Огляд кампан╖ громадських слухань iз питань енергетично╖ полiтики в Укра╖нi

Шановнi еко-активiсти та журналiсти!
Дода╓ться огляд кампан╖ громадських слухань iз питань
енергетично╖ полiтики в Укра╖нi. Вiн показу╓, що складнi питання можна вiдкрито i всебiчно обговорювати без мiтингування, що у народу достатньо здорового глузду та тверезостi, щоб не пiдтримувати економiчну, еколгiчну та правову авантюру, якою ╓ добудова ХАЕС-2/РАЕС-4, але не вимагати закритя працюючих АЕС. Люди хочуть, щоб уряд всерйоз зайнявся спочатку наведенням порядку на енргоринку (панi Тимошенко досить успiшна в тому), а потiм пiдвищенням енергоефективностi - якщо енернгiю розкрадждати та розтринькувати, нiяких потужностей не вистачить. Ми готовi до продовження цi╓╖ дискусi╖ на будь якому рiвнi, вiдповiсти на будь-якi питання. В п`ятницю, 8 вересня в Ки╓вi вiдбудеться прес-конференцiя з презентацi╓ю цих матерiалiв.
Повiдомте, будь ласка, в разi якщо Ви ╖х якось використа╓те.

Сергiй Федоринчик, керiвник iнформцентру УЕА "Зелений свiт",
спiвголова Коалiцi╖ "За енергетичну безпеку, поiнформованiстьь та права громадян"
////////////////////////////////////////////////////////////////
Огляд кампанi╖ громадських слухань iз питань енергетично╖ полiтики в Укра╖нi
(у тому числi - про добудову реакторiв ХАЕС-2/РАЕС-4), що ведуть учасники Коалiцi╖ "За енергетичну безпеку, поiнформованiсть та права громадян"
----------------------------------------------------------------------
1 редакцiя укра╖нською мовою (4.07.2000)
Використано матерiали, наданi органiзаторами слухань на мiсцях. Висловлюю вдячнiсть за надану допомогу:
Толстих Олександрi Борисовнi - "ЗС" Микола╓ва; Светiкову Олексiю Олексiйовичу - "ЗС" Сiверськодонецька, Степаненку Олександру Михайловичу - "ЗС" Чорткова, Кравчук Надi╖ ╤ванiвнi - "ЗС" ╤зяслава, Сайку Олександру Петровичу - "ЗС" Пирятина , Денщику Валерiю Анатолi╓вичу- "ЗС" Луганська, Жайворонок Ра╖сi ╤вановнi- "ЗС" Нiжина, Сандулу В'ячеславу Андрiйовичу - "ЗС-СоЕС" Нiкополя, Скоморосi Володимиру ╤вановичу - "Демократична Славутчина", Березiну Володимиру Борисовичу - "Бахмат" (Артемiвськ), Плескач Аллi Михайловнi -"ЗС"Черкас, Резнiкову Юрiю Олександровичу - Хмельницьке обласне товариство охорони природи, Сотниковiй Ра╖сi Василiвнi - "ЗС" Печерська
Прошу вибачити за можливi неповноту та неточностi. Буду вдячний за поправки, зауваження, пiдказки, поради, рекомендацi╖ та пропозицi╖.
Сергiй Федоринчик, спiвголова Коалiцi╖ "За енергетичну безпеку, поiнформованiсть та права громадян", керiвник iнформцентру УЕА "Зелений свiт" .
---------------
-------------------------------------------------------
Микола╖в, 12.09.97
Громадське слухання по Ташлицькому гiдровузлу було проведено найпершим в Укра╖нi. На той момент ще не було Постанови Кабмiну #1122, що регламенту╓ процедуру слухань iз питань атомно╖ енергетики. Слухання проводилося на пiдставi Закону "Про екологiчну експертизу".
Питання про добудову ХАЕС-2/РАЕС-4 на слуханнi згадувалося, але детально не обговорювалася. У резолюцi╖ вiдбито негативне вiдношення до нарощування потужностей атомно╖ енергетики.
Позицiю громадськостi щодо Ташлицького гiдровузла визнали можливим пiдтримати Микола╖вська обласна Рада та Микола╖вська обласна держадмiнiстрацiя, у тому числi й у пресi.
Микола╖вська обласна органiзацiя "Зелений свiт" i Нацiональний ЕкоЦентр Укра╖ни брали участь у громадськiй та державнiй екологiчних експертизах проекту, вели i ведуть велике листування з Кабмiном, Мiнекобезпеки та iншими мiнiстерствами.

