Экология Украины


Популярные статьи

Партнеры

Лучший Детский форум
Tue, 24 Oct 2017 00:42:00 +0300

Фото зі сторінки проекту "Кольорові відра"

Другокурсниці Анна Яцків і Антоніна Сєрищева навчаються у Запорізькомунаціональному університеті. За кілька років вони стануть дипломованимирекламістками та фахівчинями зі зв'язків із громадськістю. А нині вонивідвідують лекції, готуються до семінарів, виконують індивідуальні роботи зфахових дисциплін і... втілюють в життя соціальні проекти.

Від ідеї до проекту

Ідея еко-флешмобу "Годування монстра" з'явилась під час вивчення "Практикирекламної діяльності". Виконати звичайне індивідуальне завдання студенткивирішили незвичайно. Адже розробити соціальну рекламну кампанію - це добре,а от розробити корисну соціальну кампанію - ще краще. Привід шукалинедовго...

"Нам потрібно було вигадати і втілити соціальний проект. А ще нам хотілосязробити наше місто чистішим. Ми почали вивчати питання і дійшли висновку,що люди просто не доносять сміття до урн".

Авторки проекту "Годування монстра"

Так виник задум розробити кампанію, що мотивуватиме перехожих викидатисміття в урни, а не на узбіччя. Адже саме такими простими діями кожниймешканець міста може насправді поліпшувати стан навколишнього середовища -щодня й не докладаючи особливих зусиль для того! За словами дівчат, почативони вирішили зі школярів, щоб у ігровій формі переконати їх викидуватисміття в спеціальні контейнери.

Процес реалізації запланованого виявився довшим і складнішим за процеспошуку ідеї. Спочатку, як будь-який проект, авторки прописали його напапері: що і як треба зробити, які ресурси для цього потрібні.

"Ми розклеювали зображення монстриків біля шкіл Олександрівського району тароздавали листівки школярам. Приємно було, коли школи із задоволеннямприймали нашу ініціативу та люб'язно розміщували наші плакати у своїхкоридорах".

Через місяць активної роботи дівчат на їхню ініціативу звернула увагугромадська організація "Свідоме місто". Її координатори підтримують Аню іТоню та пояснюють активісткам: як зробити так, щоб проект не перетворивсяна одноразову акцію.

Допомагає і співпраця з організаторами проекту "Кольорові відра". До речі,це вони й надихнули дівчат на власну соціальну кампанію.

Від подорожей до ідей

Еко-навчальний проект "Кольорові відра" розпочався в Запоріжжі цієї весни.У його рамках в запорізьких школах відбулись заняття про те, навіщо і якправильно сортувати сміття. А вже в вересні команда проекту надихала тисячімістян жити екологічніше під час великого фестивалю вуличної їжі.

Ідея соціального проекту з кольоровими контейнерами спала на думку їїавтору Вадиму Грибкову ще рік тому.

"Склалося так, що зараз я живу і працюю в Німеччині. Тут, в школах я багаторазів бачив різнокольорові контейнери для сортування сміття. І в меневиникла ідея, чому б в наших школах, в Україні, не спробувати встановититакі різнобарвні урни і тим самим долучати школярів до гарної справи?"

У Запоріжжі Вадим він почав шукати однодумців. Одного з них він знайшов вособі Максима Антюшина, з яким вони й створили громадську організацію"ЄвроІн". Нині в цій команді працюють шестеро людей.

"Дуже приємно усвідомлювати, що наш проект, метою якого є навчати імотивувати молодь Запоріжжя розділяти відходи, надихає людей на створеннячогось подібного. До речі, ми разом із організаторками "Годування монстрів"готуємо спільну акцію".

Тим часом у Ані Яцків і Тоні Сєрищевої теж з'являються послідовники. Охочих"нагодувати монстриків" стає дедалі більше, що не може не тішитиорганізаторок.

"Якщо чесно, ми навіть не очікували, що прихильників нашої ініціативи будетак багато. Спочатку ми планували охопити лише Олександрівський район, алеакція вийшла далеко за межі, і нас знають навіть в Хортицькому районі. Мидуже раді...Коли ми заходимо, наприклад, до 49 школи (це Бабурка) і кажемо,що ми з проекту "Годування монстрів", нам уже не ставлять ніяких питань ібез проблем пропускають".

"Аби таких акцій було більше, - вважає Вадим Грибков, - треба подорожувати.Так, можливо, це трохи незрозуміло, але подорожуючи, наприклад, Європою,люди бачать якісь інновації, щось нове і можуть запроваджувати це в нашійкраїні".

