Еколого-геолог╕чний стан Укра╖ни
Наш г╕сть: Яковлев ╢вген Олександрович - доктор техн╕чних наук, заступник директора Державного Геолог╕чного П╕дпри╓мства "Гео╕нформ", член нац╕онально╖ ком╕с╕╖ з рад╕ац╕йного захисту, д╕йсний член Нью-Йорксько╖ Академ╕╖ Наук.
Еколого-геолог╕чний стан Укра╖ни почав турбувати науковц╕в задовго до Чорнобильсько╖ Катастрофи. Однак ця под╕я ще в б╕льш значн╕й м╕р╕ загострила вс╕ наявн╕ негативн╕ процеси. Б╕ля 25% всього державного доходу колишнього Радянського Союзу припадало на Укра╖ну. У зв'язку з цим на територ╕╖ нашо╖ Батьк╕вщини дуже ╕нтенсивно використовувались надра, вода, пов╕тря, земельн╕ ресурси - тобто практично вс╕ компоненти довк╕лля. Однак при цьому не зверталась увага на те, що практично вс╕ шк╕длив╕ види д╕яльност╕ в к╕нцевому рахунку негативно впливають на людей. В результат╕ в Укра╖н╕ практично на 70% розорений земельний ландшафт, котрий форму╓ базу для б╕осфери, для поверхневого стоку ╕ нав╕ть для якост╕ приземного шару атмосфери. На територ╕╖ Укра╖ни практично повн╕стю зарегульовано поверхневий ст╕к. ╤ це не лише Дн╕про за рахунок котрого на 8-10 метр╕в п╕днявся р╕вень грунтових вод, а й т╕ 26 000 ставк╕в, великих та малих водосховищ, котр╕ зупинили вс╕ мал╕ р╕чки, внасл╕док чого в╕дбувся стаб╕льний п╕дйом р╕вня грунтових вод. В результат╕ тако╖ д╕яльност╕ людини, нав╕ть нормальн╕ опади в таких традиц╕йно благополучних областях, як Микола╖вська та Херсонська, приводять до п╕дтоплення с╕льськогосподарських уг╕дь. Так наш╕ традиц╕йно родюч╕ укра╖нськ╕ грунти, в результат╕ перенасичення вологою, втрачають м╕цн╕сть, актив╕зуються зсуви на схилах, утворюються карстов╕ провали. При п╕дтопленн╕ зб╕льшу╓ться забруднення п╕дземних вод за рахунок дифуз╕╖ та вимивання токсикант╕в, а також знижу╓ться сейсм╕чна ст╕йк╕сть грунт╕в. По квал╕ф╕кован╕й оц╕нц╕ за остан╕й час ми втратили 2 бали сейсм╕чно╖ ст╕йкост╕ на б╕льш╕й частин╕ територ╕╖. Протягом тривалого часу техн╕чний стан грунт╕в залишався поза увагою широкого кола науковц╕в, окр╕м аграр╕╖в. Чорнобильська трагед╕я зм╕нила приор╕тети. Нин╕ ми розум╕╓мо, що Укра╖на в геох╕м╕чному в╕дношенн╕ ╓ ун╕кальноою державою - на ╖╖ територ╕╖ практично не лишилось природних ландшафт╕в с первинними геох╕м╕чними характеристиками. Отже, харчовий ланцюг укра╖нця з моменту його народження ╓ ун╕кальний у сво╖й в╕дм╕нност╕ за рад╕онукл╕дними, б╕ох╕м╕чними, та ╕ншими характеристиками.

Отже, нин╕ те, що з прадавн╕х час╕в в Укра╖н╕, на геолог╕чному р╕вн╕ формувало нац╕ю, нин╕ зазнало радикально╖ зм╕ни. В навколишн╓ середовище, зв╕дки надходить вода, ╖жа, пов╕тря, котре да╓ притулок ╕ захист, внесено сутт╓вий мутац╕йний фактор. Нин╕ не один лише рад╕ац╕йний фактор становить загрозу. Значно б╕льшу небезпеку становить комплекс токсикант╕в, котрий "отрую╓ нам життя" в комплекс╕ з важкими металами та продуктами вза╓мод╕╖. Чи не так?

Так! Саме так... з ризиком нестаб╕льност╕ процесу етногенезу на популяц╕йному р╕вн╕. Адже це поняття в котре входить культура, мова, нац╕ональн╕ промисли, повинно бути забезпеченим необх╕дною к╕льк╕стю земельних, водних, м╕нерально-сировинних, енергетичних ресурс╕в належно╖ якост╕. Отже враховуючи, що вс╕ перел╕чен╕ ресурси зм╕нили сво╖ первинн╕ характеристики, що зробило ╖х непридатними до користування, етногенез (процес ╕снування та розвитку етносу) втратив сво╖ перспективи.

Чи не може це св╕дчити, що наша нац╕я не ма╓ перспективи для свого розвитку?

Поняття етносу включа╓ такий важливий чинник, як територ╕я проживання. Хоча ╓ народи, що не мають сво╓╖ власно╖ земл╕. .. Однак, ╖м не позаздриш.

