ЩУР - ТВАРИНА ТА╢МНИЧА
Микола Рудь
Чого т╕льки не робилось протягом ╕стор╕╖ людства, щоб позбавитись небажаного сус╕дства щур╕в! Та все марно. На пороз╕ трет╓ тисячол╕ття, а вони як жили поряд з людиною, так ╕ живуть. Пацюки завжди там, де ╓ харч, де взимку тепло, де можна гарантовано сховатись в╕д ворог╕в, та ще при цьому мати к╕лька запасних виход╕в.
Людина з давн╕х давен вела жорстоку боротьбу з щурами. Але як це не прикро - щур виявився хитр╕шим. В╕н не лише вижив у страшн╕й борн╕, але й розселився по всьому св╕тов╕, включаючи нав╕ть п╕вн╕чний та п╕вденний полюси, де непогано себе почува╓ живучи тихо й непом╕тно разом з досл╕дниками на спец╕альних станц╕ях. Щур завжди ╕ всюди супроводжу╓
людину. Разом з нею в╕н нав╕ть опанував фантастичн╕ глибини океану, поселившись ран╕ше особового складу на в╕йськових п╕дводних човнах ще п╕д час ╖х зведення. Недарма на флотах вс╕х кра╖н св╕ту ╕сну╓ винагорода тому члену команди, який добуде на корабл╕ живого чи мертвого пацюка! Але як св╕дчить практика, щура можна вп╕ймати на якусь хитр╕сть лише один раз. Марно чекати, щоб ще якийсь дурень ╕з щурячого племен╕ вдруге був зловлений у однаковий спос╕б. Через таку мудр╕сть пацюк╕в людина п╕шла шляхом виведення спец╕ально╖ породи собак-щуролов╕в. Але й це не принесло бажаних результат╕в. Собака, якою б маленькою вона не була, не може д╕стати щур╕в з н╕р та вузьких сховищ.*Щурам непереливки там, де вони не можуть в╕льно ╕ безпечно пересуватись у пошуках харчу, де по-господарськи використовуються продукти, де проти них регулярно ╕ методично застосовуються дератизац╕йн╕ заходи. У таких випадках вся популяц╕я н╕би по команд╕, орган╕зовано йде в ╕нше м╕сце щоб пересид╕ти лиху годину, а згодом повернутись назад. ╤ будьте певн╕, п╕сля ╖х повернення люди ще довго будуть думати, що вони п╕шли назавжди. А вони тим часом давно повернулись щоб бути непом╕тними, тихими ╕ ситими.
Для людини пацюки завжди були ознакою б╕ди. Ц╕ тварини першими захворювали на чуму ╕ ставали причиною ╖╖ поширення. Перша документально заф╕ксована масова еп╕дем╕я чуми почалась в Гену╖ в 1347 роц╕. Хвороба яка була названа людьми ⌠чорною смертю■ викосила безл╕ч народу. За даними канцеляр╕╖ Ват╕кану, за три роки вимерло 200 тисяч м╕ст. В Европ╕ помер
кожен четвертий житель. Сумарна к╕льк╕сть загиблих вража╓ - 25 м╕льйон╕в склали жатву скорботи смерт╕.Окр╕м чуми, щур╕ ╓ розповсюдниками ╕ пром╕жними хазяями б╕льш н╕ж двадцяти захворювань людини (тиф, бруцельоз, трих╕нельоз, рожа, сальмонезьоз, лептосп╕роз, лихоманку Ласса). Та чума найстрашн╕ша з ус╕х. З ╕сторично╖ точки зору, ще зовс╕м недавно вона наводила жах на моряк╕в та портовий люд усього св╕ту. Нав╕ть страшно уявити, що чекало команду корабля, де хоч один з моряк╕в захворював.**
З випадками масових захворювань на чуму ╕сну╓ багато легенд, як╕ описують так званий предсмертний танок щура, який н╕би то виконувала тварина на очах натовпу в людних м╕сцях. Насправд╕ ж уражен╕ хворобою тварини, втративши контроль над сво╓ю повед╕нкою, вилазять з╕ сво╖х сховищ. Вигляд змучених ╕стот, що втратили координац╕ю рух╕в нагаду╓ танок, який ╓ страшною ознакою в╕домою морякам усього св╕ту - наступу еп╕дем╕╖ чуми. ╤ справд╕, майже завжди випадки захворювання пацюк╕в на чуму законом╕рно спричиняють спалах захворювань у великих портових м╕стах, а затим ╕ просування еп╕дем╕╖ вглиб кра╖н аж до найв╕ддален╕ших куточк╕в, включаючи майже ╕зольован╕ г╕рськ╕ селища, куди т╕кають в╕д хвороби б╕женц╕, несучи з собою загрозу для ╕нших.