До речі, нагадаємо: в Запоріжжі щочетверга відбуваються зустрічі екошколи.Мета цього проекту - залучити мешканців міста до обговорення та вирішенняважливих питань, що стосуються довкілля. Тож якщо ви враження для новихідей або ідеї для нових проектів - приходьте!

Христина Майдук

Запорожье. Городской портал

Tue, 24 Oct 2017 00:35:00 +0300

Вчора, 16:22

Правильне використання екоподатку могло б допомогти вирішенню багатьохпроблем Фото: pixabay.com

Кількість шкідливих викидів до атмосфери України за останній рік зросла на7,7%. Однак гроші, призначені на поліпшення довкілля, не завждивикористовуються ефективно. Вихід з цієї ситуації шукали на круглому століу Верховній Раді, що відбувся минулої п'ятниці.

Погіршення екології, як зазначають в Міністерстві екології, відбуваєтьсячерез відмову підприємств і населення від використання дорого природногогазу (2016 року споживання зменшилося на 4%). Країна переходить на дешевше,але менш екологічне тверде паливо.

Всі підприємства-забруднювачі атмосфери в Україні платять екологічнийподаток, який повинен йти на мінімізацію збитку для екології. Тільки заминулий рік його сума перевищила 4,2 млрд грн.

Однак учасники парламентського обговорення дійшли згоди, що сьогодні навітьтакі великі гроші не вирішують наявні проблеми. Чому - на цей рахунок єрізні думки.

Села хочуть витрачати гроші самі

Керівники міст і сіл влади бачать проблему в тому, що сьогодні вониобмежені в використанні коштів від сплати екологічного податку. Так,викидами від заводу, що стоїть в населеному пункті, дихають місцеві жителі.Але 20% екоподатку, що сплачується їм, йдуть "нагору" - до державногобюджету.

Решта 80% залишаються на місцевому рівні, проте йдуть до спеціальногоекологічного фонду. Звідти вони можуть бути витрачені тільки на навколишнєсередовище, і нікуди більше.

Тоді як представники міст і сіл хотіли б мати більшу свободу розпоряджатисяцими грошима. Наприклад, витрачати їх на соціальні потреби - мовляв, людямповинна бути хоч якась компенсація за життя поблизу промислових об'єктів.

"Громада не може використовувати гроші від екологічного податку. Потрібнодозволити використання екологічного податку під відповідальність людей -щоб гроші перераховувалися до загального фонд бюджету (звідки вони можутьвитрачатися на будь-які цілі. - Ред.)", - сказала Наталія Панащій, в.о.голови сіл Лимани і Лупарєво (Миколаївська область).

Влада хоче контролювати витрати

Але в Києві вважають, що використання екологічного податку, навпаки,повинно відбуватися під ще більшим контролем. Всі гроші повинні йти тількина екологію, інакше рік від року проблеми тільки накопичуватимуться.

"Направляючи фінансові ресурси не на вирішення екологічних проблем, а наінші сфери, місцеві органи влади демонструють, що для них питанняполіпшення стану довкілля не є пріоритетними. Але водночас вони нерозуміють, що стан довкілля безпосередньо впливає на стан здоров'я і життялюдей", - раніше в інтерв'ю зазначав Остап Семерак, міністр екології таприродних ресурсів.

"Навіщо годувати фармацевтів?" - підтримує його Олег Недава, заступникголови Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики. За йогословами, використовувані на природоохоронні заходи кошти згодом все одноповернуться до бюджету - через підвищення працездатності людей.

Підприємства - за рішення причин

У підприємств - своє бачення. За словами директора Трипільської ТЕС ПАТ"Центренерго" Петра Кравця, сьогодні підприємства-забруднювачі не можутьсамостійно реконструювати застаріле обладнання через відсутність коштів.

"Ми перша електростанція в Україні, яка при реконструкції блоку No2 взяласяза сіркоочистку. Планували закінчити цю реконструкцію 2014 року. Але, нажаль, через коливання курсу гривні вартість нереалізованої частини проектузросла втричі", - сказав Кравець.

За словами Кравця, правильне використання екоподатку могло б допомогтивирішенню цієї проблеми. Наприклад, Данія сприяє реконструкції своїхпідприємств, повертаючи їм до 70% сплаченого податку.

