Даний матер╕ал ╓ фрагментом з книжки М.Рудя "Культура полювання з ловчими птахами в Укра╖н╕-Рус╕ в╕д найдавн╕ших час╕в". В н╕й викладено ц╕кавий текстовий та граф╕чний ╕сторичний матер╕ал, котрий вдалось з╕брати протягом тривалого часу, наведено основн╕ в╕домост╕ з ╕стор╕╖ соколярства в кра╖нах ╢вропи та Аз╕╖. Публ╕кац╕я даного матер╕алу ╓ спробою спов╕стити потенц╕йним читачам ╕ фальконерам-любителям про нам╕ри автора найближчим часом випустити книгу у св╕т.

Майбутн╓ видання м╕стить ╕сторико-публ╕цистичн╕ елементи, котр╕ на думку видавц╕в та автора, роблять його ц╕кавим, як для соколяр╕в-початк╕вц╕в, так ╕ для широкого кола любител╕в природи. Книга розрахована на широке коло читач╕в: любител╕в соколиного полювання, природолюб╕в та мисливц╕в в широкому розум╕нн╕.

З метою отримати ╕нформац╕ю про потенц╕йну необх╕дн╕сть тако╖ книжки, вир╕шено провести опит потенц╕йних читач╕в. Вс╕х, кого дана тема не залишила байдужим, прохання написати к╕лька сл╕в на адресу: 252162, Ки╖в-162, А/С 189; E-mail: < nature@nature.freenet.kiev.ua >, < nature@nature.kiev.ua >. Бажаюч╕ придбати видання п╕сля друку або отримати каталог матер╕ал╕в з соколярства, можуть звернутись при умов╕ надсилання конверта з маркою для в╕дпов╕д╕.

Сок╕л - символ влади ... ╕ зас╕б ╖╖ досягнення

 

Соколина забава - сестра в╕йни

(монгольська народна приказка)

Пох╕д хана Батия на ╢вропу у 1241 роц╕ був ознаменований чередою страшних розгром╕в арм╕й ╓вропейських монарх╕в. Пан╕ка та страх запанували над континентом. ╤ лише Фр╕др╕х Другий Гогенштауфен збер╕гав спок╕й ╕ шляхом та╓много та явного листування з Бати╓м готувався до р╕шучо╖ битви з сво╖ми запеклими ворогами - парт╕╓ю гвельф╕в.

Створення антимонгольсько╖ коал╕ц╕╖, очолювано╖ папою ╤ннокент╕╓м ╤V, як з пол╕тичного, так ╕ з в╕йськового боку виявилось безпл╕дним. Вм╕л╕ ╕нтриги Фр╕др╕ха ╤╤ з метою використати монгол╕в у ╢вропейськ╕й силов╕й пол╕тиц╕ дозволили йому отримати перемогу в Ломбард╕╖. Це призвело до втеч╕ папи ╤ннокент╕я ╤V до Л╕ону. Перебуваючи у розпач╕ ╕ безсил╕й лют╕, не маючи можливост╕ зробити щось б╕льш сутт╓ве, духовний владика вс╕х католик╕в св╕ту п╕ддав анафем╕ непок╕рного ╕мператора ╕ хана Батия одночасно. Як зазнача╓ Лев Гум╕льов, за свою п╕дтримку Батий вимагав в╕д Фр╕др╕ха ╤╤ лише "пок╕рност╕", що в переклад╕ з тогочасного дипломатичного лексикону означало укладення обоп╕льного "пакту про ненапад". Фр╕др╕х митт╓во зрозум╕в правила сх╕дно╖ пол╕тично╖ гри ╕ п╕д╕грав у витонченому ф╕л╕гранному стил╕. У в╕дпов╕дь на пропозиц╕ю могутнього монгольського хана, Фр╕др╕х, в╕домий у ╢вроп╕ як неперевершений знавець соколярства, жартома запропонував сво╖ послуги сокольничого при двор╕ сх╕дного в╕йськового володаря. Батий у особ╕ Фр╕др╕ха ╤╤ бажав мати не ст╕льки союзника, ск╕льки нейтрально налаштованого монарха, котрий не заважав би йому провести в╕йськов╕ операц╕╖, спрямован╕ на знищення Половецько╖ орди, котра м╕грувала в ╢вропу в Панон╕йськ╕ степи п╕д захист угорського короля Бели ╤V.

В ╢вроп╕ на Х╤╤╤-ХIV стол╕ття припада╓ п╕к розвитку соколярства, що ознаменовано появою перших рукописних праць, котр╕ на час ╖х створення, можна визнати у вищ╕й м╕р╕ науковими ╕ популярними одночасно.

╤мператор Фр╕др╕х ╤╤ з роду Гогенштауффен╕в "Соколиний Кайзер" (1194 - 1250 рр) - автор видатного трактату "Про мистецтво полювання з птахом".

Даний тв╕р ╓ л╕тературним пам"ятником св╕тового р╕вня. За зм╕стом ╓ актуальним ╕ популярним серед любител╕в донин╕. В ньому описан╕ тогочасн╕ методи дресури птах╕в та способи полювання з ними, як╕ в методолог╕чному план╕ прийнятн╕ ╕ в наш час. Вперше тв╕р виданий в Аугсбурз╕ у 1596 р. Книгу прикрасили чисельн╕ коментар╕ до тексту, як╕ належали сину Фр╕др╕ха ╤╤ - Манфреду, королю Сиц╕л╕йському.

Так видатн╕ пол╕тичн╕ якост╕ Фр╕др╕ха ╤╤ ╕ його уподобання соколиних лов╕в призвели до утворення напрочуд виг╕дного йому союзу ╕ значних в╕йськових перемог над сво╖ми могутн╕ми ворогами. Описан╕ под╕╖ стали причиною виникнення в тогочасному католицькому св╕т╕ такого дивного поняття як "п'ять скорбот" католицько╖ церкви: татари; православн╕ (схизматики); ╓ретики-катари; хорезм╕йц╕ та Соколиний Кайзер-Фр╕др╕х Другий Гогенштауфен.

Микола Рудь

Головний редактор журналу

⌠Натурал╕ст■ Передплат╕ть сво╖й дитин╕ журнал "Натурал╕ст". В ньому закладена шк╕льна програма з ботан╕ки, анатом╕╖, загально╖ б╕олог╕╖, основ медицини. "Натурал╕ст" допоможе у навчанн╕ ╕ розширить св╕тогляд. Передплатний ╕ндекс 40257.

 Малюнки, що ╕люструють дану публ╕кац╕ю ╓ коп╕ями стор╕нок та зовн╕шнього вигляду справжньо╖ "Соколино╖ Книги". ╥╖ ориг╕нал збер╕га╓ться в державн╕й б╕бл╕отец╕ Ват╕кану.