Передмова редакц╕╖

Стаття в╕домого укра╖нського науковця, вчителя вчител╕в-б╕олог╕в Юр╕я Вервеса, нещодавно наробила переполоху, як в академ╕чних колах, так ╕ серед укра╖нського шк╕льного вчительства, науковц╕в-педагог╕в та л╕кар╕в-методист╕в.

Багато член╕в редколег╕╖ "Натурал╕ста" традиц╕йно перебувають в добрих творчих стосунках з ун╕верситетським викладацько-професорським складом. Ця обставина законом╕рно не могла не призвести до того, що професору, зав╕дувачу кафедри зоолог╕╖ було запропоновано в╕дпов╕сти на чисельн╕ запитання, котр╕ з'явились в процес╕ стих╕йно виникло╖ дискус╕╖ в середовищ╕ зац╕кавлено╖ науково╖ громадськост╕. На наше прохання нам було запропоновано нову, велику статтю, котра в значн╕й м╕р╕ ╓ розширеним, актуал╕зованим вар╕антом ран╕ше висловлених погляд╕в. Редакц╕йна колег╕я вир╕шила подати ╖╖ без будь-яких зм╕н, доповнень ╕ редакц╕╖.

На нашу думку, ╤нтернет ╓ найкращою формою сп╕лкування науковц╕в, як у в╕дстоюванн╕ сво╖х погляд╕в, так ╕ у рев╕з╖ будь-чи╖х найавторитен╕ших, можливо хибних постулат╕в.

Зверта╓мось до вс╕х зац╕кавлених у розвитку цив╕л╕зованого з'ясовування в╕дносин не м╕ж особистостями, а м╕ж науково-методолог╕чними точками зору. Запрошу╓мо до дискус╕╖ педагог╕в, науковц╕в, публ╕цист╕в.

Ми надамо слово будь-кому, якщо тон суперечки (нехай ╕ запекло╖) буде витримано у тон╕ вза╓моповаги ╕ шляхетност╕.

З ус╕ма пропозиц╕ями прохання звертись: E-mail nature@nature.kiev.ua

 

Валеолог╕я √ оп╕ум для для народу

Мен╕ однаково, чи буду я жить в Укра╖н╕, чи н╕,

Та неоднаково мен╕, як Укра╖ну зл╕╖ люди

Присплять, лукав╕, ╕ в вогн╕

┘ ╖╖ окраденую збудять.

Т.Г.Шевченко.

П╕клування про сво╓ здоров'я, здоров▓я р╕дних та близьких, як в╕домо, притаманне кожн╕й нормальн╕й людин╕. Одна ╕з самих поважаних та древн╕х галузей медицини √ г╕г╕╓на √ вивча╓ вплив умов довк╕лля, в тому числ╕ соц╕альних, на здоров'я та розробля╓ заходи для його збереження, запоб╕гання захворювань та продовження в╕ку, що в сукупност╕ ма╓ назву ⌠здоровий спос╕б життя■. Г╕г╕╓н╕сти, як ╕ л╕кар╕, керуються в╕домим положенням клятви Г╕пократа √ ⌠не зашкодь■. Основи г╕г╕╓ни донедавна викладали як в початкових, так ╕ в середн╕х та старших класах, зокрема в курс╕ ⌠Людина та ╖╖ здоров▓я■ (8-9-й класи).

Здавна так повелось, що кожна наука ма╓ св╕й збочений в╕дбиток √ астроном╕я √ астролог╕ю, х╕м╕я √ алх╕м╕ю, медицина √ знахарство, психолог╕я √ екстрасенсорику, зоолог╕я - криптозоолог╕ю, г╕г╕╓на √ валеолог╕ю. Бути вченим важко: треба мати талан досл╕дника, досконально знати св╕й предмет, проводити експерименти, б╕льш╕сть з яких виявля╓ться невдалою тощо. Проходять роки, часто життя, ╕ лише одиниц╕ з арм╕╖ науковц╕в досягають усп╕ху.

Псевдонауками займатись легко ╕ при╓мно: запам▓ятати к╕лька ритуальних заклинань, к╕лька наукових терм╕н╕в та все це продавати ⌠лохам■ за непоган╕ грош╕. Кожна така ⌠галузь■ склада╓ться ╕з трьох частин: перша √ це терм╕ни ╕ поняття, вкраден╕ у справжньо╖ науки. Наприклад, астрологи використовують науков╕ факти вза╓моруху небесних т╕л та ╖х назви. Друга √ це догми, тобто положення, як╕ потребують не доказ╕в, а в╕ри, в основному запозичен╕ ╕з поганських рел╕г╕й. В астролог╕╖ прийнято в╕рити, що перем╕щення планет та з╕рок пов▓язане з людськими долями. Третя чистина √ це товар. В астролог╕╖ в╕н ма╓ назву ⌠гороскоп■ на кшалт: ⌠завтра вас чека╓ вдача у д╕лах, однак не зловживайте алкоголем та не переб╕гайте про╖здну частину вулиц╕ поза переходами■.

Б╕да прийшла не те що непом╕тно, а як черговий прояв загального ╕д╕отизму нашого життя: М╕н╕стерство осв╕ти ввело вивчення валеолог╕╖ в середн╕й школ╕. Що ж це за ⌠наука■ та учбовий предмет? Валеолог╕я почалась п╕д час агон╕╖ бувшого СРСР, коли на телебаченн╕ до запаморочення шаманили кашп╕ровськ╕ та чумаки, а так званий ⌠вчитель■ Порфир╕й ╤ванов в╕дростив здоровенну бороду та голон╕ж б╕гав по сн╕гу, аж поки не помер. Маячня ц╕╓╖ нап╕вбожев╕льно╖ нещасно╖ людини ╕ стала одн╕╓ю ╕з п╕двалин ⌠ново╖ науки■. Мешканець Лен╕нграду якийсь професор Брехман в 1982 роц╕ придумав ╕ саму назву ⌠валеолог╕я■. Ще тод╕ в пров╕нц╕ях пов╕дкривали кафедри валеолог╕╖ (в Пермському ун╕верситет╕ та ╕н.), та написали силу силенну ⌠наукових■ праць; зараз ця пошесть докотилася ╕ до нас √ так╕ кафедри створен╕ чи не при вс╕х пед╕нститутах. Зазначу, що в Рос╕╖ вивчення валеолог╕╖ в школах нещодавно в╕дм╕нили п╕д тиском громадськост╕ та Православно╖ церкви.