"Таким чином вони борються з причиною погіршення екології, - зазначилаІрина Вербицька, керівник департаменту з екологічної безпеки ДТЕК Енерго. -Один з подібних кейсів вже є і в нашій практиці - цього року Вінницькаобласть виділила зі спецфонду бюджету 20 млн грн. ДТЕК виділив ще 60 млнгрн - і зараз на ці загальні гроші триває установка фільтрів на одному зенергоблоків".

Сегодня.ua

Tue, 24 Oct 2017 00:17:00 +0300

Українські політики та аграрні магнати заявили про намір будівництваукраїнської частини водного шляху від Гданська до Херсону.

Е40 - водний шлях довжиною понад 2000 кілометрів, який має пройти потериторії Польщі, Білорусі та України. Планується, що маршрут з'єднає Чорнеі Балтійське моря1. За задумом, Е40 може стати водним сполученням не лишеБалтійського моря з Чорним2.

Екологічні загрози проекту важко недооцінити. Особливо відчутними вони єсаме в України. Днопоглиблювальні роботи і подальше забруднення річкипоставлять під загрозу якісь води щонайменше для 2/3 українських родин.

ДОВІДКА

Дніпро забезпечує водою не тільки водоспоживачів у межах його басейну. Вінє головним, а подекуди і єдиним джерелом водопостачання великих промисловихцентрів півдня і південного сходу України. Каналами Дніпро - Донбас,Північно-Кримським та Каховським щорічно перекидається 5-6 млн. км2 стокуза межі басейну. В цілому Дніпро забезпечує водою 2/3 території України, утому числі близько 30 млн. чол., 50 великих міст і промислових центрів,близько 10 тис. підприємств, 2,2 тис. сільських і понад 1 тис. комунальнихгосподарств, 50 великих зрошувальних систем і 4 атомні електростанції3.

Найбільша загроза полягає у тому, що проектований водний шлях повиненпройти через всю зону відчуження Чорнобильської АЕС та Київськеводосховище, на дні якого похований радіоактивний мул після аварії на ЧАЕСу 1986 році. Порушення дна водосховища а також русла р. Прип'ять, абозабруднених земель у Білорусі, призведе до вивільнення радіаційних часток уводу. Очевидно, що ця вода є основним джерелом питного водопостачанняКиєва, Черкас, Кременчука, Дніпра, Запоріжжя, Херсону, Каховки, КривогоРогу та багатьох інших населених пунктів. Жодні очисні споруди не здатніочистити воду від радіаційних часточок. А фактична відсутність проточностіу водосховищах залишить воду зараженою на довгі роки. В умовах збільшеннядефіциту ресурсів питної води, є сумніви чи проект не стане для державибільш збитковим, ніж вигідним. Крім того, Україна і без того знаходитьсяпід загрозою нових аварій, пов'язаних із атомною енергетикою4, щоб штучнимчином примножувати радіаційні загрози.

100% протяжності проектованого шляху займають природоохоронні територіїміжнародного значення. Також в акваторії Дніпра розміщено близько 80територій природно-заповідного фонду. Вздовж Дніпра проходить Дніпровськийекологічний коридор, частина Всеєвропейської екологічної мережі, що є однимз двох основних шляхів сезонних міграцій птахів у Європі. Охорона птахівпід час міграцій є обов'язком України, взятим нашою державою на себе припідписанні 6 міжнародних угод. Всі ці, та багато інших обставин дозволяютьстверджувати: побудувати водний шлях Е40 в Україні і Білорусі не можна нібезпечно ні законно. Детальніше загрози будівництва та правова сторонапитання будуть висвітлені нами у наступних публікаціях.

Екологічні організації Білорусі вже об'єднали свої зусилля, щоб зібратиінформацію про можливі наслідки будівництва водного шляху і зміни руслаПрип'яті - єдиною річки Білорусі, яка збереглася в природному стані.Актуальна інформація про кампанію протистояння розміщена на спеціальномусайті http://stope40.org .

https://www.youtube.com/watch?v=75KGIq7SToU

Основні сторони, зацікавлені в будівництві Е40 - Міністерство транспорту ікомунікацій Республіки Білорусь і білоруське державне підприємство "Дніпро-Бузький водний шлях". Саме вони займаються експлуатацією Дніпро-Бузькоговодного каналу в Білорусі, і були ініціаторами цього проекту. З Польськоїсторони - Міністерство інфраструктури і будівництва Польщі та Міністерствоморського господарства і річкового судноплавства5. Донедавна в схеміінтересів даного проекту не вистачало завершальної ланки - зацікавленихсторін з українського боку.

