Экология Украины


Популярные статьи

Партнеры

Лучший Детский форум

Рись

Lynx lynx (Linnaeus, 1758)
Клас — Ссавці (Mammalia)
Ряд — Хижі (Carnivora)
Родина — Котові (Felidae)
Природоохоронний статус - Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні

Охоплює Карпати, Скандинавський п-ів, Сх.Європейської рівнини, Сибір і Далекий Схід.
В Україні номінативна форма поширена на території Полісся — окремі р-ни Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Чернігівської обл. Територія Українського Полісся фактично являє собою найбільш пд. периферію рівнинної популяції рисі в Європі. Карпатська трапляється на території Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької обл. До XIX ст. вид був поширений в Карпатах, Поліссі, Лісостепу і Степу.

Чисельність і причини її зміни

Наразі в Карпатах чисельність оцінюється в 350–400 особин. На території Полісся — до 80–90 особин. Причини зміни чисельності: деградація місць існування, фрагментація ареалу, збіднення кормової бази та браконьєрський відстріл.

Особливості біології та наукове значення

Біотопи: широколистяні, мішані та шпилькові ліси, часто з підліском. На території Полісся індивідуальні території рисі нерідко частково приурочені до болотяних ділянок. В гірських районах для виду характерні сезонні вертикальні переміщення. В раціоні рисі основними компонентами є косуля, заєць-русак, мишоподібні гризуни, птахи.

Спосіб життя переважно присмерековий та нічний. Народження кошенят припадає на травень. У виводку зазвичай двоє–троє кошенят. Для виду характерна виражена ан- тропофобність.

Морфологічні ознаки

Має відносно коротке тіло, довгі міцні лапи з великими ступнями, круглу голову з короткою шиєю, трикутні вуха з китицями, яскраві лицьові баки і короткий хвіст з тупим чорним кінчиком. Забарвлення хутра варіює від рудуватого до попелясто-сірого з різним ступенем вираженості плямистості.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Вид занесений до ІІ видання ЧКУ (1994), Червоного списку МСОП, CITES, і як вид, що підлягає охороні, до Бернської конвенції. Ефективні заходи охорони: збереження і запо- відання первісного середовища існування виду, екопросвітницька робота з населенням та нівелювання чиннику непокою, під- вищення чисельності видів-жертв, боротьба з браконьєрством.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Наразі факти розмноження в зоопарках України невідомі. В зоопарках Європи розмножується.

Господарське та комерційне значення

В минулому — мисливський вид.

Основні джерела інформації:

Сокур, 1952;
Гептнер, Слудский, 1972;
Татаринов, 1973;
Турянин, 1988;
Жила, 1999;
Т Delehan, Dykyy, Dzubenko, Srebrodolska, 2002.

Автор: М.Г. Шквиря, Л.С. Шевченко
Фото: Київський зоологічний парк
Вы найдете на сайте stroybud.com всё о сантехнике и ремонте. | Атомная энергетика