Лист до редакц╕╖

БДЖОЛА -ТЕСЛЯ

Шановна редакц╕я!

Дуже хочу д╕знатися, що за комаха живе у нас на дровах у пеньку. Той старий пеньок ми не ч╕па╓мо, а комаха щороку туди прил╕та╓. Нажаль, я не маю можливост╕ зробити ╖╖ фото. Зовн╕ комаха дуже схожа на зб╕льшену втрич╕ бджолу, ма╓ дв╕ пари крил, надкриль нема. При польот╕ гучно гуде. Здатна лет╕ти черевцем уперед. Забарвлення т╕ла переливчасте в╕д чорного до синього, ф╕олетового. Самку в╕д самця в╕др╕знити неможливо. Комаха не агресивна, однак нал╕та╓ на людину, якщо та п╕дходить надто близько до гн╕зда. Х╕д до нього ма╓ д╕аметр близько 1-го сантиметра. З'явля╓ться комаха з настанням тепла. Над╕юсь, що ви напишите про мого улюбленця. Буду рада будь-як╕й ╕нформац╕╖. Спод╕ваюсь, що багатьом мо╖м однол╕ткам буде ц╕каво розкрити та╓мницю тако╖ красиво╖ комахи.

╤ваненко Олександра (14 рок╕в)

смт Буки, Черкасько╖ обл.

Маньк╕вського р-ну

Редакц╕я звернулась за консультац╕╓ю до нашого пост╕йного автора - видного укра╖нського науковця-ентомолога, кандидата б╕олог╕чних наук, доцента Харк╕вського Педагог╕чного Ун╕верситету - Юр╕я Бойчука.

Йому було над╕слано листа нашо╖ читачки, на которого в╕н в╕дпов╕в ц╕кавою, докладною, ╕нформац╕йно наповненою статтею. На нашу думку, вона якнайкраще може згодитися шк╕льним вчителям при висв╕тленн╕ в╕дпов╕дних тем в програм╕ шк╕льного курсу б╕олог╕╖. Особливий ╕нтерес становлять ╕люстрац╕╖, виготовлен╕ пост╕йним сп╕вавтором науковця - Костянтином Скубицьким. Малюнки ╓ напрочуд вдалими ╕ майстерними.

На нашу думку, особливо ц╕кавою стаття ╓ для студент╕в б╕олог╕чних факультет╕в, а також для вс╕х любител╕в природи в╕н школяр╕в, аж до спец╕ал╕ст╕в-еколог╕в. Адже нав╕ть природничникам ╕нод╕ приходиться прикладати чималих зусиль, щоб протягом тривалого часу, шляхом ретельних пошук╕в, з розр╕знених б╕бл╕ограф╕чних джерел, скласти ц╕л╕сну картину ц╕кавого явища.

В приро╕ ╓ небагато комах, котр╕ можуть бути пор╕внян╕ за багатьма особливостями б╕олог╕╖ з г╕гантською бджолою-теслею або ксилокопою. Зовн╕ вона дещо нагаду╓ великого джмеля.

Довжина ╖╖ т╕ла сяга╓ 27 мм, забарвлення чорне з темно-ф╕олетовим в╕дливом, крила - коричнево-чорн╕, непрозор╕, також з синьо-ф╕олетовим в╕дт╕нком.

Нин╕ науц╕ в╕домо б╕ля 300 вид╕в ксилокоп, котр╕ розповсюджен╕ переважно в троп╕чних ╕ субтроп╕чних зонах земно╖ кул╕. Область поширення бджоли-тесл╕ охоплю╓ Европу (кр╕м п╕вн╕чних район╕в), П╕вн╕чну Африку, Кавказ, а також Аз╕ю (в╕д зах╕дних рег╕он╕в до Монгол╕╖ та Китаю). В фаун╕ Укра╖ни зустр╕ча╓ться два види ксилокоп - звичайна (Xylocopa valga Gerst.) /верхн╕й малюнок/ ╕ ф╕олетова ( X. violaceae L.). Ц╕ бджоли поширен╕ в Закарпатт╕, Ки╖вському та Черн╕г╕вському Пол╕сс╕, в центральних та п╕вденних областях, в Криму. Встановлено, що в Аз╕╖ меж╕ ареалу ксилокопи звичайно╖ сп╕впадають з межами степових ландшафт╕в. В Европ╕ меж╕ ареалу цього виду сп╕впадають з межами стародавн╕х степ╕в, котр╕ зникла дек╕лька тисяч рок╕в тому. В т╕ часи кл╕мат був значно тепл╕шим, на м╕сц╕ тепер╕шн╕х тундр росли л╕си, а степи далеко заходили за меж╕ нин╕шньо╖ л╕сово╖ зони. П╕сля настання похолодання, рослинн╕ зони зсунулись на п╕вдень, але деяк╕ види тварин залишились на старих м╕сцях ╕снування, пристосувавшись до нових умов. В цих випадках сучасне розташування ареал╕в вид╕в допомага╓ нам зрозум╕ти процес б╕олог╕чно╖ ╕стор╕╖ Земл╕.