Валеологи стверджують, що вони вивчають ⌠саме здоров▓я■ та вплив на нього всього на св╕т╕. Тому вони вважають, до валеолог╕╖ входять г╕г╕╓на (саме у ц╕╓╖ науки запозичили основн╕ науков╕ терм╕ни), соц╕олог╕я, патр╕отичне та моральне виховання, гуман╕тарн╕ науки тощо. Отже, мова йде про нову ╕деолог╕ю. Чаклунське начиння валеолог╕╖ √ це вс╕ляк╕ поганськ╕ забобони та псевдовчення про прану, ауру, ⌠б╕ополя■, ⌠геопатогенн╕ зони■ тощо. Товаром ц╕╓╖ ⌠науки■ ╓ здоров▓я наше та наших д╕тей.

⌠Стовпи■ валеолог╕╖ в Укра╖н╕ √ два-три доктори медичних наук, к╕лька доцент╕в пед╕нститут╕в, ⌠суперпатр╕оти■, здеб╕льш ╕з бувших партком╕вських д╕яч╕в (кр╕м сл╕в ⌠слава■ та ⌠ганьба■ вони тепер вивчили ще ╕ ⌠валеолог╕я■), сила силенна ⌠народних ц╕лител╕в■, екстрасенс╕в, геопат╕в та ╕нших нев╕глас╕в, шахра╖в та псих╕чно хворих людей. Не приведи Бог зач╕пити цю братву √ в╕дразу зчинять лемент, що ти некомпетентний та проти здорового способу життя. Тобто, нема ⌠науки■ кр╕м валеолог╕╖, а Брехман √ пророк ╖╖.

Проанал╕зу╓мо три п╕дручника з валеолог╕╖ для д╕тей р╕зного в╕ку. В ус╕х них стверджу╓ться, що буц╕мто як╕сь ⌠вчен╕■ п╕драхували, що здоров▓я залежить в╕д стану довк╕лля (приблизно на 20%), спадковост╕ (майже на 20%), медичного обслуговування (десь на 10%), ╕ способу життя (б╕льш, як на 50%). Розглянемо ц╕ ⌠науков╕■ в╕дсотки з практичного боку. Якщо у людини якесь спадкове захворювання, наприклад, синдром Дауна, серпопод╕бна анем╕я чи гемоф╕л╕я, то ╖╖ здоров▓я погане на 100%, ╕ н╕який спос╕б життя чи медичне обслуговування його не виправлять. Якщо людина працю╓ на шк╕дливому виробництв╕, чи отримала високу дозу рад╕ац╕╖, то ╖╖ здоров▓я буде загублене саме станом довк╕лля, ╕ не на 20%, а на вс╕ 100%. Якщо людина по╖хала в Карпати оздоровлюватись та вбилась на г╕рських лижах, або довела себе ⌠л╕кувальними голодуваннями■, лазнями, знахарськими травками та купаннями в ополонках до найвищого ступеню виснаження, то на той св╕т на 100% ╖╖ загнав саме так званий ⌠здоровий спос╕б життя■ ╕ т.д.

Перший ⌠бестселер■ - твор╕ння Антона Алатона ⌠Валеолог╕я■, допущене М╕носв╕ти як п╕дручник для 2-3 (4) клас╕в (Ки╖в, видавництво ⌠Алатон■, 1996 р.). Антон Алатон √ це не людина, а видавництво. Працю╓ воно, як швидка допомога за в╕домим рос╕йським поетом А.Твардовським: ⌠сама едет, сама давит, сама помощь подает■, тобто сам╕ соб╕ автори, редактори та видавц╕. Поряд ╕з безсистемно та поверхнево викладеними деякими г╕г╕╓н╕чними порадами в ньому понамальован╕ страшненьк╕ дядьки, як╕ уособлюють р╕зн╕ кл╕тини орган╕зму, а також сперматозо╖ди, яйцекл╕тини, б╕леньк╕ хатки-мазанки, вишнев╕ садки, запор╕зьк╕ козаки, п╕вн╕чноамериканськ╕ ╕нд╕анц╕, турки-яничари, зах╕дно╓вропейськ╕ аристократи ╕ лицар╕ та чимало всякого ╕ншого. Особливо натхненно зображен╕ кольоров╕ схеми ж╕ночо╖ та чолов╕чо╖ статевих систем (с. 134) ╕ гола пара в л╕жку (с. 138). Без б╕льш-менш зрозум╕лих або ╕ взагал╕ без будь-яких пояснень автори ⌠грузять■ д╕тям так╕ складн╕ терм╕ни та поняття, як ╕мун╕тет, ╕нфекц╕я, щеплення, л╕мфатичн╕ судини, тимус, хромосоми, спадков╕сть, раков╕ захворювання, канцерогени, алерг╕я, етнос, душа, християнство, емоц╕╖ тощо.

Рел╕г╕я у нас, як в╕домо, в╕докремлена в╕д держави, в чому ╕ поляга╓ конституц╕йне забезпечення свободи сов╕ст╕. Алатоновц╕, однак, стверджують, що вс╕ укра╖нц╕ √ християни (с. 107) та повинн╕ поститись (с. 121). По-перше, це далеко не так √ серед нас ╓ ╕ юда╖сти, ╕ мусульмани, ╕ (страшно вимовити!) ате╖сти. Розглядати п╕ст як корисну для здоров▓я д╕ю, як це робять автори, -знущання над почуттями в╕руючих. П╕ст ╓ усв╕домленим рел╕г╕йним актом, а не р╕зновидом л╕кувального голодування!

Особливу увагу ⌠Алатон Ltd.■ над╕ля╓ сексу (наприклад, на с. 137, цитую: ⌠П╕д час статево╖ близькост╕ чолов╕ка ╕ ж╕нки ми зустр╕ча╓мося ╕ злива╓мося в одне ц╕ле■ або на с. 138: ⌠Для нормально╖ людини статеве життя природне. Вона не в╕дчува╓ н╕ сорому, н╕ страху, н╕ огиди чи неприязн╕ в╕д статево╖ близькост╕■). Нав╕що все це маленьк╕й дитин╕, нев╕домо.

