КОНЦЕПТУАЛЬНА ОЦ╤НКА ТОВСТОЛОБИК╤В ЯК СИРОВИННО╥ ОСНОВИ ВИРОБНИЦТВА КОМБ╤КОРМ╤В В СУЧАСНИХ РИНКОВИХ УМОВАХ
М.П. Рудь
╤нститут рибного
господарства УААН,
м. Ки╖в, Укра╖на
Товстолобики обох вид╕в з моменту
╕нтродукац╕╖ у водойми Укра╖ни у 1954
р. (Приходько, Носаль, 1967)
залишаються найважлив╕шим
елементом аквакультури в ус╕х
рибоводних зонах нашо╖ кра╖ни.
За обсягом ф╕нансових та трудових
витрат, що припадають на отримання
одиниц╕ товарно╖ маси √
товстолобики обох вид╕в та ╖х
г╕бриди мають найменш╕ показники √
тобто, з урахуванням заводського
методу в╕дтворення, п╕дрощування,
та вирощування, вони ╓ найб╕льш
перспективними об'╓ктами сучасного
рибництва. В перел╕ку ефективного
еколог╕чного ╕нструментар╕ю
товстолобики як рослино╖дн╕
риби-ф╕льтратори зайняли пров╕дне
м╕сце ╕ не мають альтернативи,
залишаючись практично ╓диним
ефективним засобом п╕двищення
рибопродуктивност╕ при нагульному
способ╕ вирощування у водоймах
вс╕х тип╕в та при вирощуванн╕ в
умовах пол╕культури як абсолютно
орган╕чний, комплементарний
елемент в комплекс╕ практично з
ус╕ма новими ╕ традиц╕йними
об'╓ктами рибництва.
Концепц╕╖ минулого
З огляду на необх╕дн╕сть виробництва широко╖ гами комб╕корм╕в з високими показниками вм╕сту б╕лку на к╕нець 80-х рок╕в минулого стол╕ття в рибництв╕ Укра╖ни склалась ситуац╕я, коли деф╕цит основного наповнювача (як╕сного б╕лку з широким спектром ам╕нокислотного набору ╕ його ц╕ни) визначав глобальне кризове явище.
За даними ╤. Мал╕цького та Ю. Желтова (1995) потреба в комб╕кормах на 1995-2005 рр була такою: 1995 р. √ 605 тис.т.; 1996 р. √ 635 тис.т.; 1997 √ 665 тис. т.; 1998 √ 695 тис.т.; 1999 р. √ 725 тис.т.; 2000 р. √ 756 тис.т.; 2001 р. √ 786 тис.т.; 2002 р. √ 816 тис.т.; 2003 р. √ 846 тис.т.; 2004 р. √ 876 тис.т.; 2005 √ 906 тис.т.. *
Зрозум╕ло, що з моменту складання
даного документу з викладом
потенц╕йно╖ потреби комб╕корм╕в,
в╕дбулись серйозн╕ ╕сторичн╕
под╕╖, як╕ можна оц╕нити як
форсмажорн╕ обставини. Незважаючи
на те, що ц╕ цифри в╕ддзеркалюють
потреби тогочасного пер╕оду, вони ╓
точкою в╕дл╕ку ╕ дозволяють у
пор╕внянн╕ з реальними сучасними
цифрами скласти уяву про можливий
масштаб процесу комб╕кормового
виробництва.
Отже, ╓диною причиною спаду
виробництва комб╕корм╕в на тл╕
диспаритету ц╕н була в╕дсутн╕сть
достатньо╖ к╕лькост╕ кондиц╕йно╖
б╕лково╖ речовини. В╕домо, що дана
криза спочатку призвела до
активного пошуку нових джерел
недорогого б╕лку, а згодом -
широкого використання в
кормовиробництв╕ так званого БВК
(б╕лково-в╕там╕нного концентрату).
За х╕м╕чним походженням ця
речовина ╓ продуктом
бактер╕ального розкладу стеарин╕в
нафти, а за сво╖ми б╕олог╕чними
властивостями - потужним
канцерогеном (речовиною, яка
спричиня╓ виникнення ракових
пухлин). ╢ припущенння, що широке
впровадження БВК в
кормовиробництво вже у к╕нц╕ 80-х
рок╕в ХХ ст. призвело до сутт╓вого
п╕двищення показник╕в
онкозахворювань.
