ВЕРМИКУЛЬТУРА! *

- Вибачте! Вельми... що?

- Вельми корисна справа!

Це слово в Укра╖н╕ донин╕, нажаль, залиша╓ться поки що малознаним. ╤ хоча багато спец╕ал╕ст╕в, котр╕ працюють в нашому агрокомплекс╕ вже витратили чимало зусиль на вивчення ц╕╓╖ с╕льськогосподарсько╖ форми д╕яльност╕, вона й донин╕ залиша╓ться малов╕домою широкому колу людей.

"╢ ╕дея! Якщо Ви ма╓те трохи грошей, можна ╖х з усп╕хом використати на виробництво вермикомпосту та на вирощування дощових черв'як╕в. Ця д╕яльн╕сть ма╓ назву вермикультури. Приходьте ╕ ми навчимо вас чудод╕йному способу вирощування еколог╕чно чистих овоч╕в та фрукт╕в!".

Так╕ послання нер╕дко одержують жител╕ зам╕ських район╕в у технолог╕чно розвинених, процв╕таючих кра╖нах Заходу. Люди з задоволенням в╕дгукуються на так╕ пропозиц╕╖. Адже це чудова можлив╕сть додати трохи грошей до свого с╕мейного бюджету, або ж хоча б сутт╓во покращити структуру грунту у сво╓му садочку б╕ля помешкання, адже незабаром це обернеться високим врожа╓м вс╕х без вийнятку культур на присадибн╕й д╕лянц╕. Вже не потр╕бно вносити х╕м╕чн╕ добрива, застосовувати герб╕циди - вирощувати еколог╕чно чист╕ продукти можна застосувавши вермикомпост, основний продукт вермикультури.

Що це таке: Vermes - в переклад╕ з латини означа╓ черв'як. Отже, слово вермикультура може бути перекладене, як утримування ╕ розмноження дощових черв'як╕в.

Вермикультура - наука (а радше б╕отехн╕чна дисципл╕на) про черв'як╕в, котрих вирощують на дешев╕й кормов╕й баз╕ для потреб птах╕вництва, рибництва ╕ нав╕ть, як особливий дел╕катес, для харчування людей (у деяких кра╖нах Сходу).

Предметом вермикультури ╓ особлив╕, штучно виведен╕, високопродуктивн╕, г╕бридн╕ л╕н╕╖ черв'як╕в. ╥х вирощують або траншейним способом, або в контейнерах, або в неглибоких кюветах.

Користь людин╕ в╕д черв╕в, перш за все, в самих червах, котр╕ ╓ чудовим кормом для дворово╖ птиц╕, риби, наживкою при вуд╕нн╕ риби, вони ╓ складовою частиною кормових сум╕шей для год╕вл╕ багатьох тварин.

З метою покращення структури грунту на дачн╕й д╕лянц╕, на город╕, в саду намагаються поселити якомога б╕льше дощових черв╕в. Вони сприятимуть кращому засво╓нню грунтом вологи, зб╕льшать родюч╕сть грунту за рахунок гармон╕йного процесу утил╕зац╕╖ листя, залишк╕в плод╕в, або просто побутового см╕ття, що склада╓ться з паперу, або нав╕ть тирси нехвойних пор╕д перев.

Енерг╕йн╕ пошуки ринк╕в збуту продукт╕в вермикультури, в розвинутих кра╖нах Заходу показали перспективу роздр╕бно╖ торг╕вл╕ вермикомпостом. Ця галузь показала сутт╓в╕ можливост╕.

Для початку потр╕бне лише бажання.

Вермикультура може дати значн╕ прибутки. У якост╕ продукц╕╖ реал╕зують живих черв'як╕в, як посадковий матер╕ал для ╕нших спец╕ал╕ст╕в, або торгують вермикомпостом - грунтом у котрому протягом 6 м╕сяц╕в жили черви. Саме це ╕ да╓ основний прибуток. Саме вермикомпост ма╓ чудов╕ якост╕ родючого добрива, бо пройшов через кишково-травну систему черв╕в, п╕ддався д╕╖ травних фермент╕в ╕ позбавлений нас╕ння бур'ян╕в, бо черви ╖х просто з'╖ли, або вони втратили свою схож╕сть через в╕дносно високу температуру грунту. Вермикомпост купують буквально на к╕лограми спец╕альн╕ п╕дпри╓мства, котр╕ вирощують рослини без можливост╕ прополки. В такому грунт╕ сходить нас╕ння лише вис╕яних рослин. Проростки не заглушуються бур'янами та швидко ростуть. Це забезпечу╓ високу культуру городництва, а в╕дтак ╕ належн╕ врожа╖.

