Сапсан
(Falco peregrinus)

Микола Рудь,
фотограф╕╖ автора,
малюнки Ростислава Сор╕ша

Мандр╕вний сок╕л або сок╕л-мандр╕вник - так найчаст╕ше звуть типового представника
крупних справжн╕х сокол╕в.
Розм╕ри т╕ла 40-50 см при ваз╕ в╕д 600 до 1300 грам╕в. Самки пом╕тно б╕льш╕ за самц╕в.

Саме слово ⌠сапсан■ - калмицького походження, але як ловчий птах в╕н ма╓ ще одну ориг╕нальну назву - качиний сок╕л.

З древност╕ на Рус╕ п╕д словом "сок╕л" завжди розум╕вся саме сапсан.

 

В горизонтальному
польот╕ розвива╓ швидк╕сть
100-110 к╕лометр╕в на годину.

З ус╕х птах╕в планети сапсан здатен розвивати найб╕льшу швидк╕сть в п╕к╕руючому
польот╕ - до 300 км на годину - абсолютний, неперевершений рекорд у св╕т╕ птах╕в!

Стр╕мкий пол╕т та здобичлив╕сь визначили його популярн╕сть, як ловчого птаха
в ╓вропейських кра╖нах.


Фазан майже не ма╓ шанс╕в уникнути з╕ткнення з сапсаном

Полювання з сапсаном ╓ найб╕льш ефективним, продуктивним ╕ швидкоплинним.

В кра╖нах Близького Сходу, де в б╕льш╕й м╕р╕ ц╕ну╓ться саме видовищн╕сть, а не продуктивн╕сть
╕ здобичлив╕сть, витончен╕ ц╕нител╕ полювання з ловчими птахами через неабику стр╕мк╕сть
у добуванн╕ дичини, образно пор╕внюють сапсана з рушницею.
Як зазаначають л╕тературн╕ джерела, добре виношений, п╕дготовлений птах може добувати весь перел╕к трофе╖в пернато╖ дичини розм╕ром до гусей та нав╕ть напускатись на чапель.

Сутт╓вою особлив╕стю сапсана ╓ його здатн╕сть брати здобич лише в польот╕ або х╕ба що, з верх╕вки дерев. В╕домий орн╕толог Вольфганг Баумгарт, пор╕внюючи можливост╕ р╕зних сокол╕в, зауважу╓, що сапсан, як ловчий птах, показу╓ чудов╕ результати, перебуваючи в пов╕тр╕ на деяк╕й висот╕. Кружачи над соколярем, птах забезпечу╓ соб╕ абсолютну перевагу, як у швидкост╕, так ╕ в можливост╕ ор╕╓нтац╕╖. Перебуваючи в пов╕тр╕, в╕н ╕нстинктивно врахову╓ напрям ╕ швидк╕сть в╕тру та прогнозу╓ можливий рух жертви. ╤ навпаки - дичина, що зл╕та╓, будучи вигнаною з╕ схованки собакою чи людиною, програ╓, як у швидкост╕, так ╕ в в╕дсутност╕ ╕нформац╕╖ про навколишню обстановку. Отже ⌠поставлений на коло■ сапсан, видресируваний соколярем полювати у такий спос╕б, може показувати чудов╕ результати ╕ майже не мати пролов╕в.

Як св╕дчать соколяр╕-практики, як╕ тривалий час працювали з сапсанами, вони дещо важче навчаються та п╕ддаються дресур╕ н╕ж балабани. Майже н╕коли не звикають ╕ не прив'язуються до господаря, як останн╕, потребують ретельного контролю за год╕влею ╕ калор╕йн╕стю харчу.

Будучи ситим, сапсан легко розлуча╓ться з господарем, в╕ддаючи перевагу свобод╕, ан╕ж обтяжлив╕й дружб╕ з людиною.

Ось чому птаха
не можна перегодовувати,
як ╕ неприпустимо довго
тримати в голод╕.

В першому випадку в╕н в╕длетить, а в другому швидко втратить ловч╕ якост╕ ╕ ослабне. Це обумовлено тим, що сапсан в╕дносно невеликий за розм╕рами та масою, а отже ма╓ вищий р╕вень обм╕ну речовин, н╕ж кречет чи балобан. То ж першим ╕ важлив╕шим запов╕том соколяра в практиц╕ з сапсаном ма╓ бути регулярн╕сть ╕ строга пост╕йн╕сть роботи з ним - це також запорука виправлення багатьох негаразд╕в дресури, стаб╕льного й тривалого перебування ловця в доброму здоров'╖.

Сапсан беззаперечно визнаний вс╕ма представниками
соколярських шк╕л найкрасив╕шим з сокол╕в.