Сiверськодонецк Лугансько╖ областi, 9.11.98
Сiверськодонецький мiськвиконком на пропозицiю Сiверськодонецько╖ мiсько╖ екологiчно╖ асоцiацi╖ "Зелений свiт" провести слухання по проектах завершення будiвництва енергоблокiв ХАЕС-2/РАЕС-4 вiдповiв: "... у зв'язку з вiддаленiстю 2-го блока Хмельницько╖ та 4-го блоку Рiвненсько╖ АЕС проведення громадських слухань iз питань використання ядерно╖ енергi╖ виконком вважа╓ недоцiльним".
Усвiдомлюючи, що у виконкому багато iнших житт╓во важливих проблем, ЗС вирiшив взяти iнiцiативу на себе i провести цi слухання самостiйно, у вiдповiдностi зi ст.50 Конституцi╖ Укра╖ни. ╤нформацiя про проведення слухань була опублiкована в газетi "Акцент" N20 тиражем 3000 примiрникiв iз запрошенням усiх бажаючих жителiв мiста взяти участь у слуханнях. У цьому ж номерi була надрукована iнформацiя про наявнiсть комплекту документ
iв про проект i можливiсть iз ними ознайомитися в офiсi СМЕА "Зелений свiт". На слухання були запрошенi представник "ЕнергоАтома", начальник вiддiлу екологi╖ виконкому В.Укра╖нський, голова Лугансько╖ обласно╖ органiзацi╖ "Зелений свiт" В.Денщик, кореспонденти кабельного телебачення i газети "Акцент", представник Лугансько╖ органiзацi╖ ВЕЛ. "ЕнергоАтом" на запрошення не вiдповiв, представники виконкому i В.Денщик прибути не змогли з поважних причин, кореспонденти i представник ВЕЛ iз Луганська присутнi. У слуханнi брали участь 41 чоловiк - проводилася ре╓страцiя. Учасники слухань, обговоривши матерiали про проект, наданi "ЕнергоАтомом", i з огляду на ситуацiю з невиплатою зарплати на АЕС i низьку виробничу дисциплiну в будiвельному комплексi, дiйшли висновку, що реалiзацiя проекту неминуче призведе до неприпустимо велико╖ можливостi важких аварiй. Замiнюючи виведенi потужностi Чорнобильсько╖ АЕС блоками ХАЕС-2 i РАЕС-4, Укра╖на не вигра╓ в ядернiй безпецi, але змушена буде заплатити за це екологiчно неефективне рiшення понад мiльярд доларiв. Учасники слухань закликали Уряд Укра╖ни, "ЕнергоАтом" i ╢БРР вiдмовитися вiд реалiзацi╖ проекту ХАЕС-2/РАЕС-4. Резолюцiя була надiслана в "ЕнергоАтом", вiдповiдi не було.

Чорткiв Тернопiльсько╖ областi, 16.11.98
Брало участь 85 чоловiк. Головувала на слуханнях секретар Чорткiвсько╖ мiсько╖ Ради панi Марiя Кузик. Були представники Тернопiльського обласного управлiння екобезпеки Л.Г.Качмарська i начальник управлiння по захисту населення вiд наслiдкiв Чорнобиля пан
╤.В.Ткачук. У виступах говорили про радiоекологiчну сiтуацiю в Чорткiвському районi, забрудненому Чорнобильськими випаданнями, рiвнi соцiально╖ захищеностi постраждалих вiд Чорнобиля, впливi Чорнобиля на - здоров'я населення, загальному станi укра╖нсько╖ енергетики, вiялових вiдключеннях населених пунктiв вiд електропостачання, проблемах, пов'язаних iз проектом ХАЕС-2/РАЕС-4. Священик отець Михайло засудив представникiв влади, що здебiльшого ухилилися вiд участi в слуханнi, присвяченому питанням безпечного майбутнього.
У резолюцi╖ вiдзначене замовчування кризи в енергетицi Укра╖ни. Пропону╓ться сконцентрувати зусилля i кошти на реконструкцi╖ та розширеннi потужностей альтернативно╖ енергетики, установлення законностi та порядку на енергоринку Укра╖ни, зниженнi вiдсотка втрат енергi╖ на виробництвi та у комунальному господарствi.
Резолюцiя була направлена в мiсцеву Раду, в обласну Раду, в урядовi органи. Була вiдповiдь з Адмiнiстрацi╖ ядерного регулювання. З Кабмiну та ╢БРР вiдповiдi не було. Резолюцiя була пiдтверджена 18.05.99 на загальних зборах Чорткiвсько╖ органiзацi╖ "Зелений свiт", пiдтримана представниками iнших громадських органiзацiй Чорткiвського району i направлена в Кабмiн i ки╖вське представництво ╢БРР. Сесiя райради з екологi╖ 29.06.99 врахувала у сво╖х
рiшеннях ряд пропозицiй слухання 16.11.98.
Звернення в Кабмiн було там переадресовано в Мiнiстерство енергетики. Потiм Чорткiвське об'╓днання "ЗС" змушено було вести листування з Кабмiном, Мiненерго й Адмiнiстрацi╓ю Ядерного Регулювання, поки не стало ясним несумлiнне вiдношення державних органiв до поставлених питань.

╤зяслав Хмельницько╖ областi, 4.12.1998
╤зяслав розташований у 17 кiлометрах вiд ХАЕС. Тому слухання викликало значний iнтерес - брало участь 250 чоловiк, переважно середн╓ i старше поколiння. ╤нiцiатором слухання виступила мiсцеве жiноче об'╓днання на чолi з Надi╓ю ╤ванiвною Кравчук, завiдуючою дитячим садком заводу "Харчомаш".
Виступав i вiдповiдав на питання директор Хмельницько╖ АЕС Микола Дудченко, виступали мiсцевi жителi. Багато питань було про соцiально-економiчну компенсацiю за додатковий ризик вiд АЕС, передбачену Законом Укра╖ни "Про використання атомно╖ енергi╖". Ставилися також питання:
- чи достатньо води в рiчцi Горинь для охолодження двох блокiв;
- чи проведена державна екологiчна експертиза проекту добудови;
- скiльки енергi╖ з Укра╖ни прода╓ться за кордон;
- чому населення вiдключають вiд електропостачання за неплатежi пiдпри╓мств;
- чим пояснити масову захворюванiсть щитовидно╖ залози у дiтей i т.п.

