ISSN 0557≈5672. Рибне господарство. 1994. Вип. 48.
УДК 639.371.5 : 591.631.1 : 639.3.06 : 626.887

старш╕ науков╕ сп╕вроб╕тники
╤нститут рибного господарства УААН
М. П. РУДЬ О.М.ТРЕТЯК

ЕТОЛОГ╤ЧН╤ ТА МОРФОЛОГ╤ЧН╤ АДАПТАЦ╤╥
ТОВСТОЛОБИК╤В ДО ТРОФ╤ЧНО╥ ФУНКЦ╤╥
В УМОВАХ САДКОВОГО УТРИМАННЯ
____________________________________________________________
Наведено результати спостережень за повед╕нкою товстолобик╕в в умовах
садкового утримання. Розглянуто повед╕нкову реакц╕ю риб на зм╕ну природно╖
кормово╖ бази та механ╕зми компенсац╕╖ з метою оптим╕зац╕╖ процесу живлення.

При розгляд╕ можливост╕ вселення товстолобик╕в у водойми р╕зноман╕тних тип╕в для п╕двищення рибопродуктивност╕ очевидна залежн╕сть цих риб в╕д р╕вня розвитку кормово╖ бази. Особлив╕ вимоги висуваються до тих водойм, де передбача╓ться ╖х культивування в умовах садк╕в.

Досл╕дження ефективност╕ використання кормово╖ бази товстолобиками показали широкий спектр складу споживаних ними корм╕в, а також в╕дсутн╕сть сутт╓вих в╕дм╕нностей у живленн╕ садкових особин ╕ тих, як╕ мешкають в умовах в╕льного нагулу (Лупачова Л.╤. та ╕н., 1982; Лупачова Л.╤., Балтадж╕ Р.А., Бортник А.Ф., 1984). Це дозволя╓ припустити, що дан╕ види мають певн╕ адаптац╕йн╕ механ╕зми, як╕ оптим╕зують живлення при нестач╕ кормових орган╕зм╕в у замкненому простор╕ садк╕в та компенсують в╕дсутн╕сть можливост╕ активного руху у пошуках д╕лянок акватор╕╖ з високою концентрац╕╓ю природного корму.

Методика досл╕джень. Досл╕дження проводили у 1986-1993 рр. на водоймах-охолоджувачах Зм╕╖всько╖ та Бурштинсько╖ ДРЕС на баз╕ рибоцех╕в "Лиманський" та "Бурштин" Харк╕вського та ╤вано-Франк╕вського облрибокомб╕нат╕в. Матер╕алом були р╕знов╕кова молодь, а також доросл╕ особини б╕лого то строкатого товстолобик╕в, яких вирощували в садках в моно- та пол╕культур╕ з великоротим буфало.

Результати досл╕джень. З моменту п╕дрощування личинок в плавучих садках як б╕лий, так ╕ строкатий товстолобики виявляють схильн╕сть до рух╕в по колу уздовж ст╕нок садк╕в. У м╕ру росту риб така повед╕нка не зника╓ ╕ нав╕ть ста╓ б╕льш впорядкованою.

Особливо активний рух по колу спостер╕га╓ться ранньою весною у чотирир╕чних особин в пер╕од завершення статевого дозр╕вання з п╕двищенням температури води до 15╟С, а також у збережених пл╕дник╕в п╕сля в╕дбору статевих продукт╕в ╕ повернення ╖х до садк╕в. У вказан╕ пер╕оди орган╕зм риб потребу╓ активного споживання корму. У першому випадку це пов'язане з процесом завершення розвитку яйцекл╕тин до кондиц╕йного стану на час початку нерестово╖ кампан╕╖. У другому випадку законом╕рне зб╕льшення споживання корму викликане необх╕дн╕стю витрат орган╕змом риб значних ресурс╕в на закладання ново╖ генерац╕╖ яйцекл╕тин ╕ розвиток вже сформовано╖. Активний процес структурних зм╕н статево╖ залози самок вимага╓ сутт╓вих витрат енерг╕╖ ╕ синтезу необх╕дних речовин.

