Экология Украины


Популярные статьи

Партнеры

Лучший Детский форум
Tue, 05 Dec 2023 14:01:00 +0200

05.12.2023

Марина Мрук

"Чи є вас щось, заради чого хочеться вставати рано-вранці чи зовсім нелягати спати? Щось, що надихає зсередини? Для мене це мої діти та власневиробництво натуральних продуктів", - каже підприємиця з ПолтавщиниСвітлана Киричко.

Жінка ще 10 років тому почала з виготовлення лляних хлібців та олійки.Зараз після багаторічної паузи вона знову закотила рукава, розпочавшибізнес у розпал війни. Про підприємицю, що поєднує материнство та справужиття, читайте в новому матеріалі ШоТам.

Світлана Киричко

підприємниця із села Глинське, Полтавська область У традиціях криється нелише історія, а й секрети здоров'я

Я сама родом з Полтавської області, та більше ніж 15 років прожила в місті.Скільки себе пам'ятаю, теми екології, здорового способу життя та харчуваннязавжди були в моєму житті, а коли з'явилися діти, то все стала відчувати щегостріше.

Десять років тому я разом з чоловіком почала виготовляти хлібці з лляногоборошна без високої термічної обробки. По суті це відтиснуте насіння,перемелене в блендері, але не просмажене, а сире, тобто зі збереженимипоживними речовинами. Крім того, ми додаємо до хлібців пророщені льон тагречку, а далі висушуємо при низькій температурі - до 45 градусів. Так упродукті зберігається максимальна кількість корисних елементів.

Що більше я дізнавалася про здорове харчування й українські традиції, тобільше експериментувала в домашніх умовах. Так невдовзі спробувала щевиготовляти олійку на холодному віджимі, тобто без нагрівання, аби зберегтивсі принади цього продукту для організму. Так робили наші предки з давніх-давен, і на це були свої причини. Холодний віджим олії. Фото: СвітланаКиричко

Олію віджимали дерев'яним пресом у дубових бочках. І це важливо, бо якщовикористовувати металеве обладнання, то відбувається окиснення, змінюютьсясмак і якість. Також важливою є температура - при нагріванні оліювиготовляти простіше і її виходить більше, однак це також окислює речовину,а при неправильній технології навіть додається гіркота.

На таких окислених оліях, які в народі називали "олифою", готували фарбидля вуличних робіт. Такі речовини матимуть щільну захисну плівку та довшийтермін зберігання, однак користі для організму з цього мало. Вимушена булазробити паузу через материнство, а потім через війну

Найбільшим викликом на початку було заохотити людей купувати здоровіпродукти як наша олія та хлібці. Я постійно їздила на ринки, розповідала,показувала, друкувала книжечки про льон, коноплі й амарант. Пробувалиробити ще козинаки - пророщений льон із сухофруктами.

Однак у 2012-2013 роках менше звертали увагу. Багато хто не розумів, навіщопотрібні такі "правильні" продукти, коли можна купити дешевші, хоч і бозназ чого зроблені. Лише років за 4-5 люди почали цікавитися темою тасамостійно нас шукати.

Так працювала кілька років, але коли народився четвертий синочок, товимушена була зробити паузу. Тоді ж наша сім'я переїхала в село, а там буливже інші справи. Так сталося, що протягом шести чи навіть семи років я невиготовляла нічого взагалі, а сушарка слугувала в побуті, хіба що я робилахлібці для сім'ї, знайомих і час від часу на малі замовлення. Сім'я Киричкоза чаюванням. Фото: ШоТам

Лише коли найменшому виповнилося 7 років, я відчула, що мої руки зновувільні до роботи. Та й діти вже дорослі - старшій донечці вже 23 - всіпотрошку допомагають. Спочатку їм ця справа була незрозумілою, та з часомвони заглиблювалися в тему, і вона ставала для них цікавішою. Тоді я почалавідновлювати знання з виробництва й цікавитись новинами у сфері натуральноїпереробки.

Але на перешкоді стала війна. Ще до повномасштабного вторгнення миопинились у селі, де я планувала бізнес: уже знаходила потрібних людей,дізнавалася необхідну інформацію для розвитку. Розуміла, що я саме на томушляху, куди хочу рухатися.