Явною бiльшiстю голосiв була прийнята резолюцiя: "Заслухавши iнформацiю директора Хмельницько╖ АЕС Дудченка М.П. з питання добудови другого блоку ХАЕС i виступи учасникiв слухань з даного питання, з огляду на складну фiнансову ситуацiю в кра╖нi, що призведе до значних труднощiв iз поверненням кредитiв, проблему неплатежiв за спожиту електроенергiю, вiдсутнiсть заходiв екобезпеки, низький рiвень безпеки в регiонi iснуючих АЕС, вiдсутнiсть контрольно-вимiрювально╖ системи, а також вiдсутнiсть розробок по переробцi i похованню реакторiв, украй незадовiльний соцiальний захист населення ЗО-км зони - збори громадян ухвалюють: виступити проти добудови другого блоку Хмельницько╖ АЕС."
У президiю слухання входили представники мiсцево╖ влади: мер мiста ╤зяслава ╤гор Дженджера, заступник голови ╤зяславсько╖ районно╖ Ради Микола Рижик i заступник Глави райдержадмiнiстрацi╖ Леонiд Франко. При оформленнi резолюцi╖ ╖╖ пiдписав лише ╤. Дженджера, М. Рижик i Л. Франко пiдписати вiдмовилися, не називаючи мотивiв. На слуханнi було висловлено, хоча i
не ввiйшло в резолюцiю, пропозицiю вiдновити малу ╤зяславську ГЕС, гребля яко╖ в центрi мiста збереглася, але без устаткування. Мер ╤зяслава ╤гор Володимирович Дженджера наполегливо займа╓ться цi╓ю проблемою, шука╓ спецiалiстiв i кредит для проекту реконструкцi╖ ГЕС та придбання устаткування.

Пирятин Полтавсько╖ областi, 12.12.98
╤нiцiатором слухання виступив керiвник мiсцево╖ органiзацi╖ "Зелений свiт" Олександр Петрович Сайко. Оголошення в мiсцевiй газетi було надруковано за мiсяць до проведення слухань, але в призначений день був дуже сильний мороз, а примiщення в Будинку Культури не опалюваним. Тому в слуханнях брало участь тiльки 16 чоловiк.
Заступник Глави районно╖ державно╖ адмiнiстрацi╖ Петро Григорович Дзюба дозволив провести слухання в примiщенн
i райдержадмiнiстрацi╖. У ходi обговорення вiн цiлком пiдтримав позицiю громадськостi про прiоритет енергозбереження. П.Г.Дзюба розповiв, що займався розробкою програми енергозбереження для району i що для цього ╓ великi резерви в мунiципальному та сiльському господарствi.
У одноголосно прийнятiй резолюцi╖ було визнано необ'╓ктивним i недемократичним iнформування громадян Укра╖ни урядом та державними засобами масово╖ iнформацi╖ про ситуацiю з атомною енергетикою, про сутнiсть i причини економiко-енергетично╖ кризи. Державнi ЗМ╤ повиннi надавати громадським органiзацiям можливiсть виступити зi сво╓ю точкою зору. Добудову енергоблокiв на ХАЕС i РАЕС у сучасних соцiально-економiчних умовах визнано вважати недоцiльною.
Уряд повинен навести порядок iз використанням наявних потужностей та енергi╖, що на них виробля╓ться, розв'язати проблему неплатежiв. Робота з енергозбереження в Укра╖нi ведеться формально i не доходить до мiсцевого рiвня. Пирятинськiй райрадi запропоновано розробити мiсцеву програму енергозбереження та енергозабезпечення.
Резолюцiя (дода╓ться) була надiслана у Верховну Раду. Звiдти ╖╖ переправили в Мiнiстерство енергетики, яке прислало вiдповiдь-вiдписку.