Сумнов╕дома сво╓ю масовою смертн╕стю еп╕дем╕я чуми у Лондон╕ 1664-65 рр також була передречена не лише траг╕чним танком пацюка, про що спов╕щали тогочасн╕ газети. В 1663 р , як св╕дчать сучасники, особистим л╕карем московитського зверхника Олекс╕я Михайловича Романова (Кобили), Андреасем Енгельгартом з Нижньо╖ Саксон╕╖, який за тогочасними нормами був ще й астрологом, було передречено страшний мор у Лондон╕.
Пацюки ╓ безумовними (обл╕гатними) супутниками людини, хоча з б╕олог╕чно╖ точки зору, враховуючи адаптивн╕ можливост╕ виду, вони ц╕лком могли б себе забезпечити вс╕м необх╕дним в умовах в╕льного ╕снування в дик╕й природ╕. Проте, жодному з науковц╕в не вдавалось спостер╕гати пацюк╕в в природ╕ як в╕льно╕снуючу популяц╕ю без сус╕дства з людиною. Варто людин╕ п╕ти з якихось м╕сць, щур╕ негайно збираються в дорогу ╕ йдуть за нею, або шукають шлях╕в до найближчих поселень людей. Науц╕ в╕домо багато випадк╕в, коли з помешкань, покинутих людиною, щур╕ швидко зникали.
В╕домий автор М.Фолл зазнача╓, що вплив щур╕в на людину у пом╕рному кл╕мат╕ не йде н╕ в яке пор╕вняння з жарким кл╕матом. Д╕яльн╕сть щур╕в на Ф╕л╕п╕нах, в ╤нд╕╖, на п╕вдн╕ Китаю вража╓ уяву. К╕льк╕сть тварин в деяких рег╕онах наст╕льки велика, що вони складають сутт╓ву загрозу для с╕льського господарства. В пер╕од дозр╕вання врожаю рису, щур╕ споживають зерно у величезних к╕лькостях у стан╕ восково╖ стиглост╕, не даючи йому дозр╕ти. В Кита╖ за останн╕ два роки щур╕ з■╖ли 3,3 млн. тон зерна, а також пошкодили та з╕псували, зробивши непридатними для переробки, тисяч╕ тон цукрово╖ тростини та бавовни. Китайське кер╕вництво призвало населення широко розгорнути боротьбу з шк╕дниками, ненажерлив╕сть яких не зна╓ меж. Це стало причиною того, що в деяких пров╕нц╕ях за статистичними даними недорахувались третини врожаю зернових. За планами кер╕вництва Китаю в 1996 роц╕ ма╓ бути з╕брано б╕ля 500 м╕льйон╕в тон зерна... якщо щур╕ не внесуть сво╖х коректив. З метою запоб╕гти цьому прийнято р╕шення провести д╕╓в╕ засоби боротьби з щурями по вс╕й кра╖н╕.