З великою війною життя ніби зупинилось на три місяці, а може й більше. Лишеколи я змогла опанувати свій внутрішній страх, коли усвідомила, щовиїжджати я точно не хочу, що хочу жити й працювати тут, розвивати дітей тасправу на своїй землі, тільки тоді змогла поступово повернутися до роботи.Друзі постійно питали: "Коли вже запустишся?"

Нині планів більше, ніж ми можемо подужати. Тим паче, що багато ідей буловипробувано на власному досвіді протягом років паузи в бізнесі. Щосьготували для себе, вдосконалювали рецепти - тепер їх можна брати в роботу.Та наважитися розпочати знову свою справу мені допомогла підтримка дітей ідрузів - останні постійно питали, коли можна буде придбати олійку.

Аби повноцінно запуститись, я мала й оновити знання, і закупити новеобладнання. У нагоді стала програма для підприємців-початківців відЕстонської ради в справах біженців в Україні.

Я завершила їхній курс навчання для стартапів. Нам викладали фінанси табухоблік, надавали юридичні консультації, розповідали про маркетинг іпродажі - пройшлися по всіх напрямах, що стосуються бізнесу новачків. Цедопомогло не боятись, адже було з ким порадитися та в кого спитати. Там япроконсультувалася щодо технологій і навіть екологічності пакування.

Після цього, у квітні 2023 року, я отримала грант від Естонської ради на100 тисяч гривень. На ці кошти для нас закупили різне необхідне обладнання:гідравлічний прес, сушарку, блендер, виробничий стіл, бак для води тавакуумні пакети для зберігання сухих сумішей. Уже в середині осені миотримали наше обладнання для роботи.

Я одразу відновила виробництво. Поки асортимент невеликий: олійка, хлібці,на підході гранола. Ще я тестую рецепти сухих супів, аби наступного рокувже повноцінно займатися грядками та запустити ще й таке виробництво.

Продажі ми відновили завдяки співпраці з полтавським магазином Живо Життя.Олійку, наприклад, продаємо від 390 гривень за 500 мл. Водночас я збираюматеріали, щоб запустити власні сторінки в інстаграмі та фейсбуці, а такожзайнялася брендингом: зробила етикетки та логотип "Ековсесвіт" яквідображення всіх направлень, що хочеться вмістити в проєкт. Світланавиробляє різні види олій. Фото: Світлана Киричко Усе має бути якісним,безпечним та екологічним

Сировину я замовляю оптом, але це не так просто, як може здаватися.Наприклад, я не можу придбати тонну борошна - мені нема де його зберігати,бо в приміщенні ще триває ремонт, а за менші партії вища ціна. Крім того,щоб знайти найкращу вартість, треба зважати на якість.

Одного разу мені навіть довелося повернути товар, бо віддавав гіркотою.Чому так - не знаю: може, десь на морозі постояв, а може, він торішній - убудь-якому випадку, з такою сировиною добру олійку я не зроблю. Тождовелося шукати далі - в Одесі, в Запоріжжі.

Ще одним важливим для мене аспектом є екологічне паковання. Від самогопочатку робити я відмовилася від одноразових посудин, натомість розливалаолійку в скло. Тобто людина купувала товар, а баночки приносила на обмін. Ящойно уявляю величезне сміттєзвалище, то аж сльози навертаються!

Коли ми купили будинок, я складала сміття в одну купу й сама перебирала. Уякийсь день проводили акцію "Чисте село".

Сусід запропонував здати й моє сміття. Каже: "ОТГ дає трактор, а ми всесміття із села збираємо та вивозимо". "А куди?" - питаю. "Ну як? У ліс! Атам загребуть". Я сіла й заплакала. Так і не віддала - не хочу, щоб моєсміття ще ліс псувало. Ця робота - наче ще одна моя дитина

Якщо я відволічусь і приділю менше часу, то проєкт занепадатиме. Хоч наразіця робота не дозволяє повністю забезпечувати фінансові потреби сім'ї, але ярозумію, що це лише початок. До того ж, діти вже підросли й стали моєюпідтримкою та допомогою в бізнесі. Світлана з молодшим сином завиробництвом олії. Фото: ШоТам

Ми маємо план і готуємось до сезону. Вже отримали одну сушарку, та цьогоможе бути замало, адже за короткий період потрібно буде насушити багаторізного: помідорів, перцю, інших овочів.