Луганськ, 12.12.98
Луганський мiськвиконком пiдтримав iдею проведення слухання i направив запрошення кампанi╖ "ЕнергоАтом", але лише за тиждень до слухання. Це, напевно, послужило причиною неявки представника "ЕнергоАтома". У газетi "Жизнь Луганска", 10.12.98, N 50 було розмiщене запрошення громадян до участi в слуханнi.
Слухання проходило в малому залi Луганського мiськвиконкому. Брало участь 48 чоловiк, у тому числi референт заступника глави держобладмiнiстрацi╖ Юрiй Коломойцев, представники мiсько╖ адмiнiстрацi╖, заступник начальника обласного управлiння екобезпеки В.М.Кошель, члени Лугансько╖ обласно╖ i Сiверськодонецько╖ мiсько╖ органiзацi╖ "Зелений Свiт", студенти педагогiчного iнституту, жителi мiста та областi. Хiд слухання знiмало телебачення.
К.т.н. О.Св╓тiков розповiв про проблеми, пов'язанi iз проектом добудови ХАЕС-2/РАЕС-4, про резерв установлених потужностей, що простою╓ в Укра╖нi, про енерго╓мнiсть укра╖нсько╖ промислово╖ продукцi╖ - у 4-6 разiв вищу, нiж за кордоном, вiдповiв на запитання.
В.╤. Качан, голова ради директорiв НДВО "Рубiкон" виступив iз доповiддю про оптимiзацiю та забезпечення екологiчно╖ безпеки традицiйних енергоносi╖в. Голова Лугансько╖ обласно╖ органiзацi╖ "Зелений свiт" Валерiй Денщик дав огляд природоохоронних питань у проектах добудови реакторiв. Грунтуючись на матерiалах мiжнародно╖ мережi НУО Центрально╖ та Схiдно╖ ╢вропи з нагляду за дiяльнiстю
мiжнародних фiнансових органiзацiй, показав недостатню обгрунтованiсть проектiв добудови. З критикою проектiв виступив також М.М.Таранов. Представник управлiння екобезпеки В.М.Кошель сказав, що Мiнекобезпеки дало лiцензi╖ на будiвельнi роботи з ХАЕС-2/РАЕС-4, i пiдкреслив, що проекти забезпечують достатнiй рiвень безпеки i вiн буде пiдвищуватися при експлуатацi╖. В.П.Форощук запропонував спрямовувати кредити на пiдвищення ефективностi iснуючих енерго-генеруючих об'╓ктiв, i на розробку альтернативних проектiв. ╤.О.Махнiв сказав про необхiднiсть бiльшого iнформування з обговорюваних проектi iз боку "ЕнергоАтома" i про економiчну недоцiльнiсть запропонованих проектiв. О.Св╓тiков уточнив, що кредит да╓ться лише за умови повного закриття ЧАЕС.
В.А.Денщик повiдомив, що в м.Славута, розташованому в 30-км зонi ХАЕС, мiсцева влада перешкоджа╓ проведенню громадського слухання i запропонував направити жителям Славути висловлення пiдтримки вiд учасникiв Луганського слухання. Заслухавши й обговоривши доповiдi i виступи, ухвалили:
1. У зв'язку з невиплатою зарплатнi на АЕС та низькою виробничою дисциплiною в будiвельному комплексi реалiзацiя проектiв може призвести до високо╖ iмовiрностi важких аварiй на новозбудованих блоках. Замiнюючи потужностi ЧАЕС блоками ХАЕС-2 i РАЕС-4, Укра╖на мало що одержу╓ для збiльшення безпеки, але змушена буде заплатити за це екологiчно неефективне рiшення $1.6 млрд.
2. Майданчики ХАЕС i РАЕС, внаслiдок дефiциту води на першому та наявностi тектонiчних розламiв на другому, ╓ незадовiльними.
3. Укра╖нi економiчно вигiднiше розвивати енергетику не шляхом створення нових потужностей, а шляхом пiдвищення ефективностi використання iснуючих i введення в дiю енергогенеруючих потужностей, що простоюють.
4. Кабiнету Мiнiстрiв пропону╓ться дати звiт Президенту i Верховно╖ Радi про заходи енергозбереження та пiдвищення ефективностi використання енергоресурсiв, що були здiйсненi за сiм рокiв незалежностi Укра╖ни. Звiт опублiкувати в ЗМ╤.
5. Органам влади на мiсцях розробити заходи, що забезпечують ефективне енергозбереження та енергопостачання з використанням як традицiйних для Укра╖ни енергоносi╖в (вугiлля, газу, мазуту i т.д.), так i нетрадицiйних - енергiя води, вiтру, сонця тощо.
6. "ЕнергоАтому" дати звiт, наскiльки технiко-економiчнi обгрунтування, данi санiтарно-епiдемiологiчно╖ та екологiчно╖ експертизи на час проектування ХАЕС/РАЕС вiдповiдають сучасним мiжнародним вимогам?
7. Чи iсну╓ на даний момент технiчний проект закриття ЧАЕС?
8. Ми не пiдтриму╓мо поданi "ЕнергоАтомом" проекти як невчаснi, економiчно недоцiльнi та такi, що не мають достатньо обгрунтованих гарантiй екологiчно╖ безпеки.
9. Зверта╓мось до мiсцево╖ влади м. Славута Хмельницько╖ областi з вимогою дати можливiсть громадськостi висловити свою думку щодо проектiв ХАЕС-2/РАЕС-4 на громадському слуханнi вiдповiдно до вимог ╢БРР. Голосували: "за" - 32, "проти" - 8, "утрималися" - 7.
Була також прийнята заява до Ради директорiв ╢БРР про не пiдтримку проектiв добудови ХАЕС-2/РАЕС-4, як таких, що не мають
достатньо аргументованих гарантiй безпеки, iз додатком протоколу громадського слухання.

Повний пакет результатiв слухань, що включав у себе протокол i заяву учасникiв (42 чол.) щодо ХАЕС-2/РАЕС-4 був надiсланий рекомендованими листами в Кабiнет Мiнiстрiв
на iм'я Валерiя Пустовойтенка та у представництво ╢БРР на iм'я Ярослава Кiнаха. Пiдсумкове повiдомлення про слухання пройшло 14 - 15 грудня по мiсцевих телеканалах Луганська "Ефiр-1" i "ЛКТ", у редакцi╖ газет був направлений прес-релiз.

