ЗМ╤НИ РИБОВОДНО-Б╤ОЛОГ╤ЧНИХ ПОКАЗНИК╤В
САМОК ТОВСТОЛОБИК╤В ЗАЛЕЖНО В╤Д
КРАТНОСТ╤ ЦИКЛ╤В В╤ДТВОРЕННЯ
Опубл╕ковано ISSN 0557-5672 "Рибне господарство" 1993 вип. ╧ 47, С.32-37;
Микола Рудь
Костянтин Рибальський
У робот╕ розглянуто актуальн╕ питання пол╕цикл╕чного розмноження
б╕лого та строкатого товстолобик╕в, вирощених у садках у теплих водах.
П╕ддано анал╕зу пов'язан╕ з цим зм╕ни рибоводно-б╕олог╕чних показник╕в
самок обох ид╕в товстолобик╕в.
Сутт╓вим фактором, який стриму╓ пол╕пшення якост╕ ╕ масштаб╕в виробництва личинок товстолобик╕в в╕д пл╕дник╕в, вирощених у садках у теплих водах, ╓ одноразове використання ╖х для в╕дтворення з рибоводною метою (Балтадж╕ Р.А., 1984). Це зумовлено значним в╕дходом вперше дозр╕лих пл╕дник╕в у п╕слянерестовий пер╕од. Пошук шлях╕в п╕двищення к╕лькост╕ особин. Що вижили п╕сля в╕дбору статевих продукт╕в, почали ╕з широкого впровадження товстолобик╕в як об'╓кт╕в рибництва (Виноградов К.В., ╢рох╕на Л.В., 1974). Причинами загибел╕ товстолобик╕в п╕сля в╕дбору статевих продукт╕в, очевидно, ╓ травми лускового покриву, одержан╕ на вс╕х етапах технолог╕чного циклу в╕дтворення, а також нев╕дпов╕дн╕сть стану понад дозуванню гормональних препарат╕в та часу взяття у риб статевих продукт╕в. Результатом порушення гормонального балансу ╓ р╕зка зм╕на ф╕з╕олог╕чного стану орган╕зму риб, що проявля╓ться в помутн╕нн╕ очей, порушенн╕ координац╕╖ рух╕в, запаленн╕ покривних тканин голови та, у к╕нцевому результат╕, загибел╕.
Розроблена нами методика прижитт╓вого, нетравматогенного визначення готовност╕ риб до нересту да╓ можлив╕сть у польових умовах за допомогою простого пристрою точно визначити стан понад, коректувати кратн╕сть та дозування гормонально╖ ╕н'╓кц╕╖ (Рудь М.П., 1989). Це значною м╕рою сприяв збер╕ганню пл╕дник╕в, обер╕га╓ орган╕зм про╕н'╓ктованих особин в╕д передозування, забезпечу╓ у п╕слянерестовий пер╕од добрий функц╕ональний стан орган╕зму, скорочу╓ строк наступного дозр╕вання ново╖ генерац╕╖ яйцекл╕тин. Кр╕м цього, сутт╓во сприя╓ збер╕ганню та зумовлю╓ швидке в╕дновлення репродуктивних функц╕й орган╕зму використання б╕олог╕чно активних та ранозаживляючих речовин.
Збер╕гання пл╕дник╕в да╓ можлив╕сть не т╕льки вир╕шувати проблеми багаторазового ╖х використання у рибоводних ц╕лях, без яко╖ селекц╕я як найважлив╕ший елемент культивування взагал╕ малоефективна, але й розпочати створення породно╖ групи, ст╕йко╖ до несприятливих умов промислового розведення, з прискореним дозр╕ванням та нерестом у б╕льш ранн╕ строки (Кормил╕н В.В., Цой Р.М., 1982). Кр╕м того, з'явля╓ться можлив╕сть зменшити або нав╕ть виключити з числа цьогор╕чок, що залишають на плем▓я, особин, одержаних в╕д пл╕дник╕в, що дозр╕ли вперше.