З ╕стор╕╖ спроб людини боротись з пацюками, найб╕льш ц╕кавим ╓ досягнення ув■язненого в╕домо╖ тюрми С╕нг-С╕нг Д.Ролл╕нса. Щуроловка його конструкц╕╖ виявилась найб╕льш вдалою ╕ дозволила йому швидко розбагат╕ти не виходячи на волю. Директор тюрми допом╕г сво╓му арештанту запатентувати вдалу конструкц╕ю, яка дозволяла фермерам ╕ власникам харчопереробного б╕знесу ефективно боротись з в╕домим злом.
Однак варто згадати, що протягом вс╕╓╖ ╕стор╕╖ людства, жодному народу так ╕ не вдалось побороти щур╕в. Схоже на те, що щур╕ завжди були, вони ╓ ╕ будуть.
Не дивлячись на те, що пацюки з б╕олог╕чно╖ точки зору одн╕ з найта╓мнич╕ших явищ природи, мало хто з науковц╕в ще до недавнього часу погодився б ╖х серйозно вивчати. Причина цього кри╓ться в звичайному людському прагматизм╕. Вчен╕, як ╕ вс╕ нормальн╕ люди, хочуть зробити кар■╓ру, мати усп╕х у сво╖х досл╕дженнях. Працюючи з щурами, такого переб╕гу под╕й гарантувати до недавнього часу було неможливо. Повед╕нка щур╕в в умовах максимально наближених до реальних залиша╓ться майже не вивченою. Б╕льш того... в колишньому СРСР заглиблюватись в досл╕дження популяц╕йно╖ структури щур╕в було заборонено п╕д страхом пересл╕дувань. Отримувати ╕ вивчати науков╕ роботи сво╖х колег з-за кордону було неможливо. Вивчати щур╕в п╕д виглядом орган╕зац╕╖ звичайного в╕вар╕я також було небезпечно, бо система нагляду за науковцями була в╕длагоджена на найвищому р╕вн╕. В╕дпов╕дними компарт╕йними ╕нстанц╕ями були прийнят╕ секретн╕ постанови про неприпустим╕сть ф╕нансувань наукових досл╕джень ╕ недопущення публ╕кац╕й результат╕в, як╕ могли б з■явитись в наукових колах, у русл╕ так званих соц╕о-б╕олог╕чних напрямк╕в. Виника╓ законом╕рне питання: чому влада одн╕╓╖ з найпотужн╕ших ╕мпер╕й в св╕т╕ перелякалась можливост╕ публ╕кац╕╖ матер╕ал╕в про звичайних щур╕в?! В╕дпов╕дь на дане питання сл╕д шукати
в незвичайно складн╕й псих╕ц╕ щур╕в, яка на р╕вн╕ популяц╕╖ максимально схожа на модель людського сусп╕льства. Це п╕дтверджували пор╕вняння результат╕в звичайних тестових ситуац╕й, змодельованих на р╕вн╕ щурячо╖, ╕ прошу вибачення, людсько╖ сп╕льноти.Виявилось, що в умовах стресу пацюки поводять себе точн╕с╕нько як люди. У штучно створеному натовп╕ спостер╕гаються практично ╕дентичн╕ людським повед╕нков╕ реакц╕╖ (агрес╕я, сутички). П╕длабузництво перед сильн╕шими членами щурячого соц╕уму в деталях под╕бне у сво╖й ганебност╕ до людського. У штучно створених умовах л╕м╕ту води, корму, простору для активного пересування, ч╕тко ╕ яскраво спостер╕га╓ться механ╕зм розпод╕лу сусп╕льства щур╕в на соц╕альн╕ шари. При експериментальному створенн╕ в популяц╕╖ щур╕в черги, можна легко вп╕знати вс╕ елементи повед╕нки, характерн╕ для ╕снування людей в умовах контрольованого л╕м╕ту (свободи, ╖ж╕).