Тож зараз все в роботі, все кипить. Я вірю, що якщо щодня робити щось длясвоєї мрії, тоді вам відкриються нові можливості.

#ШоТам

Tue, 05 Dec 2023 13:49:00 +0200

05.12.2023 - 13:53

Кирило Марач - один із тих, чию молодість і життя забрала ця визвольнавійна. Він свідомо обрав військову справу та боронив країну на різнихнапрямах. Загинув під час звільнення Харківщини. Тепер рідні, близькі тадрузі вшановують пам'ять загилого Героя з Житомирщини.

"Після війни хотів побудувати будиночок в лісі та бути лісником. Він дужелюбив природу, рибалити. Мав хобі - мисливство. Попри це був професійнимвійськовим, хорошим розвідником. У ЗСУ прийшов з цивільної професії іспершу був водієм, але мріяв стати розвідником, що йому й вдалося зробити у2017-му. Останні два роки життя займав посаду командира розвідвзводу.Кирило був прекрасним сім'янином, любив наших донечок - 12-річну Олександрута 14-річну Настю. Війна забрала його у нас всіх назавжди і не далаздійснитися задуманому", - говорить Людмила Марач

Її чоловік - 36-річний Кирило Марач, загинув у серпні 2022 року, коли разомз підрозділом одним із перших звільняв опорні пункти на Харківщині.

Зі слів побратимів, додає дружина, все йшло за планом, але з одного ізпідвалів вибіг російський окупант і почав хаотично стріляти по українськихвійськових. Марач закрив собою одного з бійців та отримав поранення в ногиі пах, йому наклали турнікети і спробували транспортувати в госпіталь уКраматорськ. Дорогою у чоловіка двічі зупинялося серце, його довезли умедзаклад, але там він помер.

"Того орка хлопці ліквідували, але Кирила це вже не могло врятувати", -додає Людмила.

Разом з доньками, побратимами чоловіка та його однокурсниками 5 грудня -напередодні Дня ЗСУ, вона завітала у Поліський національний університет уЖитомирі. Кирило був одним зі студентів цього ЗВО, навчався на факультетілісового господарства та екології, спеціальність "Водні біоресурси тааквакультура". Саме тут відкрили пам'ятнику дошку загиблому захиснику -головному сержанту, командиру розвідувального взводу 2 механізованогобатальйону 30-ї окремої механізованої бригади, Герою України Кирилюк Марачу.

Декан факультету лісового господарства та екології Анатолій Вишневськийподілився, що нині на захисті країни стоять близько 200 студентівфакультету, переважно заочної форми навчання. За час повномасштабної війни11 з них загинули. У планах - увіковічнити пам'ять про кожного в стінахуніверситету. Зокрема, 1 вересня було відкрито меморіальну дошкувипускнику, найрезультативнішому зенітнику ЗСУ, десантнику АндріюЛінійчуку, а нині - Кирилу Маричу.

"Наші студенти знають і розуміють, що поряд з ними навчаються справжнігерої сучасності. Ми проводимо благодійні заходи, підтримуємо волонтерськіініціативи, аби допомогти воїнам на передовій, у тому числі підрозділам, денесуть службу студенти і випускники факультету. Значна увага приділяєтьсяпатріотичному вихованню молоді. Сьогодні зранку в одній з аудиторій буввідкритий тематичний мурал, над яким працював Тарас Биковський. Нещодавнонаші студенти і викладачі брали участь у ІІ "Найдовшому у світі марафоні" -це благодійний забіг заради тих, хто з 2014 року захищає, рятує, лікує інаближає перемогу України", - зауважив декан.

Водночас завідувач кафедри біоресурсів, аквакультури та природних наукМикола Світельський пригадав, як в особистій розмові з Кирилом, тойзізнався, що на війні пережив два інфаркти та мав інші проблеми зіздоров'ям, але всеодно до останнього залишався вірним своєму обов'язку тапродовжив боронити країну. Також викладач додав, що на різних напрямкахфронту, окрім Кирила, загинуло ще троє здобувачів ООП "Водні біоресурси тааквакультура", а троє рахуються як зниклі безвісти.

