м ╕ Кубан╕ зменшило загальний приплив пр╕сних вод у море на 14 км3 ╕ в╕дпов╕дно зменшило ст╕к б╕огенних елемент╕в. Зменшення весняного стоку ╕ розлив╕в у заплавах Дону та Кубан╕ пог╕ршило умови розмноження ц╕нних вид╕в риб, як╕ приходять сюди на нерест.

Зниження сумарного пр╕сного стоку призвело до зменшення к╕лькост╕ поживних солей, особливо фосфору, як╕ потр╕бн╕ для розвитку водоростей та планктону. ╥х продуктивн╕сть впала майже вдв╕ч╕.

Разом з цим зб╕льшився приток чорноморсько╖ води через Керченську протоку та п╕двищилася загальна солон╕сть, що викликало зм╕ни у сп╕вв╕дношенн╕ вид╕в та груп планктону Азовського моря. При осолоненн╕ моря з 10 ┴ до 12 ┴, яке поширю╓ться з Керченсько╖ затоки на п╕вн╕ч та п╕вн╕чний сх╕д, орган╕зми, що живуть у вод╕ з меншою солон╕стю, почали перем╕щатись до Таганрозько╖ затоки та гирла Дону, що негативно вплинуло на рибну галузь укра╖нського узбережжя Азовського моря, зокрема, на рибогосподарський комплекс Ген╕чеська. Утлюцький лиман був колись найкращим м╕сцем для нагулу молод╕ судака, ляща та таран╕. Тепер ц╕ породи риб зустр╕чаються в б╕льш опр╕снен╕й акватор╕╖ водойми - в пригирлових д╕лянках Дону та Кубан╕. На тл╕ невизначених, але безперечно г╕гантських обсяг╕в браконь╓рства, пров╕дн╕ рибопереробн╕ виробництва галуз╕ залишилися без сировини. Наприклад, АТ "Ген╕чеський рибоконсервний завод" працю╓ зараз на 35-40 % в╕д проектно╖ потужност╕, причому ще з 1972 року частково переробля╓ океан╕чну (атлантичну) рибу.

Окремою великою проблемою ╓ забруднення води великими п╕дпри╓мствами Мар╕уполя, Таганрога, Керч╕, а також морськими суднами. Зараз б╕льш н╕ж 1200 промислових п╕дпри╓мств на узбережж╕ скидають 18.4 м╕льйон╕в кубометр╕в ст╕чних вод в Азовське море ╕ б╕льш 5.5 з них без якого-небудь очищення. ╤ншим джерелом забруднення ╓ добрива та пестициди, що виносяться з агроландшафт╕в. Мон╕торинг водойми показу╓, що максимальн╕ концентрац╕╖ нафтопродукт╕в ╕нколи перевищують припустим╕ значення у 150 раз╕в, фенол╕в - у 34 рази, ртут╕ - у 20 раз╕в, концентрац╕╖ ДДТ досягають 400 мг/л (при норм╕ 0). В 90-т╕ годи було заре╓стровано б╕льш сотн╕ випадк╕в замор╕в риби, зокрема, осетрових. Заре╓строван╕ також випадки загибел╕ дельф╕н╕в. Пост╕йно п╕д загрозою знаходяться ун╕кальн╕ Тендр╕вька та Ягорлицька затоки, як╕ ╓ головною частиною Чорноморського б╕осферного запов╕дника. Цей запов╕дник ╓ не т╕льки неперевершеним еталоном запов╕дно╖ справи в Укра╖н╕, а й перспективним об'╓ктом з точки зору розвитку еколог╕чного туризму в рег╕он╕. Якщо поверхнев╕ води зах╕дно╖ частини акватор╕й Ягорлицько╖ та Тендр╕всько╖ заток знаходиться п╕д впливом стоку р╕чки Дн╕про, то на сход╕ як╕сний склад цих акватор╕й форму╓ться за рахунок скид╕в в╕дносно пр╕сних дренажних вод ╕з Краснознам`янсько╖ зрошувально╖ системи. З ц╕╓╖ причини солон╕сть Тендр╕всько╖ та Ягорлицько╖ заток, особливо в сх╕дн╕й частин╕, в останн╕ к╕лька десятил╕ть безперервно знижу╓ться ╕ зараз колива╓ться в межах 10.5 - 17.5 ┴.

Сл╕д зазначити, що середня солон╕сть Чорного моря - 18 ┴, а вих╕дна солон╕сть заток в 50-т╕ роки ХХ стол╕ття до ╕нтенсивних антропогенних вплив╕в складала 22 - 25 ┴. В цих затоках розвиваються процеси антропогенно╖ евтроф╕кац╕╖. Специф╕ка антропогенного навантаження на природне середовище в акватор╕╖ Сиваша безпосередньо пов'язано з ун╕кальними властивостями вод ц╕╓╖ затоки Азовського моря.