Ксилокопа ф╕олетова - вид б╕льш п╕вденний, один з тих середземноморських представник╕в бджолиних, котр╕ поширен╕ в Криму, Карпатах, на Кавказ╕ ╕ нав╕ть Копетдаз╕. Але в ц╕лому ╖╖ ареал удв╕ч╕ менший, н╕ж у ксилокопи звичайно╖.

На превеликий жаль, чисельн╕сть цих чудових комах катастроф╕чно зменшу╓ться ╕ вони занесен╕ до Червоно╖ Кнгиги Укра╖ни, отже потребують вс╕лякого захисту ╕ охорони з боку вс╕х без вийнятку громадян нашо╖ кра╖ни.

Б╕олог╕я цих двох вид╕в под╕бна. Вони належать до ряду перетинчастокрилих ╕ родини Антофорид. Обидва види дають одне покол╕ння потомства на р╕к. ╤ лише в п╕вденних частинах ареалу можливе дворазове розмноження протягом одного вегетац╕йного сезону. Харктерний для ксилокоп б╕отоп - деревинна, чагарникова рослинн╕сть (л╕сосмуги, заросл╕ г╕рськ╕ схили. Вони також можуть заселяти р╕зн╕ дерев'ян╕ споруди. Доросл╕ комахи л╕тають з к╕нця травня по серпень.

Особливу ц╕кав╕сть являють гн╕зда цих комах. Вони ╖х влаштовують в мертв╕й деревин╕ - пнях, телеграфних стовпах, ст╕нах брусових буд╕вель, ╕нод╕ в тр╕щинах скель, або нав╕ть у грунт╕. П╕дм╕чено, що бджоли-тесл╕ часто оселяються в деревин╕ уражен╕й грибами. В╕рог╕дно, це обумовлено тим, що така деревина б╕льш м'яка ╕ зручна для "теслювання".

Буду╓ гн╕зда самка. ╥╖ ╕нструментом для роботи ╓ щелепи ╕ передн╕ н╕жки. Ц╕каво, що щелепи працюють почергово. Обома щелепами одночасно, комаха користу╓ться лише, як кл╕щами, щоб в╕дривати шматочки деревини.

Вх╕д до гн╕зда бджола розташову╓, як правило, з п╕вденного боку стовбура. Товста, розширена частина ходу спочатку ╓де горизонтально, а пот╕м р╕зко згина╓ться донизу, або ж п╕дн╕ма╓ться догори. Довжина такого каналу може досягати 25 см. При цьому один х╕д веде в два-три паралельних канали. На буд╕вництво ╕ влаштування ходу бджола витрача╓ дек╕лька дн╕в. Вертикальний х╕д бджола д╕лить перегородками на ком╕рки таким чином, що дах кожно╖ з них ╓ дном наступно╖. В кожн╕й ком╕рц╕ заклада╓ться запас пров╕з╕╖ - медвяне т╕сто, котре ╓ сум╕шшю пилку, нектару ╕ меду. Це т╕сто ╕ ╓ основним кормом для личинок бджоли. На нього самка ксилокопи в╕дклада╓ крих╕тне яйце, запечату╓ ком╕рку ╕ б╕льше н╕коли доне╖ не поверта╓ться. Личинку в майбутньому, на в╕дм╕ну в╕д звичайних бдж╕л, чека╓ самост╕йне життя.

Першу ком╕рку бджол-тесля споруджу╓ на самому дн╕ каналу. Над нею надбудову╓ться наступна, а коли увесь х╕д заповню╓ться, в╕н ста╓ схожим на багатоповерховий будинок. Вх╕д до гн╕зда ксилокопа закрива╓ масивною пробкою з фрагмент╕в деревини, котр╕ залишились в╕д процесу пробуравлювання ходу. Комаха це робить, щоб зберегти м╕крокл╕мат в гн╕зд╕ ╕ таким чином захистити сво╓ потомство в╕д р╕зних паразит╕в та хижак╕в. А ╖х, у комахи не браку╓! Оси-сап╕г╕ди, ╖здц╕-гастерупц╕╖ можуть зашкодити потомству ксилокоп. Личинки сап╕ги, будучи в╕дкладеними поверх яйця бджоли тесл╕, спочатку знищують яйця личинки-господаря, а пот╕м ╕ запас корму. ╥здц╕ ж личинок бджоли не займають, але прир╕кають ╖х на голодну смерть, бо споживають запаси ╖х корму.

Восени личинки перетворюються на лялечок. З них п╕сля пер╕оду розвитку з'являються бджоли нового покол╕ння. Однак, назовн╕ вони вийдуть лише наступно╖ весни. Щоб вийти з гн╕зда, кожна молода бдж╕лка прогриза╓ св╕й власний вих╕д. Вм╕ння теслювати знайшло сво╓ в╕дображення у власн╕й назв╕ комахи не лише в укра╖нськ╕й, рос╕йськ╕й, а й в англ╕йськ╕й та французьк╕й мовах. В них комаха також зветься "теслею".

