Экология Украины


Популярные статьи

Партнеры

Лучший Детский форум
Sun, 21 Jul 2024 13:00:00 +0300

Катерина Кузнецова

13:11, 21.07.24

на місці Каховського водосховища утворилося унікальне явище - 150 тисячгектарів вербового лісу.

Понад рік тому росіяни підірвали Каховську ГЕС. Ця катастрофа шокувала усіхне лише в Україні, але і в світі, адже до останнього ніхто не думав, щоокупанти зважаться на це. Слідом за терактом пролунали не надтооптимістичні заяви, а підрив порівнювали з вибухом на АЕС. Натомістьнайжахливіші прогнози не справдилися, а те, що відбувається на місціКаховського водосховища у 2024 році, дивує і екологів, і істориків.Особливо вражає нова знахідка.

Усі деталі дивіться в ексклюзиві TSN.UA. Підрив Каховської ГЕС

Окупанти на цьому не зупинилися і почали обстрілювати людей, що намагалисявиїхати у безпечні місця. Наслідки терористичного акту

Внаслідок цього підриву були затоплені 80 населених пунктів нижчегідроелектростанції, загинули десятки людей. Вище ж ГЕС навпаки - рівеньводи впав, що призвело до осушення значної території, яка за рік вкриласьвербами та тополями висотою понад 3 метра. Річка Дніпро повернулася в межістарого русла, яке мала ще до створення Каховської ГЕС. Експерти ж назвалипідрив Каховської ГЕС найбільшою техногенною катастрофою в Європі, аекологи порівняли трагедію з вибухом атомної бомби чи аварією на АЕС.Невтішні прогнози

Одразу після катастрофи, що призвела до загибелі людей та знищення природи,лунали не надто оптимістичні прогнози. Припускали, що тут буде або мертваземля, або болото на багато років, але сталося усе не як гадалося. Йподекуди Каховське водосховище, точніше, місце, де воно раніше було, дивуєяк екологів, так і істориків. Наприклад, кореспонденти поспілкувались зфахівцями про наслідки підриву Каховської ГЕС, формування нової екосистемина території Каховського водосховища та побували в селищі під Запоріжжям,жителі якого звикають жити без "моря" - саме так вони називали водосховище.

"Ми перебуваємо в Малокатеринівці, на місці цього лісу раніше було такзване Каховське море. Зараз ми бачимо, що тут ліс висотою більше ніж триметра. Десь 20 рослин на 1 квадратний метр. Я думаю, в подальшому природабуде вирівнювати: більш слабкі дерева загинуть, а залишаться сильніші.Ростуть з неймовірною силою, ніхто навіть припустити не міг, що дерева заодин рік виростуть в такій кількості на таку висоту", - говорить місцеважителька.

На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТАКОГО НЕОЧІКУВАВ НІХТО! На місці Каховського водосховища утворилося унікальнеявище! Що на дні водосховища тепер?

Верба і тополя є аборигенними видами рослин, які притаманні цій території.На момент підриву Каховської ГЕС їх насіння опустилось на дно і завдякисприятливим умовам проросло.

Під керівництвом Академії наук у нас відбулась експедиція ботаніків,геоботаніків, які досліджували саме ці зарості верби і тополі на територіїострова Хортиця і на території північної частини водосховища, яка доступнадля відвідування. Вони встановили, що під заростями верби і тополі вжезростає понад 100 видів трав'янистих рослин, мохів, заходять туди тварини івідбувається формування нової екосистеми. По факту вона найбільш наближенадо тої екосистеми, яка існувала до створення Каховського водосховища, якуми знали як Великий луг. Якщо не буде дефіциту води, буде відбуватисьвесняне водопілля, яке минулого року пройшло вдало, то ці рослини будутьрозвиватись дуже стрімко і на п'ятий рік буде сформований ліс з верб, в якізайдуть щонайменше козулі і кабани і там буде вже дика природа. Унікальніявища, сховані на дні Каховського водосховища

Отож, минув рік і на місці Каховського водосховища утворилося унікальнеявище, яким захоплюється еколог Вадим Манюк - 150 тисяч гектарів вербовоголісу. Він сподівався на місці Каховського моря побачити якісь відкритіділянки ґрунту та хоча б маленькі озера, а побачив суцільне море верби. Проце еколог розповів в інтерв'ю Суспільне Дніпро.

Виявилось, що умови, які утворилися на дні Каховського моря після знищенняГЕС, ідеальні для проростання верби.

Якщо дивитись на ліс в цілому, каже еколог, то він однорослий - усередньому рослини, які зростають, досягли 2,5-3,5 метра у висоту. ВадимМанюк зауважив, що все, що на цьому місці могло прорости, вже проросло.Росте не тільки верба!