В кра╖нах соц╕ал╕стичного табору робили вигляд, що н╕чого не сталося ╕ н╕яких в╕дкрить не в╕дбулось. Однак довго так продовжуватись не могло. Результати соц╕об╕олог╕╖ ставали реальними аргументами в ╕деолог╕чних суперечках. Протистояння соц╕ал╕стичного табору розвинутим, в╕дкритим кра╖нам все б╕льше нагадувало карикатуру. Однак рел╕ктова псих╕ка комун╕зму не здавалась. Видавництва безперервно випускали в св╕т книжки автор╕в, як╕ працювали виключно в сфер╕ критичного огляду нов╕тн╕х досягнень св╕тово╖ б╕олог╕чно╖ думки.
За результатами численних соц╕об╕олог╕чних досл╕д╕в над щурями, стояли ╕мена св╕тил б╕олог╕чно╖ науки. Тому оголосити напрямок ⌠неправильним■ не ризикнули - це вже не раз зак╕нчувалось ганьбою. У св╕тово╖ громадськост╕ ще були св╕жими в пам■ят╕ пропагандистськ╕ наскоки ╕деолог╕чних ком╕сар╕в з Академ╕╖ Наук СРСР на генетику, електрон╕ку, к╕бернетику.
Результати пор╕внянь щур╕в з в╕нцем дарв╕новсько╖ схеми, нажаль, не виявили якихось сутт╓вих розб╕жностей на користь людини. Тому в╕д констатац╕╖ ⌠р╕вност╕■ у природ╕, як одного з постулат╕в лен╕нського вчення, до пошуку ознак ⌠соц╕ал╕стично╖ св╕домост╕■ у щур╕в, був лише один крок. Отже, виходило, якщо пацюки майже н╕чим не в╕др╕зняються в╕д людей, то вони також мають ╕сторичний шанс прийти до комун╕зму. Дал╕, за елементарною лог╕кою випливала необх╕дн╕сть наукового обгрунтування ╕ встановлення ч╕ткого терм╕ну приходу
⌠комун╕зму■ у св╕т╕ пацюк╕в, як завершально╖ стад╕╖ реально ╕снуючого соц╕ал╕зму. Одразу зметикувавши, що найпрост╕ш╕ показов╕ соц╕об╕олог╕чн╕ досл╕ди на р╕вн╕ популяц╕╖ ╓ остаточним смертним вердиктом ╕деолог╕╖ комун╕зму, охоронц╕ режиму не знайшли н╕чого кращого н╕ж заборонити соц╕об╕олог╕чн╕ досл╕дження, як ⌠╕дейно шк╕длив╕■.Кого-кого, а дурн╕в серед сво╖х хватало. Загроза виникнення десь на одн╕й з кафедр ⌠╕стор╕╖ парт╕╖■, в середовищ╕ ортодокс╕в страшного г╕брида у вигляд╕ комуно-дарв╕н╕зму ╕ соц╕об╕олог╕╖ абсолютно не була виключеною. Чого доброго ... об■╓днаються, пот╕м посваряться, а там ╕ до диспуту у парт╕йн╕й прес╕ недалеко. Саме тому п╕шли давно випробуваним шляхом - заборонити, або зробити вигляд, що явища не ╕сну╓. ___________________________
_________________________________________*Ця обставина не зупинила свого часу к╕нолог╕в-селекц╕онер╕в як╕ зробили спробу створити одну з найменших за розм╕рами собак, спец╕ал╕зац╕я яко╖ полягала в тому, щоб одночасно
, бувши гарненькою ╕грашкою свого господаря, при нагод╕ вступати в геро╖чну сутичку з щурами.Ця порода ╕сну╓ ╕ нин╕, хоч ╕ в дещо модерн╕зованому вигляд╕. Це т.з. ⌠той-тер"╓р■, який втративши одне з первинних призначень, лишився в очах сво╖х прихильник╕в не менш ц╕нним з декоративно╖ точки зору.