В результат╕ досл╕джень 1986-1990 рр., кр╕м збереження пл╕дник╕в та використання ╖х знову для в╕дтворення, ставили за мету виявити особливост╕ розвитку ново╖ генерац╕╖ яйцекл╕тин у п╕слянерестовий пер╕од в умовах утримання в тепли╖ водах. По аналог╕╖ з роботами А.М.Багрова та В.Г.Чертих╕на (1985), проведеними в умовах ставкових господарств о.Куба з б╕лим товстолобиком , вважали за можливе багаторазове одержання потомства в одному вегетац╕йному в╕д пл╕дник╕в б╕лого та строкатого товстолобик╕в (БТ ╕ СТ), вирощених у садках в умовах водойми-охолоджувача. Анал╕з г╕столог╕чних проб, що пер╕одично в╕дбирались у пл╕дник╕в, що брали участь у нерестов╕й кампан╕╖, показав можлив╕сть багаторазового отримання потомства. При цьому самц╕ обох вид╕в ╓ текучими з кв╕тня по жовтень при констатац╕╖ задов╕льного стану сперми (кол╕р, консистенц╕я, рухом╕сть сперм╕╖в).
Такий подовжений пер╕од текучост╕ самц╕в в умовах теплих вод, в╕рог╕дно, зумовлений асинхронним характером сперматогенезу, приматанним рослино╖дним рибам (Горбач ╢.╤., 1965; ╢рох╕на Л.В., Виноградов В.К., Вичегжан╕на В.В., 1976; Виноградов В.К., ╢рох╕на Л.В., 1977; Рибаков В.Ю., Балтадж╕ Р.А., Руденко А.П. та ╕н. 1987).
Методика досл╕джень. У наших досл╕дах по багаторазовому одержанню потомства в╕д одних ╕ тих
же пл╕дник╕в протягом одного вегетац╕йного сезону використовували 4-х р╕чних самок (3+) середньою
живою масою БТ - 2260, СТ - 2360г, як╕ були вирощен╕ у водоим╕-охолоджувач╕ Бурштинсько╖ ДРЕС
у садках розм╕ром 3 X 4 м та об▓╓мом 24 м3 з температурою води у весняно-л╕тн╕й пер╕од 26-34╟С,
а взимку не нижче 7╟С. В╕дб╕р статевих продукт╕в, ╕нкубац╕я ╕кри, витримування, п╕дрощування та вирощування молод╕ проводили в рамках технолог╕чних вимог. Матер╕али, наведен╕ в дан╕й статт╕,
були п╕ддан╕ статистичн╕й обробц╕.
Результати досл╕джень. К╕льк╕сть розчиненого у вод╕ кисню в район╕ садково╖ л╕н╕╖ становила в середньому 5,5 мг/л, не знижуючись протягом року нижче 4,0 мг/л. У результат╕ досл╕джень розвитку кормово╖ бази водойми-охолоджувача, проведених попередн╕ми роками, встановлено, що з травня по жовтень б╕омаса ф╕топланктону знаходилась у межах в╕д 3,14 до 5,8 г/м3. У травн╕ в середньому по водойм╕ вона становила 1,7 г/м3. Близьк╕ показники за цей пер╕од в╕дм╕чен╕ у район╕ скидного каналу в м╕сц╕ розташування садково╖ л╕н╕╖. Вл╕тку (серпень) середня маса зоопланктону зменшувалася до 0,7 г/м3 ╕ у жовтн╕ становила 0,2 г/м3. Така динам╕ка розвитку кормово╖ бази з травня по жовтень характерна для дано╖ водойми ╕ ма╓ тенденц╕ю до щор╕чного повторення з незначними в╕дхиленнями (Носаль О.Д., 1972; Носаль О.Д., Тарасова О.М., Балтадж╕ Р.А. та ╕н., 1974; Данченко А.Д., Сидоров Н.А., 1988).
