Незаслужен╕ "аплодисменти" мол╕.
Юр╕й Бойчук
кандидат б╕олог╕чних наук,
Сорос╕вський доцент
Малюнки
Костянтина Скубицького
Вс╕м в╕домо, ск╕льки приктостей завда╓ нам м╕ль.
Кожен з нас вряди годи з пересердя пер╕одично
"аплоду╓" непоказному метелику. Так ми боремося з м╕ллю.
Науц╕ в╕домо 14 вид╕в молей. В наших квартирах живуть меблева, платтяна, шубна, килимова ╕ войлочна мол╕. ╥х личинки ╕ пошкоджують наш╕ улюблен╕ реч╕, котр╕ дореч╕, коштують немало. Зовн╕ метелик╕в р╕зних вид╕в молей розр╕знити дуже важко. Але якщо уважно до них придивитися, то можна виявити деяк╕ характерн╕ ознаки. Наприклад, крила платтяно╖ ╕ меблево╖ молей не мають крапок ╕ плям.
Самка метелика мол╕ в╕дклада╓ за тиждень в╕д 50 до 300 дуже др╕бних я╓ць. За р╕к встига╓ розвинутись 4 покол╕ння. А це означа╓, що одна самка щор╕чно да╓ 1300 - 1500 дорослих особин.
З я╓ць вилуплюються гусениц╕. Вони будують кокон, в якому живуть до зак╕нчення свого розвитку, виходячи при цьому з нього у пошуках ╖ж╕ через отвори на полюсах. Знайти гусениць дуже важко, бо вони будують св╕й кокон з того з матер╕алу речей на котрих поселяються ╕ котр╕ псують. Гусениц╕ мол╕ живляться р╕зноман╕тними речовинами тваринного походження - хутром, волоссям, шерстю, щотиною, п╕р'ям, шк╕рою, сушеним м'ясом ╕ рибою, а також фетром, войлоком, килимовою шерстю та ╕нш. В пошуках ╖ж╕ гус╕нь може зд╕йснювати тривал╕ подорож╕, прогризати соб╕ ходи в ╕нших матер╕алах, в котрих вони не здатн╕ розвиватися - м╕шковин╕, полотн╕, шовку, марл╕, картон╕, капрон╕ та ╕нших синтетичних тканинах. Найб╕льш на це здатна гус╕нь платтяно╖ та меблево╖ молей.
М╕ль шубна
(Tinea pellionella)
Гус╕нь шубно╖ мол╕ живуть в квартирах з травня по вересень. Вони будують переносн╕ чохли з тонких ниток ╕ др╕бних шматочк╕в свого харчового субстрату. П╕сля зак╕нчення живлення вони залазять на стелю чи нижн╕й б╕к карниз╕в та стелаж╕в, прикр╕плюють св╕й чохлик ╕ в такому стан╕ зимують.
Г╕с╕нь меблево╖ мол╕ будують трубчаст╕ розгалуджен╕ ходи на поверхн╕ матер╕ал╕в. В к╕мнатних умовах при температур╕ 18-22оС одне покол╕ння мол╕ розвива╓ться в╕д 40-50 до 300 д╕б. У платтяно╖ мол╕ тривал╕сть лише личинково╖ стад╕╖ може сягати 2-3 роки. Температурний оптимум цього виду перебува╓ в межах 23-25оС.
За р╕к потомство одн╕╓╖ пари мол╕ може з'╖сти дек╕лька к╕лограм╕в хутра, шест╕ чи сукна.
Як вже зазначалось, гус╕нь мол╕ вм╕╓ добре маскуватись ╕ тому мало хто з людей може похвалитись, що бачив ╖х у оч╕. На жаль, значно част╕ше, ми виявля╓мо лише плоди ╖х руйн╕вно╖ д╕яльност╕.Першою ознакою тривоги ╓ поява метелик╕в мол╕, у ваш╕й квартир╕. Вони н╕би зненацька раптом з'являються у велик╕й к╕лькост╕ у надвеч╕р'╖. Як правило, це л╕тають лише самц╕, котр╕ незабаром загинуть. Самки ведуть обережний ╕ дуже скритий спос╕б ╕снування. Вони готуються до продовження свого ╕снування. Варто в╕дм╕тити, що у дорослих метелик╕в ротов╕ органи ╕ кишковий тракт ╓ недорозвинен╕. З ц╕╓╖ причини, вони зовс╕м не живляться. П╕сля виходу з лялечки метелики ╕снують за рахунок резерв╕в, котр╕ були накопичен╕ в орган╕зм╕ на стад╕╖ гусениц╕. Основне завдання самок - спаритися, щоб в╕дкласти яйця.
Ось так! Життя заради смерт╕.
М╕ль килимова
(Trichophaga tapetzella L.)
Не менш загрозливим сигналом-попередженням ╓ наявн╕сть чохлик╕в на стел╕. Вони мають бруднувато-б╕лий кол╕р ╕ довжину не б╕льше 10 мм. П╕д час прибирання ╕нод╕ вим╕тають сплутан╕ павутиною грудочки пилу. Якщо обережно розплутати таку грудочку, в н╕й можна напевне виявити маленьку гус╕нь мол╕.
У читача може виникнути законом╕рне запитання: як ефективно боротись з м╕ллю?