Одразу від берега колишньої водойми тепер йде суцільна стіна верби, порядіз нею помітна вузенька смуга очерету, подекуди видніються окремі рослининапівбур'янових видів і навіть щавель. Що ще проростає на дні?

Шпарини, які утворилися на дні Каховського водосховища через пересиханнямулу, також виконують екологічну функцію, каже Вадим Манюк, з них проростаємох, і навіть каркаси. Такого явища не було 65 років

Нагадаю, що раніше у мережу потрапили супутникові знімки, де значна частинаКаховського водосховища була вкрита водою. Причини такого явища такожпояснив еколог Вадим Манюк. Він запевнив, все що відбувається - тільки накористь екосистемі місцевості. Ба більше, такого явища не спостерігалосьбільш ніж 65 років.

За його словами, вода у Каховському водосховищі позитивно вплине наекологію. Тому що всі екосистеми, які зараз відтворюються фактично на місціводосховища, на місці де був Великий Луг, це екосистеми, пов'язані з водою.Збитки після підриву

Як бачимо, води вистачило і наразі ми можемо спостерігати унікальне явище -150 гектарів Каховського "моря" верби. До слова, уряд дозволиввикористовувати землі Каховського водосховища лише для його відновлення табудівництва гідротехнічних споруд. Цільове призначення землі Каховськоговодосховища змінювати не будуть. Про це йдеться у постанові уряду. Рішеннябуде чинним на період дії воєнного стану та протягом п'яти років після йогоприпинення чи скасування.

А от порахувати збитки не можуть і досі, розрахунки все ще тривають.Попередньо, за підрахунками Державної екологічної інспекції, розмір збитківстановить на сьогодні 77,8 мільярдів гривень. Найбільшої шкоди (близько 76млрд грн) завдано заповідному фонду.

За словами заступниці директора національного заповідника Хортиця СвітланиОхріменко, збитки нанесені навколишньому природному середовищу заказниказагальнодержавного значення "Дніпровські пороги" становить 1,5 мільярдигривень.

"Загинули молюски, загинули і рослини. Якщо говорити про рослини, то це ірідкісні види, занесені до Зеленої книги України, до Червоної книгиУкраїни. Молюсків загинули тонни, водної рослинності також загинуло тони.Багато не обрахованої шкоди стосовно невеликих організмів, які ми не можемопорахувати", - розповів вона. Люди залишилися без води?

Вона також додала, що внаслідок падіння рівня води осушено більше 80 гаозер острова Хортиця, особливо в заплавній частині. В замкнених озерах, якітепер не сполучені з Дніпром, через перегрів води і нестачу кисню,з'являється явище задухи водних біоресурсів. А через зміну гідрологічногорежиму в лісових масивах заплави острова Хортиця почастішали пожежі.

За інформацією "Укргідроенерго", внаслідок підриву Каховської ГЕС втрачено35% об'єму усієї прісної води України. В Запоріжжі не виникли проблеми зводопостачання, оскільки водозабір здійснюється вище Дніпровської ГЕС, алебез питної води залишилась частина Біленьківської громади Запорізькогорайону.

Місцеві жителі користуються приватними свердловинами, воду людям підвозитькомунальне підприємство. Двічі на тиждень питну воду привозить КП"Оболводоканал" і жителям селища Малокатеринівка, яке розташоване вздовжузбережжя Каховського водосховища. На території населеного пунктузнаходяться 19 садових товариств. З відходом води з водосховища зниклатехнічна вода і дачники почали використовувати питну воду для поливу.

Місцеві кажуть, що саме через це до багатьох з них не доходить питна вода.Крім цього, нині є всі ознаки того, що й природа Великого Лугувідновлюється швидкими темпами. Сам факт розміщення Запорізької Січі натериторії Великого Лугу робить цю місцевість одним з найважливіших природно-історичних об'єктів для України, запевняє вчитель історії Артур Бабенко упроєкті "Уроки історії" у Сніданку з 1+1. Що буде з водосховищем далі?

І хоча ця частина долини Дніпра є колискою української державності і місцемконцентрації колосальної історичної та археологічної спадщини, саме цейоб'єкт є практично невивченим істориками та археологами. Єдиної думки проте, що робити з цією територією, немає. Енергетики хочуть відбудовуватиГЕС, натомість природоохоронці закликають відродити Великий Луг якприродний заповідник і об'єкт історичної пам'яті.

ТСН.ua

Sun, 21 Jul 2024 13:00:00 +0300

Фото з Facebook управління екології

В Кривом Роге исследовали пробы грунта на содержание тяжелых металлов.

