Доля ╕нд╕янського народу Бразил╕╖

Перша стор╕нка великого бразильського денного часопису "O Estado de S. Paulo" пода╓ два фотозн╕мки, що заф╕ксували досить конфл╕ктне сп╕лкування вождя ╕нд╕янських народ╕в (кас╕ка) Генр╕ка Суру╕ з Президентом Бразильського Конгресу Антон╕о Карлосом Магаляйнс.

22 кв╕тня 2000 р - дата св'яткування 500 р╕ччя в╕дкриття Бразил╕╖ португальцями, котр╕ прибули ш╕стьма кораблями, котр╕ лишились в╕д флотил╕╖, що на початку експедиц╕╖ нал╕чувала 13 в╕трильник╕в. Вони перепливли Атлантичний океан ╕ висадились в околиц╕ Порто Сегуро (Безпечний порт).╤нд╕янськ╕ племена вважають, що нема╓ поважно╖ причини для будь-яких урочистих под╕й, адже прих╕д португальц╕в ознаменував страшн╕ пересл╕дування беззахисних мешканц╕в прал╕с╕в ╕ фактичне загарбання ╖х земель.
На 165 м╕льйонне населення кра╖ни припада╓ лише 350000 ╕нд╕янц╕в, котр╕ складають лише 0,2% в╕д всього населення. В це число входить б╕ля
15-ти племен ╕нд╕янц╕в, котр╕ мешкають на територ╕╖ резерват╕в ╕ на думку спец╕ал╕ст╕в, ще не мали пост╕йних контакт╕в з б╕лими людьми. В переддень свят до столицi Бразилi╖ (Бразилiа) з усiх земель з'╖жджаються индiянцi щоб протестувати супроты святкувань сумно╖ для них дати. Уряд все робить щоб ╖х протести пройшли мирно й у згодi з iншими народами.
Индiянський народ шануе Природу i бiльшiсть з них живе у великих лiсах, але, розмно користа╓ться здобутками цивiлiзацi╖ без шкоди навколишньому середжовищу.

(с) Авторське право на фотознiмки, надiсланi паном Хомою, належить бразильському великому
денному часопису ⌠О ЭСТАДО ДЕ С. ПАУЛО■.
Copyright 1997 - O Estado de S. Paulo - Todos os direitos reservados

_____________________________

Редакцiя журналу "Натуралiст " користа╓ться унiкальною нагодою, наданою нам громадським кореспондентом в Бразилi╖ п. Амброзi╓м Хомою.
З його ласки, нам надано право першо╖ публiкацi╖ фрагменту щойно п╕дготовлено╖ ним книжки вiдомого укра╖нського дiяча культури в дiаспорi
Сильвестра Калинця. Тв╕р ма╓ текстовi особливостi, в ньому збереженi унiкальнi звороти, дiалектизми, характернi для тогочасно╖ мови i географiчного походження самого автора.

Зазнача╓мо, що праця над архiвом письменника продовжу╓ться. Принагiдно побажа╓мо п. Амброзiю творчого натхнення i успiхiв в цiй нелегкiй працi та висловлю╓мо надiю, що укра╖нська громадськiсть в дiаспорi знайде можливiсть пiдготувати до друку збiрку праць одного з чистих сердцем синiв Укра╖ни, котрий сво╓ життя поклав на олтар вiдродження укра╖нського духу у важких умовах емiграцi╖, писв'ятивши всю свою творчу енергiю сво╓му народовi.

Публ╕кований нами фрагмент прац╕ Сильвестра Калинця опису╓ реальнi, важкi умови першопоселенцiв з Укра╖ни в лiсах Бразилi╖. Свiтова лiтература навряд чи ма╓ аналог подiбного твору, котрий би описував важку долю саме укра╖нцiв, котрi покинувши свою Батькiвщину через нестатки, шукали щастя на чужинi.

Запропонований нашим читачам фрагмент книги "Шляхом самоосв╕ти" цiкавий саме тим, що опису╓ трагiчне переплетення доль жителiв диких пралiсiв - iндiянцiв племенi куритиба i укра╖нських першопроходцiв, котрi будучи поставленi у важкi умови, часто ставали жертвою злочинiв так званих "бiлих людей", до д╕й котрих, що були спрямован╕ супроти ╕нд╕янц╕в, вони не мали вiдношення.

Розум╕╓ться що нин╕ Бразил╕я ц╕лком ╕накша, н╕ж поста╓ перед нами в описах С.Калинця 1930/40-х рок╕в.
Сьогодн╕ год╕ десь знайти ╕нд╕янських диких племен. Б╕льш╕сть "б╕лих" бразильц╕в лише на 30% ╓ европейцями,
а 70% мають ╕нд╕янське та африканське походження. Ц╕каво, що вже багато потомк╕в укра╖нсько╖ молод╕
не мають чисто╖ ╓вропейсько╖ кров╕, бо походять з м╕шаних подружь
.

Б╕ограф╕я Сильвестра Калинця