Ясність навів Х Міжнародний інвестиційний форум "Таврійські горизонти:співпраця, інвестиції, економічний розвиток"6, що проходив в серединіжовтня 2017 року у Херсоні. Модератором ключової дискусії форуму"Глобалізація зовнішньоекономічних процесів через розвиток транспортно-логістичної інфраструктури та відновлення річкового судноплавства" виступивособисто голова області Андрій Гордєєв. "У наших планах об'єднатиПрибалтику, Скандинавію та Азіатські країни транспортним шляхом, якийпроходить по Дніпру, - заявив він на форумі7.

Презентував проект беззмінний генеральний директор компанії "НІБУЛОН",Олексій Вадатурський. Сьогодні "НІБУЛОН" є лідером з експорту продукціїсільського господарства. Зазначалось, що підприємство має можливістьзабезпечувати потреби Білорусі в якісній сільгосппродукції, якадоставлятиметься водним транспортом. Першочерговим завданням для успішноїреалізації цього проекту, на думку Вадатурського, є відновлення повноцінноїроботи судноплавного шляху Е-40 і річкових перевезень на маршрутіБалтійське море - Гданськ - Дніпро - Чорне море8. Інформація про церозміщена і на сайті самого "НІБУЛОНа9.

В результаті, на форумі підписали тристоронню угоду про наміри будівництваЕ40, між Херсонської ОДА, "НІБУЛОНом" та Гомельським обласним виконкомом(відео - https://www.facebook.com/100001912884450/videos/1643785052361908/).

Важливо наголосити на участі пропрезидентських сил у лобіюванні даногопроекту. Очільник Херсонщини та син гендиректора "НІБУЛОНу" є членами"Солідарності". Заяви нардепів "Солідарності" щодо будівництва Е40 відомівже не перший рік10, а деякі навіть розміщені на сайті президентськоїпартії11.

В останні місяці шифр "Е40" почав фігурувати і поряд з прізвищемукраїнського президента. ЗМІ повідомляють, що попередню домовленість пробудівництво водного шляху Е40 заключили президенти України Петро Порошенкота Білорусі - Олександр Лукашенко під час візиту останнього до Києва улипні 2017 року12.

ЕПЛ звертається до Президента України Петра Порошенка з проханням виступитигарантом національної безпеки України, дотримання міжнароднихприродоохоронних угод а також базових конституційних прав українців набезпечне для життя і здоров'я довкілля.

ЕПЛ заявляє про намір слідкувати за проектом в частині дотриманнязаконодавства та участі громадськості у прийнятті рішень щодо доцільностіреалізації проекту з позицій міжнародного законодавства, а такожзаконодавства України про оцінку впливу на довкілля.

1 http://eu-belarus.net/ru/projects/6

2http://cfts.org.ua/articles/kanal_v_evropu_nachalos_vosstanovlenie_rechnogo_puti_iz_gdanska_v_kherson_614/64853

3 http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/en/123/97-%D0%B2%D1%80

4 https://ru.scribd.com/document/327040893/Reassessing-the-safety-of-nuclear-power

5 http://www.belta.by/economics/view/belarus-i-polsha-dogovorilis-o-sotrudnichestve-v-oblasti-vosstanovlenija-vodnogo-puti-e40-212905-2016/

6 http://www.tavrianhorizons.in.ua/news-ua/the-project-of-a-transport-and-logistics-corridor-through-water-gate-of-ukraine-was-presented/

7 https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2317219-tavrijski-gorizonti-duze-ambitno-j-cilkom-realno.html

8 https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2317219-tavrijski-gorizonti-duze-ambitno-j-cilkom-realno.html

9 http://www.nibulon.com/news/novini-kompanii/nibulon-budue-vodni-vorota-ukraini.html

10https://censor.net.ua/resonance/385027/aleksandr_urbanskiyi_nam_neobhodimo_vosstanovit_tranzitnyyi_potentsial_ukrainy

11http://solydarnist.org/?paged=19&s=%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE&lang=ru

12 https://www.gazeta.ru/politics/2017/07/22_a_10798478.shtml

Екологія. Право. Людина.

Mon, 23 Oct 2017 23:43:00 +0300

У Парижі встановили величезний акваріум для очищення повітря

В ньому живуть мікроводорості, які перетворюють вуглекислий газ у кисень.