 

Його забарвлення переважно темне: зверху з сивим в╕дт╕нком, знизу строкате.
По боках голови наявн╕ темн╕ ⌠вуса■, як╕ особливо пом╕тно вид╕ляються у самц╕в.
Молод╕ особини забарвлен╕ менш яскраво, мають б╕льше строкатих плям, низ т╕ла рудуватий.
П╕двид╕в сапсана нарахову╓ться до 20-ти. Кольоров╕ вар╕ац╕╖ в╕дом╕ в╕д майже б╕лого (тундри ╢враз╕╖), до рудого (╤нд╕я), ╕ аж до чорного (Алеутськ╕ острови).

Поширен╕сть в природ╕ дуже значна - вся суша окр╕м Антарктиди ╕ р╕внин П╕вденно╖ Америки.
В Укра╖н╕ - р╕дк╕сний ос╕лий птах Пол╕сся ╕ Карпат. Невелика к╕льк╕сть гн╕здових пар в╕дм╕чена орн╕тологами в Л╕состепу. Гн╕здиться сапсан в л╕сах ╢вропи та Аз╕╖ аж до Г╕мала╖в. Досягають стану статево╖ зр╕лост╕ ╕ утворюють пари на третьому роц╕ життя. В гн╕зд╕ звичайно 3 яйця. В останн╕х числах липня пташенята вкрит╕ б╕лим пухом. Але вже через п╕втора-два тижня вони вбираються в перо ╕ мають типове забарвлення ╕з залишками пуху. Ще через к╕лька дн╕в молод╕ птахи починають перш╕ тренувальн╕ польоти. При цьому з моменту вилуплення ╕ аж до початку далеких м╕грац╕й, в╕зуально легко можна в╕др╕знити молодших ╕ старших пташенят. Старш╕ пташенята починають л╕тати першими ╕ протягом довгого пер╕оду збер╕гають б╕льш╕ розм╕ри та масу. При появ╕ поблизу гн╕зда людини, птахи виявлють ознаки агресивност╕. При наближенн╕ до гн╕зда на 150 метр╕в птахи загрозливо кричать, ╕м╕тують п╕к╕руючу атаку, можуть нападати ╕ тому потенц╕йно небезпечн╕. Загальною законом╕рн╕стю ╓ те, що в п╕вн╕чних частинах свого ареалу сапсани ╓ перел╕тними птахами, в пом╕рн╕й зон╕ кочуючими, на п╕вдн╕ ос╕л╕.

Зимують в п╕вн╕чн╕й Африц╕, в ╤нд╕╖, в кра╖нах Середземномор'я. Бродяч╕, поодинок╕ особини зустр╕чаються теплими зимами в м╕стах, де в достатн╕й к╕лькост╕ ╓ голуби, галки, горобц╕. Здобич сапсана в природ╕ - виключно птахи середнього розм╕ру: голуби, чайки, ворони та ╕нш..

П╕д час вигодовування пташенят самець, забезпечуючи самку на гн╕зд╕, та вилуплених пташенят ╖жею, не гребу╓ др╕бними пташками: куликами, горобцями. В╕дм╕чен╕ також випадки добування сапсанами гризун╕в. Однак, це ╓ скор╕ше вийнятком, продиктованим природними умовами ╕снування, н╕ж правилом.

При утриманн╕ у великих м╕стах, при необх╕дност╕ боротьби з воронами, галками, гайворонням та голубами, сапсан п╕дходить якнайкраще, бо з усп╕хом може протистояти орган╕зованому захисту або нападу зм╕шаних зграй, де орган╕зуючу, кер╕вну роль беруть на себе с╕р╕ ворони.