Сучасн╕ тенденц╕╖
Сучасн╕ показники кормовиробництва в Укра╖н╕, окр╕м вс╕х можливих чинник╕в, на яких ми не будемо зупинятись, мають таку саму основну причину √ деф╕цит як╕сного б╕лку. Це видно з наказу в╕д 01 серп. 2001 р. М╕н╕стерства аграрно╖ пол╕тики, Державно╖ акц╕онерно╖ кампан╕╖ "Хл╕б Укра╖ни" та Укра╖нсько╖ Аграрно╖ Академ╕╖, де зазначено, що б╕льш╕сть с╕льськогосподарських п╕дпри╓мств та особистих п╕дсобних господарств населення використовують концентрати, в основному у вигляд╕ подр╕бненого зерна (дерт╕), в той час як потужност╕ комб╕кормових завод╕в використовуються в середньому на 5%.
Сировина для виготовлення кормб╕корм╕в використову╓ться не за призначенням, б╕льш╕сть ╖╖ вивозиться за меж╕ кра╖ни за демп╕нговими ц╕нами. Проблема деф╕циту в╕дносно дешевих речовин багатих на вм╕ст б╕лку породила численн╕ технолог╕╖ виробництва б╕лкових наповнювач╕в р╕зноман╕тного походження. Одним з найб╕льш як╕сних вважа╓ться крилеве борошно, яке виробля╓ться з в╕дход╕в виробництва брикет╕в морожено-вареного м'яса криля. Рибне, к╕сткове, м'ясо-к╕сткове, м'ясне, кров'яне, види борошна ╓ основними б╕лковими наповнювачами при виробництв╕ комб╕корм╕в.
З числа б╕лкових наповнювач╕в рослинного походження можна навести лише боби со╖, культивування яко╖ в умовах Укра╖ни ма╓ обмежен╕ перспективи через висок╕ вимоги до температурних умов. Окр╕м того, боби со╖ не м╕стять вс╕╓╖ гами ам╕нокислот, необх╕дних для виробництва повноц╕нних комб╕корм╕в, котр╕ б задовольняли вс╕ технолог╕чн╕ потреби процесу п╕дрощування та вирощування риби.
На в╕дм╕ну в╕д розвинутих кра╖н
Заходу, в Укра╖н╕ практично
в╕дсутня система сан╕тарного
нагляду за терм╕ном реал╕зац╕╖ та
як╕стю рибних ╕ м'ясних продукт╕в.
В╕домо наприклад, що такий продукт
як морожен╕ варен╕ креветки та
багато ╕нших продукт╕в в систем╕
зах╕дно╖ торг╕вл╕ мають довол╕
обмежений терм╕н реал╕зац╕╖ √
п╕сля його зб╕гання ц╕ продукти
мають надходити на утил╕зац╕ю.
Даний процес п╕дляга╓ ретельному
контролю ╕ ма╓ забезпечуватись
технолог╕чним документуванням.
Отже у нас в╕дсутня база отримання
виробниками корм╕в в╕дносно
дешево╖ сировини, яка в результат╕
грамотно╖ утил╕зац╕╖ та переробки
перетворю╓ться на джерело як╕сного
б╕лку.
Еколог╕чний аспект
Сл╕д також зазначити, що б╕льш╕сть стаб╕л╕затор╕в-консервант╕в входять в перел╕к потенц╕йно небезпечних речовин для вживання людиною у ╖жу, як токсиканти та канцерогени. Ц╕ х╕м╕чн╕ сполуки досить стаб╕льн╕ в перспектив╕ ╖х деструкц╕╖ ферментами травно╖ системи риб, з то╖ причини, що вони ╓ консервантами, а отже з х╕м╕чно╖ точки зору сам╕ по соб╕ ╓ довол╕ активними. Отже, ╖х кумуляц╕я майже у незм╕нному вигляд╕ у водоймах (як╕ можна розглядати у якост╕ ресурс╕в питно╖ води), ╓ небезпечним, бо в к╕нцевому рахунку, вони опиняються в орган╕зм╕ людини.