Прям╕ вигоди в╕д дощових черв╓як╕в та вермикомпосту.

Щоб розпочати свою власну справу по вирощуванню черв╕в та виробництву вермикомпосту потр╕бен зовс╕м невеличкий кап╕тал... та бажання працювати ╕ ретельно вивчати нескладн╕ технолог╕чн╕ рекомендац╕╖.

1000 черв'як╕в мають вагу приблизно 400 грам╕в (фунт). Ст╕льки черв╕в в США кошту╓ 16 американських долар╕в. Отже к╕лограм черв╕в кошту╓ 40 долар╕в, чи то 160 гривень.

Приступивши до написання дано╖ статт╕, я законом╕рно зац╕кавивися ц╕ною на основний продукт вермикультури, котрим торгують верми ╕ власне за рахунок котрого, вони ╕снують. Мене, як любителя кв╕т╕в, ц╕кавило ц╕на на ринку США невелико╖ к╕лькост╕ вермикомпосту для зам╕ни частини грунту у вс╕х мо╖х кв╕тах на мо╓му п╕дв╕конн╕. Нескладний п╕драхунок показав, що для цього мен╕ потр╕бно 800-1000 грам╕в вермикомпосту.

Для з'ясування цього ключового питання, я звернувся електронною поштою з листом на так звану "Щасливу ферму", котра за р╕внем технолог╕╖ культивування дощових черв'як╕в, ╓ одн╕╓ю з пров╕дних на комерц╕йному простор╕ США. Яким же було мо╓ здивування, коли вже через к╕лька годин я отримав лакон╕чну в╕дпов╕дь, що два фунти вермикомпосту коштують 40 долар╕в! Це значно дорожче н╕ж ц╕на на таку саму масу черв╕в! Легко перераховувати, ск╕льки невеличкий пакет звичайно╖, на перший погляд, пухко╖ городно╖ земл╕, збагачено╖ чудод╕йним гумусом, коштуватиме в гривневому екв╕валент╕.

Однак, не лише сам╕ черви та продукований ними вермикомпост ╓ продуктом продажу. Сутт╓ву частину пропонованого споживачев╕ асортименту та сортаменту склада╓ ряд супутн╕х товар╕в та послуг. Знайшли сво╓ м╕сце на ринку вермикультури вс╕лякого роду пристосування, нескладн╕ але дуже потр╕бн╕ механ╕зми, х╕м╕чн╕ та м╕кроб╕олог╕чн╕ препарати, вс╕ляк╕ корми для черв╕в, поглинач╕ вологи, зволожувач╕, торфян╕ брикети, контейнери складно╖ конструкц╕╖, котр╕ дозволяють культивувати черв╕в нав╕ть на кухн╕ звичайно╖ м╕сько╖ квартири, тощо.

Численн╕ спроби селекц╕╖ черв╕в з метою винайти найб╕льш продуктивну породу, котра б ефективно споживала будь-яку орган╕ку, нас╕ння р╕зноман╕тних бур'ян╕в, котре почина╓ активно проростати в парниках ╕ теплицях п╕сля вис╕вання особливо ц╕нних сорт╕в культивованих рослин. Цим самим не лише заглушаються культурн╕ рослини, а й активно споживаються з грунту поживн╕ речовини. За таких умов не потр╕бн╕ численн╕ прополки, котр╕ так знижують продуктивн╕сть прац╕ в цих галузях рослинництва.

Отримання компосту за традиц╕йною технолог╕╓ю вимага╓ к╕лькох тижн╕в ╕ нав╕ть м╕сяц╕в. Цього досягають шляхом перегнивання рослинно╖ орган╕ки у великих кучах при регулярному поливанн╕ та перевертанн╕.

Застосування вермикультури дозволя╓ в домашн╕х умовах, буквально п╕д раковиною умивальника отримати до 3,5 кг. компосту найвищо╖ якост╕. Компост, отриманий при допомоз╕ черв╕в, ма╓ кондиц╕╖, котр╕ за сво╖ми б╕олог╕чними якостями незр╕внянн╕ з звичайним компостом.

Грунт, що пройшов через травну систему дощового черв'яка насичений азотом, кальц╕╓м, магн╕╓м, фосфором. Екскременти черв╕в не мають запаху. Вони насичен╕ корисними ферментами ╕ бактер╕ями, ╓ ╕деальним середовищам для проростання нас╕ння культурних рослин, бо не м╕стять у соб╕ нас╕ння бур'ян╕в, як звичайна садова земля, компост, котру часто пропонують у пакетах для м╕ських жител╕в у магазинах.

