Конференц╕я з питань розповсюдження трансгенних та модиф╕кованих орган╕зм╕в
М╤Н╤СТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ЯДЕРНО╥ БЕЗПЕКИ УКРА╥НИ
Ки╖в-1, вул. Хрещатик, 5 к. 475
ПРЕС-ЦЕНТР
т/ф 228-15-64
E-mail:
prescent@Mep.FreeNet.Kiev.uahtpp://greenfield.fortunecity.com/hunters/228/pressc.htm
Прес-рел╕з 18 с╕чня 2000 р. (2 стор.)
20-28 с╕чня у Монреал╕ в╕дновить свою роботу Перша надзвичайна зустр╕ч Конференц╕╖ стор╕н Конвенц╕╖ про охорону б╕олог╕чного р╕зноман╕ття.Метою зустр╕ч╕ ╕ обговорення та можливе прийняття проекту Протоколупро б╕обезпеку.
У зв'язку ╕з складн╕стю обговорюваних питань виявилося неможливим завершити переговори щодо прийняття Протоколу з б╕обезпеки п╕дчас Першо╖ Конференц╕╖ стор╕н Конвенц╕╖ 22-24 лютого 1999 року у Колумб╕╖.
Протокол ма╓ сприяти забезпеченню належного р╕вня захисту в галуз╕ безпечно╖ передач╕, обробки та використання живих модиф╕кованих орган╕зм╕в, як╕ ╓ результатом сучасно╖ б╕отехнолог╕╖, здатних негативно вплинути на збереження та ст╕йке використання б╕олог╕чного р╕зноман╕ття.
Врахову╕ться також ризик для здоров'я людини ╕ особлива увага прид╕ля╓ться транскордонному перем╕щенню таких орган╕зм╕в. Проект зазначеного Протоколу передбача╓ обов'язкове проведення оц╕нки ризику перед застосуванням генетично зм╕нених орган╕зм╕в у нових умовах (кра╖нах) та процедуру попередньо╖ обгрунтовано╖ згоди в сфер╕ безпечно╖ передач╕, використання та застосування будь-яких живих модиф╕кованих орган╕зм╕в, що ╕ результатом б╕отехнолог╕й ╕ як╕ можуть призвести до негативного впливу на збереження ╕ стале використання б╕олог╕чного р╕зноман╕ття.
Сьогодн╕ у св╕т╕ не ╕сну╓ ╓дино╖ думки з цих питань. ╢вропейський Союз займа╓ позиц╕ю, яка не сп╕впада╓ з позиц╕╓ю так звано╖ "Майам╕ групи", до яко╖ належать США, Канада ╕ деяк╕ ╕нш╕ держави. ╢вропейський Союз виступа╓ за ретельн╕ перев╕рки стосовно вв╕зних генетично модиф╕кованих орган╕зм╕в, в той час як позиц╕я "Майам╕ групи" поляга╓ у тому,
що повинен застосовуватися принцип в╕льно╖ торг╕вл╕ ╕ модиф╕кован╕ орган╕зми можуть бути ввезен╕ без перешкод.У зустр╕ч╕ стор╕н Конвенц╕╖ в╕зьме участь делегац╕я Укра╖ни, яку очолить заступник М╕н╕стра екобезпеки Микола Стеценко. Це матиме важливе значення перш за все з точки зору створення в Укра╖н╕ нормативно-правово╖ бази щодо оц╕нки потенц╕йного ризику трансгенних сорт╕в для довк╕лля, метод╕в забезпечення безпечно╖ обробки, збер╕гання, транспортування та використання трансгенних сорт╕в, проведення спец╕ального маркування, зд╕йснення контролю за ввезення в Укра╖ну генетично-модиф╕кованих орган╕зм╕в, у тому числ╕ рослин для використання у с╕льському господарств╕.
Укра╖на в ц╕лому згодна п╕дписати Протокол про б╕обезпеку, але п╕сля завершення внутр╕шн╕х процедур узгодження з ус╕ма зац╕кавленими м╕н╕стерствами ╕ в╕домствами, М╕некобезпеки Укра╖ни п╕дтверджу╓ свою позиц╕ю щодо необх╕дност╕ обов'язкового зд╕йснення державно╖ еколог╕чно╖ експертизи перед проведенням польових випробувань та
використанням генетично зм╕нених орган╕зм╕в, у тому числ╕ трансгенних рослин.Прес-служба Т/ф 228 15 64
╕ трансгенних рослин.