Всупереч загальнов╕домим фактам автори описують Укра╖ну як переважно хуторянську патр╕архальну кра╖ну на в╕дм╕ну в╕д ⌠м╕ського■ Заходу. Вони стверджують, що в Укра╖н╕ не було еп╕дем╕й, бо (с. 116): ⌠В укра╖нськ╕й с╕м▓╖ майже не залишалося в╕дход╕в. Залишки ╖ж╕ в╕ддавали домашн╕м тваринам (NB: а в с╕м▓ях ╕нших народ╕в ╖х що, сам╕ з▓╖дали?). Туалети з вигр╕бними ямами не ставали причиною хвороб, тому що ╖х розм╕щували далеко в╕д криниць ╕ стежили за чистотою■. Насправд╕ Укра╖на мала велик╕ м╕ста √ центри торг╕вл╕ та осередки в╕йськово╖ сили для захисту в╕д численних ворог╕в ще за час╕в Ки╖всько╖ Рус╕. За гетьманщини понад 20 полкових м╕ст були значними адм╕н╕стративними та торговими центрами поряд ╕з сотнями м╕стечок. Як св╕дчать л╕тописи, чума, холера, в╕спа, сиб╕рка, тифи та ╕нш╕ хвороби косили укра╖нц╕в так само, як ╕ зах╕дно╓вропейц╕в. Наприклад, п╕д час св╕тово╖ еп╕дем╕╖ (пандем╕╖) чуми в середин╕ XIV стор╕ччя практично вимерло населення Закарпаття, Львова, Галича та Смоленська (останн╕й входив до складу тогочасно╖ Литовсько-Укра╖нсько╖ держави).

Що стосу╓ться вигр╕бних туалет╕в, то вони слугують самими небезпечними осередками поширення збудник╕в захворювань. Справа в тому, що личинки мух розвиваються у фекал╕ях в цих ⌠закладах■, а доросл╕ комахи на поверхн╕ т╕ла та в кишечнику переносять збудник╕в холери, гепатит╕в, сальмонельозу (черевний тиф), бактер╕ально╖ та амебно╖ дизентер╕й, туберкульозу, пол╕ом╕╓л╕ту, яйця паразитичних черв╕в (ц╕п▓як╕в, аскариди, гострика та ╕н.) ╕ багато ╕нших в людськ╕ житла, на продукти харчування тощо. Мухи розл╕таються в╕д осередк╕в виплоду на 10 к╕лометр╕в, отже м╕сце розм╕щення вигр╕бних ям у садиб╕ н╕якого значення не ма╓ √ так╕ ⌠тички■ з погляду г╕г╕╓ни (а не валеолог╕╖) - ⌠абсолютне зло■, а ╖х поширен╕сть в Укра╖н╕ √сором для народу, що вважа╓ себе цив╕л╕зованим.

Цитована книга м╕стить чимало ╕нших не менш безглуздих момент╕в, наприклад: на Заход╕ носили ⌠чудернацьк╕ зач╕ски■, де розмножувались вош╕, а укра╖нц╕ та укра╖нки, що круглий р╕к парились в шапках та хустках, буц╕мто в╕д цих паразит╕в якимось дивом були захищен╕.

Плодюч╕сть алатон╕вц╕в виклика╓ подив (як кажуть рос╕яни - ⌠понос слов при запоре мыслей■). Ними складен╕ та видрукован╕ ще ⌠Зошит з валеолог╕╖■ (Ки╖в: ⌠Алатон■, 1997) та к╕лька об▓╓мних видань ⌠Валеолог╕я на допомогу вчителю■ ╕ ⌠Пригоди в кра╖н╕ невидимок■ (для учн╕в) де вм╕щен╕ вс╕ляк╕ б╕льш-менш деб╕льн╕ казочки та опов╕д╕ на валеолог╕чн╕ теми (головн╕ геро╖ √ кл╕тина Макрофаг, що в переклад╕ з латини означа╓ ⌠багато╖д■, тобто ненажера, та д╕вчинка з╕ ⌠щиро укра╖нським■ ╕менем Майя з братиком Петриком, який ма╓ звичку ⌠брати в рот що попало■). На жаль, к╕лька паскудних опов╕док присвячено ⌠жидам■ (прошу вибачення у ╓вре╖в, але так у автора), та тому, як вони ⌠пересл╕дували■ Христа. Мен╕ гидко детально вдаватись у цю маячню, однак зазначу, що вона √ ц╕лком на р╕вн╕ антисем╕тських вислов╕в дурноверхого рос╕йського ⌠червоного генерал-депутата■ Макашова.

Резюме валеолог╕чних вправ творчого колективу алатон╕вц╕в таке: укра╖нц╕ √ це з раннього дитинства сексуально занепоко╓ний, економ╕чно та ╕нтелектуально недорозвинений хуторянський народ сало╖д╕в, що ⌠збагатив■ св╕тову цив╕л╕зац╕ю вигр╕бними туалетами.

П╕дручник з валеолог╕╖ для 8-9-х клас╕в (А.В.Царенко, Г.Ф.Яцук. ⌠Валеолог╕я■. √ Ки╖в: Генеза, 1998. Допущено М╕носв╕ти Укра╖ни) принципово н╕чим не в╕др╕зня╓ться в╕д попереднього: т╕ ж мало зрозум╕ла мова та валеолог╕чне безглуздя. Зг╕дно йому, валеолог╕я √ не т╕льки ⌠наука наук■, а ще й ⌠ф╕лософське вчення■ та ⌠система духовного оздоровлення людини■. В╕дм╕нною рисою цього опуса ╓ повне незнання авторами будь-яких елементарних основ б╕олог╕╖ та ╕нших природничих наук. Кр╕м того, школярам пропонують запам▓ятати ⌠св╕тл╕ ╕мена■ ⌠корифе╖в■ укра╖нсько╖ валеолог╕╖ √доктора медичних наук Г.Л.Апанасенка, доцент╕в Тернопольського пед╕нституту А.В.Царенко (NB!) та Г.А.Стасюк. В╕домо, що до шк╕льних п╕дручник╕в заносять ╕мена найвидатн╕ших вчених. Доброд╕╖ ж ╕з валеолог╕чно╖ ⌠обойми■ проявили себе х╕ба що як колонауков╕ крикуни. Ну що ж, сам себе не похвалиш √ то хто тебе похвалить! Жаль, що автори не здогадались вм╕стити в п╕дручнику сво╖ портрети (бажано на конях). Чита╓ться книжка як бездарна парод╕я на шк╕льн╕ п╕дручники для 8-9-х клас╕в ⌠Людина та ╖╖ здоров▓я■. Под╕бно недолугому студенту-нероб╕, А.В.Царенко та Г.Ф.Яцук неспромоглись нав╕ть правильно списати з ╕нших джерел дан╕ по ф╕з╕олог╕╖ людини тощо.

