Акт╕н╕д╕╖ - незвичайний дарунок природи
Микола Рудь
Свого часу ╤ван М╕чур╕н - один з найв╕дом╕ших мр╕йник╕в-натурал╕ст╕в, котр╕ марили бажанням реформувати природу ╕ взяти в╕д не╖ все, що можна, вважав, що акт╕н╕д╕╖ ╓ справжн╕м земним чудом ╕ згодом нав╕ть вит╕снять таку культуру як виноград.
Тут принаг╕дно треба згадати, що тод╕ виноградарство страждало в╕д ф╕локсери, котру науковц╕ тривалий час не могли побороти. Звичайно, що дик╕, л╕сов╕ акт╕н╕д╕╖ такими хворобами не уражувались, тому й перспектива ╖х культури здавалась райдужною ╕ безтурботною. Та цього не сталося, як дореч╕ ╕ не збулось жодного пророцтва малоосв╕черного сад╕вника-любителя з Козлова, котрого комун╕стична влада п╕дносила до небес за в╕дсутн╕стю справжн╕х, а не мнимих наукових досягнень у сфер╕ сад╕вництва та агрокультури.
В природ╕ акт╕н╕д╕╖ поширен╕ в Г╕малаях, Сх╕д╕н╕й та П╕вденно-Сх╕дн╕й Аз╕╖. Деяк╕ види досягають на п╕вноч╕ Сахал╕ну, Приморья та Курильських остров╕в - саме вони ╓ найб╕льш перспективними для культивування в пом╕рному географ╕чному пояс╕, а в╕дтак в Укра╖н╕.
Сад╕вники часто помилково, наявних у них акт╕н╕д╕й, незалежно в╕д виду, звуть повзуном, максимовником, китайським агрусом ╕зюмом. Не завжди аматори ч╕тко розр╕зняють два найб╕льш поширених у нас види акт╕н╕д╕й - колам╕кту та вузьколисту (аргуту), хоча остання ма╓ набагато б╕льш╕ розм╕ри ╕ ╖╖ можна легко визначити за г╕гантськими пагонами
, котр╕ можуть сягати значно╖ довжини. Дряпаючись доверху кам"янистими кручами ╕ по стволах дерев, пагони рослини можуть сягати 25-ти метр╕в. Однак це не рекорд. За л╕тературними даними, в межах природнього ареалу (в Уссур╕йському Кра╖) досл╕дниками було знайдено рослину, пагони котро╖ досягла висоти 100 метр╕в! В культур╕, не маючи за що ч╕плятись, а в╕дтак ╕ можливост╕ для досягнення значно╖ висоти, рослина перетворю╓ться на кущ заввишки 2-3 метри.Окр╕м найб╕льш в╕домо╖ актин╕д╕╖ колом╕кти (Actinidia kolomikta Maxim.), не менш корисними ╕ ц╕кавими ╓ ще так╕ види, як китайський агрус (Actinidia melanandra, Franch), актин╕д╕я гостра ( А. arguta) та актин╕д╕я руфа (Actinidia rufa (Siebold & Zucc.) Planch. ex Miq.). Загалом до роду Актин╕д╕я входить б╕ля 40 вид╕в дводомних дерев▓янистих л╕ан з сезонним опадаючим листям.
Майже вс╕ вони зустр╕чаються в культур╕ ╕ до цього часу ╓ предметом досл╕джень, як профес╕йних науковц╕в, так ╕ аматор╕в-садовод╕в.
Незважаючи на те, що науковцям вдалось впровадити в культуру багато сорт╕в та форм актин╕д╕й, ц╕ чудов╕, урожайн╕ рослини донин╕ ╓ досить р╕дк╕сними. Нажаль ╖х ще нечасто можна побачити
Окр╕м власне задов╕льно╖ врожайност╕ ╕ високо╖ харчово╖ ц╕нност╕ плод╕в, акт╕н╕д╕╖ ц╕кавлять ф╕тодекоратор╕в та ландшафтних дизайнер╕в неабиякою декоративн╕стю. Листя чолов╕чих рослин колам╕кти ц╕каве сво╓ю непередбаченою ориг╕нальн╕стю забарвлення. Жоден листок рослини за формою ╕ забарвленням нав╕ть приблизно не сходий на ╕нший.
Кольоров╕ вар╕ац╕╖ листя в╕д зеленого
до б╕лувато-рожевого ╕ яскраво-червоного
на к╕нчику листово╖ пластинки, справд╕
дивують ╕ радують око в тих садах,
де рослини мають сол╕дн╕ розм╕ри ╕
орган╕чно прикрашають ╕нтер"╓р.
Останн╕м часом акт╕н╕д╕й почали утримують в кадках в прим╕щеннях або на лодж╕ях. Так╕ рослини чудово зимують на заскленому балкон╕ з п╕двищеною температурою, а починають вегетац╕йний пер╕од вже в березн╕-кв╕тн╕, коли тривал╕сть св╕тлового дня пом╕тно зб╕льшу╓ться.
Так╕ вазонн╕ рослини вже з добре сформованою, потужною кроною, можна виставляти на подв╕р"я в друг╕й декад╕ травня, коли заморозки трапляються р╕дко. Як правило, ╕ цв╕т╕ння ╕ плодоношення у таких екземпляр╕в розпочина╓ться значно ран╕ше, а врожай рясн╕ший.
На приклад╕ акт╕н╕д╕╖ колам╕кти, можна навести перел╕к чудово╖