Минулої зими влада Парижа на кілька днів зробила безкоштовним проїзд угромадському транспорті, щоб його мешканці не сідали на власні авто. Цесвідчить про те, що рівень забруднення повітря в Парижі досяг критичноїточки.

У пошуках вирішення ситуації, що склалася французькі екологи вирішиливикористати технологію, якій уже понад два мільярди років, - до фотосинтезу.

На перехресті вулиць Генерала Леклерка та Алезія, яке щодня перетинає понад72 тисячі авто, встановили величезний "фільтр". Зовні зелена колона нагадуєзнамениту тумбу Морріса, яку в Парижі використовують ще з XIX століття длярозміщення афіш. Але насправді це акваріум з мікроводоростями.

"Цей пристрій відтворює і посилює функцію лісу", - говорить Селія Блауел,заступник мера Парижа з питань водних ресурсів та сталого розвитку.

За словами розробників, колона здатна прибирати з повітря до 1 тонни СО2 нарік, що еквівалентно фотосинтезу 100 дерев.

Джерело: Vokrugsveta

Радіо Максимум

Mon, 23 Oct 2017 22:03:00 +0300

Наталя Соколенко

Гості

Михайло Каменєв

Можно ли ставить палатки, провозить звуковую аппаратуру и поджигать шины вовремя мирного протеста в Украине? Комментирует правозащитник Михаил Каменев

Михайло Каменєв

Громадське радіо

В студии Громадського радио Михаил Каменев, правозащитник. Он напомнилправила поведения во время митингов в Украине.

"Я в упор не понимаю боязнь палаток полицией и силовым блоком. Этоиррациональная боязнь, она ничем не подкреплена, разве что боязнью, что вотесли поставят палатки - значит будет революция. У нас ни Конституция незапрещает устанавливать палатки, и у нас нет решения судов, которыезапрещали бы установку палаток. Полиция сейчас может смело выйти и сказать:мы не допускаем людей с палатками, основываясь ни на чем. Это их внутреннеепонимание, что палатки - нельзя", - сказал Михаил Каменев.

Он также рассказал, как быть с шумом во время мирных собраний:

"Есть закон об основах санитарно-эпидемического благополучия населения. Тамнаписано общее правило, когда можно шуметь, в каких дозах можно шуметь.Нельзя шуметь на выходных, в праздники, в ночное время, но там написано,что это правило не распространяется на мирные собрания, то есть шуметь намирных собраниях по закону можно круглосуточно", - сказал он.

Он также рассказал, почему и когда, по его мнению, можно жечь шины намирных собраниях:

"После Революции Достоинства появилась новая фобия - боязнь подожженныхшин. Обычно это аргументируют заботой об окружающей среде. Естьответственность за нарушения норм экологической безопасности, но нужнопонимать о принципах верховенства права, и о том, что право на свободумирных собраний и свободу выражения мнения - гораздо более защищено, чемостальные. Если будет вопрос о привлечении человека к ответственности, тосуд должен смотреть: насколько пропорциональным было ограничение. По моемумнению, когда четко, со стороны организаторов мирного собрания есть идеяподжечь шину именно чисто как символический акт, потому что это четкаяметафора, цитирование событий четкое, тогда это можно делать", - объяснилон.

По его словам, сейчас в Украине не хватает единой инструкции для полиции:

"У нас проблемы из законодательной плоскости сместились в плоскостьпрактики применения. И тут можно исправить ситуацию. Нужно, чтобы в полициибыл подзаконный акт - инструкция, которая должна прописывать, какполицейский должен действовать в тех или других ситуациях, должен бытьпрописан алгоритм. Эта инструкция должна была быть утверждена еще в третьемквартале прошлого года", - рассказал он.

Полную версию разговора слушайте в прикрепленном звуковом файле.

Громадське радіо

Mon, 23 Oct 2017 22:00:00 +0300

Станом на 01.10.2017 року платники екологічного податку, які перебувають наобліку в Галицькій ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області,перерахували до Зведеного бюджету 926,4 тис.грн.
До Державного бюджету надійшло екологічного податку в сумі 185,4 тис.грн.До Місцевого бюджету надійшло екологічного податку в сумі 741,0 тис.грн.Платниками екоподатку є суб'єкти господарювання, які здійснюють: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джереламизабруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вженакопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробникамипонад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Медіастар

Последние публикации


Эконовости
ссылка - прикольный сайт про муравьев | Ветеринарная клиника На Молодежной чипирует щенков и котят | Атомная энергетика