При розм╕щенн╕ садкових л╕н╕й на д╕лянках акватор╕й з слабкою теч╕╓ю (нижче 0,05 м/сек), колов╕ рухи товстолобик╕в створюють у центр╕ садка зону з в╕д'╓мним тиском. На перифер╕╖ садка завдяки цьому утворю╓ться зона надлишкового тиску, що саме спричиня╓ до утворення проточност╕. Вода, потрапивши в садок в нижн╕й, центральн╕й його частин╕, пройшовши уверх по сп╕рал╕, виходить через приповерхневу частину садка за зону руху риб. Внасл╕док зб╕льшення циркуляц╕╖ води зроста╓ надходження у садки природного корму (бактер╕о-, ф╕то-, зоопланктону, детриту). Таким чином, можна припустити, що стимулом до впорядкованого руху товстолобик╕в у садках ╓ створення активного обм╕ну води ╕ притоку корму одночасно з винесенням метабол╕т╕в. В даному випадку мова йде про теоретичне обгрунтування механ╕зму утворення адаптац╕╖ троф╕чного характеру. Рух личинок по колу уздовж ст╕нок спостер╕га╓ться як в садках, так ╕ в басейнах. Але н╕ в якому з випадк╕в, окр╕м специф╕чних умов садка, не може утворитись позитивного зворотного зв'язку, який би стимулював дану повед╕нку через забезпечен╕сть кормом. При цьому генетичне обумовлена зграйна повед╕нка сприя╓ утворенню психорефлекторного зв'язку м╕ж рухом по колу ╕ забезпеченням кормом, який зм╕цню╓ться у м╕ру зб╕льшення маси риб. Очевидна також залежн╕сть зростання ╕нтенсивност╕ водообм╕ну у садку в╕д зб╕льшення маси риб ╕ швидкост╕ руху.

Описуваний механ╕зм оптим╕зац╕╖ троф╕чно╖ функц╕╖ товстолобик╕в в умовах садкового утримання ц╕кавий також як елемент житт╓д╕яльност╕, виходячи з якого певною м╕рою можна пояснити попередн╕ результати по сум╕сному вирощуванню цьогол╕ток б╕лого товстолобика ╕ великоротого буфало при к╕льк╕сному сп╕вв╕дношенн╕ в╕дпов╕дно 2 : 1. У експериментах виявлено, що темп росту буфало в садках, де в╕н вирощувався разом з б╕лим товстолобиком, був на 43% вищим, н╕ж у вар╕ант╕ монокультури. В╕домо, що указан╕ види розр╕зняються за спектром живлення. Великоротий буфало спожива╓ переважно зоопланктон, а основним кормом для б╕лого товстолобика ╓ ф╕топланктон. У зв'язку з цим нами були в╕дм╕чен╕ в╕дм╕нност╕ у характер╕ повед╕нки цих риб. Згра╖ буфало пов╕льно рухались у товщ╕ води всього об'╓му садк╕в.

Зб╕льшення водообм╕ну в садках за рахунок ╕нтенсивних колових рух╕в товстолобик╕в паралельно з винесенням метабол╕т╕в п╕двищувало р╕вень трофност╕ в садках по зоопланктону. В результат╕ цьогол╕тки буфало отримували можлив╕сть пост╕йно задовольняти сво╖ харчов╕ потреби, не л╕м╕туючи при цьому б╕лих товстолобик╕в, у яких також спостер╕галось зб╕льшення к╕нцево╖ маси в середньому у пор╕внянн╕ з контролем (монокультура) на 8-10 %.