О результатах исследования сообщили в управлении экологии исполкомаКриворожского городского совета.

Отмечается, что измерения проб грунта на содержание тяжелых металлов(свинец, кадмий, цинк, марганец, медь, железо общее, хром, никель, кобальт)произведены специалистами Юго-Восточного межрегионального центра ГУ "Институт охраны грунтов Украины".

По результатам анализа исследований, во всех точках мониторингаконцентрации валовых и подвижных форм тяжелых металлов находятся на уровнепрошлогодних и соответствуют гигиеническим нормативам допустимогосодержания химических веществ.

Как уточнили в управлении, определение качества почв является одним изнаправлений постоянно действующей системы мониторинга показателейокружающей среды в городе.

Следите за новостями в Telegram .

Подписывайтесь на нашу страницу в Facebook .

Читайте нас на Google News.

0564.ua Кривий Ріг

Sun, 21 Jul 2024 13:00:00 +0300

Поясніть, чим небезпечна амброзія? Та на кого покладений обов'язокзнищувати цю рослину в лісопарках і при дорогах? Таке питання надійшло відпані Галини з смт. Березна.

Амброзія полинолиста - найшкідливіший із карантинних бур'янів в Україні,зокрема й на Чернігівщині. Про це нам розповіли в Департаменті екологіїЧернігівської ОВА. Чим вона така небезпечна?

Завдяки розвитку масивної надземної та кореневої маси ця рослина поглинаєдуже багато води та поживних речовин, що призводить до деградації ґрунту,пригнічення росту культурних рослин, зниження урожайності, порушення складута структури фітоценозів.

Крім того, амброзія здатна викликати в людей і тварин сильні алергічніреакції. Особливо небезпечним є пилок рослини з високим вмістом амброзієвоїкислоти, що спричинює сльозотечу, порушення зору, запалення слизовихоболонок верхніх дихальних шляхів, втрату нюху й смаку, безсоння та висипи.

Сезон її цвітіння триває шість-десять тижнів - від кінця липня і до першихприморозків. Попри те, що кожна рослина живе лише один сезон, вона можевиробити до одного мільярда пилкових зерен. І "подорожувати" вони можуть надосить великі відстані. До прикладу, їх було виявлено над морем на відстані640 кілометрів від берега, а також в атмосфері за три кілометри від земноїповерхні.

Як боротися зі шкідником? Дотримуватися заходів безпеки для збереженнясвого здоров'я. Найпростіший спосіб - перед цвітінням, у період бутонізаціїскосити цю рослину або вирвати з корінням. До речі, адміністрація КЗ "РЛП"Ялівщина" закликає небайдужих людей долучатися до ініціативи з видаленнякарантинного виду бур'яну-алергену.

0462.ua Чернігів

Sun, 21 Jul 2024 12:32:00 +0300

Cегодня в 12:09

Вчені виявили незвичайний вид динозаврів, які жили у середині Крейдовогоперіоду. Нещодавно знайдений предок тесцелозавра свідчить про те, що цітварини проводили частину свого часу в підземних норах, пише SciTechDaily.

"Новий динозавр, Fona [/Foat'NAH/] herzogae (Фона), жив 99 мільйонів роківтому на території сучасного штату Юта. У той час ця територія була великоюзаплавною екосистемою, затиснутою між берегами величезного внутрішньогоокеану на сході та діючими вулканами і горами на заході. Це було тепле,вологе, мулисте середовище з численними річками, що протікали через нього",- йдеться у матеріалі.

Палеонтологам з Університету штату Північна Кароліна та Музею природничихнаук вдалося розкопати цю скам'янілість та інші зразки того ж виду вМуссентучітській формації Кедрової гори. Збереженість таких скам'янілостейта деякі відмінні риси вказували на те, що вони могли зариватися в землю.

"Фона був дрібнотілим рослиноїдним динозавром розміром з велику собаку зпростою будовою тіла. Йому бракує прикрас, які характеризують його багатоприкрашених родичів, таких як рогаті динозаври, панцирні динозаври тагребенясті динозаври. Але це не означає, що Фона був нудним", - наголосилиу виданні.

Зазначається, що Фона мав кілька анатомічних особливостей з тваринами, яківідомі як копачі. В нього були великі біцепси, сильні точки кріпленням'язів на стегнах та ногах, зрощені кістки вздовж тазу, можливо, длязабезпечення стійкості під час риття. Проте це не єдиний доказ того, що цятварина проводила час під землею.