╤з загально╖ к╕лькост╕ самок, яких використовували з метою в╕дтворення у травн╕ 1990 р., було збережено ╕ використано в наступних досл╕дах 22 екз. строкатого та 12 екз.. б╕лого товстолобик╕в, в╕д яких 12.07.90 р. знову одержали ╕кру. ╤ дал╕ в╕д зазначених самок строкатого товстолобика втрет╓ 27.08.90 р одержали потомство. Таким чином, в╕д самок б╕лого товстолобика ╕кру одержали дв╕ч╕, а в╕д самок строкатого товстолобика - трич╕ в одному вегетац╕йному сезон╕ (з травня по серпень). При цьому самки ╕з загально╖ к╕лькост╕ в╕д╕браних п╕сля першого розмноження ╕ одержання ╕кри з метою збереження були знову дв╕ч╕ використан╕ для розмноження ╕ висаджен╕ для наступного утримання в окремий садок. До 10 10.90 р. молодь б╕лого товстолобика першо╖ генерац╕╖ характеризувалася масою 120, строкатого товстолобика - 115 г; молодь б╕лого товстолобика друго╖ генерац╕╖ - 3,45, строкатого тоьстолобика - 2,97 г; молодь строкатого товстолобика третьо╖ генерац╕╖ мала масу 157,57 мг. Пер╕од зим╕вл╕ проходив при повн╕й в╕дсутност╕ гед╕вл╕. В╕дх╕д молод╕ при цьому не переб╕льшував 10 %. Друга генерац╕я б╕лого товстолобика на 08.05.91 р. характеризувалася середньою масою 15, строкатого - 14,3 г; третя генерац╕я строкатого товстолобика - 3 г. Таке зб╕льшення маси молод╕ за пер╕од зим╕вл╕ можна пояснити м╕грац╕╓ю р╕зних форм зоопланктону у зону, що приляга╓ до м╕сця скидання теплих вод електростанц╕╖, де розташована садкова л╕н╕я.
Високий р╕вень розчиненого у вод╕ кисню ╕ в╕дносно висока температура води, можливо, ╓ причиною м╕грац╕╖ й концентрування у ц╕й д╕лянц╕ водойми кормових орган╕зм╕в ╕, як насл╕док, достатньо високого темпу росту молод╕ у зимовий пер╕од.
Багаторазове використання садкових пл╕дник╕в для в╕дтворення в одному сезон╕ дало можлив╕сть визначити динам╕ку зм╕н рибоводно-б╕олог╕чних показник╕в (рис. 1-8). При цьому м╕ж одержанням першо╖
╕ друго╖ генерац╕╖ сума активних температур становила 1600 гр/дн, а м╕ж другою ╕ третьою - 1200 гр/дн.
1. Динам╕ка зм╕ни показника робочо╖
плодючост╕:
╤ - перша генерац╕я потомства в╕д пл╕дник╕в,
котр╕ нерестували вперше, одержана 14.05.90 р.;
╤╤ - друга генерац╕я потомства
одержана 10-13.07.90 р.;
╤╤╤ - третя генерац╕я потомства
одержана 2.09.90 р.;
2. Динам╕ка зм╕ни показника
в╕дносно╖ робочо╖ плодючост╕:
1 - б╕лий товстолобик;
2 - строкатий товстолобик;
3. Динам╕ка зм╕ни виходу в╕льних
ембр╕он╕в з ╕кри:
1 - б╕лий товстолобик;
2 - строкатий товстолобик;
4. Динам╕ка зм╕ни маси одержано╖ ╕кри:
1 - б╕лий товстолобик;
2 - строкатий товстолобик;
5. Динам╕ка зм╕ни к╕лькост╕ ╕кринок в 1 г :
1 - б╕лий товстолобик;
2 - строкатий товстолобик;
6. Динам╕ка зм╕ни середньоарифметичного
показника д╕аметра овульованих ╕кринок:
1 - б╕лий товстолобик;
2 - строкатий товстолобик;
7. Динам╕ка зм╕никоеф╕ц╕╓нта вар╕ац╕╖
д╕аметру овульованих ╕кринок;
1 - б╕лий товстолобик;
2- строкатий товстолобик;
8. Зм╕на показник╕в виходу в╕льних ембр╕он╕в та
коеф╕ц╕╓нта вар╕ац╕╖ овульованих ╕кринок у самок,
розмножених одноразово у 1986 р. , ╕ знову
використаних у 1987 р.:
1 - показник виходу в╕льних ембр╕он╕в;
2 - середньоарифметичний показник коеф╕ц╕╓нта
вар╕ац╕╖ д╕аметра овульованих ╕кринок
Зм╕на таких показник╕в, як робоча плодюч╕сть (РП), в╕дносна робоча плодюч╕сть (ВРП) *, процент виходу в╕льних ембр╕он╕в (% ВВЕ), к╕льк╕сть ╕кринок у 1 г, середн╓ арифметичне значення д╕аметру ╕кринок (Х О), маса в╕ддано╖ ╕кри, коеф╕ц╕╓нт вар╕ац╕╖ д╕аметру ╕кринок (Сv O) св╕дчить як про зм╕ну умов утримання, так ╕ про ф╕з╕олог╕чн╕ зм╕ни, котр╕ в╕дбулися в орган╕зм╕ самок п╕сля нерестово╖ кампан╕╖ (див. рисунки 1-8).