Побратим Марича - боєць 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади Богдан Надюкрозповів про перше знайомство з ним Це було у квітні 2022 року в районіБахмута. Розвідник першокласно виконував усі поставлені задачі, у бій йшовпершим, завжди залишався поруч з підлеглими, був виконавчим тавідповідальним.

"Кирило постійно продовжував удосконалюватися у військовій справі та навчавінших. На війні був з 2015 року та здійснив багато подвигів. Так простоГероя України не дають", - констатувала Людмила Марач.

Відзначимо, що Кирило Марач народився і проживав у Звягелі, мав фахелектромонтера.

У ЗСУ розпочав службу радіотелефоністом 30 бригади, а пізніше перевівся врозвідувальний батальйон, де пройшов шлях від стрільця-навідника докомандира взводу. Учасник АТО/ООС та повномасштабної війни, має звання"Герой України" з удостоєнням ордена "Золота Зірка" (8 липня 2023,посмертно) - за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державногосуверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служінняУкраїнському народові, почесний громадянин міста Звягель (1 червня 2023,посмертно), нагороджений почесною відзнакою "За заслуги перед Звягельськимрайоном", має інші військові нагороди.
У жовтні цього року меморіальну дошку відкрили і на гімназії в Звягелі, денавчався Кирило.

Матеріал підготувала: Юлія Демусь

Перший житомирський

Tue, 05 Dec 2023 13:36:00 +0200

05.12 13:15

У Берегометі, Банилові та Путилі на Буковині працюватимуть ялинкові ярмаркивід лісівників. У цих населених пунктах можна офіційно придбати хвойнідерева. У асортименті - ялина, ялиця та сосна.

Про це пише С4 з посиланням на Подільський лісовий офіс. Де придбати ялинку

Цьогоріч у Чернівецькій області придбати живі ялинки можна буде лише натрьох локаціях:Берегометське лісомисливське господарство - селище Берегомет, Вижницькийрайон, вул. Вижницька, 122;Путильське лісове господарство - селище. Путила, вул. Тараса Шевченка, 3-Б;Чернівецьке лісове господарство - село Банилів, Банилівське лісництво. Чомуважливо купувати ялинки офіційно

Як пояснюють у відомстві, купуючи дерево офіційно, буковинці сплачуютьподатки, з яких формується бюджет громади та всієї країни.

На кожній ялинці має бути бирка зі штрих-кодом, а у продавця - документи нарослину. Перевірити легальність можна з телефону через додаток Ялинка.infoабо через веб-сайт. Потрібно ввести номер з етикетки дерева і сервіс покажеусю необхідну інформацію.

В лісовому офісі додали, що новорічні ялинки та сосни заготовляються наспеціальних плантаціях або ж під час рубок формування і оздоровлення лісів,тому нанесення шкоди екосистемі не буде. Термін вирощування складає 4-8років. Зазначається, що цей "новорічний врожай" - найбільш швидкостиглий,адже зазвичай дерева ростуть, у залежності від породи, від 60 років ібільше.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що з 4 грудня у Чернівецькій громадістартував продаж різдвяно-новорічних ялинок. Придбати їх можна на одному зофіційних майданчиків.

C4 - Медіа гарячих новин

Tue, 05 Dec 2023 13:16:00 +0200

Володимир Грисюк 05 грудня 2023 в 13:14

Фото: Pexels | Ілюстративне фото

Ролик збентежив й користувачів соціальних мереж. Люди у коментаряхнамагалися знайти логічне пояснення цій аномалії.

Бріана Антуанетта з міста Тампа, що в американському штаті Флорида,поділилась курйозним відео, на якому показана дивна поведінка її курей.Відповідний ролик під назвою "Що сталося з курчатами у світі" жінкаопублікувала на своїй сторінці у TikTok.

На опублікованих кадрах можна побачити, як у якусь мить п'ять її курчатзавмирають, ніби статуї, хоча до того вони були жвавими й бігли за хазяйкоюв очікуванні корму. Через кілька секунд, коли Бріана покликала свогочоловіка Ніка, кури знову "ожили".

Відео збентежило користувачів соціальних мереж. Люди у коментаряхнамагалися знайти пояснення дивній поведінці птахів.