Важливою умовою розмноження мол╕, ╓ регулярне видалення з гардеробу старих хутряних речей, котр╕ не носять тривалий час. Шерстян╕ реч╕ бажано проглядати два-три рази на р╕к, нов╕ реч╕ збер╕гати окремо в╕д тих, що вже носилися.
Якщо ви пом╕тили на речах сплутане хутро, павутинки, сл╕ди погриз╕в, чохлики, р╕зноман╕тн╕ др╕бн╕ пошкодження, варто одразу переглянути ╕нш╕ хутрян╕ та шерстян╕ реч╕.
М╕ль часто заводиться в килимах, в м╕сцях, де мало ходять або загнут╕ кути п╕д меблями, б╕ля пл╕нтус╕в. Часто м╕ллю уража╓ться сукно на стол╕, фетров╕ та суконн╕ прокладки в п╕ан╕но, м'як╕ мебл╕ (зовн╕, якщо вони оббит╕ тканиною з вм╕стом шерст╕ ╕ зсередини, якщо ╓ волосян╕ подушки).
М╕ль часто заводиться там, де мало пров╕трюють прим╕щення ╕ м╕ститься багато речей, котр╕ мало носять. Особливо часто уражуються м╕ллю суконн╕ реч╕ з жирними плямами.
Вс╕ хутрян╕ та шерстян╕ реч╕ треба старанно чистити ╕ вибити на чистому пов╕тр╕. Особливо ретельно вибивають кра╖ складок. Хутрян╕ реч╕ чистять у напрямку ворси, кле╓н╕ м╕сця ретельно вич╕сують. Реч╕ вибивають до тих п╕р, аж поки з них не перестають випадати фрагменти волосся, хутра, шерстян╕ нитки. Драп ╕ сукно чистять жорсткою щ╕ткою, плюш, м'яку шерсть, оксамит - м'якою.
Килими, хутрян╕ п╕дстилки, суконн╕ штори, кошму, цегейку пер╕одично витрушують ╕ чистять пилососом. Виявлену гус╕нь збирають ╕ знищують. В жарк╕ дн╕ттреба висушити одяг на сонц╕, а взимку пров╕трити його на мороз╕. Яйця ╕ гус╕нь гине п╕д впливом св╕тла ╕ кисню. Саме тому пров╕трювання ╓ довол╕ ефективним способом боротьби з м╕ллю.
Тканина у як╕й завелась м╕ль ма╓ бути оброблена таким чином: охолодити до температури м╕нус 8оС, а пот╕м одразу п╕д╕гр╕ти до к╕мнатно╖ температури. П╕д д╕╓ю низько╖ температури, а при швидкому нагр╕вання яйця ╕ гус╕нь лопаються ╕ гинуть. Для б╕льш ефективного охолодження тканину або виносять на мороз або ж кладуть у морозильну камеру.
Досить ефективним засобом супроти мол╕ ╓ упаковування речей у пол╕етиленов╕ пакети ╕ збер╕гання ╖х протягом тривалого часу у такому вигляд╕. В цьому випадку вони просто не мають можливост╕ в╕дкласти яйця на реч╕.
М╕ль платтяна
(Tineola bisselliella Hum.)
Одночасно треба знищувати метелик╕в мол╕, котр╕ л╕тають. Супроти них ╓ досить д╕╓вими будь-як╕ аерозольн╕ ╕нсектициди, котр╕ однаково ефективно д╕ють на вс╕ стад╕╖ розвитку мол╕: яйця, личинок лялечок та на дорослих комах ( ╕маго ). ╤нсектицидами варто обробляти внутр╕шн╕ ст╕нки шаф, скринь, комод╕в. При цьому, сам╕ реч╕ аерозолями обробляти небажано через те, що до ╖х складу входить гас (керосин). Аерозолями обробляють все то, що можна пров╕трити, щоб не лишилось ст╕йкого запаху.
Добрим засобом проти мол╕ препарати типу "Антимоль" Вони не знищують н╕ я╓ць, н╕ гусен╕,
а лиш в╕длякують дорослих комах ╕ цим запоб╕гають в╕дкладанню ними я╓ць. Ц╕ препарати випускають у вигляд╕ таблеток та брикет╕в. Таблетований препарат зв╕льняють в╕д пл╕вки ╕ закр╕плюють в марлевих м╕шечках у куточках шафи, кладуть до кишень одягу.
Шафи потр╕бно щ╕льно зачиняти , щоб пари препарату не поширювались у помешканн╕. Можна також використовувати тютюн, траву багна звичайного, стебла ╕ нас╕ння цмину, полину, пижма, п╕ретрума, мел╕си, листя евкал╕пта. На полицях розкладають висушен╕ шк╕рки апельсин╕в, кор╕ння лаванди.
Особливу небезпеку становить войлок, прокладений м╕ж ст╕нами для звуко╕золяц╕╖. По можливост╕ його треба обробити ╕нсектицидом ╕ перекрити до нього доступ дорослим формам мол╕ (метеликам).
Варто н╕коли не забувати - боротьба з м╕ллю складна ╕ проф╕лактика супроти цих шк╕дливих комах, ма╓ бути регулярною. Використання сучасних х╕м╕чних засоб╕в ма╓ попередити масове розмноження та нищ╕вну д╕ю мол╕.