ГРОМАДСЬКА КОАЛIЦIЯ

"За енергетичну безпеку, поiнформованiсть та права громадян"

Ки╖в-1, а/с 449; тел.(044)456-3435, тел/факс(044)295-4337ел.пошта postmaster@grworld.freenet.kiev.ua

 

ПРЕС-РЕЛIЗ N1 (17.09.99)

16 вересня 1999 р. у Ки╓вi вiдбулися установчi збори Коалiцi╖

"ЗА ЕНЕРГЕТИЧНУ БЕЗПЕКУ, ПОIНФОРМОВАНIСТЬ ТА ПРАВА ГРОМАДЯН".

Висловили бажання увiйти до коалiцi╖ громадськi органiзацi╖ з 15 областей та мiста Ки╓ва. Основу коалiцiйi склали органiзацiйi, якi ранiше працювали в кампанiйi громадських консультацiй по проекту добудови реакторiв ХАЕС-2/РАЕС-4, в роботi над питаннями альтернативнойi енергетики та енергозбереження. Серед них - Укра╖нська екологiчна асоцiацiя "Зелений свiт", Нацiональний ЕкоЦентр Укра╖ни, Укра╖нське товариство сталого розвитку, Хмельницьке обласне товариство охорони природи, Рiвненський екоклуб, "Криворiзький Екоцентр-К".

Коалiцiя створена для об'╓днання зусиль громадськостi у проведеннi з вересня 1999 р. по квiтень 2000 р. всеукра╖нсько╖ просвiтницько-правозахисно╖ кампанi╖ "ПРАВА ГРОМАДЯН: ЗНАТИ ПРО ЕНЕРГЕТИЧНУ ПОЛIТИКУ ТА ВПЛИВАТИ НА НЕ╥. ЕНЕРГОЕФЕКТИВНIСТЬ ЗАМIСТЬ ЯДЕРНО╥ ЕКСПАНСI╥". Збори прийняли Положення про Коалiцiю, обрали Раду Коалiцi╖ та обговорили стратегiю та план заходiв кампанi╖. До коалiц╕╖ запрошуються iншi громадськi органiзацi╖, журналiсти, експерти, депутати мiсцевих Рад з власними пропозицiями та доповненнями.

В ходi кампанi╖ коалiцiя проводитиме походи, громадськi слухання, пересувнi конференцi╖, зустрiчi з депутатами, семiнари для журналiстiв, уроки енергоефективностi, збиратиме пiдписи, поширюватиме листiвки та буклети тощо, а в разi потреби - звертатиметься в суди для захисту прав громадян.

Мета кампанi╖ - виправити перекоси енергетично╖ полiтики в Укра╖нi, основа яких закладена у Нацiональнiй енергетичнiй програмi до 2010 р. Програма прийнята у 1996 роцi без участi громадськостi, без наукових та технiко-економiчних обгрунтувань, без екологiчних експертиз. Вона досi не оприлюднена. Потураючи енергетичному марнотратству, характерному для укра╖нсько╖ економiки, ця програма робить ставку на нарощування потужностей енергетики, зокрема ядерно╖.

Укра╖нi ж нинi не потужностi треба нарощувати, а покращити використання тi╓╖ енергi╖, що виробля╓ться.

ПIДВИЩЕННЮ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТI НЕМА╢ АЛЬТЕРНАТИВИ, ця справа потребу╓ велико╖ працi, але ╓ питанням виживання Укра╖ни! На жаль, деформована енергетична полiтика супроводжу╓ться здебiльшого деформованим висвiтленням проблем енергетики при униканнi цi╓╖ суворо╖ iстини.

Оскiльки споживають енергiю всi, то i думати про пiдвищення енергоефективностi треба всiм - вiд школяра до мiнiстра. Кожна мiсцева Рада i кожне пiдприйемство повиннi мати власнi плани дiй з енергоефективностi. Коалiцiя придiлятиме особливу увагу мiсцевому рiвню, пам'ятаючи, що багато мiсцевих екологiчних проблем мають загальне корiння саме в енергетичнiй полiтицi. Зокрема, прiоритетнiсть атомнойi енергетики породжуйе проблеми i з добудовою реакторiв на ХАЕС/РАЕС, i з Ташлицькою гiдроакумулюючою станцi╓ю, i з намiрами розмiщення радiоактивних вiдходiв у соляних пластах Артемiвська.

В Конституцi╖ та укра╖нському законодавствi передбачено чимало таких прав громадськостi у формуваннi державно╖ полiтики, але прецедентiв реальног ╖х застосування замало. Завдяки ратифiкацi╖ Верховною Радою 6 липня ц.р. Орхусько╖ конвенцiйi "Про доступ до iнформацi╖, участь громадськостi в процесi прийняття рiшень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкiлля" у громадськостi з'явилися додатковi важелi, якими неодмiнно скориста╓ться Коалiцiя.

Коалiцiя працюватиме над покращенням iнформування громадян про стан справ в енергетицi, зокрема про порушення та проблеми, що iснують в ядернiй енергетицi, про причини кризових явищ. Велика увага придiлятиметься пропагандi шляхiв подолання кризи, позитивних альтернативних прикладiв, зокрема заходiв, товарiв та послуг, що пiдвищують енергоефективнiсть.

Але саме головне, як зауважив один з учасникiв установчих зборiв, що кампанiя спрямована на покращення не тiльки енергетики, але i суспiльства: роз'яснювати громадянам ╖х права та обов'язки, розповiдати про позитивнi прецеденти здiйснення цих прав, сприяти в органiзацi╖ громадських слухань та iнших форм участi громадськостi в державних справах, допомагати доводити думки громадян до державних органiв та посадових осiб.

Коалiцiя не пов'язана з жодною полiтичною партi╓ю (з партi╓ю так званих "зелених" теж) i кандидатами в президенти. Вiд усiх кандидатiв, депутатiв, партiй, державних органiв та посадових осiб коалiцiя вимагатиме чiтких позицiй щодо енергетично╖ полiтики, дотримання законностi та прав громадян, зокрема права на iнформацiю.

Полiтичнi дiячi не повиннi надто захоплюватися боротьбою за владу, а бiльше уваги звертати на проблеми, якi влада ма╓ вирiшувати. Хто б не перемiг у президентських перегонах, йому доведеться мати справу з колом переплетених проблем енергетики, економiки, екобезпеки та прав людини, нормально розв'язати якi можливо лише за умов спiвпрацi з громадськiстю.

Сергiй Федоринчик

Спiвголова Коалiцi╖, керiвник

iнформцентру УЕА "Зелений свiт"