"Збій у матриці", "Може, їх вдарило струмом?", "Вони роблять це, коли падаєтемпература, це допомагає їм економити енергію", "Це природний рефлекс","Вчіть біологію", "Ой, мабуть, яструба побачили", - пишуть юзери.

Сама Бріана схиляється до тої думки, що це інстинктивна реакція курей напотенційну загрозу: вони намагаються мінімізувати свої рухи, щоб не статиздобиччю для хижаків.

На момент публікації це відео зібрало понад 15 мільйонів переглядів, 1,7мільйона вподобайок та понад 46 тисяч коментарів. @brianna_antionette Whathappened to the frozen chickens : Update #viraltiktok #fyp original sound -BRI

Нагадаємо, раніше Фокус писав про бразильського фермера Хуліо СесарКарвальо, який похизувався, що його курка несподівано знесла яйце у формі"печива з передбаченнями". Це сталося два місяці тому, але відповідні фотобули поширені лише зараз. Знімки розмістив у мережі його друг, екологІльдеано Сілва, і тим самим викликав справжній фурор.

Крім того, ми дали відповідь, у чому різниця між білими та коричневимияйцями.

Фокус

Tue, 05 Dec 2023 13:15:00 +0200

сьогодні, 13:15 o Неділько Ксенія

Пункти обігріву в Чугуївській громаді відкриватимуть при -10

У Чугуївській громаді Пункти обігріву працюватимуть за умови, якщо 10градусів морозу протримаються не менш ніж три доби. Відповідне рішення булоприйняте на засіданні комісії з техногенно-екологічної безпеки танадзвичайних ситуацій, яке проводив заступник начальника міської військовоїадміністрації Ігор Шепелєв, інформують "Коментарі. Харків".

Рішенням комісії визначений час роботи пунктів обігріву з 7.00 до 21.00. Впунктах громадяни матимуть змогу не тільки погрітися, але й попити чаю таперекусити гарячою стравою. Наразі в Чугуївській громаді можуть бутирозгорнуті 18 таких об'єктів, з яких 5 - мобільні.

Їхні адреси:

пл. Захисників Чугуєва (ліцей No7)

пл. Уланська 1-а (ліцей No5)

Авіатор 58-а (ліцей No6)

пров. Рятувальників 6 (садок No4)

вул. Чугуївська 43 (Чугуєво-Бабчанський фаховий коледж)

вул. Горішного 121 (садок "Веселочка")

вул. Героїв Чорнобильців 1 (садок No3)

вул. Миру 1-а (Кам'яноярузький ліцей)

вул. Молодіжна 43 (село Зарожне)

вул. Перемоги 34 (село Велика Бабка)

вул. Горішного 130

вул. Горішного 140

вул. Горішного 141

Також в разі потреби будуть розгорнуті мобільні пункти обігріву в Клугино-Башкиріці, м-ні Авіатор, на вул. Червономанєжній, вул. Дружби та натериторії ліцею No1. (вул. Гвардійська 20).

Раніше "Коментарі. Харків" повідомляли:

У Харківській області звернулися до мешканців щодо мобілізації

У Харківській області провели чергове засідання Ради оборони. Учасники -керівники правоохоронних та силових структур області, районнихадміністрацій, органів місцевого самоврядування. Про це повідомив начальникХарківської ОВА Олег Синєгубов, інформують "Коментарі. Харків".

Серед питань - обороноздатність Харківщини, в тому числі і формуваннякадрового резерву. "Заслухали результати роботи обласного Центрукомплектування. Спільно напрацювали конкретні заходи для підвищенняефективності мобілізаційних процесів.

Ще раз наголошуємо: наближення перемоги над окупантами справа кожного знас! Закликаємо жителів Харківщини до відповідальності: не порушуйте вимогизаконодавства про військовий обов'язок - оновіть свої дані у територіальнихцентрах комплектування!" - звернувся до мешканців області голова ХОВА.

Коментарі Харків

Tue, 05 Dec 2023 13:03:00 +0200

05.12.2023 | 13:12 | Редакція

Літо 2016 - початок сміттєвої кризи у Львові. Пожежа на Грибовицькомусміттєзвалищі та подальша бездіяльність місцевої влади перетворили Львів з"культурної" на "сміттєву столицю України". З того ж часу Андрій Садовийобіцяє збудувати сміттєпереробний завод.