Пор╕внюючи показники, сл╕д в╕дм╕тити, що б╕лий та строкатий товстолобики мають деяк╕ в╕дм╕нност╕ у рибоводно-б╕олог╕чн╕й характеристиц╕, як╕ зумовлен╕ р╕зним спектром год╕вл╕. Так, якщо граф╕ки РП, ВРП, X О, к╕лькост╕ ╕кринок у 1 г, маси одержано╖ ╕кри у двох вид╕в схож╕, то % ВВЕ, залишаючись незм╕нним у б╕лого товстолобика - 65,5-66%, р╕зко зм╕ню╓ться у строкатого - 67,7-52-53,8 %. Найб╕льш сутт╓ву р╕зницю в обох видах спостер╕гали у Сv О, що зумовлено, очевидно, ф╕з╕олог╕╓ю процес╕в овогенезу й в╕дм╕нн╕стю у забезпеченн╕ кормами в п╕слянерестовий пер╕од. Спочатку б╕льш високий Сv О у б╕лого товстолобика зм╕ню╓ться у напрям╕ зменшення - 7,46 - 5,59, ╕ навпаки - у строкатого цей показник р╕зко зб╕льшу╓ться в╕д першого циклу розмноження до другого ╕ пот╕м набува╓ незначно╖ зм╕ни - 5,74 - 8,17 - 9,28. Пояснити це, напевно, можна незадов╕льними умовами год╕вл╕, як╕, як було вже зазначено, з травня по жовтень за р╕внем розвитку зоопланктону р╕зко пог╕ршуються.
По ф╕топланктону, який ╓ основним кормом б╕лого товстолобика, таких р╕зких зм╕н не в╕дм╕чено.
Певно, це стало причиною того, що у ф╕з╕олог╕╖ процесу овогенезу негативних зм╕н не спостер╕гали.
Сл╕д зазначити, що Сv О ╓ не ст╕льки прямим, ск╕льки в╕дносним показником, котрий характеризу╓ в б╕льш╕й м╕р╕ вар╕ативн╕сть форм ╕кринок, н╕ж д╕аметр ╕кри.
Можна вважати, що як╕сть ╕кри товстолобик╕в перебува╓ у прям╕й залежност╕ в╕д вир╕вняност╕ та розм╕ру овульованих ╕кринок. ╤кра однаково╖ форми та розм╕ру, як правило, ма╓ б╕льш висок╕ кондиц╕╖, що зумовлю╓ високий процент запл╕днення, розвитку й виходу рухливих ембр╕он╕в. ╤ навпаки: ╕кра р╕зного розм╕ру характеризу╓ться значною р╕зноман╕тн╕стю форми ╕, як правило, ма╓ невисок╕ кондиц╕╖ (див. рисунки 3, 7).