Наведу к╕лька приклад╕в. В розд╕л╕ ⌠Валеолог╕чн╕ основи росту та розвитку орган╕зму■ наст╕льки перекручен╕ р╕зн╕ поняття ф╕з╕олог╕╖, що щось второпати взагал╕ неможливо. Переплутан╕ поняття про центральну, периферичну, соматичну та автономну частини нервово╖ системи. Стверджу╓ться (с. 47), що нервова система √ сама по соб╕ ⌠складна рефлекторна дуга■; н╕чого не сказано про тканинний та кл╕тинний види ╕мун╕тету, специф╕ку нервово╖ та гуморально╖ регуляц╕й тощо. На с. 64 зроблене ⌠епохальне■ в╕дкриття. Виявля╓ться, що тонус скелетних м▓яз╕в (гей, валеологи, ви хоча б зна╓те, що це таке?) п╕дтримують не ╕мпульси автономно╖ частини нервово╖ системи, а, навпаки, ⌠при робот╕ м▓яз╕в в╕д них у центральну нервову систему надходить потужний пот╕к нервових ╕мпульс╕в, що надзвичайно важливо для п╕дтримки ╖╖ тонусу■.

В галуз╕ ф╕зики укладач╕ також досягли типових ⌠валеолог╕чних висот■. На с. 75 чита╓мо: ⌠У сонячному спектр╕ вид╕ляють два види промен╕в √ ультраф╕олетов╕ та ╕нфрачервон╕■. Як в╕домо, ц╕ дв╕ складов╕ спектру сонячного св╕тла невидим╕. Питання до автор╕в: а нав╕що людин╕ оч╕? Нав╕ть загальнов╕домий факт шкодочинност╕ впливу значних доз ультраф╕олетового опром╕нення на орган╕зм наш╕ валеолог╕чн╕ ⌠титани■ примудрилися пояснити, як би пом▓якше сказати, на р╕вн╕ ╕нтелекту страждаючих синдромом Дауна (с. 75): ⌠┘ ультраф╕олетове пром╕ння ма╓ здатн╕сть накопичуватись (акумулюватись) в орган╕зм╕ протягом всього життя й у людей старшого в╕ку може стати причиною рака шк╕ри■. Де це у людей знаходиться аккумулятор св╕тлово╖ енерг╕╖? Продовжити розб╕рку глупств та н╕сен╕тниць цього ⌠пособ╕я■ пропоную самост╕йно будь-якому читачу.

Третя книга - це агресивна ╕ дуже небезпечна пропаганда самих диких забобон╕в у наукопод╕бн╕й форм╕. Отже, знайомтесь - В.П.Горащук. ⌠Валеолог╕я. П╕дручник для 10-11 клас╕в загальноосв╕тн╕х шк╕л■. Ки╖в: ⌠Генеза■, 1998. Допущено М╕носв╕ти Укра╖ни.

На початку п╕дручника суконною мовою дуже незрозум╕ло та плутано опов╕да╓ться про здоров▓я та його аспекти, цитуються валеолог╕чн╕ ⌠авторитети■ √ ⌠практик■ Г.П.Малахов, ⌠вчений■ ╤.В.Муравов, неодм╕нний Порфир╕й ╤ванов тощо. Знову у вигляд╕ д╕аграми (с. 12) наведен╕ ⌠науков╕■ в╕дсотки здоров▓я (див. вище) з трив╕альними коментарями на кшалт ⌠мешканц╕ с╕льських рег╕он╕в дихають чист╕шим пов╕трям пор╕вняно з м╕ськими жителями■.

Чорт╕вня почина╓ться з╕ с. 15 п╕д заголовком: ⌠Орган╕зм людини √ б╕оенергетична система■. Спочатку як ⌠наука■ згаду╓ться прадавня ╕ндуська оздоровча система √ йога, що насправд╕ ╓ сум╕шшю певних оздоровчих настанов та прим╕тивних поганських в╕рувань. Це означа╓, що тренувати систему дихання тощо сл╕д не просто виконуючи вправи, а з р╕зними м╕стичними ритуалами. В╕д не╖ автор виводить ⌠сучасну науку■ √ так звану ⌠б╕оенергетику■. Основною ╖╖ догмою ╓ - ⌠Б╕ополе √ це складне специф╕чне психоф╕зичне поле, що ╕сну╓ довкола живих орган╕зм╕в ╕ всередин╕ них■.

Розглянемо, що ж це таке? В живих орган╕змах в╕дбуваються складн╕ ф╕зико-х╕м╕чн╕ процеси, що супроводжуються зм╕нами величин електричних потенц╕ал╕в та в╕дпов╕дно електромагн╕тних пол╕в. Ц╕ явища досл╕джують науки б╕оф╕зика та електроф╕з╕олог╕я ╕ вони мають практичне значення (наприклад, зняття електроцефалограм при д╕агностиц╕ стану головного мозку тощо). ╤нколи галузь знань про перетворення енерг╕╖ в живих системах називають б╕оенергетикою. Н╕яко╖ ⌠б╕оенерг╕╖■ чи ⌠б╕опол╕в■, окр╕м електромагн╕тних, в живих орган╕змах не ╕сну╓ ╕ науковими методами ╖х не виявлено.