Застосування укра╖нськими виробниками рибного борошна з включенням ╕мпортних ╕нгред╕╓нт╕в (консервант╕в, стаб╕л╕затор╕в) та готових комб╕корм╕в ╕ноземного виробництва в сфер╕ АПК не завжди супроводжу╓ться належним досл╕дженням процесу ╖х виведення з орган╕зму с╕льськогосподарських тварин, м╕грац╕╖ та трансформац╕╖ ╖х у довк╕лл╕. Сл╕д також зазначити, що св╕товий ринок цих речовин дуже динам╕чний. Вони можуть швидко з'являтися у широкому модиф╕кац╕йному спектр╕ ╕ також швидко зникати. При цьому, не завжди при ╖х впровадженн╕ у виробництво, споживач отриму╓ належн╕ паспортн╕ дан╕ з ╖х точними х╕м╕чними характеристиками та б╕олог╕чними властивостями.
Часто молод╕ держави з невизначеною юридичною базою, яка ма╓ регулювати видачу дозвол╕в на використання у виробництв╕ цих речовин, стають сво╓р╕дним пол╕гоном для всеб╕чного ╖х випробування. Аспект нац╕онально╖ безпеки
Нин╕, коли виробництво БВК припинено через його неабияку небезпеку, в Укра╖н╕ з'явились нова не менш небезпечна загроза, а саме поширення в систем╕ АПК генетично модиф╕кованих об'╓кт╕в (ГМО).
Варто зазначити, що ц╕ об'╓кти потенц╕йно можуть м╕стити в соб╕ смертельно небезпечн╕ для людського орган╕зму в╕русн╕ захворювання. ГМО в Укра╖нському АПК в недалекому минулому нер╕дко поширювались абсолютно безконтрольно через в╕дсутн╕сть в╕дпов╕дного законодавства, котре мало б регулювати важлив╕ питання нац╕онально╖ безпеки при проникненн╕ в сферу с╕льськогосподарського виробництва генетично модиф╕кованих об'╓кт╕в (ГМО), ╖х культивування та використання в харчов╕й промисловост╕.
Як св╕дчить св╕това практика, нав╕ть незначн╕ помилки в сфер╕ прав людини на точну ╕нформац╕ю про насл╕дки вживання тих чи ╕нших продукт╕в, товар╕в чи послуг, можуть призвести до непоправних насл╕дк╕в.
Все це не може не викликати небезпеки хоча б тому, що в даний час поширюються страшн╕ й невил╕ковн╕ хвороби, ╕нформац╕я про як╕ для перес╕чних громадян малодоступна або взагал╕ в╕дсутня. Поки що в ╕нформац╕йн╕й мереж╕ в╕дсутн╕ точн╕ медичн╕ статистичн╕ дан╕ захворюваност╕ громадян Укра╖ни на губчасту енцефалопат╕ю √ так званий коров'ячий сказ (хвороба Кройцфельда-Якоба). Не встановлено джерел надходжння збудник╕в ц╕╓╖ хвороби, не вивчена кл╕н╕ка та методи захисту населення в╕д ╖╖ масового поширення. В даний час ╕снуюча система охорони здоров'я Укра╖ни та багатьох ╕нших держав св╕ту, не ма╓ засоб╕в захисту населення, як╕ вже неодноразово продемонстрували при виявленн╕ коров'ячого сказу в л╕кувальних заходах таких кра╖н як Канада, США та ╕нш╕.
В╕дсутн╕ також точн╕ й дешев╕ тести, як╕ можуть визначити причину загибел╕ с╕льськогосподарських тварин перш н╕ж вони будуть в╕дправлен╕ на переробку у якост╕ сировини для виробництва м'ясо-к╕сткового борошна. На сьогодн╕ практично повн╕стю в╕дсутн╕ статистичн╕ дан╕ про к╕льк╕сть таких випадк╕в ╕ чи в повн╕й м╕р╕ ╓ гарантовано заблокованими шляхи потрапляння м'яса таких тварин у переробку на б╕лкову сировину, а в╕дтак, потрапляння ╕нф╕кованого б╕лку до складу комб╕корм╕в.