Не маючи можливост╕ показати, наск╕льки стаб╕льна форма ╕кринок у т╕╓╖ чи ╕ншо╖ особини, очевидно, можна користуватися показником вар╕ативност╕ д╕аметру, який характеризу╓,, таким чином, як╕сть самки. Наприклад, у самок строкатого товстолобика, вирощених у 1987 р. у садках у водойм╕-охолоджувач╕ Зм╕╖всько╖ ДРЕС, яких використовували для розмноження у 1986 р. та збережених п╕сля цього, весною наступного року середн╕й показник Сv О пор╕вняно з попередн╕м мав значну тенденц╕ю до зниження
- 7,14 - 5,01, що ╕люстру╓ вза╓мозв'язок коеф╕ц╕╓нту вар╕ац╕╖ д╕аметру ╕кринок з кратн╕стю використання
в рибоводних ц╕лях та з прогресом показника в╕дсотка виходу в╕льних ембр╕он╕в в╕дпов╕дно 62 - 73%
(див. рисунок 8 ).
Загальна тенденц╕я динам╕ки зм╕н рибоводно-б╕олог╕чних показник╕в самок, яких використовували для пол╕цикл╕чного в╕дтворення, да╓ можлив╕сть припустити ╖х пряму залежн╕сть в╕д р╕вня розвитку природно╖ кормово╖ бази. А також у випадку забезпечення пл╕дник╕в повним комплексом поживних речовин, визнача╓ позитивну тенденц╕ю зм╕ни ф╕з╕олог╕чних процес╕в та в╕дтворення. Сутт╓вою особлив╕стю овогенезу збережених самок ╓ те, що весною наступного року вони дозр╕вають на два-три тижн╕ ран╕ше основного ядра маточного стада, яке склада╓ться з особин, що дозр╕ли вперше. Таку ситуац╕ю спостер╕гали в умовах водойми-охолоджувача Бурштинсько╖ ДРЕС, яка з к╕нця зими 1991 р. працювала в умовах знижено╖ потужност╕. Це зумовило р╕зке зниження температури води у гирл╕ скидного каналу, що не
могло не вплинути на затримку готовност╕ пл╕дник╕в до нересту (рис. 9).
Рис. 9 Динам╕ка температурного режиму водойми-охолоджувача
Бурштинсько╖ ДРЕС б╕ля садково╖ л╕н╕╖ 1990 - 1991 рр.
граф╕к 1 - 1990 р., граф╕к 2 - 1991 р.
Тим б╕льше, що збережен╕ самки СТ, яких використовували трич╕ в попередньому 1990 р., дозр╕ли на початок травня ╕ 08.05.91 р. були в╕д╕бран╕ для розмноження разом з буфало при середньонерестов╕й температур╕ води 20 ╟С.
У результат╕ гормонального стимулювання ╕ в╕д самц╕в, ╕ в╕д самок нормально одержали статев╕
продукти високо╖ якост╕. У процес╕ ╕нкубац╕╖ температура води коливалася в╕д 17╟С до 21╟С.
Проби ╕кри, що розвивалася, показали високий процент розвитку (95 %) рухомих ембр╕он╕в.
Виходячи з цього, важко прогнозувати к╕льк╕сть сезон╕в розмноження у пол╕цикл╕чкому режим╕ без сутт╓вого зниження рибоводно-б╕олог╕чних показник╕в збережених пл╕дник╕в.
Проте, додатков╕ ресурси за рахунок пол╕цикл╕чного в╕дтворення товстолобик╕в, вирощених у садках
╕ експлуатованих в умовах тепловодного господарства, необх╕дно використовувати б╕льш ефективно.
Висновки.
Збереження пл╕дник╕в п╕сля в╕дбору статевих продукт╕в да╓ можлив╕сть використовувати ╖х два-три
рази протягом одного вегетац╕йного пер╕оду.
Пол╕цикл╕чне в╕дтворення б╕лого та строкатого товстолобик╕в можливе у господарствах, як╕ базуються на водоймах-охолоджувачах енергетичних об'╓кт╕в при середньодобов╕й температур╕ з травня по серпень
25-З0╟С, ╕з вм╕стом розчиненого у вод╕ кисню не нижче 4,0 мг/л, розвитком ф╕топланктону в╕д 3,14 до 5,8,
а зоопланктону - в╕д 1,7 до 0,7 г/м3.