"Упередженість скам'янілостей у бік більших тварин пояснюється насампередтим, що в таких заплавних середовищах, як Муссентучіт, дрібні кістки наповерхні часто розлітаються, гниють або стають сміттям перед похованням іскам'янінням. Але Фону часто знаходять цілою, з багатьма кістками,збереженими в початковій позі смерті, грудьми донизу, з розчепіренимипередніми кінцівками, і у винятково хорошому стані. Якби вона вже була підземлею в норі перед смертю, це зробило б такий тип збереження більшімовірним", - пояснив аспірант штату Північна Кароліна і цифровий технікнової програми "Динозаври-дуелянти" в Музеї природничих наук ПівнічноїКароліни Хавів Авраамі, який є першим автором статті, де описується цяробота.

За словами дослідників, Фона є ключем до розширення людського розуміннякрейдових екосистем.

"Фона дає нам уявлення про третій вимір, який тварина може зайняти,пересуваючись під землею. Вона додає до багатства скам'янілостей і розширюєвідоме розмаїття дрібнотілих травоїдних тварин, які залишаютьсямаловивченими, попри те, що є неймовірно невід'ємними компонентамикрейдових екосистем", - зауважив Авраамі.

Ізмаїл Вечірній

Sun, 21 Jul 2024 12:12:00 +0300

Експерти українського ринку автомобілів пояснили, як мобілізація вплинулана ціну транспортних засобів в Україні. Скільки ще буде зберігатисьтенденція до зниження ціни на автомобілі.

Читать на русском

сьогодні, 12:25

Slava Kot

Через новий закон про мобілізацію, а також обмеження для ухилянтів, яківключають положення щодо власників транспортних засобів, в Україні можезмінитись ціна на автомобілі.

Як мобілізація вплинула на ринок автомобілів в Україні. Фото з відкритихджерел

Автомобільний експерт та блогер Дмитро Ряниця заявив, що в Україні кожен 10власник транспортного засобу володіє двома або більшою кількістюавтомобілів. За його словами, нові закони про мобілізацію в Україні можутьвплинути на авторинок та знизити ціни на автомобілі.

"Потенційно може призвести до конфіскації багатьох з них згідно з новимизаконами. Тому очікується значний приплив автомобілів на ринок за зниженимицінами, оскільки власники прагнуть швидко продати їх, щоби уникнутиконфіскації", - вважає Ряниця.

Експерт авторинку прогнозує, що тенденція масового продажу автомобілів дляуникнення їх потенційної конфіскації збережеться впродовж усього 2024 року.

Однак тенденція на зниження цін на українському авторинку триватиме недовго. Голова Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький наголошує,що значна частина автомобілів в Україні походить з ЄС та США, які плануютьпідняття акцизів на автомобілі китайського виробництва. Крім того, з 2030року всі нові автомобілі в ЄС повинні будуть відповідати екологічномустандарту Євро-7, що збільшить їх вартість.

За словами Бучацького, через це вартість автомобілів, зокрема і вживанихзросте на європейському ринку, а згодом і в Україні. Однак, сьогодні вУкраїні фіксують зниження цін на вживані автомобілі через економічнітруднощі та наслідки війни. Попит на електромобілі також знижується черезперебої з електропостачанням.

Детальніше про ціни на автомобілі в Україні та прогнози експертів щодозміни вартості на авторинку читайте в ексклюзивній статті на порталі"Коментарі".

Коментарі.UA

Sun, 21 Jul 2024 12:12:00 +0300

Анастасія Мокрик 21 липня, 11:47

У мережі з'явилися відповідні відео

Росіяни на тимчасово окупованих територіях України перетворюють усе довколасебе на звалище. Не став винятком і курортний Крим, де сильні зливи змили уЧорне море велику кількість сміття та бруду.

Відповідні кадри було опубліковано у Telegram-каналі "Кримський вітер". Тампоказали відео, на якому знято берег моря після дощів.

На кадрах видно, що у морі утворилася величезна грязьова пляма. При цьому уводі плаває різне сміття.

При цьому, що цікаво, лише наприкінці червня окупаційна влада в Ялтірозповідала, нібито слідкує за тим, щоб процес вивезення сміття в регіонібуло налагоджено.

Зазначимо, що у 2021 році була масштабна ситуація зі сміттям, яке післядощу опинилося в морі. Тоді колишній нардеп Єгор Фірсов заявляв, що цесправжня екологічна катастрофа, яку замовчують окупанти. За 7 років анексіїна нелегальних сміттєзвалищах Криму накопичилося будівельне сміття тапобутові відходи. В один із днів потужна злива змила частину звалища в морі.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав про те, що в розпал курортного сезону вЯлті порожні пляжі. Така ситуація відбувається з того часу, як Кримпотрапив в окупацію Росії.

Телеграф.com.ua

Последние публикации


Эконовости
Ветеринарная клиника На Молодежной чипирует щенков и котят | Атомная энергетика