Нiжин Чернiгiвсько╖ областi, 14.04.99
Протокольне рiшення iнiцiювати проведення громадського слухання було прийнято 24.12.98 на зборах Нiжинсько╖ органiзацi╖ "Зелений свiт", очолювано╖ пенсiонеркою Ра╖сою ╤ванiвною Жайворонок. З цi╓ю пропозицi╓ю по ХАЕС-2/РАЕС-4 "Зелений свiт" Нiжина звертався в мiську раду з 5 сiчня 1999 р., але чиновники намагалися вiдмовити пiд
будь-яким приводом, у тому числi пiд приводом вiддаленостi Нiжина вiд ХАЕС i РАЕС. Вони вимагали письмово обгрунтувати необхiднiсть слухання, хоча це не передбачено Положенням про слухання (постанова КМУ #1122).
Але навiть пiсля письмового обгрунтування, на яке вони нiчого не могли заперечити, продовжували шукати можливiсть вiдмови. Нарештi, мiський голова сказав: "А навiщо нам перешкоджати громадськостi, якщо вона
дi╓ на основi закону? " - допомогло наближення чергово╖ Чорнобильсько╖ рiчницi.
Була досягнута домовленiсть про розподiл обов'язкiв з пiдготовки слухання - велика частина з них була узята громадськiстю, у тому числi з пiдготування текстiв запитiв i пропозицiй. У газетi "Нiжинський вiсник" 13.03.99 (тобто з дотриманням мiсячного термiна, передбаченого Положенням "Про порядок проведення...") було надруковане
повiдомлення: "14 квiтня у 12 годин у залi мiськвиконкому буде проведене громадське слухання по проектах добудови атомних реакторiв ХАЕС, РАЕС для закриття ЧАЕС. Ре╓страцiя учасникiв iз 11.00. Мiськвиконком. " (Втiм, незадовго до слухання мiськвиконком перенiс мiсце проведення слухання в недалеко розташований агротехколледж.)
Пiдготовленi громадськiстю запити були надрукованi на бланках виконкому, пiдписанi i направленi в Мiнiстерство енергетики, Адмiнiстрацiю ядерного регулювання, Держбуд, Мiнекобезпеки, Мiнiстерство з надзвичайних ситуацiй, Держкомгеологi╖, Держкомводгосп, Мiнекономiки, Держкомiтет з енергозбереження. Вiдповiдi до дня
слухання дали не усi вiдомства, оскiльки запити ╖м були поданi менш, нiж за мiсяць до цього дня. Проте, вчасно вiдповiдi на запити дали Держкомводгосп, Адмiнiстрацiя ядерного регулювання, Мiнiстерство екобезпеки.
У цих листах мiститься дуже важлива офiцiйна iнформацiя: - що екологiчна експертиза проектiв ХАЕС-2/РАЕС-4 ще не виконувалася;
- що так звана "мiжнародна екологiчна експертиза" - звiт про оцiнку впливу на навколишн╓ середовище, виконаний британською фiрмою "Моушел Консалтiнг" не вiдповiда╓ чинним в Укра╖нi процедурам та нормам i нiякого правового значення не ма╓;
- що у Державного комiтету водного господарства ╓ претензi╖ до ХАЕС i РАЕС щодо дотримання ними вимог Водяного Кодексу Укра╖ни. Крiм того, Державний комiтет
з геологi╖ направив для участi в слуханнi свого представника к.г.-м.н. ╢.О.Яковл╓ва, а Держкомiтет з енергозбереження - О.О.╢рохiна.
Брали участь у слуханнi 124 заре╓строваних учасники, переважала молодь. Головувала на слуханнi Тамара С. Шестак - iнспектор шкiл вiддiлу освiти Нiжинського мiськвиконкому. Крiм доповiдачiв iз Ки╓ва, виступили депутат Нiжинсько╖ мiськради О.М.Король, заступник. директора Нiжинських районних енергомереж Устинов В.М., iнспектор
охорони природи Гладкевич С.О., лiкар районно╖ СЕС Ганенко О. ╤, глава Нiжинського вiддiлення "Спiлки Укра╖нок" Щокiна В.М., студентка педагогiчного училища Шарм О.М.
Бiльшiстю голосiв була прийнята резолюцiя (дода╓ться). Вона була направлена у Верховну Раду. Вiдповiдь не по сутi пропозицiй прийшла iз "ЕнергоАтома", була надрукована у мiсцевiй газетi.