Це озеро-затока вм╕щу╓ приблизно 3000 млн. м3 ропи, яка склада╓ться з хлориду натр╕ю - 100 000 тис. тон, брому - 250 тис. тон, магн╕ю - 6000 тис. тон, а також стронц╕ю, л╕т╕ю, оксиду бора, руб╕д╕ю тощо. Високий вм╕ст у роп╕ та вод╕ озера-лагуни ц╕нних х╕м╕чних елемент╕в став головною мотивац╕╓ю для буд╕вництва на кордон╕ з Херсонщиною на Перекопському перешийку (Республ╕ка Крим) к╕лькох потужних х╕м╕чних виробництв - Кримський содовий завод, Перекопський бромний, Армянське ВО "Титан" тощо.

Це ╓ одним з найб╕льш великих скупчень шк╕дливих х╕м╕чних виробництв в Укра╖н╕. Експлуатац╕я сиваських вод, як джерела ц╕нних х╕м╕чних сполук, можлива при певному г╕дролог╕чному режим╕ озера. Такий режим забезпечують к╕лька дамб, як╕ по сут╕ розд╕лили ╓диний басейн озера на к╕лька ╕зольованих водойм - Зах╕дний, Центральний та Сх╕дний Сиваш. Саме Зах╕дний Сиваш (0.044 км3) ╓ першочерговим джерелом сировини для х╕м╕чного виробництва. Порушення ╓дност╕ басейну сильно вплинуло на величину та аквальний розпод╕л солоност╕, що, разом з притоком дренажних вод ╕з зрошуваних систем, привело до часткового розпр╕снення Сиваша.

Якщо, ще 30 - 40 рок╕в тому середня солон╕сть озера сягала р╕вня знаменитого Мертвого моря - 200 - 250 ┴, то тепер вона впала майже в 10 раз╕в. Поряд з дренажними водами (щор╕чне скидання склада╓ приблизно 0.29 млн. км3) з зони зрошення П╕вн╕чно-Кримського каналу та Каховсько╖ зрошувано╖ системи в озеро попада╓ велика, але точно не визначена к╕льк╕сть пестицид╕в та отрутох╕м╕кат╕в. Розпр╕снення озера Сиваш привело до перебудови вс╕╓╖ флори та фауни водойми, зокрема р╕зко зб╕льшилась площа очеретових заростей. ╥х площа вже зараз дор╕вню╓ плавням Дн╕пра.

Пог╕ршення еколог╕чного стану прибережних вод Чорного та Азовського мор╕в ставить п╕д сумн╕в можливост╕ рекреац╕йного розвитку херсонського узбережжя - як одного з головних чинник╕в виходу рег╕ону з перманентно╖ економ╕чно╖ кризи. А м╕ж ╕ншим в перел╕ку курортних населених пункт╕в, затверджених Постановою Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в 1997 роц╕ на Херсонщин╕ визначено 12, з яких 11 на морському узбережж╕: м. Ген╕чеськ (Арабатська Стр╕лка, узбережжя Азовського моря), с. Б╕льшовик, с. Зал╕зний порт, с. Роздольне, с. М.Горького, с. Олекс╕╖вка, с. Приморське, с. Хорли, м. Скадовськ, смт. Лазурне, с. Красне. Одн╕╓ю з причин того, що ц╕ курортн╕ зони повн╕стю не використовуються, ╓ еколог╕чн╕ негаразди, як╕ сильно пог╕ршують ╕м╕дж узбережжя Херсонщини у в╕дпочиваючих. Це одна з головних причин, що Херсонщина програ╓ конкуренц╕ю з сус╕дн╕ми рекреац╕йними запор╕зькими та микола╖вськими центрами та, особливо, з Кримом. А тому амб╕ц╕йн╕ плани, щодо введення в недалекому майбутньому 140,8 тис. м╕сць для в╕дпочинку та оздоровлення на Чорному мор╕ ╕ 99,5 тис. м╕сць на Азовському, можуть ╕ не бути реал╕зован╕. Розвиток порт╕в та видобуток буд╕вельних матер╕ал╕в в рег╕он╕ пов'язан╕ з певним еколог╕чним ризиком. В першу чергу, цей ризик стосу╓ться стану берег╕в. Антропогенний вплив на морськ╕ береги област╕ проявля╓ться як прямо через, наприклад, буд╕вництво в берегов╕й зон╕ портових споруд, проведення роб╕т з заглиблення дна в портових зонах Скадовська та Ген╕чеська, вилучення морських нанос╕в для буд╕вельних потреб, так ╕ опосередковано - через вплив на природн╕ фактори динам╕ки берег╕в. Останн╓ може проявитися в зб╕льшенн╕ р╕вня чорноморських та азовських вод по причин╕ глобального потеплення кл╕мату. ╤нший опосередкований вплив √ це трансформац╕я б╕оти прибережних водойм, що ╓ насл╕дком скид╕в б╕льш пр╕сних дренажних та канал╕зац╕йних вод та зменшення твердого стоку Дн╕пра, визнача╓ сутт╓ву як╕сну та к╕льк╕сну трансформац╕ю обсяг╕в нанос╕в, як╕ утворюють акумулятивн╕ форми - коси та острови в п╕вн╕чно-зах╕дн╕й частин╕ Чорного моря та в Азовському мор╕. Ун╕кальн╕, часто запов╕дн╕ територ╕╖, можуть бути сутт╓во зм╕нен╕. Ц╕каво, що зникнення популяц╕й деяких молюск╕в, п╕д впливом загального забруднення морських вод вже приводить до зменшення площ деяких остров╕в та к╕с, що складаються з черепашок саме цих молюск╕в. Трансформац╕я берег╕в в найближч╕й перспектив╕ г╕потетично може розвитися у двох напрямках.