Що ж виходить - укра╖нц╕ перетворились на нац╕ю, котра ма╓ землю на як╕й досить скоро можна буде ╕снувати лише умовно?

╤сторичну перспективу ма╓ та нац╕я, котра в╕д сьогодн╕шнього дня збер╕га╓ найб╕льший еколог╕чний ресурс сво╖х ландшафт╕в, сво╓╖ територ╕╖ ╕ сво╓╖ б╕осфери.

Тобто в кра╖н╕, де найб╕льше збереглось рел╕ктових л╕с╕в, степ╕в, де найменший в╕дсоток агротехн╕чного використання земель, застосування герб╕цид╕в, пестицид╕в, отрутох╕м╕кат╕в - там найкращ╕ перспективи ╕ народ ц╕╓╖ щасливо╖ кра╖ни ма╓ шанси прожити у в╕ках?

Ма╓ найб╕льшу ст╕йк╕сть у розвиту, краще здоров'я ╕ майбутн╓.

Фактично Ви передр╕ка╓те траг╕чне майбутн╓ для Укра╖ни.

Ризик сутт╓вий. Факторних прояв╕в достатньо: ми ма╓мо досить сутт╓ве зменшення тривалост╕ життя: для чолов╕к╕в - 63,4 роки - дв╕ третини з них не дожива╓ до пенс╕╖, для ж╕нок - 71 р╕к. Перед Чорнобильською Катастрофою ми мали показники б╕ля 69 рок╕в у чолов╕к╕в ╕ 74 у ж╕нок. Загалом ми мали 52,5 м╕льйона чолов╕к, а нин╕ лише б╕ля 50 м╕льйон╕в. На фон╕ загального зниження р╕вня життя спец╕ал╕сти говорять про ситуац╕ю, котра ╓ г╕ршою по багатьом показникам н╕ж п╕сля 2-╖ Св╕тово╖ В╕йни.

Згадуючи нашу ╕стор╕ю, не можна оминути увагою Ф╕нлянд╕╖ - ╓дино╖ частини Москов╕╖, котр╕й пощастило вислизнути з ╖╖ "братських об╕йм". На фон╕ вс╕х показник╕в на той час ╕ нин╕, Укра╖на не витриму╓ н╕яко╖ критики. Чи не ╓ наш нин╕шн╕й жебрацький стан насл╕дком перебування у склад╕ так званого СРСР?

Без сумн╕ву. Адже р╕вень використання природн╕х ресурс╕в на територ╕╖ Укра╖ни у пор╕внянн╕ з ╕ншими республ╕ками був на порядок вищим. В результат╕ цього у нас не лишилося жодно╖ живо╖ ландшафтно╖ зони. А погляньте, в що перетворився Донбасс! Нин╕ ми повинн╕ закрити 120 шахт з 250-ти! А що це означа╓? Це неконтрольований п╕дйом води, п╕дтоплення, нев╕дом╕ шляхи м╕грац╕╖ газу, локальн╕ горн╕ удари в режим╕ землетрусу, вих╕д солоних шахтних вод. Ц╕ шахти розташован╕ на колоссальн╕й площ╕ ╕ в перспектив╕ здатн╕ впливати нав╕ть на стан Азовського моря. Однак, нажаль на даний час Укра╖на нав╕ть не ма╓ кошт╕в на проведення екомон╕торингу. Тобто ми втратили можлив╕сть хоча б ╕нформац╕йно тримати ситуац╕ю п╕д контролем. ╤ншими словами - нин╕ ми сл╕п╕ ╕ глух╕.

Чи не буде це початком спуску водосховищ, котрого так чекають багато гарячих гол╕в?

Можливо, однак забруднення навколишнього середовища в даному випадку не уникнути. Мова йде про те, щоУкра╖н╕ прийдеться серйозно зайнятись регулюванням водно-еколог╕чних параметр╕в водосховищ. Але поки не буде розроблено серйозних технолог╕й, котр╕ гарантуватимуть нам безпечне життя наших онук╕в та правнук╕в, розпочинати цю справу передчасно. Спуск водойм потр╕бно сп╕вставляти з реальним перетворенням великих площ дна водоссховищ на суход╕л. Велика к╕льк╕сть рад╕онукл╕д╕в поглинутих муловивми в╕дкладами може перетворитись на пил ╕ розноситись в╕тром. Адже протягом тривалого часу територ╕╖ колишнього дна водосховищ не будуть вкритими рослинн╕стю. Отже небезпека перенесення в╕тром значно╖ к╕лькост╕ рад╕оактивних речовин може бути сп╕вставлена з новим Чорнобильським вибухом.

В такому випадку, чи не варто було б повернутись до ц╕╓╖ ╕де╖ п╕сля вир╕шення нагальних економ╕чних проблем, вийти з кризи, нормал╕зувати процеси в науков╕й сфер╕, а лише пот╕м...

Згоден з цим.
Розмову в╕в Микола Рудь