Сапсан внесений до ⌠Червоно╖ Книги■ М╕жнародного Союзу Охорони Природи та багатьох ╕нших кра╖н в числ╕ птах╕в, що потребують особливо╖ охорони. Нажаль на даний час нав╕ть в спец╕альн╕й л╕тератур╕ обмаль даних про чисельн╕сть сапсан╕в в природ╕. В П╕дмосков'╖ останн╕й раз сапсана заф╕ксовано в 1967 роц╕. Враховуючи такий стан, в 1996 роц╕ н╕мецьким власником розпл╕дника хижих птах╕в Егоном Мюллером, було привезено до Москви 7 особин молодих сапсан╕в в над╕╖, що ╖х вдасться в╕дродити. Нев╕дома динам╕ка його чисельност╕ в ╢вропейських кра╖нах. В 1974 роц╕ орн╕тологами не було заф╕ксовано жодного сапсана на територ╕╖ колишньо╖ НДР. Однак вже у 1988 р вчен╕ нарахували 7 пар, що в╕дклали яйця. Надходження регулярних, вив╕рених даних про чисельн╕сть виду в межах такого великого ареалу практично неможлива. Однак, тенденц╕я до пад╕ння чисельност╕ в п╕вн╕чн╕й частин╕ ареалу (РСФСР) досить пом╕тна. На початок 70-х рок╕в ХХ стол╕ття в США на велетенськ╕й територ╕╖ в╕д сх╕дного до зах╕дного узбережжя нараховувалось б╕льш н╕ж тисяча пар. Однак через нерозумне застосування ДДТ, вже в 1973 роц╕ в штат╕ Колорадо нал╕чувалось загалом лише 6 пар, в Кал╕форн╕╖ - 20 пар. В США орн╕тологом Джер╕ Крейгом у 1988 р. була запроваджена ориг╕нальна методика зб╕льшення чисельност╕ сапсана. Поляга╓ вона в тому, що на початков╕й стад╕╖ висиджування з гн╕зд забирали яйця. На ╖х м╕сце п╕дкладали под╕бн╕ за кольором ╕ вагою пластиков╕ коп╕╖. Виведен╕ з я╓ць в штучних ╕нкубаторах пташента тритижневого в╕ку згодом, при зручн╕й нагод╕, знову п╕дкладали в гн╕зда на зам╕ну штучним яйцям. В такий спос╕б вдалось сутт╓во зб╕льшити популяц╕ю без найменших втрат чисельност╕ в пер╕од ╕нкубац╕╖ за рахунок молодих особин. Однак така метода спрацьовувала лише в тих м╕сцях, де вид збер╕гся хоча б у невелик╕й к╕лькост╕. Там, де птахи взагал╕ зникли, застосовувалась ╕нша методика: п╕дрощених зльотк╕в розм╕щували в кл╕тках на високих м╕сцях, щоб молод╕ птахи не мали можливост╕ бачити людей. Там, при допомоз╕ спец╕альних рукав╕в, ╖х годували протягом к╕лькох дн╕в. Згодом молодь виманювали з кл╕ток до здобич╕, яка була неподал╕к ╕ ще ворушилась. П╕сля цього наступав момент, коли птах, у в╕дпов╕дност╕ до сво╖х природн╕х ╕нстинкт╕в, мав подбати про себе сам. Так з 1978 року вдалось повернути в природу б╕ля 5000 молодих особин. На велетенських просторах на сх╕д в╕д М╕с╕с╕п╕, де до 1975 р. не було заф╕ксовано жодно╖ гн╕здно╖ пари, за два дестил╕ття реал╕зац╕╖ науково╖ програми по в╕дродженню сапсан╕в, з'явилось б╕льш н╕ж сотня гн╕здних пар. Результатом науково╖ програми, яка коштувала 30 млн долар╕в, стала рад╕сна под╕я - орн╕тологами США сапсана виключено з ре╓стру птах╕в, яким загрожу╓ небезпека зникнення.

В даний час в ╢вропейських кра╖нах широко ведеться робота по штучному розмноженню г╕брид╕в кречета та сапсана, як таких, що в найб╕льш╕й м╕р╕ в╕дпов╕дають вимогам полювання в р╕зномантних ландшафтах ╕ кл╕матичних умовах. При г╕бридному в╕дтворенн╕ сапсана використовують як вид, що несе в сво╖й спадковост╕ стр╕мк╕сть польоту ╕ висок╕ п╕лотн╕ якост╕. Така д╕яльн╕сть розпл╕дник╕в в значн╕й м╕р╕ задовольня╓ потребу д╕ючих соколяр╕в в мисливських птахах, що мають висок╕ ф╕з╕олог╕чн╕ кондиц╕╖. Це сприя╓ тому, що значний ринковий попит на птах╕в з природи сутт╓во знижу╓ться, що не може не позначитись позитивно на природн╕х популяц╕ях сокол╕в.

Одним з усп╕шних спец╕ал╕ст╕в
по розмноженню сокол╕в,
що працю╓ в даному напрямку,
╓ австр╕йський соколяр
Карл Пухбергер.

Йому вдалось створити як╕сне маточне погол╕в"я птах╕в, розробити власну систему селекц╕йного в╕дбору, котра да╓ чудов╕ результати. Завдяки так╕й позитивн╕й д╕яльност╕ щор╕чно може бути задоволено попит на десятки птах╕в найвищо╖ якост╕, котр╕ не будуть вилучен╕ з природи, не загинуть п╕д час перевезень на тривал╕ в╕дстан╕, не будуть скал╕чен╕ невм╕лими д╕ями контрабандист╕в ╕ жорстокими руками браконь╓р╕в.

Штучно розмножен╕ птахи можуть бути абсолютно законно запропонован╕ будь-якому фальконеру,
котрий матиме право на ╖х вив╕з до будь-яко╖ кра╖ни, якщо в╕н ма╓ в╕дпов╕дну квал╕ф╕кац╕ю
╕ бажа╓ полювати з ловчим птахом.
(C) Ukrainian magazine"Naturalist"