В таких ╕нформац╕йно герметичних умовах використання в Укра╖н╕ нових б╕отехнолог╕й зах╕дного виробництва, ГМО без будь-яких запоб╕жних заход╕в ╕з захисту населення, ╓, по менш╕й м╕р╕, злочинною недбал╕стю.
Сл╕д зазначити, що в найближчому майбутньому не виключене виявлення ╕ можливе поширення ╕нших хвороб, природа яких сучасн╕й медицин╕ нев╕дома, як╕ обумовлен╕ в╕русами занесеними в геном культур при конструюванн╕ нових ГМО.
Технолог╕чний аспект
Процес технолог╕чно╖ переробки 4-5
р╕чного товарного товстолобика з
метою отримання ф╕лейно╖ продукц╕╖
да╓ можлив╕сть отримувати у
вигляд╕ в╕дход╕в важлив╕
╕нгред╕╓нти для виробництва
комб╕корм╕в.
Сировиною для виробництва
комб╕корму ╓ голови, нутрощ╕,
к╕стки та внутр╕шньопорожнинний
жир.
Сумарно ╖╖ маса може складати 55-65%
в╕д товарно╖ продукц╕╖.
Щойноотримана сировина для
виробництва комб╕корму
характеризу╓ться високими
органолептичними якостями, бо не
була п╕ддана збер╕ганню,
заморожуванню, транспортуванню, що
сутт╓во вплива╓ на як╕сть та
варт╕сть комб╕корм╕в, а в╕дтак на
формування ц╕ни на к╕нцевий
продукт. Окр╕м того, сировина не
м╕стить речовин-консервант╕в, що ╓
надто важливим як з еколог╕чно╖,
так ╕ з економ╕чно╖ точок зору.
Сировину використовують одразу п╕сля перемелювання на потр╕бн╕ фракц╕╖ у млинах р╕зного призначення та доводять центрифугуванням до кондиц╕йного р╕вня вм╕сту вологи. Особливо ц╕нною з б╕ох╕м╕чно╖ точки зору дану сировину можна вважати в пер╕од зб╕льшення показник╕в концентрац╕╖ зоопланктону у водойм╕ та, як насл╕док, його високого вм╕сту в кишечниках при високих показниках його наповнюваност╕.
Таким чином, строкатий товстолобик та його г╕брид в даному випадку викону╓ роль сво╓р╕дного високотехнолог╕чного об'╓кту загот╕вл╕ ц╕нно╖ сировини, яка ма╓ сезонний характер ╕ при спробах ╖╖ промислово╖ орган╕зац╕╖ потребувала б сутт╓вих технолог╕чних та ф╕нансових ╕нвестиц╕й. Такого ун╕кального за сво╓ю дешевизною ╕ одночасною ефективн╕стю механ╕зму загот╕вл╕ зоопланктону не ма╓ жодна структура з виробництва комб╕корм╕в. Отримання сировини з високим вм╕стом зоопланктону технолог╕чно дозволя╓ орган╕зувати виробництво як╕сних стартових корм╕в √ для цього при переробц╕ риби потр╕бно лише сепарувати кишечники з ╖х вм╕стом, а також при необх╕дност╕ охолодити, з тим, щоб в подальшому використати ╖х за призначенням.
Ц╕ноутворення, як стратег╕чний аспект
В сучасних умовах сл╕д зрозум╕ти важливу економ╕чну перспективу √ граф╕чна крива ц╕ни на пальне та речовини-стаб╕л╕затори-консерванти, ма╓ тенденц╕ю до неухильного зростання. Отже, доля вартост╕ електроенерг╕╖ при виробництв╕ комб╕корму на власн╕й сировинн╕й баз╕ у формуванн╕ к╕нцево╖ ц╕ни завжди буде нижчою н╕ж витрати на консерванти, транспорт, складування, сортування, перевантаження, упаковку та ╕нше, що склада╓ варт╕сть комб╕корм╕в, як╕ виробляються на основ╕ вищезгаданих кормових добавок промислового походження.