Анал╕з зм╕н динам╕ки рибсводно-б╕олог╕чних показник╕в да╓ можлив╕сть припускати ╖╖ залежн╕сть
в╕д р╕вня розвитку кормово╖ бази.
Встановлено, що м╕ж першим ╕ другим дозр╕ваннями пл╕дник╕в сума активних температур становила
1500-1700, а м╕ж другим ╕ трет╕м - всього 1200 гр/дн.
Молодь друго╖ ╕ третьо╖ генерац╕╖ на початок травня наступного сезону досяга╓ в╕дпов╕дно 14 ╕ 3 г
╕ може бути використана у виробництв╕ як малом╕рний посадковий матер╕ал.
Пол╕цикл╕чне в╕дтворення товстолобик╕в сприя╓ б╕льш ранньому дозр╕ванню збережених самок
весною наступного року, н╕ж особин, що вперше досягли статево╖ зр╕лост╕.
Впровадження у технолог╕ю елемент╕в пол╕цикл╕чнсто в╕дтворення у тепловодних господарствах
дасть можлив╕сть сутт╓во зб╕льшити ╖х виробничу потужн╕сть.
________________________
* П╕д ВРП у даному випадку сл╕д розум╕ти в╕дношення к╕лькост╕ одержано╖ ╕кри (РП)
до маси т╕ла самки у грамах.
Б╤БЛ╤ОГРАФ╤ЧНИЙ СПИСОК
1. Багров А.М., Чертихин В.Г. Особенности полового созревания и нереста самок белого толстолобика
в водоемах тропической зоны // Сб. науч. тр. ВНИИПРХ.- 1985.- Вып. 44. С. 90-92.
2. Биологическое обоснование вселення растительноядных рыб в водоем-охладитель Бурштынской
ГРЭС./ А.Д.Носаль, О.М.Тарасова, Р.А.Балтаджи, Л.Й.Сяра //Рыб. хоз-во.- 1974. - Вып.19. - С. 41 - 45.
3. Виноградов В.К., Ерохина Л.В. Опыт использования пенициллина как средства, снижающего
гибель производителей растительноядных рыб в нерестовой кампании.
4. Виноградов В. К., Ерохина Л. В. Руководство по биотехнике выращивания производителей
и эксплуатации маточных стад растительноядных рыб // М.: ВНИИПРХ, 1977.- 63 с.
5. Горбач 9. Й. Созревание й размножение белого амура Сtenopharingodon idella в среднем Амуре
// Вопр. ихтиологии. - 1965.- 5, вып. З (36). - С. 426 - 441.
6. Ерохина Л.В., Виноградов В.К., Вычегжанина В.В. Сравнительная характеристика сперматогенеза растительноядных риб // Тр. ВНИИПРХ.-1976. - Т. 25. - С. 34 - 40.
7. К вопросу о типах гаметогенезе у самок и самцов растительноядных рыб, выращенных в условиях водоемов-охладителей ГРЭС/Ф.Ю.Рыбаков, Р.А.Балтаджи, А.П.Руденко, Д.В.Бублик
// Рыб. хоз-во - 1987. - Вып. 41. - С. 23-28.
8. Кормилин В.В., Цой Р.М. Направления и методы селекции белого толстолобика в Казахстане
// Сб. науч. тр. ВНИИПРХ.-1982.-Т.33.- С. 104-110.
9. Рудь Н. П. Применение уретроскопа для определения половой зрелости рыб
// Рыб. хоз-во.-1980.- ╧ 4. - С. 49-51.
Одержано редколег╕╓ю м╕жв╕домчого тематичного
зб╕рника "Рибне господарство" - 05.03.92.
В работе рассмотрены актуальные вопросы полициклического размножения
белого и пестрого толстолобиков, выращенных в садках на теплых водах.
Подвергнуты анализу связанные с этим изменения рыбоводно-биологических
показателей самок обеих видов.
╘
Ukrainian magazine "Naturalist"