В XVII √ на початку XIX стор╕ч було популярне вчення про особливу ⌠житт╓ву силу■, що мало назву ⌠в╕тал╕зм■. Вчен╕ врешт╕-решт довели, що н╕яко╖ ⌠житт╓во╖ сили■ нема╓. Зараз ц╕ погляди невдахи-недоучки, дилетанти та шахра╖ перем╕шали з йогою та псевдонауковою терм╕нолог╕╓ю ╕ знову випустили у св╕т п╕д краденою назвою ⌠б╕оенергетика■. ╥╖ ⌠товаром■ ╓ насамперед сеанси так званих ⌠екстрасенс╕в■ √ буц╕мто виключних людей, що неначе здатн╕ вловлювати б╕ополе та керувати ним. Цим вони заробляють грош╕. Оск╕льки неможливо контролювати те, чого не ╕сну╓, екстрасенсорика насправд╕ базу╓ться на г╕пнотичному вплив╕ на хворого. В той час як у науков╕й медицин╕ так╕ методи вживають дуже обережно, щоб не зашкодити, екстрасенси будь-що добиваються повного контролю над псих╕кою пац╕╓нта. Заг╕пнотизована людина вважа╓, що ╖╖ стан покращав, що вона вил╕кувалась. Насправд╕ хвороба розвива╓ться ╕ нав╕яна ейфор╕я зрештою проходить. Однак часто втрачено час, коли людин╕ ще могли допомогти л╕кар╕. Наприклад, раков╕ хвор╕ √ жертви екстрасенс╕в, знахар╕в та вс╕ляких ╕нших ⌠народних ц╕лител╕в■ в страшних муках вмирають по вс╕й Укра╖н╕.

Дал╕ йдуть як╕сь малозрозум╕л╕ описи ⌠експеримент╕в■ про ⌠б╕оенергетичн╕ контакти■ креветок, рослин та людей ╕ вчення про ⌠ауру■ (с. 19). Знову ж таки н╕якими науковими методами цю ауру не визначиш. Тому лише ⌠обран╕■ особи ╖╖ буц╕мто ⌠бачать■ у вигляд╕ 7 р╕знокольорових ⌠б╕оенергетичних■ шар╕в навколо т╕ла людини. Ну що ж, насл╕дки пиятики чи вживання наркотик╕в бувають р╕зн╕ √ одним вважаються зелен╕ чорти, ╕ншим √ аури, т╕льки нав╕що все це викладати в школ╕?

Прадавн╕ ╕ндуси не мали практично н╕якого уявлення про функц╕╖ б╕льшост╕ систем орган╕в людського орган╕зму, нервову, гуморальну та ╕мунну системи регуляц╕╖ та п╕дтримки гомеостазу тощо. Однак, спостер╕гаючи за проявами житт╓д╕яльност╕, вони виявили деяк╕ структурно-функц╕ональн╕ зв▓язки. Не розд╕ляючи науку та забобони, ц╕ менш н╕ж скромн╕ досягнення ╕ндуси густо зам╕сили на м╕стиц╕. Так виникло ⌠вчення■ про чакри. Як пише пан Горащук (с. 21): ⌠Чакра √ енергетичний центр, зона концентрац╕╖ енерг╕╖, що ф╕льтру╓, розпод╕ля╓, перетворю╓, проводить ╕ виводить цю енерг╕ю■. Людською мовою це означа╓, що чакру н╕як виявити не можна, бо вона нематер╕альна, однак якусь ⌠енерг╕ю■ вона концентру╓ та ще й перетворю╓ (ц╕каво, на що?).

Цю систему, яка зараз ц╕кава х╕ба лише фах╕вцям по ╕стор╕╖ давн╕х поганських ф╕лософсько-рел╕г╕йних вчень, автор пропону╓ для вивчення школярам 10-11 клас╕в. С╕м чакр неначе мають кожна св╕й кол╕р та в╕дпов╕дають певн╕й музичн╕й нот╕. Як це встановлено, пояснити можуть х╕ба що пац╕╓нти божев╕льн╕. Однак циту╓мо (с. 22): ⌠Друга чакра, або поперекова, статева чакра (свадх╕стана), розташована у поперековому сплет╕нн╕ на в╕дстан╕ 4-6 см нижче пупка. Вона пов▓язана з╕ статевою повед╕нкою ╕ забезпечу╓ функц╕╖ продовження роду. Кол╕р друго╖ чакри оранжевий. Нота ⌠Ре■ ⌠.

Насправд╕ ╕ндуси, не маючи поняття про статев╕ залози, гамети, запл╕днення та ╕н., знали, що статев╕ органи (матка, я╓чники тощо) розташован╕ саме нижче пупа, зв╕дки ╕ з▓явилась ⌠друга чакра■. Вс╕ ц╕ чакри (с. 24-27) пов▓язан╕ якимись нематер╕альнними ⌠каналами■, по яким под╕бно миш╕ б╕га╓ енерг╕я. Однак год╕ про це. Нас чека╓ подорож по наступному колу пекла, вибачте, валеолог╕╖.

Чергова маячня √ це ⌠вчення■ про так зван╕ ⌠геопатогенн╕ зони■. Паразитуючи на загальнов╕домих фактах, що електромагн╕тне поле Земл╕ ма╓ р╕зну ╕нтенсивн╕сть залежно в╕д складу земно╖ кори, геох╕м╕чних та геоф╕зичних процес╕в тощо, нев╕гласи та шахра╖ утворили чергову парод╕ю на геолог╕ю √ ⌠геопат╕ю■. Придумали як╕сь с╕тки на земн╕й поверхн╕, у яких ╓ ⌠корисн╕■ та ⌠шк╕длив╕■ д╕лянки, причому найб╕льш небезпечн╕ перетини л╕н╕й с╕тки √ вузли. Якщо не приведи Бог ваша спальня чи оф╕с знаходяться у вузл╕, то на вас нападуть ус╕ болячки разом. Один вих╕д √ зв╕ть геопата, в╕н скаже, куди запихнути л╕жко чи переставити ст╕л - аби грош╕.