Нiкополь Днiпропетровсько╖ областi, 22.04.99
╤нiцiатором слухання виступив "Зелений свiт" Нiкополя (голова В'ячеслав Андрiйович Сандул, депутат Нiкопольско╖ мiськради) разом iз НУО "Громадянський дозор" (голова - Юрiй Дмитрович Бабiнiн). ╤нiцiатива спиралася на Закон "Про мiсцеве самоврядування". Членам територiально╖ громади цей Закон нада╓ право мiсцево╖ iнiцiативи для
розгляду будь-яких питань мiсцевого самоврядування, а також не рiдше разу в рiк проводити громадськi слухання. "Порядок органiзацi╖ громадських слухань визначаються статутом територiально╖ громади" (ст.13-4).
Водночас Статут територiально╖ громади не включений у перелiк обов'язкових правових документiв. Мiсцева влада спочатку визнала проведення слухання в сучаснiй суспiльно-полiтичнiй обстановцi недоцiльним, а також посилалася на вiдсутнiсть Статуту територiально╖ громади. Але в ходi реалiзацi╖ мiжнародного проекту "Партнерство
громад" мiський голова побував у мiстi-побратимi Нiкополя в США - Толедо. Пiсля цього вiн iншими очима подивився на стосунки з громадськiстю: була створена робоча група з проведення слухання.
22 квiтня в День Землi воно вiдбулося. Слухання одержало назву "Визначення заходiв щодо забезпечення екологiчно╖ безпеки i житт╓д
iяльностi населення, що мешка╓ в зонi впливу Запорiзько╖ - АЕС. Визначення точки зору територiально╖ громади з питань використання атомно╖ енергi╖ i радiацiйно╖ безпеки". Учасникiв слухань було понад 100 чоловiк. З iнiцiативи виконкому були запрошенi представники Запорiзько╖ АЕС, що завжди ╓ великим подразником для мiсцевого населення. Вони виконували свою традицiйну роль проголошення заклинань про рятiвну роль атомно╖ енергетики для становлення Укра╖ни.
Слухання переважною бiльшiстю висловилося проти полiтики розвитку атомно╖ енергетики i нарощування ╖╖ потужностей. Щоб пiдсолодити пiлюлю атомним гостям, ведучий слухання - начальник оргвiддiлу Нiкопольского виконкому - наприкiнцi слухання вийшов iз мiкрофоном у зал. А там два заздалегiдь пiдготовлених чоловiки заявили, що атомнiй енергетицi нема╓ альтернативи.
Учасники слухання визнали неприпустимим i помилковим подальший розвиток атомно╖ енергетики в Укра╖нi, як екологiчно небезпечно╖, соцiально й економiчно необгрунтовано╖. Вони зажадали вiд Верховно╖ Ради Укра╖ни ввести мораторiй на будiвництво нових i добудову енергоблокiв на Хмельницькiй та Рiвненськiй АЕС, спрямувати зусилля на
розвиток енергозбереження та альтернативно╖ енергетики, поступове закриття ядерних блокiв в Укра╖нi i допомогу постраждалим вiд Чорнобильсько╖ аварi╖.
У прийнятiй резолюцi╖ в першому пунктi вимага╓ться виконати Постанову ВР Укра╖ни вiд 8.02.95 N 40/95 про надання населенню регiонiв розташування АЕС необхiдних пiльг. Для вiдстоювання прав i iнтересiв мiсцевого населення вiд Кабiнету Мiнiстрiв вимага╓ться забезпечити участь представникiв органiв мiсцевого самоврядування в розглядi лiцензiй на право експлуатацi╖ АЕС. Вiдзначено, що експлуатацiя не повинна допускатися без наявностi страхового фонду.
З огляду на критичний стан питного
водопостачання регiону, Кабмiну з залученням Мiнiстерства охорони здоров'я повторно розглянути розпорядження Мiнприроди Укра╖ни вiд 20.12.93 N 5-5-453 про розробку заходiв щодо переведення ЗАЕС на режим роботи без скидань вiдпрацьовано╖ води у Каховське водосховище з урахуванням вимог прийнятого 16 вересня 1997 року СанПiНа "Вода питна", яким дiя чинного стандарту на питну воду обмежу╓ться 1.01.2000.
Зараз станцiя працю╓ практично в прямоточному режимi зi скиданням у Каховське водоймище. Ранiше при розгляд
i цього питання стан питного водопостачання населених пунктiв мiсцевого населення просто не розглядався. Однi╓ю з причин цього ╓ наявнiсть пiдземно╖ чисто╖ води у атомникiв, а скинуту воду вживають жителi iнших областей.
На особисте звертання В.А.Сандула в
Оргкомiтет консультацiй iз громадськiстю "ЕнергоАтома" була вiдповiдь N 00341 вiд 1.12.99, де говориться: "... Тому гарантом вiдшкодування в малоймовiрному випадку важко╖ аварi╖ поки ще виступа╓ державний бюджет." Залишилося без вiдповiдi по сутi питання - "Чому атомники використовують питну воду з пiдземних джерел?" Без вiдповiдi залишилося також питання - "Чому не проводяться тренування з евакуацi╓ю населення на випадок аварi╖, як це робиться iз сiм'ями персоналу ЗАЕС?"

Славута Хмельницько╖ областi, 26.04.99
Саме на територi╖ Славутського району розташована Хмельницька АЕС. У день Чорнобильсько╖ катастрофи в Славутi вiдбулося громадське слухання "Чорнобиль - його наслiдки i проблеми". Оголошення про нього було надруковано 23 квiтня в районнiй газетi "Трудiвник Полiсся". Ще в груднi 1998 р. громадськi органiзацi╖ м.Славути, що входять в
об'╓днання "Демократична Славутчина", зверталися до влади з пропозицi╓ю провести громадське слухання про добудову ХАЕС-2, але влада завзято ухилялася. Лише Чорнобильська рiчниця змусила ╖х провести цей захiд, але участь громадськостi вони максимально обмежили.
На слуханнi було бiля 150 учасникiв. У слуханнi взяли участь представники ХАЕС, у т.ч. начальник вiддiлу iнформацi╖ Валентин Решетник, iнструктор учбово-тренажерного центру Вадим Тарикiн. Вони розповiли про роботу першого блока Хмельницько╖ АЕС i хiд добудови другого блока, вiдповiли на запитання. Про стан здоров'я населення
виступили головний санiтарний лiкар району Вiктор Голуб╓в, лiкар-терапевт - 8 Марiя Ведiщева. Про недотримання нормативно-правових документiв, що регулюють статус населення прилеглих до АЕС територiй виступив голова "Спiлки пiдпри╓мцiв" Василь Гапонюк. Головi "Демократично╖ Славутчини" Володимиру Скоморосi не дали слова для оголошення проекту резолюцi╖, пiдготовлено╖ громадськими органiзацiями. Глава райдержадмiнiстрацi╖ обiцяв особисто (тобто без зборiв) розробити резолюцiю.

Артемiвськ Донецько╖ областi, 18.03.2000
╤нiцiаторами слухання виступили НУО - еколого-культурний центр "Бахмат" i "МАМА-86-Артемiвськ". Органiзаторами слухання стали Артемiвська i Соледарська мiськi Ради. У слуханнi брали участь 198 чоловiк. Склад: 40% - молодь вiком вiд 13 до 27 рокiв, 30% - зрiла частина населення, 30% - люди пенсiйного вiку. Слухання називалося "Проблеми сховищ радiоактивних вiдходiв у пiдземних соляних виробiтках". Розглядалися питання: здiйснення Укра╖ною Комплексно╖ програми поводження з РАО; - полiтики щодо атомно╖ енергетика; - впровадження альтернативних джерел електроенергi╖.
Був прийнятий висновок, у якому Президенту, Кабмiну пропонувалося зупинити розгляд питання створення ядерного сховища в соляних пластах Донбасу. Окремим пунктом вiдзначалося: "Рiшення про уведення додаткових потужностей атомно╖ енергетики в Укра╖нi ╓ недалекоглядним i суспiльно небезпечним кроком. Зусилля Уряду Укра╖ни, мiсцевих органiв влади i самоврядування, пiдпри╓мств i громадян повиннi бути
спрямованi на енергозбереження та розвиток альтернативно╖ енергетики."