Вермикомпост ╓ досить бажаним для спец╕ал╕ст╕в що займаються вирощуванням рослин в умовах теплиць. Будучи внесеним п╕д кореневу систему рослин, слугу╓ ╕деальним джерелом м╕нерального та орган╕чного п╕дживлення, сприя╓ активному росту, стимулю╓ рослини до цв╕т╕ння, рясного утворення зав'яз╕ та швидкого достигання плод╕в. У якост╕ мел╕орац╕йно╖ добавки, вермикомпост здатен сутт╓во покращувати структуру грунту. Широко застосову╓ться, як п╕дживлюючий елемент, котрий покращу╓ структуру грунту, забезпечу╓ аерац╕ю, затриманню та ефективному вбиранню вологи. в кадках для домашн╕х кв╕т╕в.

На зак╕нчення варто згадати, що саме вермикомпост ╓ практично ╕деальним, еколог╕чним добривом, котре ╓ орган╕чним джерелом широкоъ гами поживних речовин, необхыдних для б╕льшост╕ культивованих рослин. Саме за рахунок вермикомпосту нин╕ в розвинутих кра╖нах спец╕ал╕сти примудряються отримувати рекордн╕ врожа╖ без застосування х╕м╕чних добрив ╕ герб╕цид╕в, бо ж нас╕ння бур'ян╕в, як Ви вже мабуть здогадались, з'╖дають саме черв'яки, а отже з ними нема потреби боротись при допомоз╕ герб╕цид╕в - шк╕дливих для здоров'я людини х╕м╕чних речовин, що знищують бур'яни.

Яка користь в╕д вермикомпосту

В розвинутих кра╖нах потенц╕йними споживачами результат╕в прац╕ любител╕в вирощувати черв'як╕в, ╓ др╕бн╕ фермери, виробники кв╕т╕в, овоч╕в, садоводи, рибалки, а також так╕ сам╕ початк╕вц╕, що бажають вирощувати черв╕в для власних потреб чи др╕бного б╕знесу.

Щоб не втрапити у халепу, автори настанов по технолог╕╖ вирощування черв╕в, не радять починати справу з великим розмахом. Найкращим стартом ╓ спроба культивувати черв╕в у невеличкому контейнер╕ в себе на куцхн╕ або в гараж╕. При таком╕ п╕дход╕ до справи ╓ можлив╕сть ознайомитись з ус╕ма технолог╕чними операц╕ями ╕ усв╕домити, чи в╕дпов╕да╓ дане заняття Вашому характеру ╕ темпераменту. Це не вимагатиме в╕д Вас обов'язкового отримання прибутку з метою повернення взятого кредиту чи вкладених власних, непродумано великих заощаджень.

Отже, щоб розпочати культивування черв╕в можна об╕йтись м╕н╕мальними витратами, котр╕ не перевищуватимуть 20 гривень. Вони п╕дуть власне на куп╕влю культури самих черв╕в (як в народ╕ кажуть, "на розпл╕д") ╕ нескладного реманенту - пластикового в╕дра для ╖х утримання.

Розпочавши культивування черв╕в у якост╕ хобб╕, Ви швидко зрозум╕╓те, як╕ вигоди в╕д цього матимете. Бува╓ так, що деяким любителям зовс╕м не потр╕бно шукати збуту для сво╓╖ продукц╕╖, бо ╖х власне п╕дсобне господарство здатне спожити всю продукц╕ю без останку.

Дворова птиця з усп╕хом спожива╓ вирощених черв╕в, як калор╕йну добавку до корму, а вермикомпост, йде на п╕дживлення вс╕х без вийнятку городних культур рослин.

За таких обставин, звичайним контейнером для вирощування черв╕в в гараж╕, н╕як не об╕йтись. Б╕льш ╕нтенсивними методами ╓ вирощування черв╕в у так званих траншеях.

Хвороби дощових черв'як╕в,

котр╕ здатн╕ вплинути на результати культивування.

Окр╕м в╕дпов╕дних умов х╕м╕зму середовища та складу харчово╖ маси, на здоров'я черв╕в можуть негативно впливати патогенн╕ бактер╕╖, грибки, внутр╕шн╕ та зовн╕шн╕ паразити.

Розвитку будь-якого захворювання сприя╓ нестача або небажаний надлишок основних або одного з показник╕в середовища. Причина може полягати в закисанн╕ грунту, надто висок╕й температур╕ навколишнього середовища, надлишок вологи, солей, в╕дсутн╕сть пров╕трювання, нестача корму, нев╕дпов╕дн╕сть ф╕зико-х╕м╕чних властивостей грунту.