"На мої переконання орієнтовно 3 роки часу, щоб ми усі тут присутні моглиприїхати і перерізати стрічку нового комплексу, нового заводу. Якщо мицього не зробимо - "грош нам ціна", тоді нема що мені тут робити і вамнемає що тут робити, шановні колеги", - заявив тоді міський голова ЛьвоваАндрій Садовий.

З того часу минуло 7 з половиною років, а заводу як не було, так і не має.За цей період львівське сміття мандрувало всією країною. Майже кожнаобласть від Заходу й до Сходу отримала свою "частинку" Львова. Щобврятуватись від поховання під власними ж відходами, з міського бюджетувитрачають сотні мільйонів гривень.

"Як на мене оця вся історія від початку, від заяви Андрія Івановича про те,що маємо "другий Чорнобиль", потім трагедія, потім сьогоднішній день - це єсвідченням якоїсь такої дуже великої корупційної складової некомпетентностіміської влади", - впевнений громадський діяч Юрій Ситник.

За дивним збігом обставин, тоді ж у Львові з'являється новий гравецьсміттєвого ринку, фігурант нашого попереднього розслідування - "ГрінераУкраїна".

"У нас у Львові це не просто компанія з вивезення сміття. В нас у Львові цеє компанія із забезпеченням сміттєвих мандрів. Це наше львівське явище, якеє мемом для цілої країни", - іронізує активістка Олеся Дацко.

Сам засновник Грінери Богдан Михалусь обмовився, мовляв у Ратуші під чассміттєвої кризи, "Гроші ніхто не рахував".

"Я був з першого дня Грибовицької трагедії і ще до Грибовицькогосміттєзвалища. Я знаю всю історію Грибовицького сміттєзвалища: як цевідбувалось, що відбувалося, знаю які гроші були витрачені. Знаю, чомувозили, знаю, де ми возили, знаю, як ми возили і тоді це не була проблема,тоді стояла одна проблема - щоб місто було чисте. Зовсім ніхто не дививсяскільки це коштує", - заявив засновник ТОВ "ГрінЕра Україна" БогданМихалусь.

Очевидно, що колишньому позаштатному раднику Андрія Садового добре відомідеталі сміттєвої кризи у Львові, адже саме новоствореній компанії у 2017році дали необмежений доступ на вивезення перенакопиченого на той чассміття, а це близько 12 млн. тон.

"Усі компанії-перевізники сьогодні отримали ліміти щодо вивезення тазахоронення ТПВ з міста Львова на полігони у Львівській області, окрім ТзОВ"Грінера Україна", - йшлося у повідомленні Львівської міської ради.

"Бюджет Львова є одним з найбільших бюджетів міст України. Це дуже великийбюджет, це часом більший бюджет, ніж більшості областей України, але на щотратять ці гроші, хто їх розподіляє, а, по-друге, ми розуміємо, що нічогоне відбувається, в нас і ніхто не доходить до цієї годівнички без зв'язківз нашим мером", - впевнена активістка Олеся Дацко.

Шалені видатки на вивезення сміття переросли в гучний корупційний скандал.Екс-директор ТОВ "ГрінЕра Україна" Олексій Карнаушенко разом ізпоплічниками завищували ціну на вивезення сміття зі Львова. Ця схемазавдала збитків міському бюджету щонайменше на 2 мільйони гривень.

"Львівське сміття знаходили на стихійних звалищах по всій Україні. Сміття,яке по документах йшло в Дніпропетровську область чи Полтавську знаходили вКам'янко-Буському районі і там показували якісь чеки, ще там щось. Тобтобуло надто багато свідчень, щоб говорити, що це якийсь поодинокий випадок",- розповів громадський діяч Юрій Ситник.

"Там, я так розумію, не тільки по них. Там фактично по всіх підрядникахбули питання стосовно використання бюджетних коштів, які були отримані накомпенсацію довезення в інші місця далі за Львівську область, але знову жтаки інформації про вироки якісь немає", - зазначив юрист Юлій Рудницький.

Попри те що "сміттєва криза" у Львові закінчилась, багатомільйонні витрати - ні. Мало хто знає про це, але навіть по сьогодні з міського бюджетувиділяють десятки мільйонів на компенсацію перевізникам додаткових витратза вивезення сміття.