Тактичн╕ аспекти
Наявн╕сть в господарств╕ техн╕чного обладнання для виробництва власних комб╕корм╕в г╕потетично дозволя╓ до вересня годувати до товарного стану коропа, з вересня-жовтня до к╕нця грудня в умовах садкового виробництва на теплих водах (18оС) годувати форель, а пот╕м вдруге з с╕чня до кв╕тня-травня годувати нову парт╕ю форел╕. При цьому, отримання товарно╖ продукц╕╖ коропа приурочено╖ до ос╕нн╕х свят, згодом форел╕ - до передр╕здвяних та передновор╕чних, а п╕зн╕ше до травневих та великодн╕х свят - з комерц╕йно╖ точки зору ╓ довол╕ перспективним.
Таким чином, обо╓ види товстолобик╕в та ╖х г╕бриди, вирощуван╕ в садках та в нагульних умовах на тепл╕й вод╕, окр╕м власне ф╕льтрац╕йно-мел╕оративно╖ функц╕╖ ╓ пост╕йним джерелом як╕сного б╕лку та жир╕в для виробництва комб╕корм╕в, що дозволя╓ вир╕шити основн╕ проблеми: забезпечити власне господарство як╕сними, недорогими комб╕кормами з ч╕тко встановленими б╕ох╕м╕чними характеристиками, котр╕ дозволяють складати як╕сний прогноз отримання товарно╖ продукц╕╖; процес реал╕зац╕╖ ф╕лейно╖ продукц╕╖ товстолобик╕в ма╓ кращ╕ перспективи призначено╖ для тривалого збер╕гання та заморожування зробивши ╖╖ зручною для поступово╖ реал╕зац╕╖; забезпечення год╕вл╕ культивованих об'╓кт╕в за рахунок власних дешевих ╕ як╕сних комб╕корм╕в; вирощування двох парт╕й товарно╖ форел╕, приурочених до р╕здвяно-новор╕чних та березнево-травнево-великодн╕х свят.
Важливим технолог╕чним моментом дано╖ концепц╕╖ ╓ технолог╕чна потреба вс╕х господарств, де передбача╓ться вирощувати товарних товстолобик╕в обох вид╕в та ╖х г╕брид╕в у вирощуванн╕ посадкового матер╕алу для водосховищ кондиц╕йною масою 120-180 г (Рудь, 1993) недоступного для споживання хижаками ╕ орн╕тофауною та 80-100 г - для водойм-охолоджувач╕в електростанц╕й.
З ц╕╓ю метою сл╕д формувати маточне стадо на теплих водах (Рудь, Третяк, 1993), в╕дпрацьовувати технолог╕ю пол╕цикл╕чного в╕дтворення (Рудь, 1990; Рудь, Рибальський, 1993) з обов'язковим садковим п╕дрощуванням та вирощуванням рибопосадкового матер╕алу. Дана схема дозволить швидкими темпами зб╕льшити виробництво р╕чняк╕в та двор╕чок до потр╕бного р╕вня за короткий пер╕од в╕д 2-х до 4-х рок╕в.
Економ╕чний аспект
Сутт╓ва в╕дм╕нн╕сть реал╕зац╕йно╖ ц╕ни на готову живу рибу та на ф╕лейну продукц╕ю може здогадно негативно вплинути на перспективи ╖╖ реал╕зац╕╖. Однак короткий терм╕н окупност╕ обладнання для розробки риби та виробництва комб╕корм╕в може дати можлив╕сть частково компенсувати варт╕сть ф╕лейно╖ продукц╕╖ за рахунок вартост╕ сировини. Зазначимо, що варт╕сть на м╕жнародному ринку тони рибного борошна, крупи або гранул з риби або ракопод╕бних в залежност╕ в╕д ╖х якост╕, становить в╕д 300 до $.670 США.
При цьому Укра╖на у 2003 р. закупила
ц╕╓╖ продукц╕╖ б╕ля 6,9 тис. т., а
експортувала близько 1,3 тис. т.
Отже, якщо уявити, що на долю
товстолобик╕в, виловлених у тому ж
2003 роц╕ припада╓ 15,595 тис. т, то при
обробц╕ на ф╕лейну продукц╕ю 100%
виловлено╖ риби (хоча це довол╕
проблематично), можна отримати масу
сировини, яко╖ приблизно буде
достатньо для виробництва
комб╕корму, в склад якого ув╕йшла б
к╕льк╕сть рибного борошна, яку в
цьому ж роц╕ Укра╖на експортувала.