Важливою умовою ╓ частий огляд черв╕в, регулярна зам╕на частини грунту, запоб╕гання перенаселенню черв╕в. Важливим правилом год╕вл╕ ╓ задавання корму часто але невеликими порц╕ями. При надлишковому зволоженн╕, потр╕бне внесення сухо╖ фракц╕╖ св╕жого грунту, при небезпечному р╕вн╕ висихання, зволоження до приблизного стану вологост╕ 80%.

При виявленн╕ патолог╕чно розвинутих особин, останн╕х сл╕д обов'язково видаляти. Цим запоб╕га╓ться подальший розвиток можливо╖ хвороби, ╖╖ розповсюдження, а також можливе зараження вс╕╓╖ популяц╕╖. У раз╕, якщо виявлено генетично успадковану хворобу, небажаним ╓ ╖╖ подальше успадкування потомством.

Сл╕д враховувати два важливих аспекти - захворювання черв╕в можливе:

а/ при наявност╕ у популяц╕╖ ослаблених особин;

б/ наявност╕ збудника хвороби;

Отже, якщо н╕ того, н╕ ╕ншого не допускати, шанс╕в негативного впливу на ваших симпатичних годованц╕в, досить мало. До того ж, дощов╕ черв'яки геолог╕чно ╓ досить старими орган╕змами. За деякими даними науковц╕в, ╖х б╕ля 5 морд рок╕в. А отже вони ╓ досить добре пристосованими до негативного впливу середовища. Як показало життя, дощов╕ черви можуть жити нав╕ть в дуже забруднених грунтах. Адже без них порушу╓ться аерац╕я грунту ╕ почина╓ться незворотна зм╕на рослинност╕ та ландшафту.

Незважаючи на в╕дносно високу живуч╕сть дощових черв'як╕в, все ж потр╕бно сл╕дкувати за запахом з контейнера. Поява непри╓много аромату може бути першим тривожним сигналом. Необх╕дно одразу негайно ретельно досл╕дити вм╕ст контейнера ╕ вивчити стан черв╕в. Нормально функц╕онуюче м╕стилище для черв╕в не повинно вид╕ляти п╕дозр╕лих надто сильних запах╕в.

Год╕вля черв╕в

Як св╕дчать досл╕ди спец╕ал╕ст╕в, харчов╕ залишки не ╓ кращим кормом для черв╕в. Така ╖жа на в змоз╕ задовольнити орган╕зм черв╕в вс╕╓ю гамою речовин, необх╕дних для повноц╕нного пластичного та енергетичного обм╕ну речовин.

Це розум╕ють фермери, котр╕ експлуатують масштабн╕ п╕дпри╓мства для вирощування черв╕в. Для досягнення тако╖ мети, а в╕дтак ╕ результат╕в, необх╕дний корм з стаб╕льним вм╕стом збалансованих речовин. Сутт╓вою особлив╕стю такого корма ма╓ бути його невисока варт╕сть. Важливою ╓ умова в╕дсутност╕ у такому корм╕ шк╕дливих та токсичних дом╕шок. Адже вся продукц╕я, котру вирощують на вермикомпост╕ з таких ферм ма╓ в╕дпов╕дати найвищим вимогам, бо вважа╓ться еколог╕чно чистою.

Важливою умовою задавання корму для черв╕в ╓ обов'язкове його закриття шаром грунту. Корм не повинен лежати на поверхн╕ грунту. В цьому випадку в╕н обов'язково вкри╓ться пл╕снявою ╕ закисне.

Нин╕шн╕ мегапол╕си щор╕чно спалюють на спец╕альних п╕дпри╓мствах сумарно колосальну к╕льк╕сть орган╕чних решток, котр╕ по сут╕ ╓ кухонними в╕дходами, або харчовими залишками. Всей цей колосальний потенц╕ал не лише не використосву╓ться, а й з час╕в Радянського Союзу традиц╕йно ╓ джерелом глобального забруднення навколишнього середовища.

