Яструб малий
(Accipiter nisus L.)

Микола Рудь

Малюнок Вадима Горбатова
Фото Юр╕я Сам╕ляка та автора

Здавна, в Ки╖вськ╕й Рус╕, через свою традиц╕йну спец╕ал╕зац╕ю у добуванн╕ перепелиць п╕д час ос╕нн╕х перельот╕в, птах отримав широковживану, простонародну назву ⌠перепелятник■. В пер╕од проникнення слов'янсько╖ культури ╕ мови в Москов╕ю, ця назва вит╕снила р╕зноман╕тн╕ м╕сцев╕ тюрко-угро-ф╕ннськ╕ екв╕валенти ╕ з часу остаточного введення ╓дино╖ мови, м╕цо вкор╕нилась в московитському д╕алект╕ русько╖ мови. Чехи та словаки звуть невеличкого, в'юнкого пернатого хижака krahujec, що ч╕тко виявля╓ етимолог╕чний зв'язок давньоукра╖нсько╖ назви з синон╕м╕чним екв╕валентом "крагуй" або крагулець (Б.Гр╕нченко). В англ╕йськ╕й мов╕ птах зветься sparrow-hawk, а в н╕мецьк╕й - sperber (шпербер).

На Кавказ╕, де в╕н особливо популярний, як ловчий птах, ма╓ назву ⌠м╕м╕но■.

П╕сля зак╕нчення сезону полювання широко практику╓ться випускання виношених птах╕в на волю. ╤нод╕ особливо зд╕бних птах╕в, що показали видатн╕ якост╕, залишають на зим╕влю, беручи на себе турботу не лише про ╖х год╕влю, але й утримання протягом тривалого часу, аж до наступного пер╕оду полювання.

Так╕ птахи мають назву капоет╕ (кипоет╕).

На в╕дм╕ну в╕д великого яструба, полювати з ⌠м╕м╕но■ взимку (особливо при низьких температурах) досить проблематично через його субтильн╕сть та в╕дсутн╕сть дичини належного розм╕ру.

 

Холодно╖ пори з перел╕ку потенц╕йно╖ здобич╕ малого яструба для соколяра-любителя ц╕кавими ╓ лише кур╕пки та голуби.

Вл╕тку, починаючи з пер╕оду достигання черешень, використання малого яструба бажане супроти птах╕в (шпак╕в, дрозд╕в), як╕ можуть сутт╓во знизити к╕льк╕сть врожаю, а також попсувати його. Використання малого яструба в даному випадку виправдане ╕ ╓ виключно виг╕дним з ф╕нансово╖ точки зору. Адже за даними спец╕ал╕ст╕в, м╕груюч╕ птахи можуть за к╕лька годин знищити значну к╕льк╕сть врожаю черешень, садових суниць, вишень. Особливу небезпеку дрозди становлять в ос╕нн╕й пер╕од для врожаю винограду.

У спец╕ал╕зованих господарствах багатосоттисячн╕ зм╕шан╕ згра╖ птах╕в можуть нападати на виноградники ╕ причиняти значний ф╕нансовий збиток. Значн╕ площ╕ виноградник╕в зменшують можлив╕сть застосування якихось ефективних способ╕в в╕длякування птах╕в. В таких умовах використання нав╕ть к╕лькох виношених птах╕в ╓ досить ефективним.

З метою охорони сад╕в та виноградник╕в протягом довгих рок╕в застосовувались найр╕зноман╕тн╕ш╕ способи в╕длякування та знищення птах╕в. Вс╕ вони виявились малоефективними. Як показують досл╕ди науковц╕в, реальна користь може бути отримана лише при використанн╕ др╕бних, маневрених, швидких ловчих птах╕в. Сама поява над виноградником малого яструба, чеглока чи дербника може ув╕гнати у стан масово╖ пан╕ки тисячн╕ згра╖ птах╕в, як╕ з страшенним галасом раптово зд╕ймаються у пов╕тря ╕ митт╓во зникають. Через це даний метод боротьби ╓ найб╕льш еколог╕чним ╕ гуманним бо в╕дпада╓ необх╕дн╕сть знищення велико╖ к╕лькост╕ птах╕в. Характерно, що п╕сля к╕лькох напуск╕в ловчого птаха на згра╖ в одному й тому ж м╕сц╕, туди протягом тривалого часу не з"являються нав╕ть розв╕дники згра╖ *.

В умовах дикого ╕снування в малосн╕жн╕ зими малий яструб трима╓ться покос╕в злакових трав, куди прил╕тають на год╕влю голуби та др╕бн╕ фонов╕ види пернатих. Тут в╕н ╕ полю╓, поки не впаде великий сн╕г.

Тривале утримання птаха в житл╕ включа╓ в себе ╕ пер╕од линьки. Саме тому серед любител╕в соколярства культивування малого яструба протягом к╕лькох сезон╕в, ╓ досить р╕дк╕сним явищем. В природ╕ вид поширений в ╢вроп╕ та Аз╕╖ (кр╕м зони тундр), в П╕вн╕чн╕й Африц╕. В Укра╖н╕ мешка╓ по вс╕й територ╕╖, як ос╕лий птах. Останн╕м часом в╕дм╕чен╕ поодинок╕ особини, що залишаються поблизу Ки╓ва нав╕ть в дуже холодн╕ зими.