Реферат
З урахуванням ринкових тенденц╕й в укра╖нськ╕й економ╕ц╕ початку XXI ст. та проблем сучасного кормовиробництва, товстолобики при переробц╕ ╖х на ф╕лейну продукц╕ю ╓ джерелом ц╕нно╖ сировини, придатно╖ для виробництва комб╕корм╕в. При цьому доля сировини при розробц╕ 4-5 л╕тн╕х товарних риб може складати до 50-65% в╕д ╖х товарно╖ маси (к╕стки, нутрощ╕, голова, плавц╕). Це набува╓ важливого, практично ун╕кального значення з урахуванням сучасних тенденц╕й на ринку б╕лкових наповнювач╕в в нових економ╕чних умовах.
Дана стаття ╓ викладом концепц╕╖ ор╕╓нтац╕╖ рибних господарств Укра╖ни на власн╕ виробнич╕ та сировинн╕ ресурси, яка на думку автора, ╓ безальтернативною, бо в найближч╕ роки процес зростання витрат на менеджмент, транспорт, пальне, складськ╕ прим╕щення не втратить сво╖х темп╕в.
Окр╕м того, з великою м╕рою достов╕рност╕ у найближч╕ роки можна оч╕кувати сутт╓вого загострення конкурентно╖ боротьби на ринку морських та океан╕чних рибопродукт╕в, комб╕корм╕в, а також пов'язаних з цим витрат на рекламу та транспортн╕ витрати, що в результат╕ призведе лише до сутт╓вого зниження якост╕ продукц╕╖.
* Сл╕д в╕дзначити, що станом на 2001 р за даними М╕н╕стерства аграрно╖ пол╕тики, Державно╖ акц╕онерно╖ кампан╕╖ "Хл╕б Укра╖ни" та Укра╖нсько╖ Аграрно╖ Академ╕╖ в Укра╖н╕ комб╕кормова промислов╕сть здатна виготовляти за р╕к б╕ля 20 млн. т. комб╕корм╕в ╕ повн╕стю задовольнити в них потребу тваринництва, птах╕вництва та рибництва.
Б╕бл╕ограф╕чний список
Приходько В.А., Носаль А.Д. Рыбохозяйственное освоение растительноядных рыб на Украине. // Рыбное хозяйство. К.: ⌠Урожай■, 1967, вып. 5 - С. 41-51.
Рудь Н.П. Использование водоемов-охладителей для повторного получения потомства толстолобиков в одном вегетационном сезоне. // Тезисы докладов Всесоюзной научной конференции молодых ученых и специалистов "Оценка состояния, охрана и рациональное использование биологических ресурсов водных экосистем в условиях антропогенного воздействия" Ростов-на-Дону, 1990. - С. 126-127.
Рудь Н.П., Рибальский К.П. Зм╕ни рибоводно-б╕олог╕чних показник╕в самок товстолобик╕в в залежност╕ в╕д кратност╕ цикл╕в в╕дтворення. // Рибне господарство. К.: "Урожай", 1993, вип. 47. - С. 32-37.
Рудь Н.П., Третяк А.М. Использование теплой воды Бурштынской ГРЭС при формировании и эксплуатации маточных стад растительноядных рыб и буффало. // Проблемы производства и переработки рыбы и других гидробионтов (Материалы научно-практической конференции) 24-25 ноября 1993 г., Киев-1993. - С. 67-68.
Рудь Н.П. Выращивание крупного посадочного материала большеротого буффало и белого толстолобика на естественной кормовой базе водоема-охладителя. // Тезисы докладов Всероссийского науч.-производ. совещания по проблемам развития пресноводной аквакультуры. 15-19 ноября 1993 г. М. - 1993. - С. 28-29.
Наказ в╕д 01 серпня 2001 р. ╧231/63/72 М╕н╕стерства аграрно╖ пол╕тики, Державно╖ акц╕онерно╖ кампан╕╖ "Хл╕б Укра╖ни" та Укра╖нсько╖ Аграрно╖ Академ╕╖ "Про заходи щодо розвитку комб╕кормово╖ промисловост╕ та зб╕льшення обсяг╕в виробництва комб╕корм╕в".