Влада i громадськiсть були дуже стурбованi спробою уряду створити в Донбасi сховище РАО. Пiсля громадського слухання був проведений мiсцевий референдум iз питанням про ставлення до планiв поховання РАО. Бiльшiсть населення пiдтвердило позицiю, висловлену слуханням. Депутати мiськради запропонували мiським радам Укра╖ни утворити Коалiцiю антиатомних мунiципалiтетiв.
Вiд Президента i Кабмiну вiдповiдi ще не приходили. МНС дав вiдписку, що з боку Артемiвсько╖ влади та громадськостi це даремна праця - таких планiв нема╓. Керiвник апарату Ради Нацiонально╖ безпеки та оборони Укра╖ни В.Я.Шевчук вiдповiв, що у свiтi на даний момент нема╓ ╓дино╖ точки зору про доцiльнiсть видалення РАО в глибокi геологiчнi формацi╖, Пiднятi слуханням питання розглядалися 30.03.2000 на засiданнi Нацiонально╖ комiсi╖ з радiацiйного захисту Укра╖ни, де також було визнано неприйнятним використання соляних пластiв для збереження РАО з екологiчних причин. У цiй же вiдповiдi визна╓ться важливiсть проведення слухання - як ознака цивiлiзованого пiдходу до рiшення важливих державних питань.
Резолюцiя Артемiвського слухання дода╓ться.