В ре╓стр╕ класичних ловчих птах╕в вважа╓ться найменш популярним та продуктивним. Однак, за св╕дченням авторитетних спец╕ал╕ст╕в (Деменчук Г.А.), будучи п╕дготовлений висококвал╕ф╕кованим соколярем, здатний добувати практично увесь спектр потенц╕йно╖ пернато╖ здобич╕, яку добува╓ великий яструб**. Паралельно варто зазначити, що птах здатний швидко приручатись до людини ╕ слухняно виконувати в╕дпрацьован╕ команди. Соколяр╕ Кавказу особливо ц╕нними вважають б╕лих птах╕в. На соколярських змаганнях при р╕вних показниках з ╕ншими конкурсантами, вони отримують перш╕ в╕дзнаки та дипломи за видовищн╕сть.

Практика культивування малого яструба св╕дчить, що його досить важко утримувати в належному стан╕ протягом тривалого часу. Причина поляга╓ в субтильному орган╕зм╕ малого яструба в пор╕внянн╕ з його значно могутн╕шим родичем.

Очевидно, що саме тому в Укра╖н╕ в якост╕ ловчого птаха в╕н поширений значно менше н╕ж яструб великий. Перевага в╕дда╓ться великому яструбу через вищий ступ╕нь ун╕ф╕кац╕╖ в ор╕╓нтац╕╖ на здобич та значно б╕льш╕й здобичливост╕.

 

╤ все ж серед яструбич╕в Ки╓ва ╓ любител╕, котр╕ показують добр╕ результати в тривалому утримуванн╕ та полюванн╕ з крагу╓м. До одного з них птах потрапив у жахливому стан╕ з численними пораненнями. У птаха була роз╕рвана шк╕ра в район╕ вола (зоба), що за в╕дсутност╕ квал╕ф╕ковано╖ х╕рург╕чно╖ допомоги, могло бути р╕вноц╕нним смертному вироку. Однак любителю вдалось накласти на рани к╕лька х╕рург╕чних шв╕в ╕ годувати птаха в╕дпов╕дним меню протягом к╕лькох тижн╕в. Птах п╕сля складного пер╕оду л╕кування не лише видужав, а нав╕ть був видресируваний ╕ перетворився на чудового ловця. П╕сля виноски йому вда╓ться усп╕шно брати дичину з-п╕д англ╕йського пойнтера, котрого в╕н чудово в╕дчува╓, як власного партнера.


Утримання малого яструба на в╕дм╕ну в╕д великого, ма╓ сутт╓в╕ особливост╕:

З 60-х рок╕в утримання малого яструба м╕ськими соколярами ╢вропи та Америки стало досить поширеним ╕ популярним. Проблематичн╕сть проведення тренувань на св╕жому пов╕тр╕ через щ╕льн╕сть м╕сько╖ забудови та в╕дсутн╕сть в╕льних м╕сць ╕ неадекватне в╕дношення сус╕д╕в, призвело до того, що дресирування стали проводити або в арендованих спортивних залах, або в спец╕альних, пристосованих для ц╕╓╖ справи прим╕щеннях. Полювання проводять зазвичай, не ви╖зджаючи за м╕сто. Щоб уникнути конфл╕кт╕в з владою та жителями, птах╕в напускають на горобц╕в, голуб╕в, горлиць прямо з салона автомоб╕ля черех прочинене в╕кно. При вдалому напусков╕ птаха ╕ здобич швидко забирають, а при прольот╕ виходять з авто ╕ п╕дзивають на рукавицю.

Безл╕ч тонкощ╕в, котр╕ вда╓ться п╕дм╕тити вдумливим любителям в процес╕ дресури, дозволяють напрочуд вдало використовувати б╕олог╕чн╕ можливост╕ малого яструба ╕ забезпечувати соб╕ чудовий в╕дпочинок ╕ рад╕сть в╕д сп╕лкування з птахом та вдалих напуск╕в на полюваннях.

------------------------------------------------

* На даний час не розроблено д╕╓вих засоб╕в боротьби з цим явищем, окр╕м пропозиц╕й дозволу мисливського полювання на деяких птах╕в. На присадибних д╕лянках та в спец╕ал╕зованих господарствах дрози, шпаки та ╕нш╕ види можуть винищувати та псувати до 70% врожаю вишн╕, малини, та ╕нш.. В багатьох рег╕онах птахи повн╕стю винищують врожай суниц╕. В роки низького врожаю горобини, яка восени ╓ основним кормом в межах п╕вн╕чно╖ частини ареалу дрозд╕в-чикотн╕в (Turdus piralis L.) (горобинник╕в), птахи, що в╕дкочовують в зах╕дну частину ╢вропи, можуть пошкоджувати до 30% врожаю яблок та груш. З метою захисту врожаю не допомагають нав╕ть огорнення дерев капоновими с╕тями. Цей зах╕д виявля╓ться ефективним лише проти горобц╕в та шпак╕в. Дрозди ж виявляють чудеса км╕тливост╕, знаходять щ╕лини ╕ проникають до яг╕д. Одним з перспективних напрямк╕в протид╕╖ птахам-шк╕дникам ╓ культивування ловчих птах╕в. Нажаль на даному етап╕ цей напрямок в Укра╖н╕ не розробля╓ться через в╕дсутн╕сть власност╕ на землю, а в╕дтак ╕ землевласник╕в, кровно зац╕кавлених у збереженн╕ врожа╖в.

** Звичайно, мова не може йти про полювання на зайця, фазана та ╕ншу великорозм╕рну дичину нав╕ть з крупними самками малого яструба.