Масове захоплення домашн╕ми вермикультиваторними системами може дати можлив╕сть сутт╓во знизити страшн╕ насл╕дки негативного впливу людини на довк╕лля. Варто згадати зловонн╕ бачки п╕д парадними п╕д'╖здами у великих м╕стах, щоб зрозум╕ти безумовну корисн╕сть ц╕╓╖ спправи, котра на в╕дм╕ну в╕д багатьох ╕нших б╕олог╕чних захоплень, не ма╓ сезонного характеру, приуроченого лише до весняно-л╕тнього пер╕оду. Якщо ж це захоплення опану╓ лише незначна к╕льк╕сть жител╕в м╕ста, це може стимулювати п╕двищення загально╖ культури населення ╕ сприяти б╕льш прагматичному ╕ розумному в╕дношенню до дармових ресурс╕в, котрими так не по господарськи розпоряджа╓ться наше сусп╕льство.

Застереження

Не можна згодовувати черв'якам сир, к╕стки, м'ясн╕ продукти. Неприпустимо, щоб до грунту з червами потрапили будь-як╕ отруйн╕ речовини, нафтопродукти, х╕м╕кати нев╕домого походження. Як св╕дчить досв╕д авторитетних спец╕ал╕ст╕в з вермикультури, до м╕сткостей з червами не можна вносити фекал╕й кот╕в та собак.

Сл╕д також знати: черви здатн╕ акомулювати в сво╓му орган╕зм╕ шк╕длив╕ речовини, перш н╕ж ╖х к╕льк╕сть досягне небезпечно╖ меж╕ ╕ стане причиною загибел╕. Отже, будучи вирощеними в забрудненому середовищ╕ ╕ ставши кормом дворово╖ птиц╕ (або ╕нших св╕йських тварин), за законами б╕олог╕╖, у в╕дпов╕дност╕ до троф╕чногот ланцюга, вони перенесуть з собою шк╕длив╕ речовини ╕, можливо, стануть причиною отру╓ння людини.

Черви не здатн╕ споживати сухий корм. Надлишок вологи також шкодить червам, бо перешкоджа╓ ╖х нормальному диханню. Адже черви не мають орган╕в дихання. Газообм╕н вони зд╕йснюють через волог╕ покриви свого т╕ла.

Черви мають негативний фототаксис. Отже кращою умовою ╕снування для них ╓ темрява.

90-т╕ роки в США характеризувались зм╕ною зац╕кавленност╕ до утримання дощових черв╕в з боку широких верств населення. Сутт╓вому п╕двищенню популярност╕ домашньо╖ вермикультури, як способу утил╕зац╕╖ кухонних в╕дход╕в, сприяв вих╕д книжки Мер╕ Аппельхоф "Черви ╖дять мо╓ см╕ття". З цього часу б╕льш н╕ж м╕льйон с╕мей завели в сво╖х будинках м╕кроферми по вирощуванню дощових черв'як╕в. Методи ╕ досв╕д культивування черв╕в поширювались тисячами добровольц╕в. Контейнери з дощовими червами утримувались у житлових будинках школах, оф╕сах. Це дозволило утил╕зувати тисяч╕ й тисяч╕ тон орган╕чних в╕дход╕в, оминувши небажаний процес спалювання см╕ття, котрий зд╕йсню╓ руйн╕вний вплив на навколишн╓ середовище.

Деяк╕ м╕сцев╕ мун╕ципал╕тети з метою охорони природи, субсидували поширення практики культивування дощових черв╕в в домашн╕х умовах. В╕рог╕дно, массове поширення вермикультури здатне породити соц╕ально обумовлен╕ процеси п╕двищення попиту на орган╕чно м╕стк╕ харчов╕ в╕дходи. Така тенденц╕я здатна швидко створити ╕нфраструктуру пошуку, переробки ╕ отримання реального ефекту в╕д тако╖ д╕яльност╕.

Як тут не згадати сумний досв╕д функц╕онування в Укра╖н╕ за час╕в СРСР численних звалищ навколо великих м╕ст!? См╕тт╓звалища Ки╓ва та Харкова породили еколог╕чн╕ проблеми такого масштабу ╕ тривалост╕ негативного впливу на природу, що й п╕сля 20 рок╕в п╕сля припинення ╖х д╕яльност╕, гострота проблеми не зменшу╓ться. Нажаль технолог╕й рекультивац╕╖ цих земель не розроблено. Отже, позитивний досв╕д вермикультури ма╓ бути досконало вивчений ╕ перейнятий у його кращих фрмах. Поширення еколог╕чних форм господарювання ╓ кращим шляхом для досягнення позитивних результат╕в.

Микола Рудь

_______________

Вперше дана стаття була опубл╕кована в журнал╕ "Натурал╕ст" ╧ 3-4/ 1999 р.

* ╘ При републ╕кац╕╖ даного матер╕алу, посилання на журнал "Натурал╕ст" та на автора ╓ обов'язковим.