Черкаси, 26.05.2000
Слухання було проведено з iнiцiативи Черкасько╖ обласно╖ органiзацi╖ "Зелений свiт" (голова Алла Михайлiвна Плескач) за пiдтримки Черкаського товариства охорони природи. За мiсяць до слухання було оголошення по мiському радiо, потiм була iнформацiя в газетах.
Були направленi письмовi запрошення взяти участь у слуханнях Вiце-прем'╓р-мiнiст ру Ю.Тимошенко, Головi Комiтету паливно-енергетичного комплексу Верховно╖ Ради А.Гудимi, Мiнiстру енергетики i паливно-енергетичного комплексу С.Тулубу, Головi
Нацiонально╖ регуляторно╖ комiсi╖ енергетики Укра╖ни А.Гридасову, Головi Держкоменергозбереження Укра╖ни В.Меркушову, Вiце-президенту НАНУ академiку А.Шидловському, Вiце-президенту Спiлки Енергетикiв i електротехнiкiв Укра╖ни О.Дупаку. Були посланi факсом запрошення Рiвненськiй та Хмельницькiй обласним Радам, Вiнницькому ламповому заводу i Смiлянському заводу "Оризон".
У кожному запрошеннi - були поставленi конкретнi питання - для усiх рiзнi. На жаль, запрошення були спрямованi лише за тиждень до слухання, що вплинуло на явку. Проте спектр виступiв на слуханнi був дуже широким.
У слуханнi взяли участь бiля 60 чоловiк, бiля половини молодь. Влада мiста й областi проявила пасивнiсть, але надiслали спiвробiтникiв вiддiлу енергетики облдержадмiнiстрацi╖ як спостерiгачiв. Вiдкрив слухання керiвник екологiчного вiддiлу мiськвиконкому Олександр Роджа.
Вiд Мiнiстерства енергетики в слуханнi брали участь представники двох протилежних напрямкiв. У пiдтримку атомно╖ енергетики, за добудову ХАЕС-2/РАЕС-4 виступав директор Науково-iнженерного центру систем контролю й аварiйного реагування д.ф.м.н. Людвiг Литвинський. Вiн назвав ГЕС найбiльш шкiдливим в екологiчному вiдношеннi видом енергетики.
За розвиток альтернативно╖ енергетики, iз критикою атомно╖ енергетики виступав заступник директора ╤нституту нетрадицiйно╖ енергетики та електротехнiки Борис Коробко. Вiн запропонував конкретну програму енергозабезпечення Черкасько╖ областi iз широким використанням вiдновлюваних джерел енергi╖.
Вперше в практику слухань взяли участь представники заводiв, що роблять енергозберiгаюче устаткування, i об'╓днання "Черкасиобленерго".
Це пiдсилило практичну нацiленiсть слухання.
Головний iнженер Вiнницького лампового заводу Олександр Бобряков продемонстрував присутнiм виробленi на ВЛЗ по лiцензi╖ та експортованi в Нiмеччину енергоефективнi лампочки. Бажаючi змогли придбати прямо на слуханнi 11-ватнi лампочки, еквiвалентнi звичайним 60-ватним лампочкам, за 20 гривень. Споживаючи у 5 разiв менше електроенергi╖, вони служать у десять разiв довше звичайних ламп розжарювання, i не менше трьох разiв окуповуються за час експлуатацi╖.
Таких ламп у свiтi зараз випуска╓ться бiля мiльярда штук на рiк, звичайнi лампи розжарювання стають анахронiзмом. Масова замiна ламп в Укра╖нi може знизити споживання електроенергi╖ для освiтлення настiльки, що вiдпаде необхiднiсть у створеннi 2-4 мiльйонiв кiловат генеруючих потужностей. А.Бобряков запропонував, щоб держава давала малозабезпеченим громадянам такi лампочки замiсть дотацi╖ на електроенергiю.
Серiйний зразок iншого типу енергозберiгаючо╖ технiки - електроннi "баласти" для свiтильникiв iз люмiнесцентними лампами представив головний конструктор Смiлянського заводу "Оризон-ТБ" Анатолiй Мiшалкiн. При використаннi таких "баластiв" споживання електроенергi╖ зменшу╓ться на 25%, освiтленiсть зроста╓ на 11% i значно оздоровлюються умови роботи - зникають гудiння, вiбрацiя, миготiння, що часто супроводжують люмiнесцентнi лампи.
Заступник головного iнженера "Черкасиобленерго" Дмитро Нечипоренко розповiв про використання малих ГЕС (╖х було 16!) i вiтрякiв на Черкащинi до включення в ╓дину енергосистему. Вiн висловився за вiдновлення цих потужностей як високоманеврових i забезпечуючих стабiльнiсть енергосистеми. Д.Нечипоренко також розповiв про масовi
розкрадання електроенергi╖ - до 100 актiв оформля╓ться щодня. Розкрада╓ться електрообладнання навiть iз дiючих енергооб'╓ктiв - для здавання в приймальнi пункти металобрухту, iз цим пов'язанi загибель людей i гiгантськi збитки. На питання можливо╖ вiдповiдальностi обленерго перед споживачами в судi за зриви енергопостачання Д.Нечипоренко визнав, що договори повиннi дотримуватися i що облэнерго пiдкориться судовим рiшенням.
Директор Канiвського заповiдника Микола Чорний розповiв про проблеми, пов'язанi iз проектом Канiвсько╖ гiдроакумулюючо╖ електростанцi╖, у тому числi погрозi розмиву i зникнення частини заповiдника - "Змi╖них островiв". Позицiю Канiвсько╖ влади вiн охарактеризував як непослiдовну: з одного боку, нарахували 17 мiльйонiв збиткiв вiд дi╖ Канiвськой ГЕС, у той же час нещодавно направили в Кабмiн лист про зняття мораторiю на будiвництво ГАЕС. На захист Канiвсько╖ ГАЕС виступив заступник начальника обласного управлiння екобезпеки ╢вген Трохимович. Вiн назвав ГАЕС об'╓ктом альтернативно╖ енергетики (iз чим зовсiм не погодився знавець альтернативно╖ енергетики Б.Коробко). Алла Плескач розповiла про опитування 1200 громадян Черкас, проведене за участю молодих екоактивiстiв. Переважна бiльшiсть громадян не вiрить у безпеку атомно╖ енергетики, вважають iнформування населення про проблеми енергетики неповним i необ'╓ктивним, пiдтримують необхiднiсть розвитку енергетики на вiдновлюваних джерелах. Пiд час обговорення резолюцi╖ Л.Литвинський заперечував проти пункту про визнання добудови ХАЕС-2/РАЕС-4 "небезпечно╖ i недоцiльно╖", i навiть покинув зал, не чекаючи ухвалення рiшення зборами. Член правлiння Укра╖нського Товариства Охорони Природи Микола Нестеренко запропонував зняти формулювання "небезпечно╖", але лишити "недоцiльно╖", iз чим присутнi дружно погодилися. Черкаськiй обласнiй Радi запропоновано не тiльки прийняти обласну енергетичну програму, але i видiлити для не╖ певнi кошти в бюджетi.
Знiмальна група Черкаського телебачення зняла невеличкий сюжет на слуханнi з iнтерв'ю Л.Литвинського, передала у вечiрнiх новинах. Черкаське радiо передало iнтерв'ю з декiлькома учасниками слухання. Резолюцiя Черкаського слухання дода╓ться. Мiста, у яких слухання не вiдбулися (поки що?) Громадськi органiзацi╖ висували iнiцiативи проведення слухань i зверталися з письмовими заявами про це до влади в Дубно, Хмельницькому, Ки╓вi, Запорiжжi, Вiнницi, ╤вано-Франкiвську, Житомирi. На жаль, влада вжила максимум зусиль для тяганини i ухиляння вiд ухвалення рiшень по сутi заяв.
-------------------------
-------------------------------------
ДОДАТОК: ДЕЯК╤ ДОКУМЕНТИ КАМПАН╤╥ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ
1. Резолюцiя Сiверськодонецького слухання
2. Лист Чорткiвського "ЗС"
3. Iзяславська резолюцiя
4. Пирятинська резолюцiя
5. Прес-релiз до Луганського слухання
6. Заява Луганського слухання
7. Нiжинська резолюцiя
8. Нiкопольска резолюцiя
9. Пiдсумки Артемiвського слухання
10. Пiдсумковий документ Черкаського слухання
11. Лист Мiнекобезпеки щодо експертизи фiрми "Моушел"
12. Лист Хмельницько╖ облради Ю.Резнiкову
13. Лист
"ЕнергоАтома" про невиплати зарплат
14. Лист Ки╖вради про пiдтримку громадського слухання
15. ╤нший лист Ки╖вради про заперечення громадського слухання
16. Дозвiл "ЕнергоАтома" на ознайомлення "ЗС" з проектною документацi╓ю
17. Лист Мiненерго про закритiсть Нацiонально╖ Енергетично╖ Програми до 2010 року
----------------
Serghiy M. Fedorynchyk <
fedoryn@grworld.freenet.kiev.ua>,
Director of Zeleny Svit Informational Centre,
Ukrainian Environmental Association "Zeleny Svit" (Green World)
Post address: post box 449, Kyiv-1, 01001, Ukraine;
Phone (380-44) 456-3435, fax connected manually on request