По-перше, при зб╕льшення р╕вня мор╕в посилюються процеси руйнац╕╖ берег╕в (абраз╕╖), причому швидк╕сть цього процесу зараз зроста╓ в 2-3 рази, що пов'язано ╕з зростанням хвильово╖ енерг╕╖ моря. П╕д пост╕йною загрозою руйнування знаходяться розм╕щен╕ в берегов╕й зон╕ окрем╕ житлов╕ будинки, курортн╕ комплекси, ╕нженерн╕ споруди, с╕льгоспуг╕ддя.

По-друге, зб╕льшення р╕вня мор╕в п╕д впливом зм╕ни кл╕мату, може привести затоплення низинних берег╕в Карк╕н╕тсько╖ та Джарилгацько╖ заток, а також, можливо, Сивашу. Сл╕д також визначити, що до штучного деф╕циту нанос╕в приводить видобування п╕ску в затоках або безпосередньо на островах та косах.

Зараз розв╕дано к╕лька родовищ буд╕вельного п╕ску в акватор╕╖ херсонсько╖ частини мор╕в.
Деяк╕ з них експлуатуються ╕ сьогодн╕. Це - Утлюцьке родовище п╕ску ╕ черепашки в п╕вденн╕й частин╕ Утлюцького лиману на глибин╕ моря 3-6 м. Невелика к╕льк╕сть п╕ску видобува╓ться безпосередньо на Арабатськ╕й Стр╕лц╕, де створен╕ два кар'╓ри - 5 та 19.6 га.

Гостра геоеколог╕чна проблема щодо добування п╕ску на ц╕й кос╕ ╕снувала ще в 50-70 роках, коли радянське м╕н╕стерство шлях╕в сполучення добувало велику к╕льк╕сть (к╕лька сотень тисяч тон щор╕чно) черепашково-п╕щано╖ сум╕ш╕. ╤снувала небезпека прориву п╕вострова азовською водою в штормов╕ погоди та знищення ун╕кально╖ сивасько╖ водойми.

П╕д тиском громадськост╕ та науковц╕в в 1969 роц╕ видобуток п╕ску припинено, зал╕зниця, що була збудована для його вивезення, демонтована. Але ╕ зараз ще ╕снують залишки кар'╓ру та зал╕зничного насипу, як╕ плюндрують ландшафт Арабатсько╖ Стр╕лки. Отже розвиток курортно╖ та запов╕дно╖ справи, рослинництва та транспортного господарства у прибережних районах напряму залежить в╕д сучасного стану та динам╕ки берег╕в. Компром╕сним р╕шенням, що по╓дна╓, як необх╕дн╕сть економ╕чного розвитку приморсько╖ зони, так ╕ вир╕шення еколог╕чних проблем може стати створення Азово-Чорноморського еколог╕чного коридору. Головна ╕дея такого коридору поляга╓ в розбудов╕ мереж╕ з природних запов╕дних ядер(Чорноморський б╕осферний запов╕дник, Б╕осферний запов╕дник "Аскан╕я-Нова", Азово-Сиваський нац╕ональний парк тощо), безпосередньо еколог╕чного коридору для забезпечення вза╓мозв'язк╕в м╕ж цими природними системами, буферн╕ зони, що зм╕цнюють ╕ захищають мережу в╕д негативних вплив╕в.

Азово-Чорноморський еколог╕чний коридор пройде безпосередньо по прибережн╕й смуз╕, до нього буде включено прибережне морське м╕лководдя, морськ╕ черепашково-детритов╕ п╕щан╕ коси, острови, пересип╕ тощо. До складових еколог╕чно╖ мереж╕ в╕дносяться також рекреац╕йн╕ територ╕╖ для орган╕зац╕╖ масового в╕дпочинку населення ╕ туризму. Важливим елементом еколог╕чно╖ мереж╕ можуть стати також л╕сонасадження та створення лук╕в та пасовищ зам╕сть розорених земель.

В той же час, створення Азово-Чорноморського еколог╕чного коридору ще не вийшло за меж╕ проектних розробок, а його реал╕зац╕я залежить в╕д ╕ноземних ╕нвестиц╕й, находження яких, як в╕домо, стриму╓ться правовим проблемами та економ╕чною ситуац╕╓ю в кра╖н╕.

(С) Ukrainian magazine "Naturalist"