Окр╕м вищеописаних б╕олог╕чних особливостей, у садкових товстолобик╕в в зимовий пер╕од при зниженн╕ р╕вня розвитку кормово╖ бази спостер╕галась поява морфолог╕чних утворень м'яких тканин на нижн╕й щелеп╕ у вигляд╕ соскопод╕бних вирост╕в з ознаками незначного механ╕чного пошкодження поверхн╕. Досить яскраво означен╕ вказан╕ зм╕ни у риб в садках, розташованих на л╕н╕ях, в╕ддалених р╕д м╕сця скиду теплих вод електростанц╕╖, обумовили низьку концентрац╕ю у вод╕ корму. Причина появи даних морфолог╕чних утворень, в╕рог╕дно, обумовлена переходом риб на споживання орган╕чних обростань капроново╖ дел╕ садк╕в. Характерн╕ рухи щелеп риб, направлен╕ на зчищання обростань, обумовлюють виникнення вгаданих утворень, як елемент╕в, що, в╕рог╕дно, оптим╕зують сам процес. ╢ вс╕ п╕дстави вважати, що дан╕, утворення щелепного апарату не ╓ насл╕дком механ╕чного впливу безпосередньо на тканини. В такому раз╕ мова могла б ╕ти лише про травму, яка не може мати зак╕нчено╖, ╕дентично╖ форми, що одночасно виника╓ ╕ зника╓ у велико╖ к╕лькост╕ особин. Ця обставина дозволя╓ припустити, що характерна форма утворень пов'язана з╕ специф╕кою виконуваних рух╕в ╕ функц╕й в той час коли ╓диним доступним кормом ╓ наноси орган╕ки ╕ водорослев╕ обростання дел╕. При зб╕льшенн╕ концентрац╕╖ корму соскопод╕бн╕ вирости нижньо╖ щелепи вникають риби переходять на активний рух по колу уздовж ст╕нок садк╕в ╕ споживанню характерного корму. У м╕ру дальшого розвитку кормово╖ бази до р╕вня, що перевищу╓ можлив╕сть його утил╕зац╕╖ рибами, колов╕ рухи, як╕ спричинюють проточн╕сть, припиняються через в╕дсутн╕сть б╕олог╕чно╖ доц╕льност╕. Це обумовлено тим що при достатн╕й концентрац╕╖ корму, нав╕ть якщо риба знаходиться в статичному положенн╕, ефективн╕сть роботи надзябрового апарату у повн╕й м╕р╕ задовольня╓ потреби живлення. Сл╕д також вказати, що при наявност╕ теч╕╖, б╕льшо╖ за 0,2 м/сек., товстолобики припиняють концентричн╕ рухи ╕ в╕дф╕льтровують корм при м╕н╕мальних витратах енерг╕╖ на ор╕╓нтац╕ю т╕ла в╕дносно теч╕╖. Висновки. Таким чином, ╓ п╕дстави вважати, що доц╕льн╕сть описаних адаптац╕й знаходиться в прям╕й залежност╕ в╕д р╕вня розвитку кормово╖ бази, або повно╖ в╕дсутност╕ характерного корму.

Б╤БЛ╤ОГРАФ╤ЧНИЙ СПИСОК

1. Лупачева Л. И., Балтаджи Р. А., Бортник А. Ф. Использование естественной кормовой базн при индустриальном методе вмращивания производителей белого й пестрого толстолобиков на теплих водах//Тез. докл. Всесоюз. конф. по созда-нию естеств. кормовой бази для повншения продуктивности рнбоводства, сент. 1984 г. М., 1984.≈С. 149≈150.

2. Первые сведения о питаний белого толстолобика в садках на водоеме-охладителе
Змиевской ГРЕС / Л. И. Лупачева, Р. А. Балтаджи, А. А. Лисенко й др. //
Тез. докл. респ. науч.-практ. конф. по внедрению интенсивннх форм ведення рыб.
хоз-ва внутрен. водоемов УССР.≈ К., 1982.≈ С. 110≈111.

Одержано редколег╕╓ю 3.09.93.

Приведеные результати наблюдений за поведением толстолобиков в условиях
садкового сод╓ржания. Рассмотрень╖ поведенческие реаг.ции рыб на изменение
естественной кормовой бази й механизми компенсац╕ю с целью опгимизации
процесса питаная.

(С) Рудь М. П., Третяк О. М., 1994