У в╕дношенн╕ споживання корму, ксилокопи ╓ пол╕фагами - тобто споживачами р╕зноман╕тного за сво╖м походженням харчу. П╕драховано, що ксилокопа живиться на 60-ти видах рослин, що належать до 23 родин, серед котрих ╓ плодояг╕дн╕, л╕сов╕ культури, бобов╕, тощо. Отже, ксилокоп можна вважати добрими запилювачами рослин.

В останн╕й час через сан╕тарн╕ вирубки сухостою, зменшення к╕лькост╕ дерев'яних споруд ╕ надм╕рного застосування х╕м╕чних засоб╕в захисту рослин, чисельн╕сть ксилокоп сутт╓во зменшилась. Щоб зберегти ц╕ чудов╕ створ╕ння природи, треба охороняти недоторканими характерн╕ б╕отопи, придатн╕ для гн╕здування ╕ розвитку личинок цих комах. В╕рог╕дно, ╓ сенс створити м╕крозаказники, де б життя цих комах було в найб╕льш╕й безпец╕. Перш╕ штучн╕ гн╕зда для цих комах запропонував ще французький ентомолог-любитель Жан-Анр╕ Фабр. В╕н пом╕тив, що ксилокопи ╕з задоволенням оселяються у великих пустот╕лих стеблах очерету. Фабр запропонував бджолам вулики з очерету власно╖ конструкц╕╖ (очеретини, розташован╕ в рядки). ╥х одразу почали заселяти ксилокопи. Внасл╕док втручання людини ╖х робота зводиться до м╕н╕муму ╕ поляга╓ лише в тому, щоб обладнати перегородки. Бджолам це легко зробити лише за рахунок вир╕внювання ст╕нок каналу всередин╕ пустот╕ло╖ очеретини. При орган╕зац╕╖ охорони м╕сць гн╕здування ксилокоп, треба враховувати, що бджоли часто займають гн╕зда сво╖х попередник╕в. М╕сця, де в╕дм╕чен╕ скупчення гн╕зд б╕льш н╕ж 100 особин бдж╕л-тесль, треба наносити на географ╕чн╕ земельн╕ мапи господарств. Районн╕ служби захисту рослин (п╕дпри╓мства С╕льгоспх╕м╕╖) ╕ землевпорядкування мають бути попереджен╕ про розташування крупних популяц╕й зникаючих (червонокнижних), корисних ╕ р╕дк╕сних комах та про╕нформован╕ про способи сприяння ╖х охорон╕ та збереженню. Особливо ц╕нн╕ м╕сця мешкання ксилокоп охороняються в режим╕ державного ентомолог╕чного заказника або у форм╕ шк╕льного м╕крозаказника, м╕крозапов╕дника, агрорезервата. В таких випадках р╕шення м╕сцевих кер╕вних структур може бути закр╕плене у вигляд╕ в╕дпов╕дного р╕шення м╕сцево╖, районно╖ чи обласно╖ Ради народних депутат╕в.

Заказник (або ╕нша форма територ╕╖, що охороня╓ться) включа╓ в себе власне колон╕ю, тобто територ╕ю, зайняту гн╕здами та кормову д╕лянку, котра використову╓ться населенням колон╕╖ (наприклад д╕лянка р╕знотрав'я в рад╕ус╕ 200 м в╕д колон╕╖). Кормовою д╕лянкою може слугувати д╕лянка з штучним нас╕нневим вис╕вом багатор╕чних ентомоф╕льних культур - тобто медонос╕в, котр╕ ╓ привабливими для комах-опилювач╕в. Площа заказника може вар╕ювати в╕д 0.5 до 10 га. При цьому не менше третини в╕д загально╖ площ╕ в╕дводиться п╕д кормову д╕лянку.

На межах заказника встановлюють попереджувальн╕ щити з поясненням ╕ перел╕ком д╕й, заборонених на дан╕й територ╕╖. При необх╕дност╕ д╕лянку огороджують, щоб на не╖ не заходила худоба. Навколо заказника встановлюють охоронну зону шириною не менше 200 метр╕в, де заборонено застосовувати отрутох╕м╕кати.

У кожному господарств╕ доц╕льно створювати мережу заказник╕в корисних комах, що мабть м╕ж собою еколог╕чний зв'язок (шляхи м╕грац╕й, резервн╕ кормов╕ уг╕ддя). Це можуть бути л╕сосмуги, д╕лянки ц╕линного р╕знорав'я. Все це сприя╓ стаб╕льност╕ ╕ в╕дновленню популяц╕╖ червонокнижного виду, а в результат╕ - оздоровленню вс╕╓╖ еколог╕чно╖ обстановки, в тому числ╕ й зб╕льшенню рол╕ комах у створенн╕ ╕ захист╕ врожа╖в.

Юр╕й Бойчук

канд. б╕ол. наук, доцент

Художник - Костянтин Скубицький