Б╕олокац╕я √ це, виявля╓ться, не ехолокац╕я певних вид╕в тварин (кажани, дельф╕ни та ╕н.), а (с. 35): ⌠... здатн╕сть людини визначати наявн╕сть яких-небудь об■╓кт╕в, предмет╕в у простор╕ за допомогою ╕ндикатора-рамки чи маятника■. Зрозум╕ло, що знову ж таки ця ⌠здатн╕сть■ притаманна лише ⌠обраним■, як╕ ╕ мають з не╖ прибуток, виявляючи ⌠геопатогенн╕ зони■ для простолюддя.

З ус╕х методик оздоровлення автор пропагу╓ найб╕льш виснажлив╕ та небезпечн╕: лазню (с. 40-46), ⌠моржування■ (с. 47-48), дихальну г╕мнастику за системами йог╕в та цигун (с. 50-59), голодування (с. 69-77) тощо. Пан В.П.Горащук мабуть н╕коли не чув про елементарн╕ основи ф╕з╕олог╕╖ людини. Спробую дещо пояснити з цього приводу. Як в╕домо, обм╕н речовин склада╓ться ╕з двох вза╓мопротилежних процес╕в √ пластичного обм╕ну, коли з простих шляхом б╕осинтезу утворюються складн╕ орган╕чн╕ речовини ╕з поглинанням енерг╕╖ та енергетичного, при якому складн╕ речовини розкладаються до простих ╕з вив╕льненням енерг╕╖, необх╕дно╖ для забезпечення житт╓д╕яльност╕. У людей, що знаходяться в пер╕од╕ статево╖ зр╕лост╕ (в╕д повного формування орган╕зму до настання кл╕максу) ц╕ процеси вр╕вноважен╕. Тому при надм╕рному харчуванн╕ чи малорухомому способ╕ життя лазн╕, голодування та ╕н. допомагають ╖м запоб╕гти (при наявност╕ м╕цного здоров▓я) надм╕рному б╕осинтезу, прост╕ше кажучи, ожир╕нню.

У молод╕ в╕ком 15-17 рок╕в (тобто, 10-11 класи) зак╕нчу╓ться дозр╕вання орган╕зму. В цей час молод╕ люди ╕нтенсивно ростуть та набувають б╕омаси, тобто процеси б╕осинтезу у них переважають. Тому сауни, голодування та ╕н. для них надзвичайно небезпечн╕: примусове посилення розкладу б╕омолекул може призвести до порушень функц╕ювання ендокринно╖ системи, тобто важко╖, часто незворотно╖, патолог╕чно╖ зм╕ни обм╕ну речовин. Окр╕м того, б╕льш╕сть молодих людей Укра╖ни, як показують дан╕ в╕йськомат╕в, не здатн╕ нав╕ть до арм╕йсько╖ служби за станом здоров▓я. Таким хворим потр╕бна квал╕ф╕кована л╕карська допомога, а не п╕рнання в ополонки, в╕дв╕дини лазн╕ тощо.

Знову ж таки р╕зн╕ методики вс╕ляких дихальних вправ (йог╕вськ╕, цигунськ╕ тощо) автором супроводжуються ⌠теоретичною■ основою на кшалт: ⌠Пранаяма √ це система дихальних вправ, що виконуються св╕домо для накопичення житт╓во╖ енерг╕╖, отримано╖ з пов╕тря■. Знову пуста балаканина про якусь пов╕тряну ⌠житт╓ву енерг╕ю■! Оц╕╓╖ само╖ загадково╖ ⌠прани■, виявля╓ться, в пов╕тр╕ вранц╕ найб╕льше, ввечер╕ √ найменше. Саме ⌠глибокомудре■ твердження нашого ⌠пранолога■ в ц╕й частин╕ таке (с. 50): ⌠П╕драховано, що пов╕тря з найнижчою к╕льк╕стю прани м╕стить 21% кисню, 0,03% вуглекислого газу, а також азот ╕ дом╕шки р╕зних речовин■. Насправд╕ це √ стандартний склад пов╕тря на вс╕й Земн╕й кул╕, який не залежить в╕д пори доби, географ╕чного розташування тощо. ╤з забобон╕в системи цигун особливо вражають так╕ (с. 58-59): ⌠дихання малого ╕ великого Небесного кругооб╕гу■, п╕д час якого якась ⌠внутр╕шня житт╓ва сила ци■ бовта╓ться м╕ж головою, тулубом та ногами, та ⌠╕стинне дихання■, цитую: ⌠Коли припиня╓ться справжн╓ дихання, почина╓ться ╕стинне■. Цього дихання н╕як непом╕тно, тобто, як кажуть л╕кар╕, ⌠пац╕╓нта до моргу ■.

⌠Перлини мудрост╕■ пана Горащука блискають ╕ в розд╕л╕ про голодування. Чого лише кошту╓ ствердження (с. 74), що ⌠у голодуючому орган╕зм╕ п╕д д╕╓ю п╕двищеного вироблення гормону росту пол╕пшу╓ться б╕осинтез■ (насправд╕, в╕дбува╓ться зовс╕м протилежне √ посилений розклад речовин). На т╕й же стор╕нц╕ вм╕щен╕ ⌠науков╕■ побрехеньки про старих кур, що внасл╕док голодування омолодились, почали нестись та прожили втрич╕ б╕льше, ╕ под╕бн╕ ⌠валеолог╕чн╕ опов╕д╕■ про кор╕в. В Укра╖н╕ недо╖дають не т╕льки люди, а й св╕йськ╕ тварини, однак масових омоложень щось не пом╕тно.

Про с╕м▓ю та шлюб автор понаписував багато та дарма (ма╓ться науваз╕ здоровий глузд, а не гонорар). В основному це сум╕ш загальнов╕домих положень та ╕диотизм╕в р╕зного гатунку. Одразу в╕зьмемо бугая за роги та вид╕лимо найб╕льш╕ ⌠досягнення■ в ц╕й сфер╕ валеолог╕чних достойник╕в.