"Кілька років тому, один з депутатів Львівської міської ради стверджував,що вже на той час пішло з міського бюджету більше мільярда гривеньдодаткових витрат на перевозку сміття. Адже до Грибович близько, а сміттявивозили в Дніпро, Полтавщину, на полігони Львівської області", - розповівЮрій Ситник.

"До тепер міська рада по суті в межах того, що покриває тариф на вивезенняТПВ, тобто машини вивозять те, що в межах тарифу - те, що платять люди.Решту компенсовує бюджет", - зазначив юрист Юлій Рудницький.

Уже другий рік українці закликають місцеву владу оптимізувати бюджет, абизбільшити витрати на оборону країни, втім у Львівській міській раді певнодумають по-іншому. Цьогоріч з бюджету міста виділили 99 млн гривень навідшкодування додаткових витрат компаніям перевізникам. Втім ані інформаціїпро перевізників, ані про місця, куди везуть ТПВ зі Львова, у відкритомудоступі не знайти.

"Тобто ми своїми грошима, податками оплачуємо щось, ми не знаємо що. Ми незнаємо куди це сміття вивозять. Зрозуміло, що в умовах війни вони вамвідпишуть, що є "підстави" для засекречення інформації. Бо це ж дужестратегічна інформація куди ж Львів діває сміття", - припустила активісткаОлеся Дацко.

Також у мерії не афішують інформації, що крім додаткових виплатперевізникам, Львів щомісячно сплачує субвенції містам, які приймаютьсміття зі столиці Галичини.

"За які це кошти, щоб я собі могла хоча б приблизно уявити порядок цифр,які витрачаються з бюджету і чи вони співставні і тоді я отрималавідповідь, що ми вам не скажемо, ця інформація є не для розповсюдження.Тому що вони дуже переживали, що мешканці тих полігонів на які вивозятьсміття будуть перекривати рух і в них виникне ситуація, коли багато містблокувало ввезення сміття до них на полігони", - зазначила громадськаактивістка Мар'яна Куц.

За інформацією з меморандумів про співпрацю, стає зрозумілим, що львівськесміття офіційно потрапляє на звалища у Бориславі, Буську та Стрию. Танайцікавіше те, що і в Бориславі, і в Стрию управителем місцевих полігонівз твердими побутовими відходами є власник Грінери Богдан Михалусь. Власнетуди і вивозять левову частку львівського непотребу. А з рішень виконавчогокомітету стає зрозуміло, що мова йде про мільйонні суми. Лише у червніцього року Стрий отримав від Садового майже 2,5 млн грн. субвенцій.

"Привозять львівське сміття і за кожну тону окрім того, що вони зазахоронення платять, ще є субвенція до міського бюджету на розвиток міста.Узгоджуєм ту суму, на цю суму 200 гривень на тону і вони розраховують і намоплачують щомісяця, що два місяці і поступають в наш бюджет в спецфонд і миможемо використовувати для розбудови міста, доріг", - заявив начальникжитлово-комунального управління Стрийської міської ради Ігор Пастущин.

В управлінні "ГрінЕри" стрийський полігон перебуває з 2021 року. Тоді жвостаннє Держекоінспекція провела перевірку сміттєзвалища, де виявила низкукритичних порушень і недотримання вимог.

"В ході позапланової перевірки було виявлено ряд порушень природоохоронногозаконодавства, зокрема за засмічення земель посадова особа притягнена доадміністративної відповідальності. Сказати, чи виправляються ці порушення,потрібно провести позапланову перевірку, на даний час провести перевірку неможливо", - розводить руками начальник відділу поводження з відходами танебезпечними хімічними речовинами Держекоінспекції у Львівській областіІгор Ярема.

Річ у тім, що через дію воєнного стану проводити перевірки наразізаборонено. А це значить, що полігон залишається без жодного екологічногоконтролю. Разом з тим із електронної системи закупівель дізнаємося, що"ГрінЕра Стрий" приймає сміття не лише з Львівщини, а й навіть із Полтави.Втім у міськраді Стрия запевнили, мовляв все під контролем.

"В них є ліміт 300 тон. Стрийська територіальна громада продукує від 50 -70, тобто вони мають це забезпечити беззаперечно, це в угоді прописано все,що решта чи це буде Львів, чи це буде Полтава вони ж теж мають здійснюватисвою діяльність, це їхнє прибуткове. Ми маємо знати звідки це, ми це бачимонам цю інформацію подають, але вони не повинні перевищувати 300 тон", -розповів Ігор Пастущин.

