Енергозабезпечен╕сть, по╕нформован╕сть та права громадян

(тези Вячеслава Сандула з приводу сем╕нару Коал╕ц╕╖, що в╕дбувся 20-22 червня)

Шановнi колеги!

На семiнар Коалiцi╖ "За енергетичну безпеку, поiнформованiсть та права громадян", що вiдбувся 20-22 червня i пiд час якого предстваники мали зустрiч з Европейським Банком, голова "Зеленого свiту" м.Нiкополя Вячеслав Андрiйович Сандул при╖хати не змiг, але прислав сво╖ мiркування. Якщо Ви бажа╓те висловити сво╖ думки безпосередньо пану Сандулу - то пишiть на адресу <vas@nikopol.net>. Якщо вважа╓те Вашi думки з приводу замiток пана Сандула можуть бути цiкавi багатьом учасникам списка розсилки Коалiцi╖, то пишiть на адресу <enerbezp@grworld.freenet.kiev.ua>.
Також Ви можете написати менi на адресу <fedoryn@grworld.freenet.kiev.ua>
З повагою - Сергiй Федоринчик, керiвник iнформцентру "УЕА "Зелений свiт", спiвголова Коалiцi╖
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Читач╕ вс╕ сво╖ м╕ркування також можуть висловити в Гостьов╕й Книз╕ сайту журналу "Натурал╕ст". (ред. Ж-лу "Натурал╕ст")


Змiни, що вiдбулись в структурi промисловостi Укра╖ни з початку 90 рокiв повязанi зi збiльшенням питомо╖ ваги паливно-енергетичного та металургiйного секторiв при одночасному зменшеннi питомо╖ ваги галузей, де виробля╓ться продукцiя кiнцевого споживання. Так питома вага продукцi╖ чорно╖ та кольорово╖ металургi╖ з 9.4% в 1990 роцi
зросла до 24.8 % за пiдсумками 1997 року. В цих галузях продовжу╓ться прирiст виробництва, чим створюються значнi складностi для економiки Укра╖ни через низьку рентабельнiсть .
Паралельно спостерiга╓мо iнтенсивне зростання питомо╖ ваги виробництва i споживання електроенергi╖ . Постiйне зменшення виробництва та послуг в багатьох галузях на фонi збiльшення питомо╖ ваги виробництва i споживання електроенергi╖ свiдчить про збiльшення енергомiсткосi ВВП в легальному секторi економiки.
Можливостi сталого розвитку будь-яко╖ кра╖ни обумовлю╓ стан паливно-енергетичного комплексу i повинен бути визначальним чинником енергетично╖ полiтики держави.
У Федеральному законi Росiйсько╖ Федерацi╖ "Про безпеку" да╓ться визначення енергетично╖ безпеки як стану захищенностi кра╖ни, ╖╖ громадян суспiльства та держави, а також економiки, що ╖х обслугову╓, вiд загрози у забезпеченнi обгрунтованих ╖х потреб в
енергi╖ економiчно доступними паливно-енергетичними ресурсами, прийнятно╖ якостi в нормальних умовах та у надзвичайних обставинах, а також вiд загрози порушення стабiльности паливо-енергопостачання.
Далi цитата з цього ж документу: "Енергетична безпека Росi╖ визнача╓ться здатнiстю ╖╖ ПЕК виконувати заданi функцi╖, забезпечуючи стабiльне функцiонування та сталий прогресивний розвиток всiх галузей народного господарства ... та прийнятний рiвень життя та працi населення. Iншими вимогами енергетично╖ безпеки для ПЕК ╓
забезпечення енергетично╖ незалежностi кра╖ни
та здатнiсть здiйснювати ефктивнi заходи разом з державою та споживачами по захисту останнiх вiд зазаначених вище загроз. Крiм того енергетична безпека Росi╖ залежить також вiд здатностi ╖╖ економiки (включаючи
невиробничу сферу) обмежувати свiй попит на ПЕР, продовжуючи енергозберiгаючу полiтику та пристосованiсть до змiн умов паливо- та енергопостачання."
Виходить, що енергетична безпека ╓ запорукою сталого розвитку i наклада╓ зобов'язання на все суспiльство в цiлому включно зi споживачами.
Лише з цих позицiй необхiдно оцiнювати подi╖ в нашому паливно-енергетичному секторi. Згадаймо скiльки раз за останнье десятирiччя повiдомлялось про наближаючу енергетичну кризу, проте скiльки на станцiях лишилось вугiля, скiльки не вистача╓ ядерного палива, скiльки суспiльство заборгувало енергетикам. А сьогоднi виявилась ще одна проблема - система розрахункiв не вiдпрацьована i урядовцi зайнятi ╖╖ розробкою.
Чи можливо рядовому громадянину зрозумiти в цих умовах, що дi╓ться в нашому паливно-енергетичному комплексi? Чому вiдключаються цiлi населенi пункти, чому будуть вiдключатись "злiснi неплатники" (яким тривалий час злiсно не вида╓ться зарплата).
Чи дiйсно потрiбно скинутись на добудову нових ядерних блокiв? Вимага╓ться лише одне - потрiбно платити, а то вiдключать.
I останнi постанови уряду досисть жорстко попереджають про таку перспективу. Куди, як, через скiльки рук пройдуть цi грошi, щоб дiстатись виробниковi енергi╖ - виявилось саме найболючiше i важке завдання. Як
повiдомля╓ться, воно буде вирiшено найближчим часом, а поки що йде постйнiй пiдбiр i змiна виконавцiв схем проходження платежiв.
Розвиток подiй в цiй сферi економiки свiдчить, що проблему потрiбно вирiшувати комплексно та прозоро для всього суспiльства, доводити до кiнця розслiдування рiзних зловживань
. 8 в червня в Ки╓вi вiдбулась нарада з питань топливно-енергетичного комплексу. Присутнiсть перших осiб держави свiдчила, що ситуацiя в цiй галузi визнана самою критичною за роки незалежностi.
А поки що в наших засобах масово╖ iнформацi╖ беруть верх негативiстськi тенденцi╖ вiдсутнi конструктивне обговорення проблеми. Для громадянина питання повино стояти в площинi - оплата-вiдключення. Постiйно проводиться думка про необхiднiсть нарощуваня потужностей ядерно╖ енергетики.
Не можна вирiшити питання енергетично╖ кризи шляхом розробки нових незрозумiлих для суспiльства рiзних систем та ступеней проходження оплат. Бо склада╓ться небезпiдставне враження, що справа йде про повернення грошових потокiв в потрiбне для когось русло.

Вячеслав Сандул, м. Нiкополь, 19 червня 2000 року.

--
Serghiy M. Fedorynchyk <fedoryn@grworld.freenet.kiev.ua>,
Director of Zeleny Svit Informational Centre,
Ukrainian Environmental Association "Zeleny Svit" (Green World)
Post address: post box 449, Kyiv-1, 01001, Ukraine;
Phone (380-44) 456-3435, fax connected manually on request