Виявля╓ться (с. 93) д╕ти бувають ф╕з╕олог╕чно зр╕лими та незр╕лими. В╕др╕зняються вони м╕ж собою в основному тим, що ⌠зр╕ла■ дитина горлопанить, як недор╕зана, а ⌠незр╕ла■ лежить соб╕ тихенько та гулька╓. Що ж з таким вилупком робити молод╕й мам╕? Досл╕вно наводжу рецепт пана Горащука (с. 95): ⌠На в╕дм╕ну в╕д ф╕з╕олог╕чно зр╕лих, незр╕л╕ д╕ти не нагадують криком про те, що ╖х шлунок пустий. Це визнача╓ться за зм╕ною м╕м╕ки, яка переда╓ незадоволення. Пом╕тивши це, мати повинна п╕дготувати малюка до чергового годування таким чином. П╕сля того, як мати розповила дитину, ╖╖ треба п╕днести до крана з холодною водою (обов▓язково холодною) ╕ не т╕льки п╕дмити, але й обливати нею доти, доки малюк не почне в╕дпов╕дати п╕двищенням м▓язового тонусу або виявляти силу. Таку реакц╕ю орган╕зму може в╕дчути пальцями кожна мати, котра трима╓ в руках п╕д краном свого малюка (NB: тобто поки в╕д холоду дитина не задуб╕╓). Цю процедуру сл╕д повторити протягом дня не менше трьох-чотирьох раз╕в.■ Насл╕док в╕домий √ у дитини в╕дкри╓ться ⌠╕стинне дихання■ а пот╕м √ цвинтар. Що ж його робити, як таке вродилось √ не допомогла нав╕ть ⌠всемогутн╕сть■ валеолог╕╖.

Якийсь валеолог╕чний корифей Б.П.Н╕к╕т╕н на с. 124-125 п╕дручника В.Горащука утворив ⌠Пам▓ятку матерям ╕ батькам, як╕ чекають дитину■. Найц╕кав╕ш╕ моменти цього опусу так╕: ⌠Вес╕льна подорож ... набагато корисн╕ша для майбутньо╖ матер╕, н╕ж ... заст╕лля■. Лог╕чно розвиваючи цю думку, сл╕д рекомендувати п╕дгадати терм╕ни так, щоб прямо з-п╕д в╕нця ╖хати до пологового будинку. Знову ж таки економ╕я: водночас можна в╕дбути вес╕лля та хрестини.

Ще одна порада заслугову╓ бути процитованою повн╕стю: ⌠Починайте розвивати таланти сво╓╖ дитини ще до народження. Танцюйте, сп╕вайте, слухайте при╓мну музику, а з шести м╕сяц╕в ваг╕тност╕ розмовляйте з нею за допомогою рупора з паперу■. Як кажуть англ╕йц╕, ⌠no comments!■. Передбачаю, що в ларках поряд ╕з тампаксами незабаром продаватимуть так╕ ⌠ваг╕нальн╕ рупори■. Раджу лише кричати в нього з ус╕╓╖ сили, бо плацента може плоду вуха затулити та в╕н буде погано вас чути.

╢ ще багато чого страшного, безглуздого та дурного в ц╕й книз╕, ой як багато! Зупинюсь лише ще на одному шаманств╕, ╕накше його не назвеш. Ви зна╓те, що основа будь-яко╖ сатанинсько╖ системи заклинань √ точне повторення ритуальних фраз. Це ╓ св╕домою парод╕╓ю на Службу Божу (чим ретельн╕ш насл╕дування, тим складн╕ш розп╕знати серед зовн╕ правильних та ⌠людинолюбних■ словес чортов╕ роги). ╤ ось в розд╕л╕ ⌠Методика словесно-образного емоц╕йно-вольового управл╕ння станом людини■ (СОЕВУС) пропагу╓ться ц╕ла купа таких заклинань ще одного пахана валеолог╕чно╖ братви √ Г.М.Сит╕на. Спочатку ╤.П.Павлову (для буц╕мто науково╖ основи подальших вправ) приписують вчення про п╕дсв╕дом╕сть (с. 98), хоча воно належить З.Фрейду, а сам Павлов все життя фрейдизм не сприймав та р╕зко критикував за антинауков╕сть та м╕стицизм. Пот╕м подан╕ настанови до методу СОЕВУС цього самого Сит╕на, як╕ зводяться до досл╕вного запам▓ятовування та пост╕йного повтору р╕зного словесного непотр╕бу типу: ⌠Я налаштовуюсь на веселе енерг╕йне молоде життя ╕ зараз, ╕ через тридцять рок╕в, ╕ через сто рок╕в. Я налаштовуюсь на щоденну енерг╕йну найц╕кав╕шу роботу ╕ зараз, ╕ через тридцять рок╕в, ╕ через сто рок╕в...■ ╕ т.д. ╕ т.п. на 6 стор╕нках др╕бного тексту!

Ще в п╕дручнику на с. 118 описан╕ ⌠прийоми психоенергозахисту■ (мабуть, в додаток до сх╕дних ╓диноборств). ⌠П╕двалини■ цього ⌠вчення■ беруть початок в╕д вс╕м в╕домо╖ ⌠дул╕ в кишен╕■. Один ╕з них п╕д назвою ⌠Маг╕чн╕ дзеркала■ наведу досл╕вно: ⌠Уяв╕ть себе з ус╕х бок╕в оточеним ст╕ною з одного, двох чи трьох ряд╕в цегли. ╤з зовн╕шнього боку до ст╕ни прикр╕плюються дзеркала, що утворюють суц╕льну поверхню й обернен╕ в навколишн╕й св╕т. ╤ з якого б боку нападник не намагався б на вас напасти, в╕н завжди отриму╓ в╕дбитий ╕ п╕дсилений дзеркалом удар у в╕дпов╕дь■. Ризикну життям: викликаю В.Горащука на герць √ я з добрим дрючком, в╕н √ з маг╕чним дзеркалом. Хто кого √ в╕домо наперед. Мен╕ не жаль, бо валеолог╕в на м╕й в╕к вистачить.

Висновок про це ⌠про╕зв╓д╓н╕╓■ однозначний. Пан Горащук л╕зе, як мовиться, ╕з шк╕ри, аби забезпечити соц╕альний запит вс╕ляких пройдисв╕т╕в √ виховати ╕з молод╕ ⌠ринок збуту■ для екстрасенс╕в, геопат╕в, знахар╕в, чаклун╕в та ╕ншо╖ нечист╕. Це ╕ ╓ справжн╕ альфа та омега його, перепрошую на слов╕, ⌠п╕дручника■.