Відтак, контролю за дотриманням лімітів у місцевої влади немає. Водночас єімовірність, що навіть існуючі обмеження можуть змінити, якщо погодятьперетворити Стрийське смітисько на регіональний полігон. Таким свого часубуло і Грибовицьке сміттєзвалище. Зокрема за створення регіональногополігону активно виступає його управитель Богдан Михалусь.

"На всіх сміттєзвалищах, які існують, зробити перевантажувальні станції.Можливо там зробити так само станції сортування і це все звозити на одинрегіональний полігон і не засмічувати всю Україну, або нашу область", -зазначив Богдан Михалусь.

Щоденно Львів продукує близько 600 тон сміття. Вивезенням більшої йогочастини займається саме компанія Михалуся - "ГрінЕра", що раптово з'явиласьна ринку, та попри російське коріння на диво швидко заволоділа його значноючастиною.

"ГрінЕра" для нас теж з'явилась випадково тому що ми по факту дізнались, щоє якесь підприємство, яке на Богданівській здійснює сортування сміття ітуди звозиться сміття", - дивується активістка Мар'яна Куц.

Та якщо раніше "ГрінЕра" звозила відходи на вулицю Богданівську, то теперкомпанія змінила місце накопичення ТПВ. Сьогодні сміття з усього міставезуть на вулицю Конюшинну. При цьому у публічній площині про це ніхто незаявляв. Не попереджали про таке рішення ані громадськість, ані активістів.

"По тій кількості сміття, яке завозиться зараз на "ГрінЕру", вони би мализгідно законодавства проходити обговорення з громадою. Тому що вони єнадзвичайно близько до мешканців міста і розміщення таких підприємств, притакій потужності, як вони зберігають. Тоді було близько 100 тон щоденно,вони би мали проходити громадські слухання і з нами узгоджуватись, але нажаль ніхто з нами не узгоджував", - зауважила Мар'яна Куц.

За адресою Конюшинна 28 компанія облаштувала офіс та ангари для зберіганняі ремонту техніки. Поруч - на сусідній ділянці, де розташовані будівлізаводу ЛОРТА, оператор облаштував перевантажувальне смітисько. І цевсупереч тому, що цільове призначення землі ніхто не змінював. А відтак діїперевізника поза законом. Хоч місце й нове - сморід такий же, як настарому. Такому сусідству ні мешканці, ні навколишні працівники звісно ж нераді.

"Сюди злітаються птахи, їх тут тисячі. Це зараз тут похолодало. Я ж кажу:море, чайки. Коли вітер повіє в цю сторону, дихати немає чим, смердить...",- розповів чоловік, який працює неподалік перевантажувальної станції.

Втім скаржитись немає кому, адже у зв'язку з воєнним станом державаскасувала усі перевірки. Тому Держекоінспекція лише розводить руками.

"Щоб стверджувати по Конюшинній, так само щодо порушень умовприродоохоронного законодавства необхідно провести перевірку тодівідповідно сказати чи там порушення чи не має. На даний час ми не володіємооскільки не можливо провести перевірку через дію постанови", - зазначивІгор Ярема.

На новому місці нам вдалось зустріти заступника директора "ГрінЕра Україна"Тараса Колодія, втім той відмовився коментувати діяльність компанії.

"Чесно кажучи, я не дуже хочу давати інтерв'ю. Я розумію, що це зараз ідеближче з політичною діяльністю може зв'язано. Ну, швидше за все, бо чому вистали цікавитись, що відбувається", - відповів Тарас Колодій.

Нагадаємо, що у попередній програмі ми з'ясували, що у компанії Грінераросійське коріння. Ба більше, у її власника, Богдана Михалуся, ми знайшлиродинні зв'язки з бізнес партнером російського олігарха Михайла Фрідмана.Сьогодні Грінера головний гравець на сміттєвому ринку Львівщини. І, схоже,на досягнутому зупинятись не збирається.

Вголос

Последние публикации


Эконовости
Ветеринарная клиника На Молодежной чипирует щенков и котят | Атомная энергетика