Отже, з точки зору збереження та покращення ф╕зичного здоров▓я вс╕ ц╕ ⌠п╕дручники■ не можуть принести н╕чого, кр╕м шкоди. Це ╕ небезпечн╕ поради щодо голодування, йог╕вських вправ, лазень, ополонок тощо, ╕ виховання недов╕ри до науково╖ медицини, заклики до самол╕кування та ╕н. Вс╕ ⌠б╕йц╕ валеолог╕чного фронту■ в один голос галасують, що люди хвор╕ють, здоров▓я не покращу╓ться, ╕ медицина проти цього безсила. Насправд╕ завдяки усп╕хам г╕г╕╓ни та ╕нших галузей медицини зараз неможлив╕ гранд╕озн╕ за масштабами еп╕дем╕╖ будь-яких захворювань. Боротьба за здоров▓я √ в╕чна проблема, бо в м╕ру розвитку промисловост╕, необх╕дно╖ для забезпечення потреб людства, все б╕льш пог╕ршуються умови довк╕лля. Людина як найпоширен╕ший б╕олог╕чний вид ╓ джерелом живлення та середовищем ╕снування безл╕ч╕ р╕зних паразитичних орган╕зм╕в, як╕ набувають ст╕йкост╕ до л╕карських препарат╕в та видозм╕нюються (мутують), викликаючи все нов╕ ╕ нов╕ захворювання. Тому саме медицина та г╕г╕╓на ╓ науками майбутнього, а не валеолог╕я, знахарськ╕ травки, наш╕птування та чаклунство.

Однак повних нев╕глас╕в у галузях б╕олог╕╖ та медицини - автор╕в вказаних п╕дручник╕в - насправд╕ збереження ф╕зичного здоров▓я д╕тей аж н╕як не ц╕кавить. Пруться вони з╕ вс╕╓╖ сили в ⌠╕нженери людських душ■, щоб поневолити псих╕ку нових покол╕нь. Спочатку пропонують методи псих╕чного самоконтролю, хоча, як в╕домо, одне ╕з основних положень псих╕атр╕╖ якраз говорить про неможлив╕сть цього: жоден божев╕льний не усв╕домлю╓ сво╓╖ ненормальност╕. Пот╕м, вбиваючи в голову д╕тям та п╕дл╕ткам вс╕ляк╕ забобони (див. вище), готують грунт для створення ново╖ морал╕, в як╕й ч╕льне м╕сце пос╕да╓ фанатична в╕ра в побрехеньки доморощених живих та мертвих ⌠вчител╕в■ - гуру (культ П.╤ванова та ╕н.). Ми вже так╕ ⌠морал╕■ проходили: це комун╕стична (все, що корисне для певного соц╕ального класу, то моральне) та фашистська (все, що корисне для нац╕╖, то моральне) св╕домост╕. Людство заплатило за под╕бн╕ вчення сотнями м╕льйон╕в житт╕в.

Передбачаю виникнення масово╖ ⌠валеолог╕чно╖ парт╕╖■ або ⌠парт╕╖ здоров▓я■ яка ма╓ реальн╕ шанси прийти до влади, за к╕лька рок╕в створивши ⌠соц╕альну базу■ ╕з молод╕ саме через шк╕льну осв╕ту. Горезв╕сне ⌠Б╕ле братство■ вигляда╓ безневинними ╕грашками пор╕вняно з реально можливим ⌠валеолог╕чним сусп╕льством■ третього тисячол╕ття з екстрасенсами, знахарями та соц╕альними демагогами на чол╕. Ось тод╕ Укра╖на д╕йсно займе виключне положення як держава, з яко╖ розпочнеться к╕нець св╕ту.

Що ж робити? Засоби боротьби з черговою чорт╕внею, тобто валеолог╕чною пошестю, добре в╕дом╕. По-перше, давно назр╕ла необх╕дн╕сть видати сер╕ю п╕дручник╕в для молодших клас╕в ╕з г╕г╕╓ни. Для ╖х створення сл╕д залучити фах╕вц╕в по дитяч╕й та п╕дл╕тков╕й г╕г╕╓н╕, псих╕атр╕в та пед╕атр╕в, а також досв╕дчених шк╕льних методист╕в. Зак╕нчу╓ться ж г╕г╕╓н╕чна осв╕та (в галуз╕ ф╕зичного та псих╕чного аспект╕в здоров▓я) вивченням предметy ⌠Людина та ╖╖ здоров▓я■ у 8-9-му класах. ╤ н╕яко╖ валеолог╕╖ не потр╕бно!

По-друге, ╓дина мораль, на як╕й трима╓ться духовний добробут б╕льшост╕ цив╕л╕зованих кра╖н, опира╓ться на б╕бл╕йн╕ десять запов╕дей (нав╕ть комун╕сти не вигадали н╕чого кращого, н╕ж спотворити ╖х у вигляд╕ "морального кодексу буд╕вника комун╕зму■). Тому для збереження самого ╕снування укра╖нсько╖ нац╕╖ та забезпечення моральних засад ╖╖ д╕йсного входу до ╓вропейсько╖ сп╕льноти сл╕д негайно ввести в школах з першого класу Закон Божий (або в м╕сцях проживання людей ╕нших заснованих на Б╕бл╕╖ в╕роспов╕дань √ основи ╕сламу чи юда╖зму).

В одн╕й ╕з ⌠валеологоохоронних■ статей алатон╕вц╕ звинуватили мене у заклику до ⌠полювання на в╕дьом■. Ну що ж, якщо ╕сну╓ об▓╓кт для полювання √ н╕ пуху н╕ пера, громадяни!

Ю.Г.Вервес

Академ╕к АН Вищо╖ школи Укра╖ни,

професор (також ╕ Соросовський),

доктор б╕олог╕чних наук,

зав╕дувач кафедри зоолог╕╖

та лаборатор╕╖

зоолог╕╖ ╕ еколог╕╖ Ки╖вського

ун╕верситету ╕м. Т.Шевченка